Zprávy | Z archivu rubriky


Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman podpoří ve volbách do Poslanecké sněmovny premiéra Jiřího Paroubka. Naopak s jeho podporou nemůže počítat předseda ČSSD Stanislav Gross, bude- li ve volbách kandidovat. Nepovažuje ho totiž za dobrého šéfa strany. Zeman to řekl novinářům v Lučanech nad Nisou na Jablonecku, kde trávil víkend u Paroubka na chalupě.

Zeman zopakoval, že nebude usilovat o žádnou funkci. Uvedl, že je připraven, bude-li o to požádán, selektivně podpořit i jiné poslance. Mnohé z nich prý ale rozhodně nepodpoří, protože pochybuje o jejich "intelektuálních a mravních kvalitách" a považuje je za "žvanily" a lidi, které podezřívá z klientelismu. Jejich počet ani jména však neuvedl.

Podle mluvčí ČSSD Lucie Vaverové se Gross s Paroubkem dohodl na tom, že ke schůzce se Zemanem bude vyjadřovat pouze premiér, jakožto její účastník. "Pan předseda Stanislav Gross se dohodl na celkovém postupu i na cílech jednání s Jiřím Paroubkem," řekla ČTK. "Pan předseda již dříve řekl, že by byl rád, kdyby byl lídrem Jiří Paroubek. Je dobře, že má Miloš Zeman stejný názor," dodala Vaverová později.

Zeman rozhodně odmítl, že by kritikou některých sociálních demokratů poškozoval sociální demokracii. Nekritizuje prý stranu, ale jednotlivé sociální demokraty, kteří straně škodí deficitem inteligence, pracovitosti nebo charakteru. Taková kritika podle jeho přesvědčení nejsilnější vládní straně neškodí.

Paroubek ale očekává, že se Zeman nebude vyjadřovat kontroverzně ke kandidátům, kteří mu nesedí. Selektivní podpora v kampani mu ale nevadí. Kdo je důchodcem a neusiluje o žádné funkce, tak si může vybírat, koho podpoří, nebo nepodpoří, řekl. Paroubek uvedl, že se Zemanem se shodli na tom, že je potřeba se vymezit vůči Modré šanci ODS a v zájmu země zamezit jejímu rozkvětu. Zeman uvedl, že program nejsilnější opoziční strany tři měsíce studoval a dospěl k závěru, že by Českou republiku vrátila o 150 let zpět do éry divokého kapitalismu.

Dlouhodobějším úkolem, na kterém se Paroubek se Zemanem rovněž shodl, je vypracování kariérního řádu ČSSD. Měl by umožnit politický postup úspěšným komunálním politikům, ale i zkušeným manažerům, a naopak neúspěšným v kariéře zamezit. "Lidé, kteří pracují druhé nebo třetí volební období jako starostové či místostarostové, tak by měli být vyzdviženi," uvedl jako příklad Paroubek. Zeman dodal, že se shodli na zrušení antidarwinismu, kdy je za úspěch trest a za neúspěch odměna.

Zeman a Paroubek spolu o víkendu hovořili dlouhé hodiny. Diskutovali v chalupě i na zahradě. V neděli ráno si našli čas i na hledání hub. Víkend s oběma politiky v Jizerských horách strávily i jejich manželky. Zeman poznamenal, že paní Paroubková je znamenitá kuchařka.

Tisícovky lidí o víkendu oslavily vodní toky při Evropském dni koupání v řekách. Jen zlomek z nich se však v rámci akce označené také heslem Velký skok odhodlal do vody ponořit. Mezinárodního dne, který má upozorňovat na čistotu vody a budovat pozitivní vztah lidí k řekám, se zúčastnilo 12 zemí. V České republice akci, kterou doprovází kultura i úklid řek, organizuje ekologické sdružení Arnika.

V Česku, kde se letos koupání v řekách konalo na 17 místech, se nejvíce lidí sešlo v Děčíně. Na Slavnosti Labe přišlo v neděli na 10.000 lidí a deset odvážlivců se do řeky ponořilo. Sdružení Arnika koupací den na Labi uspořádalo poprvé před třemi lety. Také díky této tradici se Labe pyšní největším počtem koupacích míst ze všech evropských povodí. Na různých místech Labe v Česku a Německu je jich asi 70.

Na ostatních koupacích místech Česka tak vysoká účast jako v Děčíně nebyla. Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku do Labe vstoupilo zhruba 15 lidí, v centru Hradce Králové se ke dni koupání v řekách zapojilo na 40 milovníků vodních radovánek. V Římově na řece Malši se už v sobotu uskutečnila módní přehlídka historických koupacích a plážových oděvů. Ve Volyni na Strakonicku čistila asi desítka lidí řeku Volyňku. V Černošicích u Prahy na břehu Berounky otevírali novou městskou pláž. Kvůli evropské akci její zpřístupnění načasovali právě na dnešek. Někde, například v Klatovech, se koupací den teprve uskuteční. V Litoměřicích se zase akce za účasti 50 lidí konala už před týdnem.

Evropský den koupání v řekách sleduje vedle oslavy řek a znovunalezení vztahu lidí k řekám i konkrétní cíl. Organizátoři se touto kampaní domáhají naplnění rámcové směrnice Evropské unie o vodách, jejímž cílem je do roku 2015 dosáhnout dobrého stavu vody v řekách a jezerech. Podle průzkumu Eurobarometer znepokojuje znečištění vod 47 procent Evropanů.

Vláda ve středu posoudí návrh skupiny poslanců ze všech parlamentních stran, podle něhož by si lidé starší 70 let nemuseli povinně měnit občanské průkazy. Návrh počítá s tím, že tito občané by do konce života používali průkazy dosavadní. Postoj vlády ale nebude rozhodující. O definitivním osudu návrhu rozhodne parlament, který by ho měl projednávat po prázdninách. Podle novely by si průkazy bez vymezené doby platnosti nemuseli měnit občané narození před 1. lednem 1936. Kdyby parlament novelu neschválil, musela by drtivá většina občanů starších 70 let podat žádost o jejich výměnu do konce listopadu. Návrh poslanci odůvodnili tím, že ne všichni zmínění občané vědí, že si do konce roku mají průkazy vyměnit. Kdyby to neudělali, spáchali by přestupek a navíc by to mohlo ohrozit i pobírání důchodu či jejich přijímání do zdravotnických a sociálních zařízení. Autoři novely si myslí, že pro tyto běžné věci postačují občanské průkazy staršího typu.

Výměna průkazů se netýká jen starších lidí. Jejím cílem je sjednotit podobu průkazů a vydat nové s bezpečnostními prvky. Podle ministerstva vnitra je teď v zemi platných až deset typů občanských průkazů. Skoro čtyři miliony lidí používají průkazy bez strojem čitelných údajů. Nové mají vedle strojově čitelných údajů i počítačově tištěnou fotografii držitele. Strojově čitelný kód urychluje třeba odbavování na hranicích.

Do konce letošního roku si musejí vyměnit průkazy bez strojově čitelných údajů lidé, kteří je dostali do konce roku 1994. Ostatní si je musejí vyměnit postupně ve stanovených lhůtách do konce roku 2008. Průkazů, jimž skončí platnost letos 31. prosince a lidé si je dosud nevyměnili, je přes půl milionu.