Zprávy | Z archivu rubriky


Kabinet ve čtvrtek odsouhlasil moderní způsob předávání utajovaných informací mezi úřadem vlády a vládními institucemi. Ministři schválili analýzu pilotního projektu, který byl ale podle ministra vnitra Františka Bublana spuštěn už v dubnu. Celý projekt by měl být hotov do konce roku 2007. Cena vládního utajovaného spojení bude poloviční, než se původně předpokládalo. O projektu nového systému za zhruba 205 milionů jednala vláda loni v únoru. kabinetu ho předložil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. U současného projektu se podařilo snížit cenu proto, že se kabinet přiklonil k nejlevnější variantě. Ta spočívá v omezeném výběru institucí, které budou systém využívat. Podle ministra Bublana půjde o systémy dva: Vega T na stupeň tajné a Vega D na stupeň důvěrné. První bude mít omezený okruh uživatelů. Bude do něj patřit ministerstvo obrany, vnitra a zpravodajské služby. Druhý stupeň budou moci využívat všechna ministerstva a další úřady podle výběru. Nynější utajované spojení je už zastaralé a nesplňuje požadavky Evropské unie, Evropského policejního úřadu (Europolu) ani NATO. Zastaralost systému se projevila v roce 2003 při společném krizovém cvičení NATO. "Ta síť už byla natolik přetížená, že se stávalo to, že telefon vypadával, nebo se nepodařilo utajované spojení uskutečnit," uvedl ministr. Změna systému spočívá především v tom, že umožní digitální přenos dat.

Česká republika kvůli teroristickým útokům v Británii od čtvrtka posílí policejní hlídky. Větší počet policistů bude v metru, na důležitých dopravních uzlech, železnici, u obchodních domů, na letišti, u elektráren a u dalších strategických budov. Pod větší ochranou bude také Rádio Svobodná Evropa. Součástí policejních opatření jsou také přísnější pohraniční kontroly na všech hraničních přechodech. Úroveň bezpečnostních opatření bude taková, jakou Česko přijalo po teroristických útocích v Madridu v březnu 2004. Informoval o tom ministr vnitra František Bublan. Později ale dodal, že nemá informace o tom, že by útoky hrozily i Česku. V odpoledních hodinách zasedali šéfové českých zpravodajských služeb a police, aby vyhodnotili situaci a přijali nezbytná opatření. Podle mluvčí vlády Lucie Orgoníkové zřídilo ministerstvo zahraničních věcí krizovou linku, kde se čeští občané mohou dozvědět bližší informace o svých blízkých v Británii. Volat mohou na číslo: 224182308.

Předseda vlády Jiří Paroubek uvedl, že vláda ČR odsuzuje barbarský teroristický útok vůči civilnímu obyvatelstvu Londýna. Britům také kabinet vyjádřil soustrast. Podle prezidenta Václava Klause je "šokující, že se teroristické akce dostanou na evropský kontinent, že se dostanou do Velké Británie". Hrad vydává prohlášení, v němž vyslovuje solidaritu. "Píši dopis premiérovi Blairovi. Je to šokující událost," řekl prezident v reakci na teroristický útok. Předseda Senátu Přemysl Sobotka tragédii v Londýně označil za "naprosto děsivou". Znovu se podle něho ukazuje to, že úsilí o zničení teroristických organizací je správné a musí pokračovat. Ani předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek si nemyslí, že by Česko ustupovalo ze svého postoje. "Původci (teroristických) činů jsou naším společným nepřítelem a je to náš společný zápas," řekl Zaorálek.