Zprávy | Z archivu rubriky


Přenášení až 170 kilogramů těžkých kovových kufrů nebo převracení pneumatiky o váze 350 kilogramů patřilo do sobotního siláckého šestiboje, kterého se v Liberci zúčastnilo 16 závodníků z Česka, Slovenska a Slovinska. Klání sledovalo několik tisíc diváků.

"Pneumatiku převraceli siláci na dráze dlouhé 20 metrů a nejrychlejší z nich, Jan Bártl, ji překonal za necelých 39 vteřin," řekl ČTK jeden z organizátorů Ladislav Slánský. Při druhé disciplině závodníci soutěžili, kdo dostane za jednu minutu víckrát nad hlavu kládu těžkou 125 kilogramů. Tři z nich to dokázali šestkrát. Potom siláci tahali po třech schodech břemena o váze 200, 220 a 250 kilogramů. Nejlepší z nich, Zdeněk Sedmík, je dostal všechny nahoru za 43 vteřin. Navíc ještě stihl vynést na schody dva padesátilitrové sudy s pivem. Mezi magnety šestiboje patřily soutěže, v nichž hrály klíčovou roli automobily. Siláci museli na laně táhnout kamion a překonat s ním vzdálenost 20 metrů. Nejrychlejšímu Zdeňkovi Sedmíkovi trvala cesta do cíle necelých 22 vteřin. Závodníci dostali rovněž za úkol, aby udrželi co nejdéle na v klidu dvě octavie. Auta stála na šikmé ploše se sklonem zhruba 30 stupňů a siláci s rozpaženýma rukama mezi nimi. Nejlepší z nich, Josef Masaryk, tam zůstal jednu minutu a 16 vteřin.

"Celkovým vítězem se stal Martin Štefl před Zdeňkem Sedmíkem a Janem Bártlem, který byl jako osmatřicetiletý nejstarším účastníkem soutěže," shrnul Slánský.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman pomůže sociální demokracii, aby v příštím roce uspěla v parlamentních volbách. Nechce však kandidovat do sněmovny a nestojí o žádnou funkci. Nemíní se zúčastnit ani prezidentských voleb v roce 2008. Zeman to v sobotu řekl novinářům při setkání s premiérem Jiřím Paroubkem na jeho chalupě v Lučanech - Horním Maxově na Jablonecku. Bývalý premiér tam přijel v poledne se svou manželkou Ivanou. Paroubek a jeho žena Zuzana je budou hostit až do neděle.

"Ve prospěch sociální demokracie mohu pracovat jako řadový člen. Budu předkládat konkrétní návrhy, jak vyzvedávat zejména schopné komunální a regionální politiky a jak zabránit neschopným politikům, aby se zmocnili funkcí. Druhý úkol jsem nazval deratizací sociální demokracie. Nejde ale o pomstu," uvedl Zeman.

Zeman si nedokáže představit svou kandidaturu v prezidentských volbách i proto, že předsedou a prvním místopředsedou ČSSD jsou Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. "Zhatili mou snahu stát se prezidentem při volbách v roce 2003," vysvětlil.

Paroubek jako premiér Zemana svými rozhodnutími mile překvapil a považuje ho za politika, s nímž si je názorově blízký. Zeman ocenil, jak se premiér zastal nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové při jejím sporu s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU). "Já měl ve svém vládě dva ministry spravedlnosti, ale žádný z nich nebyl nezkušený fracek," prohlásil Zeman.

Paroubek uvedl, že si se Zemanem rozumějí, a uvítal, že se chystá přispět k vítězství ČSSD v parlamentních volbách. V minulosti přitom byli politickými rivaly. V roce 1993 se ještě spolu s Pavlem Novákem utkali o křeslo předsedy ČSSD. Zeman tehdy zvítězil díky hlasům Mladých sociálních demokratů, kterým předsedal nynější předseda ČSSD Gross. Paroubek se poté věnoval zejména pražské komunální politice. Do vysoké politiky ho přivedl až Gross v roce 2004, v době, kdy byl premiérem. Paroubek se stal v jeho vládě ministrem pro místní rozvoj.

