Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští politici vyjádřili lítost a zármutek nad úmrtím ministra kultury Pavla Dostála. Exprezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar považují Dostálův odchod za velkou ztrátu pro Českou republiku. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že Dostálovo úmrtí je obrovskou ztrátou pro sociální demokracii. Podle prezidenta Václava Klause byl Dostál důkazem toho, že politika nemusí za každou cenu lidi rozdělovat. "Že i když se díváme na leckteré politické věci odlišně, můžeme být v tak hezkém vztahu, jako jsme byli s Pavlem Dostálem. V tom byl, myslím, výjimkou," řekl Klaus novinářům. Paroubek řekl, že Dostál byl skvělý člověk, vynikající služebník státu a dobrý ministr. Málokterý člověk měl na českou veřejnost takový vliv jako on, uvedl. "Potkávali jsme se často v divadle. Měl mimořádný vztah ke kultuře a umělcům. Rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět," uvedl premiér. V České televizi Paroubek poukázal na to, že Dostál provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Řada projektů pod jeho vedením se až neskutečně povedla, řada jich bude působit dlouhá léta ještě po jeho odchodu, pokračoval Paroubek. Dostál byl podle něj mimořádně respektovaný člověk v české kultuře a také velmi oblíbený. "Pokud jde o sociálnědemokratickou stranu, byl jednou z čelných osobností strany a byl také nejuznávanější politickou osobností země z výkonných politiků. Samozřejmě pro ČSSD je to obrovská ztráta," řekl Paroubek v ČT. Václava Havla i jeho manželku Dagmar zpráva o úmrtí hluboce zasáhla. Byli dobří osobní přátelé, Dostál byl podle Havla ministrem, který měl kulturu opravdu rád, protože z ní sám vzešel, řekl ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Dostálův odchod považují manželé Havlovi za velkou ztrátu pro naši zemi. Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman řekl, že se s Dostálem naposledy setkal zhruba před měsícem, kdy ho s manželkou navštívil v nemocnici v Brně. Dostál tehdy podle Zemana překypoval životním optimismem a stále ještě věřil, že nemoc překoná. "Ten optimismus byl tak sugestivní, že jsem tomu uvěřil i já. O to více je mně líto, že odešla jedna z mála skutečných osobností, které jsem v životě znal," konstatoval Zeman. Zpráva o Dostálově smrti hluboce zasáhla předsedu vládní KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Pavel Dostál byl skvělý a statečný chlap. Neměli jsme stejné politické názory, ale řadu věcí jsme společných měli. Měl jsem ho velmi rád a bude mi moc chybět. Bude mi hrozně chybět naše vzájemné posílání si básniček po esemeskách, tu jeho poslední si budu pamatovat do smrti," řekl. "Je mi to strašně líto, že zemřel," uvedl předseda opoziční ODS Topolánek, který se zprávu o Dostálově úmrtí dověděl z vysílání rozhlasu. S Dostálem si tykal a měl ho rád.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn hovořil s akademiky o vybudování biotechnologického centra a laboratoře specializované na výzkum a praktické využití kmenových buněk v krčském areálu medicinských ústavů Akademie věd. "Pan Jahn je tomu velmi nakloněn. To byl můj dojem," řekl předseda Akademie věd Václav Pačes. Jahn se zapojil do diskuse o projektech s mladými věci podle Pačese velice zasvěceně. Rozhodnutí o financování nepadlo. Pačes ale poznamenal, že financování je nad možnosti akademie. Biotechnologické centrum je podle Jahna "běh na středně až dlouhodobou trať". Za příznivý signál považuje, že zahraniční firmy začaly pohlížet na Česko jako na slibnou výzkumnou a vývojovou základnu. Může to přinést investice do těchto věcí. Je proto potřeba o nich uvažovat a diskutovat. Perspektiva výzkumu a praktického využití kmenových buněk, které mohou být základem pro jakýkoli tělesný orgán, je podle Jahna hodně závislá na tom, jak se Česko naučí využívat strukturálních fondů Evropské unie v roce 2007. Důležité bude i to, jak se podaří akademii nasměrovat finanční prostředky, které má k dispozici, a jak se rozběhne transformace výzkumných ústavů na veřejné výzkumné instituce. Bude důležitý také zájem farmaceutických firem a privátních lékařů, dodal. Zákon o veřejných výzkumných institucích, na které se má transformovat na 60 ústavů Akademie věd, už schválila Poslanecká sněmovna a příští týden se jím má zabývat Senát. Výzkumným ústavům otevře cestu k právní subjektivitě, což přispěje k lepší spolupráci mezi ústavy, akademickou sférou a soukromým sektorem. Vicepremiér byl po setkání s akademiky příjemně překvapen, jak moc mladých lidí navzdory zprávám o odlivu českých mozků do zahraničí v českých výzkumných ústavech pracuje. Jahn navštívil výzkumná pracoviště akademie na pozvání jejího předsedy Pačese.

