Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika kvůli teroristickým útokům v Británii od čtvrtka posílí policejní hlídky. Větší počet policistů bude v metru, na důležitých dopravních uzlech, železnici, u obchodních domů, na letišti, u elektráren a u dalších strategických budov. Pod větší ochranou bude také Rádio Svobodná Evropa. Součástí policejních opatření jsou také přísnější pohraniční kontroly na všech hraničních přechodech. Úroveň bezpečnostních opatření bude taková, jakou Česko přijalo po teroristických útocích v Madridu v březnu 2004. Informoval o tom ministr vnitra František Bublan. Později ale dodal, že nemá informace o tom, že by útoky hrozily i Česku. V odpoledních hodinách zasedali šéfové českých zpravodajských služeb a police, aby vyhodnotili situaci a přijali nezbytná opatření. Podle mluvčí vlády Lucie Orgoníkové zřídilo ministerstvo zahraničních věcí krizovou linku, kde se čeští občané mohou dozvědět bližší informace o svých blízkých v Británii. Volat mohou na číslo: 224182308.

Předseda vlády Jiří Paroubek uvedl, že vláda ČR odsuzuje barbarský teroristický útok vůči civilnímu obyvatelstvu Londýna. Britům také kabinet vyjádřil soustrast. Podle prezidenta Václava Klause je "šokující, že se teroristické akce dostanou na evropský kontinent, že se dostanou do Velké Británie". Hrad vydává prohlášení, v němž vyslovuje solidaritu. "Píši dopis premiérovi Blairovi. Je to šokující událost," řekl prezident v reakci na teroristický útok. Předseda Senátu Přemysl Sobotka tragédii v Londýně označil za "naprosto děsivou". Znovu se podle něho ukazuje to, že úsilí o zničení teroristických organizací je správné a musí pokračovat. Ani předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek si nemyslí, že by Česko ustupovalo ze svého postoje. "Původci (teroristických) činů jsou naším společným nepřítelem a je to náš společný zápas," řekl Zaorálek.

Návštěva českého ministra zahraničí Cyrila Svobody v Latinské Americe je ve skluzu. Ke zpoždění došlo kvůli poruše vládního letounu, který musel ve středu nouzově přistát v mauretánské metropoli Nuakšottu. Stroj Tu-154 měl závadu na jednom ze tří hydraulických systémů. Letadlo nyní čeká na náhradní díly z ČR. Na pomoc měl kolem čtvrtečního poledne odletět z Prahy náhradní letoun CL-601 Challenger s týmem techniků, musel ale před startem ještě čekat na vyřízení diplomatických povolení. Podle původního cestovního plánu měl být Svoboda tou dobou už ve městě Recife v Brazílii a chystat se na odlet do Kolumbie, kde jej čeká prezident Álvaro Uribe. Šlo také o zásadní část návštěvy pro českou podnikatelskou delegaci, která měla dojednávat potenciální zbrojní zakázky a společný podnik na těžbu uhlí, na něž je Kolumbie bohatá. České politiky při jejich cestách do zahraničí v poslední době provázejí problémy s letouny opakovaně. Na začátku června uvízl ministr Svoboda v černohorské Podgorici kvůli poruše stroje An-26 z české takzvané vládní letky. V dubnu musel hodinu po startu neplánově přistát v Mnichově armádní challenger s prezidentem Václavem Klausem, který letěl do Říma na pohřeb papeže. Dvakrát měl letos potíže s letadly také ministr obrany Karel Kühnl. V březnu se muselo kvůli technické závadě vrátit letadlo Tu-154, v němž cestoval do Izraele. V polovině června strávil Kühnl neplánovaně noc v afghánském Fajzábádu poté, co tureckému letadlu typu Herkules prasklo při přistávacím manévru na dráze z ocelových plátů kolo.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová uznala, že výrokem o uplácení reportéra televize Nova pochybila. "Uznávám, že to je moje chyba, že jsem měla být ostražitější," řekla. Svou chybu ale nepovažuje za tak zásadní, aby rezignovala. Benešová podle Novy tuto soukromou televizi obvinila, že její zpravodaj vzal od mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna úplatek za to, že ve svém vysílání uměle vyvolal spor mezi odstupujícím žalobcem Radkem Ondrušem a Nejvyšším státním zastupitelstvím. Ondruš Nově řekl, že kromě ovlivňování trestních řízení a kriminalizování určitých skupin lidí nabíralo Nejvyšší státní zastupitelství do řad státních zástupců nekompetentní lidi. Prý mezi nimi byli i ti, kteří se za minulého režimu podíleli na zavírání disidentů. Ministr spravedlnosti Pavel Němec po vyjádření Benešové řekl, že by měla své tvrzení buď dokázat, nebo odejít. Němec chce údajně již příští týden začít s prověrkou státních zástupců. V otevřený spor mezi ministerstvem spravedlnosti a nejvyšším státním zastupitelstvím vyústila kauza s katarským princem Hámidem bin Abdal Sáním, jenž byl v Česku odsouzen za sex s nezletilými ke dvěma a půl roku vězení. Němec nařídil začátkem dubna vydat člena katarské královské rodiny do jeho vlasti. Proti se postavila řada soudců i státních zástupců. Benešová dokonce dala pokyn policii, aby ministrův postup v případu prověřila.

Kabinet ve čtvrtek odsouhlasil moderní způsob předávání utajovaných informací mezi úřadem vlády a vládními institucemi. Ministři schválili analýzu pilotního projektu, který byl ale podle ministra vnitra Františka Bublana spuštěn už v dubnu. Celý projekt by měl být hotov do konce roku 2007. Cena vládního utajovaného spojení bude poloviční, než se původně předpokládalo. O projektu nového systému za zhruba 205 milionů jednala vláda loni v únoru. kabinetu ho předložil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. U současného projektu se podařilo snížit cenu proto, že se kabinet přiklonil k nejlevnější variantě. Ta spočívá v omezeném výběru institucí, které budou systém využívat. Podle ministra Bublana půjde o systémy dva: Vega T na stupeň tajné a Vega D na stupeň důvěrné. První bude mít omezený okruh uživatelů. Bude do něj patřit ministerstvo obrany, vnitra a zpravodajské služby. Druhý stupeň budou moci využívat všechna ministerstva a další úřady podle výběru. Nynější utajované spojení je už zastaralé a nesplňuje požadavky Evropské unie, Evropského policejního úřadu (Europolu) ani NATO. Zastaralost systému se projevila v roce 2003 při společném krizovém cvičení NATO. "Ta síť už byla natolik přetížená, že se stávalo to, že telefon vypadával, nebo se nepodařilo utajované spojení uskutečnit," uvedl ministr. Změna systému spočívá především v tom, že umožní digitální přenos dat.