Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda ve středu posoudí návrh skupiny poslanců ze všech parlamentních stran, podle něhož by si lidé starší 70 let nemuseli povinně měnit občanské průkazy. Návrh počítá s tím, že tito občané by do konce života používali průkazy dosavadní. Postoj vlády ale nebude rozhodující. O definitivním osudu návrhu rozhodne parlament, který by ho měl projednávat po prázdninách. Podle novely by si průkazy bez vymezené doby platnosti nemuseli měnit občané narození před 1. lednem 1936. Kdyby parlament novelu neschválil, musela by drtivá většina občanů starších 70 let podat žádost o jejich výměnu do konce listopadu. Návrh poslanci odůvodnili tím, že ne všichni zmínění občané vědí, že si do konce roku mají průkazy vyměnit. Kdyby to neudělali, spáchali by přestupek a navíc by to mohlo ohrozit i pobírání důchodu či jejich přijímání do zdravotnických a sociálních zařízení. Autoři novely si myslí, že pro tyto běžné věci postačují občanské průkazy staršího typu.

Výměna průkazů se netýká jen starších lidí. Jejím cílem je sjednotit podobu průkazů a vydat nové s bezpečnostními prvky. Podle ministerstva vnitra je teď v zemi platných až deset typů občanských průkazů. Skoro čtyři miliony lidí používají průkazy bez strojem čitelných údajů. Nové mají vedle strojově čitelných údajů i počítačově tištěnou fotografii držitele. Strojově čitelný kód urychluje třeba odbavování na hranicích.

Do konce letošního roku si musejí vyměnit průkazy bez strojově čitelných údajů lidé, kteří je dostali do konce roku 1994. Ostatní si je musejí vyměnit postupně ve stanovených lhůtách do konce roku 2008. Průkazů, jimž skončí platnost letos 31. prosince a lidé si je dosud nevyměnili, je přes půl milionu.

Pilot Jiří Jakeš s navigátorem Jiřím Kadlecem získali v Jindřichově Hradci titul mistrů republiky v letecké rallye. Druhá skončila posádka Miloš Fiala s Michalem Filipem a třetí Luboš Hájek s Tomášem Rajdlem.

Na mezinárodním mistrovství ČR se od pátku letěly tři soutěžní etapy s celkovou délkou 600 kilometrů. Posádky obdržely půl hodiny před startem pokyny k provedení letu a k zakreslení tratě do mapy. V každé etapě pak z výšky 300 metrů nad zemí pilot s navigátorem vyhledávali objekty podle fotografií a znaky složené z třímetrových plachet na zemi. Museli přitom dodržovat zadaný čas. Za opožděný nebo dřívější průlet nad otočnými body o víc než dvě vteřiny nebo za nenalezení fotografií a znaků byla posádka penalizována. Každá etapa byla zakončena bodovaným přistáním na přesnost.

Šampionát byl poslední prověrkou reprezentantů před mistrovstvím Evropy v letecké rallye a přesném létání, které se koná začátkem srpna ve slovenské Dubnici. Češi tam budou obhajovat stříbro a zlato v týmových soutěžích. Navázat chtějí podle trenéra reprezentačního týmu Miloše Fialy na historicky nejúspěšnější loňskou sezonu, kdy získali v rallye zlato v týmech a zlatou i stříbrnou medaili v posádkách. V přesném létání, což je obdobná navigační soutěž jednočlenných posádek, vybojovali stříbrné medaile v týmech a stříbro také v posádkách na mistrovství světa v dánském Herningu. Základ týmu tvoří piloti Českých aerolinií.

Tisícovky lidí o víkendu oslavily vodní toky při Evropském dni koupání v řekách. Jen zlomek z nich se však v rámci akce označené také heslem Velký skok odhodlal do vody ponořit. Mezinárodního dne, který má upozorňovat na čistotu vody a budovat pozitivní vztah lidí k řekám, se zúčastnilo 12 zemí. V České republice akci, kterou doprovází kultura i úklid řek, organizuje ekologické sdružení Arnika.

V Česku, kde se letos koupání v řekách konalo na 17 místech, se nejvíce lidí sešlo v Děčíně. Na Slavnosti Labe přišlo v neděli na 10.000 lidí a deset odvážlivců se do řeky ponořilo. Sdružení Arnika koupací den na Labi uspořádalo poprvé před třemi lety. Také díky této tradici se Labe pyšní největším počtem koupacích míst ze všech evropských povodí. Na různých místech Labe v Česku a Německu je jich asi 70.

