Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus a jeho choť Livia stráví tento týden v tyrolských Alpách. V rakouských horách trávil prezidentský pár letní dovolenou i loni. Klausův předchůdce v čele státu Václav Havel relaxuje již týden v Portugalsku. "Zhruba ještě týden tam zůstane," řekl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Havel vlastní v Portugalsku letní rezidenci v přímořském letovisku v Olhos d'Agua. Především kvůli komplikacím s dopravou ji však naposledy navštívil v roce 2003. Do Alp se v srpnu chystá stejně jako Klaus i premiér Jiří Paroubek. Tento týden chtěl šéf české vlády strávit v Chorvatsku na lodi svého kamaráda Bohumíra Ďurička. Když ale média začala informovat o Ďuričkově spolupráci s StB, premiér sdělil, že s ním na dovolenou neodjede a že místo toho bude odpočívat v České republice. Po dobu vládních prázdnin bude ministerského předsedu zastupovat vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministři budou odpočívat doma na svých chalupách a chatách, u příbuzných, v mořských letoviscích či na horách. Mnozí se budou kvůli pracovním povinnostem čas od času do svých úřadů vracet, hned první týden dovolené čeká některé z nich obhajoba vládních předloh v Senátu. Po návratu z třítýdenních prázdnin se zástupci vlády sejdou v Poslanecké sněmovně, která na polovinu srpna svolala mimořádnou schůzi. Na ní mají poslanci projednat několik vládních předloh.

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal návrh na zahájení kárného řízení proti soudci Okresního soudu v Teplicích Jindřichu Pojkarovi. Ten podle Němce zavinil, že se členové údajného mezinárodního gangu, který v Česku organizoval prostituci, dostali na svobodu. "Důvodem je zaviněné porušení povinností soudce a ohrožení důvěry veřejnosti v nezávislé, nestranné, spravedlivé a zákonné rozhodování soudů," uvádí se v prohlášení ministerstva spravedlnosti. Pokud by se kárný senát ztotožnil s Němcovým názorem, mohl by Pojkar přijít o talár. Kárný senát může potrestat soudce také důtkou či snížením platu. Kdyby se soudce rozhodl řady soudců opustit dobrovolně, řešil by jeho rezignaci prezident republiky. Policie členy údajného mezinárodního gangu, jehož šéfem by údajně Sergej Onyskiv, zadržela před rokem při velkém zátahu na nevěstince v Dubí na Teplicku. Akce tehdy skončila obviněním 14 lidí z Česka, Ukrajiny, Běloruska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny z kuplířství. Před soudem jich stálo 13. Chorvat Alahudin Halilagič uprchl, je na něj vydán mezinárodní zatykač. Skupina podle obžaloby vytvořila systém transportu dívek z Běloruska do Česka. Dívky údajně odjížděly z domova s vidinou, že v Česku vydělají peníze. V Dubí však prý některé z nich byly donuceny k prostituci. Ve vazbě bylo osm mužů a žena, která údajně zprostředkovávala cesty dívek z Běloruska. Soud s obviněnými začal koncem května. Ústecký krajský soud již dříve uvedl, že obviněné muže musel propustit právě kvůli vážným chybám Okresního soudu v Teplicích. Hlavní pochybení vidí Němec především v tom, že ačkoliv o ponechání obžalovaných ve vazbě rozhodl Pojkar již 4. dubna, spis s námitkami obžalovaných předložil krajskému soudu až 11. července, tedy více než tři měsíce po podání stížnosti proti vzetí do vazby. Kromě toho před rozhodnutím o vazbě nezajistil účast obhájců při výslechu obžalovaných. Tím omezil jejich právo na obhajobu. Podle ministra mohl Pojkar také případ osmi obžalovaných ukončit už na začátku června. Kvůli devátému z mužů ale věc odročil na neurčito a až do 11. července nenařídil hlavní líčení.

