Zprávy | Z archivu rubriky


Situace na trhu práce se v Česku rychle zlepšuje, registrovaných nezaměstnaných osob bylo v červnu nejméně za poslední tři roky, uvedli analytici v reakci na červnový mírný pokles počtu lidí hledajících práci. Důvodem pozitivního vývoje je podle nich rychlý růst hospodářství. Míra nezaměstnanosti zůstala na květnových 8,6 procenta. Na začátku letošního roku byla 9,8 procenta.

"Situace na trhu práce se poměrně prudce zlepšuje. Měsíc od měsíce můžeme pozorovat, že pro nezaměstnané je stále snazší najít si novou práci," řekla ČTK analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Na jedno volné pracovní místo v červnu připadalo 8,6 uchazeče, což je nejlepší výsledek od listopadu 2001. Například na počátku roku 2004 se o jedno místo ucházelo v průměru 13,7 osob. Zvyšování produktivity práce v podnicích podle Šichtařové prozatím narazilo na mantinely. "Restrukturalizace skončila. Aby nyní podniky mohly vyrábět více, musí již opět najímat nové zaměstnance. Nová pracovní místa vznikají hlavně v průmyslu a stavebnictví," podotkla.

Relativně příznivé je pro ČR i mezinárodní srovnání, uvedla ekonomka Komerční banky Eva Zamrazilová. Podle metodiky statistického úřadu Eurostat je v ČR míra nezaměstnanosti pod osmi procenty, zatímco průměr EU je o procentní bod výše. Sousední Německo hlásí téměř desetiprocentní nezaměstnanost, Slovensko přes 15 procent a Polsko téměř 18 procent.

V červnu se snížil počet lidí bez práce v 55 ze 77 okresů České republiky. Největší pokles zaznamenaly úřady práce v okrese Jeseník, kde ubylo 5,7 procenta nezaměstnaných. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 30 okresů České republiky. Nejvyšší byla v okrese Most, kde je bez zaměstnání 21,9 procenta práce schopného obyvatelstva. Míra nezaměstnanosti v Praze stagnuje, v červnu zůstala na květnových 3,3 procenta.