Zprávy | Z archivu rubriky


Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák ČTK. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Kouzlu roztomilých růžových čumáčků propadá stále více českých chovatelů. Vedle tradičních mazlíčků si v posledních letech pořizují fretku, přítulné zvířátko, jehož předností je hbitost a aktivita. Vodí je na procházky, předvádějí v soutěžích a snaží se i vycvičit. Oceňují na nich hravost i poměrně nenáročný chov. Většinu dne totiž toto zvíře prospí.

"Stále častěji se stává, že si lidé ke kočce a psovi pořizují fretku. Po letech však zjistí, že jim vyhovuje nejvíc. Má totiž od každého trošku. Jako s pejskem se s ní dá chodit na procházky, ale nemusí. Má také kočičí hravost a svéhlavost," řekla ČTK předsedkyně klubu Chovatelů a příznivců fretek Petra Nerandžičová.

Podle chovatelů jsou fretky povahově "někde mezi psem a kočkou". "Fretka je ale aktivnější a čipernější. Je to zvíře, se kterým se člověk nenudí. Není jako kočka, která když zestárne, přestane si hrát. Je hravá celý život," chválí zvíře Nerandžičová. Podle ní spousta lidí dnes dává přednost fretkám před tradičními kočkami a psy. Paničky s fretkami na vodítku ovšem stále vzbuzují pozornost. "Někdo to může brát jako módu. V USA je to třetí nejrozšířenější domácí zvíře, hned za psem a kočkou. V Česku však zatím chov fretek není tak masový, jako je jinde ve světě," řekla Nerandžičová. Může za to prý nedostatek informací. Jen v posledních letech se na trhu objevil dostatek literatury a k popularizaci zvířátek přispěla i internetová osvěta v češtině. Chovatelé na fretkách oceňují, že je to zvíře výhodné pro zaměstnané lidi. Aktivitu totiž zpravidla projevuje ráno a večer, zatímco přes den spí a to až 18 nebo 20 hodin. Na rozdíl od psa se netrápí, že je celý den doma sama.

Turisté si nemohou užívat krás Prahy zcela bez stresu. V pražských ulicích se ztrácejí, čelí kapsářům a nepoctivým taxikářům a směnárníkům. ČTK to potvrdili pracovníci městské policie a turistických informačních center i oslovení turisté. Návštěvníci české metropole se často potýkají s nepříjemnými nebo banálními problémy: jak se dostat do metra či na poštu nebo jak se vyhnout kapsářům. "Během dvanáctihodinové směny máme na tomto stanovišti kolem 20 hlášení kapesních krádeží," potvrdil ČTK strážník František Janda na stanovišti městské policie v dolní části Václavského náměstí. Nechat se okrást však není jediný způsob, jak zbytečně přijít o všechny úspory. Turisté si prý často stěžují na nepoctivé směnárny. "Většinou to bývá tím, že je poplatek napsán tak drobným písmem, že si toho nikdo nevšimne, a velkými číslicemi je vyznačen zdánlivě výhodný kurz. Někdy chybí označení, co je nákup a co prodej," dodal Janda. "Účtují si neuvěřitelné poplatky," postěžoval si například starší pár turistů z jihošpanělské provincie Murcie. "My máme z Prahy jen pozitivní dojmy. Vadí nám snad jen mapy v češtině. Najít Václavské náměstí je pro nás velký problém," doplnil asi šedesátiletý anglický turista. Manželé ze Španělska dodávají, že nechápou pražský systém značení ulic. "Na křivolaké uličky jsme zvyklí ze španělských měst, ale tady jsou cedule s názvy ulic na rozdíl od Španělska pouze na rohových domech na koncích ulic," říká čtyřiapadesátiletý Javier. "A je tu málo záchodů," konstatuje.

Zaplněný sál Slováckého divadla v Uherském Hradišti v neděli zhlédl první ze tří částí unikátního šestihodinového dokumentu z procesu s Miladou Horákovou. Kompletní záznam se promítal ve světové premiéře v rámci Letní filmové školy. Byl také doplněn komentářem odborníků.

Horáková byla poslankyní za národní socialisty. Po komunistickém puči v únoru 1948 se na protest vzdala mandátu. Posléze neúspěšně iniciovala společný postup nekomunistických stran. Ve vykonstruovaném procesu byli spolu s ní k smrti odsouzeni také Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.

