Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracie bude od uchazečů o místa na volebních kandidátkách požadovat věrnost straně. Hodnotit se budou zkušenosti ve stranických funkcích a státní nebo veřejné správě, znalosti, veřejná známost a přihlížet se bude i k výsledkům ve volbách do zákonodárných sborů nebo samosprávy. Návrh nominačních kritérií pro volby do sněmovny a Senátu vypracoval předseda poslaneckého klubu Michal Kraus. Předsednictvo ČSSD by je mělo schválit koncem srpna.

Věrnost straně se hodnotí jedním až dvěma body od tří až čtyř let členství. Nejvíce, deseti body, se hodnotí členství delší než desetileté. Podobně stoupá hodnocení funkcionářské zkušenosti. Až deseti body se hodnotí členství v grémiu a předsednictvu ČSSD. K době, po kterou tuto funkci uchazeč vykonává, návrh nepřihlíží. Za zkušenosti ve státní správě a samosprávě lze získat až 20 bodů. Nejméně se hodnotí práce v obecních zastupitelstvech a nejvíce parlamentní funkce. Podobně se hodnotí volební výsledky. Stropu 20 bodů může dosáhnout ten, kdo uspěl při volbách do sněmovny a dostal více než pět procent preferenčních hlasů. Aby získal uchazeč vůbec nějaký bod za odbornost, musí mít maturitu a znát pasivně alespoň jeden světový jazyk. Profesní úspěchy mít ale nemusí. Na strop dvaceti bodů může dosáhnout jen univerzitní profesor, vrcholný manažer významné firmy nadnárodní úrovně nebo celosvětově uznávaný vědec, umělec nebo sportovec s olympijskou medailí nebo s medailí z mistrovství světa.

O potřebě řádu hovořili minulý víkend premiér Paroubek s expremiérem Milošem Zemanem. Dohodli se, že ho společně připraví a předloží sjezdu, který by se měl sejít zhruba v březnu 2007.

Výcvik do kosovské mise byl hrubě nedostatečný a vojáky vůbec nepřipravil na místní realitu, tvrdí dva z nich, kteří se v pátek z Balkánu vrátili se zbytkem 6. kontingentu. Pod podmínkou anonymity ČTK řekli, že někteří důstojníci naprosto nezvládli přípravu doma a kompetentně se nechovali ani v Kosovu. Ministerstvo obrany se k tomu zatím nevyjádřilo. Česká republika přitom od srpna přebírá na rok roli vedoucí země ve střední části provincie, jejímu veliteli Aleši Vodehnalovi bude podléhat kolem 1600 vojáků z několika zemí.

Podle oslovených mužů v prvé řadě chyběly jasné instrukce. "Spoustu věcí jsme si museli sami postupně dohledávat, například jakým způsobem je ošetřeno, jestli místní obyvatelé mohou nosit zbraně," popsal zkušenost jeden z nich. Jako další příklad uvedl nejasné vymezení jednotlivých funkcí. Mluvčí skončeného 6. kontingentu Sabina Introvičová ČTK řekla, že několikaměsíční výcvik v České republice, který je zakončen dvoutýdenním pobytem ve vojenském újezdu v Boleticích, nemůže vojáky připravit na všechny situace v Kosovu. "My tam přijedeme s českými postupy a teprve tam se dovídáme, jak to bude vypadat v praxi," uvedla.

Podle vojáků by však měla být příprava před odletem do mise zaměřena mnohem účelněji. "Potlačování demonstrací nám ukázali na videu, po praktické stránce to ale byla tragédie," prohlásil další z nich. Tvrzení armády, že vojáci jsou na možné mezietnické potyčky na Balkáně dobře připraveni, je podle něj zavádějící.