Při otázkách novinářů na návrat do velké politiky se Zeman přirovnal ke stárnoucímu atletovi, který se nechce vracet na závodní ovál, protože vrcholu své kariéry již dosáhl. "Bylo by to trapné a zbytečné. Své Helsinky 1952 už mám za sebou," připomněl Zeman tři zlaté medaile vytrvalce Emila Zátopka na letní olympiádě a jeho mnohem méně úspěšné vystoupení o čtyři roky později v Melbourne, kde běžel pouze maraton a skončil za stupni vítězů.

Předseda vlády Jiří Paroubek předpokládá, že se sejde s prezidentem Václavem Klausem, aby si vyjasnili stanoviska k premiérovu záměru učinit vstřícné gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům. Termín jednání s Klausem ale neupřesnil. Oba politici se v pátek večer setkali v Českém Krumlově, kde Klaus zahajoval hudební festival. Podle Paroubka tam ale mluvili jen o společenských věcech.

Záměr učinit uvedené gesto vyvolal mezi prezidentem a premiérem spor. Klaus prohlásil, že předseda vlády asi zcela přišel o rozum. Reagoval tak na Paroubkovo vyjádření, že prezident patrně nepochopil podstatu jeho smířlivého gesta, a tím, že ho odmítl, se dostal do jedné společnosti se sudetoněmeckým spolkem v Rakousku. V pátek premiér v souvislosti s těmito Klausovými slovy řekl, že na této úrovni nechce debatovat. Pak ale dodal, že prezident nemá pravdu a že zřejmě hovořil "v nějakém chvilkovém pohnutí mysli". O jaké pohnutí mysli asi jde, rozvedl v rozhovoru pro agenturu APA. "Někdy mi připadá, že si (Klaus) myslí, že je Ludvík XIV. nebo Ludvík XV.," řekl. Podle Paroubka není český prezident absolutistický monarcha, aby mohl premiéra peskovat a vytýkat mu "mimořádnou drzost". Mluvčí prezidenta Petr Hájek České televizi řekl, že urážení vlastního prezidenta v cizině považuje za nedůstojné. Podle Paroubka je naopak "naprosto nedůstojné, co tady někteří lidé kolem pana prezidenta i prezident osobně předvádějí".

Politici z dalších stran většinou novinářům řekli, že je škoda, když se dva takto vysocí ústavní činitelé přou prostřednictvím vzkazů v médiích. V tomto smyslu se vyjádřil například předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý soudí, že Paroubek neměl o gestu začít hovořit, aniž by se poradil s dalšími ústavními činiteli. "Takové kroky, jaké podniká pan premiér, jsou kroky, které by měla podnikat celá Česká republika po dohodě všech ústavních činitelů," uvedl. Klausovy ostré výroky na Paroubkovu adresu považuje až za logický důsledek premiérova počínání. Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus uvedl, že v sociální demokracii Paroubek o své iniciativě informoval. Klausovu kritiku si Kraus vykládá tak, že prezident ztrácí nervy.

Evropská unie potřebuje podle prezidenta Václava Klause nutně změnu. Mělo by proto vzniknout nové uskupení, které by se mohlo jmenovat Organizace evropských států, napsal Klaus v sobotních Lidových novinách. Pustil se tak do diskuse o budoucnosti Evropy, k níž již dříve vyzval české politiky.

V článku s názvem Vytvořme jinou Evropskou unii v LN Klaus napsal, že "musíme opustit myšlenku vytvoření Státu Evropa, která je nám stále sugerována". Podle něj bude třeba zbavit se i takových slov, jako je "evropské občanství". "Musí jít i o zrušení lecčeho z toho, co vzniklo v minulém dvacetiletí," uvedl Klaus. Členy OES podle něj budou jednotlivé státy, nikoli přímo občané, jak se o to pokoušela evropská ústava. Rozhodování v podstatných věcech prý bude muset být konsenzuální. Nová unie, která vzejde z reflexe po neúspěchu referend o ústavě, zároveň bude potřebovat ústavní dokument. Vytvoření nového ústavního dokumentu bude nakonec nezbytné, uvedl Klaus, přestože sám si myslí, že trocha "spontánnosti přirozeného řádu a neviditelné ruky nic nezkazí" a že "nikým bezprostředně neřízený a neorganizovaný proces utvoří vnitroevropské vztahy lépe než sebelépe uvažující politikové".

