Zprávy | Z archivu rubriky


Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zůstává nadále ve své funkci. Ve sporu s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU) se jí zastal předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD). Zároveň ale naznačil, že začne hledat jejího nástupce. Předpokládá, že Benešová ve funkci vydrží do konce volebního období. Jiný názor má ale Němec. Výměna Benešové je pro něj otázkou několika týdnů. Kandidáty prý již má. Nejvyšší žalobkyni považuje premiér za čestnou a neúplatnou. Ministr spravedlnosti má však poněkud jiný názor. S její prací není spokojen. Benešová podle něj měla ve své funkci dostatečnou dlouhou dobu na to, aby ze státního zastupitelství udělala výkonnou složku v trestním řízení. Tento úkol se jí však splnit nepodařilo, řekl novinářům Němec. Úvahám o výměně Benešové předcházela roztržka s Němcem. Spory rozvířila reportáž, v níž nejvyšší státní zástupkyně řekla, že zpravodaj Novy vzal údajně úplatek od mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna. Šéf Novy Petr Dvořák Benešovou vyzval, aby doložila svá tvrzení o úplatku a o neetickém zpracování reportáže. Také Němec řekl, že státní zástupkyně by měla své tvrzení buď dokázat, nebo odejít. Benešová později uznala, že výrokem o uplácení reportéra televize Nova pochybila. Výroky Benešové neschvaluje ani premiér. Měla by se podle něj Nově omluvit. Na omluvu zatím komerční televize čeká. Benešová ČTK řekla, že se seznámí s Paroubkovým vyjádřením a až po té se rozhodne o omluvě. Svůj výrok považuje za chybu, ale i chování televize Nova nebylo podle ní korektní.

Post českého velvyslance v Moskvě by měl obsadit někdejší ministr obrany, nestraník Miroslav Kostelka, píše poslední vydání týdeníku Euro. Premiér Jiří Paroubek již podle týdeníku oznámil ministerstvu zahraničí, že má začít připravovat odvolání stávajícího velvyslance v Rusku Jaroslava Bašty. Ten zemi zastupuje v Moskvě od roku 2000. Velvyslanci jsou střídáni většinou po čtyřech letech. Jmenuje je prezident na návrh vlády. Velvyslance poté musí schválit příslušná hostitelská země. Čtyřiapadesátiletý Kostelka je nyní poradcem premiéra pro obrannou politiku. V letech 1998 až 2002 působil jako český vojenský atašé v Kanadě. Možnost, že v Moskvě vystřídá Baštu, nepopřel. "Nikdy se nevyjadřuji k věcem relativně možným, ale nejasným," řekl Kostelka Euru. O Baštovi se mluví jako o budoucím prvním náměstkovi ministra zahraničí Cyrila Svobody. Výběr nového zástupce České republiky v Rusku trvá již zhruba dva roky. Loni na jaře se spekulovalo jako o vládním kandidátovi na tento post o tehdejším českém zástupci při Severoatlantické alianci Karlu Kovandovi. "Proti se ale v poslední fázi postavil prezident Václav Klaus. Jeho veto podle všeho motivovaly staré osobní spory z dob krize kolem Kosova," napsalo Euro. Další jméno, o němž se v souvislosti s Moskvou dlouho hovořilo, byl šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka. Jeho jmenování ale narazilo ve vládě i u prezidenta.

Vláda bude o prodeji 99procentního podílu ve státní společnosti Vítkovice Steel rozhodovat ve středu. ČTK to dnes řekl premiér Jiří Paroubek. Zároveň vyvrátil informace tisku, podle kterých hovořil o prodeji firmy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Paroubek upřesnil, že se v pátek sešel s majitelem Evraz Holdingu Alexandrem Abramovem a podle svých slov se s ním "dohodl, že se můžou dohodnout". Abramov za podíl nabídl 7,05 miliardy korun. Na schůzce, kde byl přítomen i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, podle Paroubka Abramov slíbil další investice do rozvoje Ostravy. Zároveň zopakoval, že v regionu nesníží výrobu. Ocelářská skupina Mittal Steel, jeden ze zájemců o státní podnik, oznámila, že vládě nabídla za Vítkovice Steel devět miliard korun. Kromě předložené částky Mittal Steel nabídl, že urovná všechny nynější spory mezi společnostmi Osinek a Vysoké pece Ostrava (VPO) a přijme podmínky a návrhy předložené společností Osinek. Právě kvůli sporu o dodávky surového železa mezi Osinkem, majitelem Vítkovice Steel, a VPO ze skupiny Mittal Steel byla firma vyřazena z výběrového řízení. "Věříme, že vláda České republiky při svém rozhodování vezme v úvahu nesporný přínos, který měla společnost Mittal Steel pro ostravský region tím, že provedla restrukturalizaci ostravské Nové huti, a že tuto nabídku podpoří," uvedl ředitel divize pro fúze a akvizice Mittal Steel Ondra Otradovec.