O jednotlivých protagonistech procesu a historických souvislostech diváky informovala například historička Zora Dvořáková, která o Horákové napsala knihu. Materiál se promítal měsíc po 55. výročí popravy Horákové. "Jde o to, aby se mladí lidé mohli podívat na jednu z nejhanebnějších věcí, jaká byla v naší země spáchána, a jakých krutostí byl komunistický režim schopen," řekl ČTK ředitel Národního filmového archivu Vladimír Opěla. Záznam, který byl pořizován k propagandistickým účelům, nebyl nikdy uváděn celý; zřejmě proto, že hlavní protagonisty se komunistickému režimu nepodařilo zlomit. Zachoval se však v archivu.

"Po roce 1948 ztratil archiv samostatnost a přidružoval se vždy k nějakým institucím, v roce 1952 spadal pod ministerstvo vnitra. Právě v této době se do archivu materiál v surovém stavu asi dostal," uvedl Opěla. O existenci záznamu se v té době vědělo, ale našel se až v roce 1969 při inventarizaci. "Když jsme dělali inventarizaci v depozitáři, byly tam dvě paní. O jedné jsme věděli, že je nakloněná komunistům, ta naštěstí na materiál nenarazila jako první. Zpracovala jej druhá pracovnice, která celých dvacet let o existenci záznamu dokázala mlčet," uvedl ředitel. Po roce 1989 archiv záznam zabezpečil, překopíroval a nabídl Občanskému fóru, stejně jako materiál o T.G. Masarykovi a Janu Palachovi. Doposud se využily jen některé části filmu, do budoucna by archiv chtěl film zrekonstruovat a doplnit jej o rozhlasové záznamy.

Čeští politici vyjádřili lítost a zármutek nad úmrtím ministra kultury Pavla Dostála. Bývalý prezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar považují Dostálův odchod za velkou ztrátu pro Českou republiku. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že Dostálovo úmrtí je obrovskou ztrátou pro sociální demokracii. Podle prezidenta Václava Klause byl Dostál důkazem toho, že politika nemusí za každou cenu lidi rozdělovat. "Že i když se díváme na leckteré politické věci odlišně, můžeme být v tak hezkém vztahu, jako jsme byli s Pavlem Dostálem. V tom byl, myslím, výjimkou," řekl Klaus novinářům.

Paroubek řekl, že Dostál byl skvělý člověk, vynikající služebník státu a dobrý ministr. Málokterý člověk měl na českou veřejnost takový vliv jako on, uvedl. "Potkávali jsme se často v divadle. Měl mimořádný vztah ke kultuře a umělcům. Rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět," uvedl premiér. V České televizi Paroubek poukázal na to, že Dostál provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Řada projektů pod jeho vedením se až neskutečně povedla, řada jich bude působit dlouhá léta ještě po jeho odchodu, pokračoval Paroubek. Dostál byl podle něj mimořádně respektovaný člověk v české kultuře a také velmi oblíbený. "Pokud jde o sociálnědemokratickou stranu, byl jednou z čelných osobností strany a byl také nejuznávanější politickou osobností země z výkonných politiků. Samozřejmě pro ČSSD je to obrovská ztráta," řekl Paroubek v ČT.

Václava Havla i jeho manželku Dagmar zpráva o úmrtí hluboce zasáhla. Byli dobří osobní přátelé, Dostál byl podle Havla ministrem, který měl kulturu opravdu rád, protože z ní sám vzešel, řekl ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Dostálův odchod považují manželé Havlovi za velkou ztrátu pro naši zemi.

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman ČTK řekl, že se s Dostálem naposledy setkal zhruba před měsícem, kdy ho s manželkou navštívil v nemocnici v Brně. Dostál tehdy podle Zemana překypoval životním optimismem a stále ještě věřil, že nemoc překoná. "Ten optimismus byl tak sugestivní, že jsem tomu uvěřil i já. O to více je mně líto, že odešla jedna z mála skutečných osobností, které jsem v životě znal," konstatoval Zeman.

Zpráva o Dostálově smrti hluboce zasáhla předsedu vládní KDU- ČSL Miroslava Kalouska. "Pavel Dostál byl skvělý a statečný chlap. Neměli jsme stejné politické názory, ale řadu věcí jsme společných měli. Měl jsem ho velmi rád a bude mi moc chybět. Bude mi hrozně chybět naše vzájemné posílání si básniček po esemeskách, tu jeho poslední si budu pamatovat do smrti," řekl ČTK. "Je mi to strašně líto, že zemřel," uvedl předseda opoziční ODS Topolánek, který se zprávu o Dostálově úmrtí dověděl z vysílání rozhlasu. S Dostálem si tykal a měl ho rád.