"Potřebujeme politický systém liberální demokracie, který nutně vyžaduje občanský princip, spojený s přirozenou loajalitou lidí k vlastnímu národu a s elementárním pocitem národní identity," napsal Klaus.

Prezident Václav Klaus svou vizí o nové sjednocené Evropě české politiky zaskočil. Shodují se s ním jenom na tom, že je potřeba přijmout výzvu Evropské rady a jednat o dalším směřování Evropské unie. Žádný z oslovených politiků ale nevěří, že by bylo možné se vrátit 20 let zpět až ke společenství zcela suverénních států, jak si představuje prezident.

Nejvíce pochopení Klaus nalezl u místopředsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Souhlasí, že je evropská ústava mrtvá a že je potřeba vypracovat nový text. Unijní občanství považuje ve shodě s prezidentem za umělý výtvor a také se mu nelíbí nízká kontrola bruselské byrokracie, která má více pravomocí než Evropský parlament. O tom, že by byl možný návrat 20 let zpět, ale pochybuje.

"Souhlasím s panem prezidentem v tom, že Česká republika má mít názor na to, jakou Evropu chce," řekl ČTK předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka (ČSSD). Není si ale jist, zda se na tom čeští politikové shodnou. Prezident stejně jako ODS chápe podle Laštůvky EU pouze jako ekonomický prostor. Podle poslance jde ale o politický projekt, který spěje ke stále větší integraci. "Jsem eurofederalista a jsem hluboce přesvědčen, že integrace bude pokračovat," řekl. Rozhodně odmítl prezidentův názor, že by projekt evropské ústavy zkrachoval. Proces bude pokračovat s určitým oddechem, uvedl. V Evropě také není žádný subjekt, který by si přál návrat o 20 let zpět, dodal Laštůvka.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek rozlišuje dvě vize vývoje evropské integrace - jako prostoru volného obchodu a pohybu osob a Evropy postupně se politicky a institucionálně integrující. Prezident podle něj inklinuje k té první, zatímco lidovci k druhé. "Názor pana prezidenta nesdílím, ale jsem ten poslední, kdo by mu upíral právo ho říkat," uvedl.

Unionisté rovněž podporují další integraci Evropy i evropskou ústavu. "Platí, že Unie svobody je nadále pro evropskou ústavu a pro další pokračování evropské integrace," sdělil ČTK postoj předsedy US-DEU Pavla Němce mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Na středečním jednání vlády předloží ministr kultury Pavel Dostál zprávu o plnění programu zvaného Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví (ISO). Ministerstvo systém uplatňuje od roku 1991, kdy ho přijala vláda v reakci na silný nárůst počtu krádeží v kulturních a především církevních objektech. Zpráva uvádí, že program pomohl snížit počet krádeží a zlepšit evidenci movitého kulturního dědictví. Počet krádeží sice oproti 90. letům klesl, stále jich je ale několik set ročně. V roce 1989 policie evidovala 51 krádeží v kulturních institucích, v roce 1990 to bylo 611 případů a o rok později 996. Podle policejních statistik počet krádeží při vloupání do kulturních objektů přinejmenším v posledních pěti letech stagnuje - ročně jich policie eviduje kolem 200.

Počet krádeží v kostelech a dalších církevních a kulturních institucích po roce 1989 narostl enormně, převážná většina ukradených věcí byla nelegálně vyvezena ze země. Až ve druhé polovině 90. let začal platit zákon o vývozu a obchodu s uměleckými předměty, který na čas pozastavil růst počtu krádeží. V roce 2001 byla podle pracovníků pražského arcibiskupství v českých zemích ukradena polovina gotických sakrálních uměleckých předmětů a třetina barokních. Spolu s dalšími drobnými kusy a detaily výzdoby jde až o půl milionu předmětů.

Podle církevních pracovníků se podsvětí se zákonem za pár let vyrovnalo a naučilo se jej obcházet. Umělecké předměty lze vyvézt jen na základě osvědčení, že nejde o kulturní památku. Podle církevních památkářů jsou však osvědčení vydávána bez vyplnění, někdy jsou padělána.