Zemědělci letos sklidí zhruba 7,3 milionu tun obilovin. Proti mimořádně vysoké úrodě z loňského roku jde o pokles o 0,9 milionu tun, tedy o 11,2 procenta. Letošní produkce řepky by měla činit přibližně 754 tisíc tun, což je propad o 180 tisíc tun. Odhady podle stavu k 20. červnu dnes zveřejnil Český statistický úřad. Na nižší letošní produkci základních obilovin se podílí jak pokles osevních ploch, tak snížení průměrného hektarového výnosu, uvedl ČSÚ. Osevní plochy u základních obilovin se meziročně snížily o půl procenta na 1,505.346 hektarů. Průměrný výnos pak poklesl o 10,7 procenta na 4,85 tuny na hektar. Na poklesu očekávané produkce se podílí především pšenice, které se sklidí meziročně méně o 800 tisíc tun. Žita zemědělci vypěstovali o 115 tisíc tun méně a ovsa o 42 tisíc tun méně. Meziročně vyšší sklizeň je očekávána u ječmene, a to o zhruba 59 tisíc tun. U řepky bude nižší sklizeň pouze vzhledem ke snížení průměrného hektarového výnosu z loňských 3,60 t/ha na letošní 2,82 t/ha. Osevní plocha se proti loňsku zvýšila o 7700 hektarů. Letošní sklizeň bude podle agrárníků lepším průměrem. Počasí je podle nich příznivé. Po loňské nadprůměrné sklizni se zemědělci potýkali s přebytky obilí a intervenční nákup vázne na nedostatku skladovacích prostor. Ministerstvo zemědělství chce od příštího roku rolníky podpořit při budování skladů.

Davidu Berdychovi a dalším čtyřem mužům z jeho údajného gangu přibylo v samém závěru vyšetřování největšího případu organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky ještě jedno obvinění. Jde v něm o další loupežné přepadení a únos podnikatele, řekl ČTK zdroj obeznámený s vyšetřováním. Jednačtyřicetičlenný gang kolem Berdycha má podle dosavadních obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Případ neblaze proslul zejména napojením údajných zločinců na elitní policejní důstojníky. Zatím poslední skutek, kvůli kterému byl Berdych se čtyřmi muži minulý týden obviněn, se týká události z března 1996. Pětice prý tehdy v Praze 10 napadla podnikatele. Udeřili ho baseballovou pálkou do obličeje a naložili do auta, popsal ČTK zdroj. Pak podnikatele údajně odvezli na chatu jednoho z nich a chtěli po něm výkupné deset milionů korun. Ačkoli sumu hledali i v bezpečnostní schránce oběti, neuspěli. Nakonec tedy podle obvinění uneseného podnikatele přiměli k tomu, aby telefonicky přesvědčil známého k vydání dvoumilionové částky. Té se prý také nakonec dočkali. Uneseného podnikatele pak pachatelé odvezli na neznámé místo, kde ho zanechali, uzavřel zdroj. Vyšetřování rozsáhlé kauzy odstartovalo loni v září, kdy byla při akci Uniforma pozatýkána a obviněna většina podezřelých. Kauza je ojedinělá zejména podezřením, že se s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové, kteří možná gangu šéfovali. Jsou mezi nimi i důstojníci, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem. Vyšetřování je téměř u konce. Na sklonku července se mají obvinění, s výjimkou tří mužů stíhaných na útěku, začít seznamovat s vyšetřovacím spisem. Členové gangu se podle policie v letech 1996 až 2002 obohatili o desítky milionů korun. Podle obvinění v přestrojení za policisty přepadli a unesli řadu podnikatelů, dva prý zavraždili. Navíc při fingovaných dopravních kontrolách přepadali kamiony. Díky napojení na detektivy využívali znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Jednatřicetiletému Berdychovi soud v červnu vyměřil pětiletý trest vězení za vydírání podnikatele. Verdikt je pravomocný. Už v červenci má ale usednout na lavici obžalovaných znovu, tentokrát kvůli únosům tří jiných podnikatelů.