Zprávy | Z archivu rubriky


Policie zavedla v celé republice v reakci na čtvrteční sérii teroristických útoků v centru Londýna přísnější bezpečnostní opatření. Lidé tak mohou v ulicích a na nádražích vidět více policistů, hlídky důsledněji kontrolují také například vodní nádrže či elektrárny. Na všech hraničních přechodech s Německem platí zvýšená pohotovost, důkladněji se střeží také takzvaná zelená hranice.

Podle mluvčí západočeské cizinecké a pohraniční policie Heleny Fertšakové se zesílené kontroly na hranicích zaměřují zejména na osoby z rizikových oblastí, tedy z arabských zemí. Celníci je pečlivě prověřují. "Zaměřujeme se zejména na místa, kde by bylo možné ukrývat zbraně, střelivo a jiné nebezpečné látky," uvedla. Zvýšené kontroly se podle ní týkají i kamionové a železniční dopravy.

Policisté plní pokyny ministra vnitra Františka Bublana, který nařídil posílit ochranu metra, důležitých dopravních uzlů, železnic, letišť a elektráren. V metropoli dohlížejí posílené hlídky policistů na provoz v pražském metru či na Hlavním nádraží. Dalším stráženým objektem v blízkosti Václavského náměstí je budova Rádia Svobodná Evropa.

O bezpečnostní situaci jednal v pátek pražský primátor Pavel Bém s řediteli policie, strážníků i dopravního podniku. "Situaci bereme nesmírně vážně, v současné době však nemáme žádné signály, které by svědčily o přímém ohrožení města či jeho obyvatel," uvedl.

Finanční policie obvinila manželku uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z praní špinavých peněz a státní zastupitelství jí obstavilo luxusní vilu v Černošicích u Prahy. "Žena je podezřelá z toho, že umožnila manželovi zastřít původ části finančních prostředků, které pocházely z jím spáchané trestné činnosti," informovala ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Zastírání původu peněz podle ní spočívalo především v nákupu a následné přestavbě a rekonstrukci rozsáhlé nemovitosti v Černošicích. "Příjmy obviněné ženy jsou podle dosavadních zjištění ve zjevném nepoměru s náklady vynaloženými na pořízení a úpravy tohoto domu," zdůraznila Kosinová. Státní zastupitelství vilu Krejčířové v hodnotě asi 400 miliónů korun obstavilo.

Advokát Kateřiny Krejčířové Tomáš Sokol, který obhajuje i jejího uprchlého manžela, už podal kvůli obvinění klientky stížnost. "Poté, co si celý národ i s politiky odhlasoval, že je Krejčíř zločinec, je logické, že musí být zlikvidována i jeho manželka," okomentoval nové stíhání pro ČTK Sokol.

Právě při domovní prohlídce černošické nemovitosti Krejčířové 18. června její manžel přítomným policistům zmizel. Podle policie jde o nebezpečného muže, kterému teď k dřívějším obviněním za majetkovou trestnou činnost přibyla i obvinění ze zločinného spolčení, osnování dalšího podvodu a dokonce i z přípravy vraždy celníka. Sokol považuje Krejčířovo stíhání za nesmyslné.

Do potyčky s 15 podnapilými muži se dostali v neděli u Žulové na Jesenicku tamní policisté. Konflikt začal devětadvacetiletý muž z Vidnavy, který hlídku napadl s nožem v ruce a poškodil jí i služební vůz. Muže, kteří na policisty poštvali i psa, pak až po třech dnech zpacifikovala zásahová jednotka. Dva z násilníků obvinili vyšetřovatelé z několika trestných činů. Soud na ně v pátek uvalil vazbu.

Do potyčky se policisté s útočníky dostali, když pátrali po viníkovi dopravní nehody. "Do stojícího auta v Žulové v neděli čelně narazil jiný řidič. Z místa nehody poté viník i se zcela zdemolovaným autem odjel," řekl ČTK šéf jesenické policie Tomáš Kužel. Policejní hlídka se potom vydala viníka hledat podle olejových stop, které zničený vůz na silnici zanechal. Auto pak objevila u opuštěné usedlosti u Žulové. "Poté, co policisté začali auto prohlížet, vyšel z usedlosti devětadvacetiletý podnapilý muž a začal jim sprostě nadávat. Poté se vrátil s nožem, kterým propíchl policistům dvě pneumatiky u služebního auta a začal jim následně i s nožem vyhrožovat," uvedl ředitel. Policisté po varování vystřelili z pistole do vzduchu a z usedlosti vyběhlo dalších zhruba 15 třicetiletých mužů. "Násilníka poté osvobodili a odvedli do domu. Zákrok policistů nemohla dokončit ani přivolaná posila," uvedl Kužel. Útočníky pak z domu vyvedla ve středu až zásahová jednotka.

Vyšetřovatel muže, který policisty napadl s nožem, obvinili z útoku na veřejného činitele, z poškozování cizích věcí a výtržnictví. O rok mladšího muže z Žulové, který se potyčky aktivně účastnil a na policisty poštval také psa, obvinili z maření výkonu úředního rozhodnutí, výtržnictví a útoku na veřejného činitele.