Zprávy | Z archivu rubriky


Výcvik do kosovské mise byl hrubě nedostatečný a vojáky vůbec nepřipravil na místní realitu, tvrdí dva z nich, kteří se v pátek z Balkánu vrátili se zbytkem 6. kontingentu. Pod podmínkou anonymity ČTK řekli, že někteří důstojníci naprosto nezvládli přípravu doma a kompetentně se nechovali ani v Kosovu. Ministerstvo obrany se k tomu zatím nevyjádřilo. Česká republika přitom od srpna přebírá na rok roli vedoucí země ve střední části provincie, jejímu veliteli Aleši Vodehnalovi bude podléhat kolem 1600 vojáků z několika zemí.

Podle oslovených mužů v prvé řadě chyběly jasné instrukce. "Spoustu věcí jsme si museli sami postupně dohledávat, například jakým způsobem je ošetřeno, jestli místní obyvatelé mohou nosit zbraně," popsal zkušenost jeden z nich. Jako další příklad uvedl nejasné vymezení jednotlivých funkcí. Mluvčí skončeného 6. kontingentu Sabina Introvičová ČTK řekla, že několikaměsíční výcvik v České republice, který je zakončen dvoutýdenním pobytem ve vojenském újezdu v Boleticích, nemůže vojáky připravit na všechny situace v Kosovu. "My tam přijedeme s českými postupy a teprve tam se dovídáme, jak to bude vypadat v praxi," uvedla.

Podle vojáků by však měla být příprava před odletem do mise zaměřena mnohem účelněji. "Potlačování demonstrací nám ukázali na videu, po praktické stránce to ale byla tragédie," prohlásil další z nich. Tvrzení armády, že vojáci jsou na možné mezietnické potyčky na Balkáně dobře připraveni, je podle něj zavádějící.

První stovky účastníků Letní filmové školy se sjely v pátek do Uherského Hradiště. Škola během deseti dní nabídne 180 celovečerních filmů, na 150 krátkometrážních snímků a desítky doprovodných akcí. "V současnosti je prostřednictvím internetu akreditovaných zhruba 4200 návštěvníků z Česka i zahraničí, " řekl ČTK ředitel školy Jiří Králík.

Letošní program 31. ročníku školy organizátoři rozčlenili do osvědčených cyklů. Hlavní cyklus, který je vždy věnován objevování souvislostí mezi filmem a ostatními oblastmi umění, se zaměří na revoltu a věčný odpor slabých proti silným. Jeden z cyklů uvede tvorbu filmových rebelů, kteří překročili tradiční způsob natáčení a otřásli filmovým světem. Na programu desetidenního maratonu je mimo jiné i představení národní kinematografie, letos především irské. Irsku je věnována také větší část doprovodných akcí. Nevšední projekt připravila kapela Čechomor, která v neděli vystoupí v archeologickém skanzenu v Modré na Uherskohradišťsku společně s irským zpěvákem Iarlem O'Lionairdem.

Přehlídka slouží ke vzdělávaní zejména mladých lidí. Nabízí jim ucelená témata, horké novinky z posledních festivalů i české tvorby. V rámci programu mají také možnost setkat se se zajímavými tvůrci z celého světa. Oproti velkým festivalům si stále zachovává komornější styl a patří mezi takzvané "baťůžkové akce", na které míří tisíce filmových fanoušků.