Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda schválila nový zákon, podle kterého budou smět čeští vědci pracovat jen s kmenovými embryonálními buňkami z nadbytečných nebo poškozených vajíček, zakázáno má být ale klonování lidí. Návrh stanovuje také postih pro vědce, kteří nedodrží etická pravidla při nakládání s embryi, budou dělat jiný výzkum, než měli povolený nebo se pokusí naklonovat člověka. Hrozí jim pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Proti zákonu je Hnutí Pro život, které zahájilo petiční akci. "Petice má zabránit dalšímu porušování základních lidských práv v souvislosti se záměrem ministerstva školství legalizovat pokusy na lidských embryích a také povolení chemického potratového prostředku RU 486," sdělila viceprezidentka hnutí Zdeňka Rybová. Legalizace potratové pilulky není v Česku zatím aktuální. Zatím ji posuzují odborné komise. Pokud by byla povolena, pak by nebyla volně prodejná, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Odborníci považují zákon za potřebný, protože žádná norma upravující tuto oblast v Česku zatím neexistuje. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku nebo tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně, protože dokážou nahradit poškozené buňky. Embryonální výzkum vyvolal po celém světě na veřejnosti i ve vědecké komunitě bouřlivé debaty.

Životní minimum by se mohlo od července příštího roku změnit. Nezahrnovalo by již náklady na bydlení, ale jen na osobní potřeby a výživu. Na první dospělou osobu v rodině by tak místo nynějších 4300 korun připadlo 2870 korun. Částka na další členy v domácnosti by byla nižší. Počítá s tím nový zákon, který schválila vláda. Zákon připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Chce lidi motivovat k tomu, aby si aktivně hledali práci a upřednostnili i méně placené místo před pouhým pobíráním dávek. Životní minimum "snaživých" by mělo být vyšší. Oddělené náklady na bydlení má srovnat státní příspěvek nebo doplatek od obcí.

Proti návrhu protestovali již dříve představitelé některých romských organizací. Úprava podle nich zhorší situaci Romů a uvrhne je do bídy. Škromach již dříve upozornil na to, že dávky neklesnou. Změní se jen systém. Nová úprava by měla podle ministerstva posílit malé rodiny. Životním minimum u dalších osob v početnějších domácnostech snižuje, protože více lidí má menší náklady díky společnému využívání věcí. Souhrnná částka životního minima je tak nyní vyšší, než skutečně rodina spotřebuje, uvedli autoři normy. Podle nich tento fakt vede ke zneužívání dávek.

Stát bude od roku 2007 potřebovat každoročně dvě miliardy korun navíc na to, aby mohl sociálně slabým vyplatit příspěvek či doplatek na bydlení, uvedl ministr práce Zdeněk Škromach. Zvýšení státních sociálních podpor souvisí podle něj s plánovaným postupným uvolněním nájmů, které vláda schválila před týdnem i se změnou životního minima.