Na ostatních koupacích místech Česka tak vysoká účast jako v Děčíně nebyla. Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku do Labe vstoupilo zhruba 15 lidí, v centru Hradce Králové se ke dni koupání v řekách zapojilo na 40 milovníků vodních radovánek. V Římově na řece Malši se už v sobotu uskutečnila módní přehlídka historických koupacích a plážových oděvů. Ve Volyni na Strakonicku čistila asi desítka lidí řeku Volyňku. V Černošicích u Prahy na břehu Berounky otevírali novou městskou pláž. Kvůli evropské akci její zpřístupnění načasovali právě na dnešek. Někde, například v Klatovech, se koupací den teprve uskuteční. V Litoměřicích se zase akce za účasti 50 lidí konala už před týdnem.

Evropský den koupání v řekách sleduje vedle oslavy řek a znovunalezení vztahu lidí k řekám i konkrétní cíl. Organizátoři se touto kampaní domáhají naplnění rámcové směrnice Evropské unie o vodách, jejímž cílem je do roku 2015 dosáhnout dobrého stavu vody v řekách a jezerech. Podle průzkumu Eurobarometer znepokojuje znečištění vod 47 procent Evropanů.

Nedostatek ubytovacích kapacit byl podle pořadatelů zřejmě jediným problémem právě skončeného 13. ročníku kulturního festivalu v Boskovicích na Blanensku, který propaguje tamní židovskou čtvrť. Obsazeny byly všechny hotely a takřka vyčerpána byla i možnost spaní v tělocvičnách a v kempu, řekl ČTK Čestmír Huňát z pořádajícího sdružení Unijazz. Pořadatelé podle něj chtějí před příštím ročníkem jednat s boskovickou radnicí o možnostech rozvoje ubytování. Samotnou akci ale pořadatelé více rozšiřovat nechtějí. Monstróznější podoba festivalu by narušila genia loci festivalu; město má své limity, míní Huňát. "Příští rok se chceme zaměřit spíše na zvýšení komfortu návštěvnických služeb," dodal.

Letos se podle něj na akcích vystřídalo zhruba 2500 platících návštěvníků. Překvapila jej účast na "menších" akcích. Vyprodán byl například koncert Zdenka Vřešťála v synagoze, ač začínal až před půlnocí a konal se paralelně s koncerty na hlavní scéně. Největším tahákem podle něj byly koncerty maďarské zpěvačky Erzi Kiss Music a domácích Tata Bojs.

Přehlídka na několika místech po celém městě nabídla po čtyři dny koncerty, autorská čtení, divadelní vystoupení, výstavy či filmové projekce. Boskovický hrad nabídl divadelní představení, prostor před hradem vystoupení dýdžejů, zámecký skleník jazzové koncerty. Rocková scéna byla za muzeem, do amfiteátru letního kina se mohli zájemci vydat na koncerty folkových interpretů. Muzeum Boskovicka představuje i nadále fotografie Dany Kyndrové a Michaely Thelenové.

Unijazz pořádá festival pro zachování a obnovu židovské čtvrti od roku 1993. Židovská komunita v Boskovicích patřila k nejvýznamnějším na Moravě a v době největšího rozkvětu v polovině 19. století tvořila třetinu obyvatel.

Přenášení až 170 kilogramů těžkých kovových kufrů nebo převracení pneumatiky o váze 350 kilogramů patřilo do sobotního siláckého šestiboje, kterého se v Liberci zúčastnilo 16 závodníků z Česka, Slovenska a Slovinska. Klání sledovalo několik tisíc diváků.

"Pneumatiku převraceli siláci na dráze dlouhé 20 metrů a nejrychlejší z nich, Jan Bártl, ji překonal za necelých 39 vteřin," řekl ČTK jeden z organizátorů Ladislav Slánský. Při druhé disciplině závodníci soutěžili, kdo dostane za jednu minutu víckrát nad hlavu kládu těžkou 125 kilogramů. Tři z nich to dokázali šestkrát. Potom siláci tahali po třech schodech břemena o váze 200, 220 a 250 kilogramů. Nejlepší z nich, Zdeněk Sedmík, je dostal všechny nahoru za 43 vteřin. Navíc ještě stihl vynést na schody dva padesátilitrové sudy s pivem. Mezi magnety šestiboje patřily soutěže, v nichž hrály klíčovou roli automobily. Siláci museli na laně táhnout kamion a překonat s ním vzdálenost 20 metrů. Nejrychlejšímu Zdeňkovi Sedmíkovi trvala cesta do cíle necelých 22 vteřin. Závodníci dostali rovněž za úkol, aby udrželi co nejdéle na v klidu dvě octavie. Auta stála na šikmé ploše se sklonem zhruba 30 stupňů a siláci s rozpaženýma rukama mezi nimi. Nejlepší z nich, Josef Masaryk, tam zůstal jednu minutu a 16 vteřin.

"Celkovým vítězem se stal Martin Štefl před Zdeňkem Sedmíkem a Janem Bártlem, který byl jako osmatřicetiletý nejstarším účastníkem soutěže," shrnul Slánský.