Česká policie zvýší v reakci na útoky teroristů v Egyptě bezpečnostní opatření, zavede některé novinky a aktivnější budou pro případné odhalování teroristů i české tajné služby. "Je jisté, že zpravodajské služby budou muset některá jiná témata utlumit a napřít své síly tímto směrem," oznámil po zasedání Ústředního krizového štábu ministr vnitra František Bublan. Premiér Jiří Paroubek doplnil, že bezprostřední nebezpečí útoku teroristů České republice nehrozí, ale zároveň se taková akce nedá předem vyloučit. "České republice bezprostředně nehrozí riziko, ale to neznamená, že je z tohoto rizika vyloučena," řekl premiér s tím, že zásahy teroristů se objevují po celém světě. Krizový štáb podle Bublana rozhodl, že větší bude dohled nad přepravou nebezpečných látek, výbušnin a zbraní a více bude oblastí, kam v letadlech létá policejní doprovod. Policie bude rovněž sledovat aktuální dění v ulicích přes kamerové systémy strážníků, nebude dění jen zpětně vyhodnocovat. Dalším opatřením je zvýšení počtu policejních psů schopných odhalovat výbušniny a policisté také budou vyjíždět do krizových zemí, kde se budou podílet na vyřizování vízových žádostí cizinců. Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září. Premiér dále požádal všechny úřady, které mají co do činění s protiteroristickými opatřeními, aby přišly s náměty na zlepšení bezpečnosti. Ministr vnitra by je měl shromáždit a postupně uvádět v život. Paroubek i Bublan se zdráhají dávat přímá doporučení, zda například do Egypta cestovat, či ne. Oba uvedli, že teroristé jsou nevypočitatelní a každý si musí odpovědět sám na otázku, kam pojede. Bublan nicméně radí sledovat aktuální cestovatelská doporučení českého ministerstva zahraničí. Paroubek v souvislosti se situací ve světě uvedl, že vláda neplánuje stáhnutí Čechů z Iráku. I když má výhrady k tomu, že Američané do Iráku vtrhli i bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN, soudí, že poraženecký odchod by nyní byla "nedozírná rána" pro celý západ i pro spojence. Ústřední krizový štáb se schází po mimořádných událostech. Útoky v Egyptě přišly krátce po teroristických akcích v Londýně. Vláda po situaci v Londýně rozhodla o prvním posílení bezpečnosti. Více policistů je v metru, na mezinárodním ruzyňském letišti i před některými velvyslanectvími.

Netradiční svatba v napoleonském stylu se bude v srpnu konat na slavkovském bojišti. Své "ano" si na vrchu Santon, na němž se v prosinci 1805 opevnila francouzská armáda při Bitvě tří císařů, řeknou Blanka Vondráková a Jan Pražák. Na cestu do společného života je vyprovodí asi 300 nadšenců v dobových uniformách. Po obřadu se počítá se slavnostní salvou i četnými výstřely z děl. Pro novomanžele vznikne i čestná brána, kterou nadšenci vytvoří z pozvednutých šavlí. "Chceme udělat svatbu tak, jak se asi mohla skutečně kdysi odehrát," prozradil prezident Středoevropské napoleonské společnosti Ivan Vystrčil. Plánovaná akce přiměla mnoho milovníků historie, aby se místo svých zbraní začali věnovat historické literatuře. Žádný z vojenských řádů neurčuje, jak takový sňatek před 200 vypadal. Svatby vojáků a jejich průběh může být ale popsán v pamětech účastníků slavných Napoleonových bitev. Svatba se uskuteční u kapličky na vrchu Santon. Všichni svatebčané budou v dobových kostýmech. Týká se to i oddávajícího. Tím bude starosta obce Tvarožná František Kopecký, který je také členem jednoho z klubů vojenské historie. Obřad bude vytvořen tak, aby ukázal, jak kdysi mohla proběhnout svatba vojáka Napoleonovy armády s jednou z kantiniérek (kantýnských). Obřad se měl konat na zámku ve Slavkově u Brna, kde v době bitvy pobýval Napoleon. "Nakonec jsme to odmítli, abychom se co nejvíce přiblížili historii. Prostý voják by totiž neměl na svatbu na zámku," řekl Pražák, který je s přáteli členem 57. regimentu Napoleonovy armády tvořeného z českých nadšenců. Snoubenku k netradičnímu sňatku ani nemusel přemlouvat. Svatba se uskuteční 13. srpna mezi 11:00 a 12:00. Budoucí ženich si na ni v těchto dnech nechává šít novou uniformu. Obřad se stane součástí Napoleonských dní, jimiž Tvarožná ožije v polovině srpna. Setkání bude pozvánkou na vzpomínkové akce na Bitvu tří císařů, které se uskuteční koncem roku.