Zprávy | Z archivu rubriky


V brněnské nemocnici zemřel ministr kultury Pavel Dostál. ČTK to v neděli ráno řekla mluvčí nemocnice Zuzana Joukalová. Dvaašedesátiletý člen vlády a poslanec za sociální demokracii podlehl po téměř ročním boji rakovině. Před politickou kariérou a účastí ve čtyřech vládách sociálnědemokratických premiérů byl Dostál dramatikem a divadelníkem. Poslední premiéry své hry nazvané Dva na smetišti, kterou napsal s Miroslavem Horníčkem, se osobně zúčastnil loni v listopadu v Praze. Do divadla přijel z Karlových Varů, kde pobýval po operaci slinivky břišní, při níž mu lékaři odstranili zhoubný nádor. Ten mu zjistili při vyšetřeních spojených s ortopedickým zákrokem a odoperovali 15. září. Ministr o povaze své nemoci sám informoval a lékaři po zákroku tvrdili, že odstranění napadené tkáně zabránilo dalšímu šíření nemoci. Dostálova léčba měla být původně ukončena jen krátkou chemoterapií. Opakovaně se ale začaly objevovat horečky a zápaly plic a ministr se v prosinci rozhodl zahájit desetitýdenní intenzivní ambulantní chemoterapii. Během léčby se věnoval práci, byl v kontaktu s ministerstvem a jezdil do Prahy na některá jednání vlády a sněmovny. V Brně absolvoval chemoterapii a menší chirurgický zákrok. Zvažovala se i další operace. Nejdříve na léčebné procedury ministr dojížděl jednou týdně, v poslední době ale v nemocnici již několikrát delší dobu pobýval.

Čeští politici vyjádřili lítost a zármutek nad úmrtím ministra kultury Pavla Dostála. Bývalý prezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar považují Dostálův odchod za velkou ztrátu pro Českou republiku. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že Dostálovo úmrtí je obrovskou ztrátou pro sociální demokracii. Podle prezidenta Václava Klause byl Dostál důkazem toho, že politika nemusí za každou cenu lidi rozdělovat. "Že i když se díváme na leckteré politické věci odlišně, můžeme být v tak hezkém vztahu, jako jsme byli s Pavlem Dostálem. V tom byl, myslím, výjimkou," řekl Klaus novinářům.

Paroubek řekl, že Dostál byl skvělý člověk, vynikající služebník státu a dobrý ministr. Málokterý člověk měl na českou veřejnost takový vliv jako on, uvedl. "Potkávali jsme se často v divadle. Měl mimořádný vztah ke kultuře a umělcům. Rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět," uvedl premiér. V České televizi Paroubek poukázal na to, že Dostál provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Řada projektů pod jeho vedením se až neskutečně povedla, řada jich bude působit dlouhá léta ještě po jeho odchodu, pokračoval Paroubek. Dostál byl podle něj mimořádně respektovaný člověk v české kultuře a také velmi oblíbený. "Pokud jde o sociálnědemokratickou stranu, byl jednou z čelných osobností strany a byl také nejuznávanější politickou osobností země z výkonných politiků. Samozřejmě pro ČSSD je to obrovská ztráta," řekl Paroubek v ČT.

Václava Havla i jeho manželku Dagmar zpráva o úmrtí hluboce zasáhla. Byli dobří osobní přátelé, Dostál byl podle Havla ministrem, který měl kulturu opravdu rád, protože z ní sám vzešel, řekl ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Dostálův odchod považují manželé Havlovi za velkou ztrátu pro naši zemi.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman ČTK řekl, že se s Dostálem naposledy setkal zhruba před měsícem, kdy ho s manželkou navštívil v nemocnici v Brně. Dostál tehdy podle Zemana překypoval životním optimismem a stále ještě věřil, že nemoc překoná. "Ten optimismus byl tak sugestivní, že jsem tomu uvěřil i já. O to více je mně líto, že odešla jedna z mála skutečných osobností, které jsem v životě znal," konstatoval Zeman.

Zpráva o Dostálově smrti hluboce zasáhla předsedu vládní KDU- ČSL Miroslava Kalouska. "Pavel Dostál byl skvělý a statečný chlap. Neměli jsme stejné politické názory, ale řadu věcí jsme společných měli. Měl jsem ho velmi rád a bude mi moc chybět. Bude mi hrozně chybět naše vzájemné posílání si básniček po esemeskách, tu jeho poslední si budu pamatovat do smrti," řekl ČTK. "Je mi to strašně líto, že zemřel," uvedl předseda opoziční ODS Topolánek, který se zprávu o Dostálově úmrtí dověděl z vysílání rozhlasu. S Dostálem si tykal a měl ho rád.

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák ČTK. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Turisté si nemohou užívat krás Prahy zcela bez stresu. V pražských ulicích se ztrácejí, čelí kapsářům a nepoctivým taxikářům a směnárníkům. ČTK to potvrdili pracovníci městské policie a turistických informačních center i oslovení turisté. Návštěvníci české metropole se často potýkají s nepříjemnými nebo banálními problémy: jak se dostat do metra či na poštu nebo jak se vyhnout kapsářům. "Během dvanáctihodinové směny máme na tomto stanovišti kolem 20 hlášení kapesních krádeží," potvrdil ČTK strážník František Janda na stanovišti městské policie v dolní části Václavského náměstí. Nechat se okrást však není jediný způsob, jak zbytečně přijít o všechny úspory. Turisté si prý často stěžují na nepoctivé směnárny. "Většinou to bývá tím, že je poplatek napsán tak drobným písmem, že si toho nikdo nevšimne, a velkými číslicemi je vyznačen zdánlivě výhodný kurz. Někdy chybí označení, co je nákup a co prodej," dodal Janda. "Účtují si neuvěřitelné poplatky," postěžoval si například starší pár turistů z jihošpanělské provincie Murcie. "My máme z Prahy jen pozitivní dojmy. Vadí nám snad jen mapy v češtině. Najít Václavské náměstí je pro nás velký problém," doplnil asi šedesátiletý anglický turista. Manželé ze Španělska dodávají, že nechápou pražský systém značení ulic. "Na křivolaké uličky jsme zvyklí ze španělských měst, ale tady jsou cedule s názvy ulic na rozdíl od Španělska pouze na rohových domech na koncích ulic," říká čtyřiapadesátiletý Javier. "A je tu málo záchodů," konstatuje.