Zprávy | Z archivu rubriky


Karlovarský festival má za sebou další úspěšný ročník. Potvrzuje to rekordní počet 142.506 diváků, kteří v průběhu devíti dnů plnili třináct kinosálů, přítomnost hvězd, množství novinářů a filmových profesionálů. Přesto se tato prestižní přehlídka kategorie "A", která napřesrok oslaví 60 let své existence, potýká s problémy. Souvisejí s nedostatkem kvalitních kinosálů, vhodným zázemím, nejistou budoucností paláce Thermal i způsobem financování, který je na rozdíl od zahraničních přehlídek závislý na soukromých zdrojích. Za ideální považuje prezident Jiří Bartoška osmdesátiprocentní podíl státu na rozpočtu. Ten letos činil 110 až 115 milionů korun. Stát se na něm podílel čtvrtinou, město Karlovy Vary dalo 7,5 milionu a Karlovarský kraj 2,8 milionu.

Návštěva Roberta Redforda na právě skončeném karlovarském festivalu nebyla pouze formální, aby převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu, ale i pracovní. Americký herec, režisér a producent totiž vyjádřil zájem investovat do českého filmu. Při hodnocení jubilejního 40. ročníku přehlídky to řekl její prezident Jiří Bartoška. Podle něj chce slavný filmař vidět i některé scénáře. "Zároveň nás pan Redford pozval v září do Utahu na svůj festival Sundance - chce totiž s karlovarským festivalem spolupracovat. Je to pro nás obrovská věc, protože Sundance Festival je vynikající přehlídkou nezávislých filmů. Není nic lepšího, než mít tuhle vazbu a přivážet nezávislé bijáky právě z této kolekce," uvedl Bartoška. Když Robert Redford přebíral ocenění, zhlédl předtím sestřih ze svých snímků, který připravil střihač Jan Mattlach. A Redfordovi se tak líbil, že si ho vyžádal na DVD a odvezl domů. Byl prý totiž lepší, než mu připravili na Oscarech.

Nepříznivý demografický vývoj v Česku, kde společnost trvale stárne, dopadá především na ženy. Stále se totiž počítá s tím, že se o rostoucí počet seniorů v budoucnu postarají spíše dcery než synové. Vyplývá to ze studie české expertky na problematiku rovnosti Marie Čermákové. Demografické údaje ukazují, že dnes lidé nad 60 let tvoří zhruba pětinu české společnosti, za 60 let jich bude víc než třetina.

ČR patří k zemím s nejnižší plodností na světě. Nízké počty narozených dětí a odklad založení rodiny odborníci zdůvodňují příležitostmi, které se po roce 1989 naskytly. Vliv má také nesnadný přístup k bydlení. Roli u žen hraje i nedostatečné prosazování rovnosti pohlaví a slaďování práce a rodiny, míní experti. V Česku na rozdíl od jiných zemí velká část žen pracuje, a to většinou na plný úvazek. V zaměstnání jsou na ně kladeny stejné nároky jako na muže, stále se u nich ale počítá i s takzvanou druhou, domácí směnou. I když by plno žen chtělo mít děti, jejich narození musejí mnohdy odkládat právě kvůli zvyšujícím se časovým a kvalifikačním požadavkům zaměstnavatelů. Odsouvání mateřství u řady žen končí bezdětností nebo ve vyšším věku mívají již jen jednoho potomka. K nízké porodnosti přispívá podle Čermákové i fakt, že mnohé ženy zůstávají samy. Smířily se s nemožností navázat vztah, v němž by oba partneři "sdíleli rodičovskou odpovědnost a domácí zátěž", uvedla expertka.