Zprávy | Z archivu rubriky


Autorská práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří podle pražského městského soudu nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Soud již podruhé zamítl žalobu, kterou na Štáchovou podal Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy. Plzeňský ústav chce žalobou docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi. Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová.

Helena Štáchová se domnívá, že kdyby prohrála soudní spor o autorská práva na loutky, divadlo by se muselo zavřít. Tvrdí, že Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy, který na ni žalobu podal, má vysoké finanční požadavky. Spor sice vyhrála, sociální ústav ale zvažuje odvolání. Již dříve uvedla, že ústav by v případě výhry chtěl 400.000 korun ročně jen za to, že divadlo má v názvu jména Spejbla a Hurvínka, dalších 300.000 za to, že hraje s oběma loutkami, 30 procent ze všech tržeb a všeho, co kdy a kde bude dělat. Kromě toho by je prý ústav chtěl úkolovat i umělecky. Štáchová se s ústavem o práva pře již osm let, z toho čtyři roky před soudem. Právní problémy podle ní divadlu již znemožnily řadu zajímavých projektů.

Vízový režim se Spojenými státy se bude kvůli bezpečnostní situaci ve světě spíš přitvrzovat, řekl ve Washingtonu po jednání na americkém ministerstvu zahraničí předseda ODS Mirek Topolánek. Uvítal by alespoň určitý symbolický pokrok, jako například vracení poplatků v případě neudělení víza. Američané cestují do Evropy, včetně České republiky, bez víz. Topolánek, který se ve Washingtonu zúčastnil jednání šéfů pravicových stran sdružených v Mezinárodní demokratické unii (IDU), se pozdravil s americkým prezidentem Georgem Bushem. Při snídani, kterou uspořádal Bílý dům pro účastníky schůzky, hovořil Bush podle Topolánka o boji proti terorismu, o individuálních svobodách a o odpovědnosti konzervativních stran za vývoj ve světě. Své setkání s Bushem označil za formální.

Americký model soužití příslušníků různých kultur, kdy menšiny dostávají stejnou šanci začlenit se do společnosti, pokud plní její striktně daná základní pravidla, je podle předsedy ODS Mirka Topolánka "daleko zdravější než segregační multikulturální přístup praktikovaný Evropskou unií". "To neznamená, že bychom byli schopni do budoucna zabránit příchodu nových emigrantů," řekl Topolánek českým novinářům během své návštěvy Washingtonu. "Ale měli bychom usilovat o to, aby respektovali pravidla, která jsou obvyklá na území, kam přicházejí. Myslím, že americký příklad je v tomto velmi pozitivní," uvedl Topolánek. V pohledu na tuto problematiku se shoduje s prezidentem Václavem Klausem, který multikulturalismus označil za tragický omyl současné západní civilizace a za prapříčinu terorismu.

Představitelé vládní ČSSD Klausovo stanovisko nesdílejí. Premiér Jiří Paroubek odmítl, že by byl multikulturalismus prapříčinou terorismu. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach soudí, že uzavřenost v globalizaci současného světa je nemožná a že dnešní model EU naopak vytváří ochranu zvláště malých zemí proti celosvětovému globalismu. Předseda zahraničního výboru sněmovny, sociální demokrat Vladimír Laštůvka s prezidentem souhlasí, že je třeba od imigrantů žádat respektování zákonů, ale současně je potřeba respektovat jejich zvyklosti a návyky.