Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda bude o prodeji 99procentního podílu ve státní společnosti Vítkovice Steel rozhodovat ve středu. ČTK to dnes řekl premiér Jiří Paroubek. Zároveň vyvrátil informace tisku, podle kterých hovořil o prodeji firmy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Paroubek upřesnil, že se v pátek sešel s majitelem Evraz Holdingu Alexandrem Abramovem a podle svých slov se s ním "dohodl, že se můžou dohodnout". Abramov za podíl nabídl 7,05 miliardy korun. Na schůzce, kde byl přítomen i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, podle Paroubka Abramov slíbil další investice do rozvoje Ostravy. Zároveň zopakoval, že v regionu nesníží výrobu. Ocelářská skupina Mittal Steel, jeden ze zájemců o státní podnik, oznámila, že vládě nabídla za Vítkovice Steel devět miliard korun. Kromě předložené částky Mittal Steel nabídl, že urovná všechny nynější spory mezi společnostmi Osinek a Vysoké pece Ostrava (VPO) a přijme podmínky a návrhy předložené společností Osinek. Právě kvůli sporu o dodávky surového železa mezi Osinkem, majitelem Vítkovice Steel, a VPO ze skupiny Mittal Steel byla firma vyřazena z výběrového řízení. "Věříme, že vláda České republiky při svém rozhodování vezme v úvahu nesporný přínos, který měla společnost Mittal Steel pro ostravský region tím, že provedla restrukturalizaci ostravské Nové huti, a že tuto nabídku podpoří," uvedl ředitel divize pro fúze a akvizice Mittal Steel Ondra Otradovec.

Post českého velvyslance v Moskvě by měl obsadit někdejší ministr obrany, nestraník Miroslav Kostelka, píše poslední vydání týdeníku Euro. Premiér Jiří Paroubek již podle týdeníku oznámil ministerstvu zahraničí, že má začít připravovat odvolání stávajícího velvyslance v Rusku Jaroslava Bašty. Ten zemi zastupuje v Moskvě od roku 2000. Velvyslanci jsou střídáni většinou po čtyřech letech. Jmenuje je prezident na návrh vlády. Velvyslance poté musí schválit příslušná hostitelská země. Čtyřiapadesátiletý Kostelka je nyní poradcem premiéra pro obrannou politiku. V letech 1998 až 2002 působil jako český vojenský atašé v Kanadě. Možnost, že v Moskvě vystřídá Baštu, nepopřel. "Nikdy se nevyjadřuji k věcem relativně možným, ale nejasným," řekl Kostelka Euru. O Baštovi se mluví jako o budoucím prvním náměstkovi ministra zahraničí Cyrila Svobody. Výběr nového zástupce České republiky v Rusku trvá již zhruba dva roky. Loni na jaře se spekulovalo jako o vládním kandidátovi na tento post o tehdejším českém zástupci při Severoatlantické alianci Karlu Kovandovi. "Proti se ale v poslední fázi postavil prezident Václav Klaus. Jeho veto podle všeho motivovaly staré osobní spory z dob krize kolem Kosova," napsalo Euro. Další jméno, o němž se v souvislosti s Moskvou dlouho hovořilo, byl šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka. Jeho jmenování ale narazilo ve vládě i u prezidenta.

Zemědělci letos sklidí zhruba 7,3 milionu tun obilovin. Proti mimořádně vysoké úrodě z loňského roku jde o pokles o 0,9 milionu tun, tedy o 11,2 procenta. Letošní produkce řepky by měla činit přibližně 754 tisíc tun, což je propad o 180 tisíc tun. Odhady podle stavu k 20. červnu dnes zveřejnil Český statistický úřad. Na nižší letošní produkci základních obilovin se podílí jak pokles osevních ploch, tak snížení průměrného hektarového výnosu, uvedl ČSÚ. Osevní plochy u základních obilovin se meziročně snížily o půl procenta na 1,505.346 hektarů. Průměrný výnos pak poklesl o 10,7 procenta na 4,85 tuny na hektar. Na poklesu očekávané produkce se podílí především pšenice, které se sklidí meziročně méně o 800 tisíc tun. Žita zemědělci vypěstovali o 115 tisíc tun méně a ovsa o 42 tisíc tun méně. Meziročně vyšší sklizeň je očekávána u ječmene, a to o zhruba 59 tisíc tun. U řepky bude nižší sklizeň pouze vzhledem ke snížení průměrného hektarového výnosu z loňských 3,60 t/ha na letošní 2,82 t/ha. Osevní plocha se proti loňsku zvýšila o 7700 hektarů. Letošní sklizeň bude podle agrárníků lepším průměrem. Počasí je podle nich příznivé. Po loňské nadprůměrné sklizni se zemědělci potýkali s přebytky obilí a intervenční nákup vázne na nedostatku skladovacích prostor. Ministerstvo zemědělství chce od příštího roku rolníky podpořit při budování skladů.