Zprávy | Z archivu rubriky


Muzeum Škoda v Plzni dostalo tento týden unikátní exponát od bývalého amerického pilota, který 25. dubna 1945 bombardoval se spojenci Plzeň. Dvaaosmdesátiletý David Lustig z Waldenu ve státě New York věnoval muzeu svůj takzvaný únikový balíček. Je to plátěný nepromokavý sáček s mapami a dalšími pomůckami pro piloty, kteří by museli při bombardování seskočit padákem a ocitli by se na cizím území.

"Je to pro nás velice cenné. Je to unikátní kousek, který se velice málo nachází muzeích. Málokdy se po celých 60 let zachoval v tak kvalitní podobě," řekl ČTK Vladislav Krátký z Muzea Škoda. V balíčku, který piloti nosili v kapse kombinézy, byla zejména dvoustranná mapa bombardovaného území a přilehlých států. Letci se podle ní měli v případě potřeby dostat na neutrální nebo spojenci kontrolovaná území. I po 60 letech je mapa tištěná na hedvábí jako nová, nikde se tisk nerozmazává ani nemizí. Americká armáda si dala záležet, takže jména českých obcí a měst vytiskla včetně čárek a háčků nad písmeny, které jinak angličtina nezná.

Lustig byl za války radista a střelec. V Plzni byl naposledy letos v květnu na velkých oslavách 60. výročí osvobození. Dostal zde medaile, které mu osobně předal prezident Václav Klaus a představitelé města. Mezi veterány byl podle Krátkého jediným letcem, který na oslavy přijel.

Velké bombardování Plzně se uskutečnilo 25. dubna 1945, letadla vzlétla z několika základen v Anglii. Útočila na Škodovku a letiště. "Předtím poprvé a naposled v dějinách druhé světové války bylo civilní obyvatelstvo varováno před náletem ve vysílání BBC," poznamenal Krátký. Dělníci proto podle něj opustili fabriku nebo se ukryli v krytech. Protože ale Němci o náletech věděli, byli připraveni na ostřelování. Nad Plzní bylo 25. dubna sestřeleno šest letounů B-17 a zahynulo 24 letců, 56 strojů bylo poškozeno.

Téměř čtyřletý žralok útesový černocípý uhynul ve středu ráno v ostravském Mořském akváriu, které sídlí v prostorách výstaviště Černá louka. Podle jeho provozovatele Olega Cedivody za smrt může šok způsobený hlukem během víkendového festivalu Colours of Ostrava. "Je to velmi pravděpodobné. Skleněné výplně se jen otřásaly. Pódium od nás bylo několik metrů," řekl ČTK. Organizátoři případnou souvislost mezi akcí a úmrtím žraloka odmítají. "Je to absurdní. Žralok byl za několika dveřmi. Festival se v areálu Černé louky konal už několikrát. Vždy tam bylo i akvárium a nikdy nebyly problémy," řekla ČTK pořadatelka akce Zlata Holušová. Organizátoři navíc upozorňují na fakt, že měli areál výstaviště pronajatý celý. "Jde o snahu svést odpovědnost na někoho jiného," dodala Holušová.

Cedivoda tvrdí, že žralok v hodnotě 300.000 korun byl zdravý a v dobré kondici. "V sobotu přestal plavat a jen ležel u dna akvária. Tito mořští dravci jsou citliví a reagují na stres tímto způsobem," doplnil. Šéf Mořského světa v Praze Richard Balvín připustil možnou spojitost mezi hlukem a úmrtím žraloka. "Můžou dostat něco jako infarkt." Josef Drtil z olomoucké zoo, kde jsou i žraloci, je podobného názoru. "Žraloci jsou vnímaví a případné otřesy voda dobře přenáší," řekl. Uhynulý žralok byl chloubou Mořského akvária, ve které mohou návštěvníci vidět i krokodýla nilského, morénu či piraně.

Evropská komise poslala České republice varovný dopis, ve kterém se pozastavila nad aplikací směrnice EU o autorském právu z roku 2001 a požádala o další informace. Je to první etapa procedury pro porušení práva, která může skončit až u Evropského soudního dvora. Praha má na odpověď dva měsíce. Mluvčí českého ministerstva kultury Kateřina Besserová ČTK řekla, že problémy, na něž komise poukazuje, by měla odstranit novela autorského zákona. Zároveň potvrdila, že její úřad se bude dopisem EK zabývat a vypracuje odpověď.

EK připomněla, že zmíněná směrnice je základním kamenem evropského autorského práva a zajišťuje rovnou ochranu duševního vlastnictví v digitálním prostředí. Vyžaduje, aby členské státy zavedly do svého práva postihy proti "hackerům" a počítačovým pirátům a zajistily ochranu děl zveřejňovaných v elektronické podobě.

Ze sdělení EK vyplývá, že Česká republika směrnici převedla do svého práva, jsou však pochybnosti o její aplikaci. Podle českého diplomatického zdroje nezahrnuje platná úprava v ČR všechny prvky směrnice EU a autorský zákon bude třeba novelizovat.

Francie a Finsko obdržely ve středu v této věci už druhé varování, protože jejich právo zatím na předpis EU nebere vůbec zřetel, ačkoli měl být převeden do konce roku 2002. Španělska se EK naléhavě dotázala, zda a jak hodlá konečně reagovat na rozsudek Evropského soudního dvora, který konstatoval, že v této zemi směrnice EU zatím neplatí.