Václav Babinský, stále živá loupežnická legenda, zemřel 1. srpna před 126 lety téměř čtyřiaosmdesátiletý jako poctivě se živící zahradník v ženském klášteře v Praze-Řepích. Pohřben je tam na dnes už neužívaném vězeňském hřbitově. K pomníku mu tam lidé dosud nosí květiny a zapalují u něj svíčky, třebaže hrob už čas srovnal se zemí. Před lety prý u pomníku ještě byla měděná tabulka, z níž se bylo možné dovědět něco o jeho životě. Kdosi ji prý ale ukradl, říkají místní lidé, kteří ochotně ukazují zájemcům jeho hrob. Z Babinského udělala legendu až lidová tradice, zvláště kramářské písně, dávno potom, co skončil s loupežnickou živností. Podle autora Muzea zločinu Miloslava Jedličky byl jen tuctovým zločincem. Kolem roku 1830 dal dohromady loupeživou bandu a přepadával pocestné. Zatkl ho v lednu 1832 rychtář v obci Kuří Vody, když se mu prokázal falešným pasem. Navíc jeho milence Apoleně Hoffmanové vypadly dvě nabité bambitky. Při zatýkání prý Babinský kousl rychtáře do prstu a zranil dva biřice. Po čtyřech měsících vazby uprchl. V srpnu 1834 přepadl v Horní Kamenici pláteníka, kterého ubodal nožem a oloupil a pak utekl do polské Lodže. Dopaden byl na podzim 1835, když přišel navštívit své příbuzné na Litoměřicko. Dvacetiletý trest, ke kterému byl odsouzen, si odpykával v letech 1841 až 1861. Vězněn byl v Brně na hradě Špilberku a v pražských Kartouzích. Na Špilberku ukazují jeho celu a přepilovanou mříž, kudy prý utekl a nakrátko pobyl na svobodě. V archivních dokumentech o tom ale není zmínka. Píše se o něm naopak, že byl pokorným vězněm, nosil růženec a při každé příležitosti se modlil. Babinský se dokonce stal ošetřovatelem nemocných vězňů. Při tom poslouchal jejich příběhy. Když se jako pětašedesátiletý dostal na svobodu, vysedával v pražských hospodách a vyprávěl tyto historky jako příběhy ze svého loupežnického života. Rok po jeho propuštění vyšla v Hradci Králové i kniha "Babinský, vůdce loupežníků v českých zemích", uvádí Jedlička.

Do České republiky se vrátilo několik set turistů, kteří se rozhodli kvůli sobotním teroristickým útokům přerušit svou dovolenou v Egyptě. Navzdory explozím však zhruba stejný počet lidí do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch odletěl. Zájezdy měli předplacené a nezrušili je, i když tak podle cestovních kanceláří mohli učinit zadarmo. "Rušení zájezdů zatím není hromadné. Co mám zprávy od kolegů, tak může jít tak o jedno procento lidí," uvedla majitelka kladenské cestovní agentury LC Kontakt Romana Literová. Větší část turistů letěla podle Daniely Hupákové z tiskového oddělení ČSA do Egypta z Prahy, přibližně čtvrtina startovala z Ostravy. Pracovnice ostravské kanceláře Exim Tours ale řekla, že od explozí agentura zatím žádný nový zájem o pobyt v Šarm aš- Šajchu nezaznamenala. Zájezdy do jiných egyptských letovisek se ale podle ní prodávají. Podle odhadů ministerstva zahraničí se v oblasti nachází 1500 až 2000 českých občanů, kteří jsou ubytováni v několika desítkách hotelů. Informace pochází od velkých cestovních kanceláří i z odhadů diplomatů. Při sobotních explozích v Šarm aš-Šajchu zahynulo odhadem šest až osm desítek lidí, mezi nimi jeden mladý Čech. Ministerstvo zahraničí ale na rozdíl od některých dalších zdrojů neeviduje žádné zraněné české občany. "Můžeme mluvit o štěstí, že to nezasáhlo více Čechů," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. Dodal, že český konzul nyní objíždí místní nemocnice a po případných dalších raněných českých občanech pátrá. Češi, které oslovila ČTK po jejich příletu na ruzyňském letišti, zaznamenali sobotní útok především jako obrovskou ránu, bydleli často blízko exploze. Následoval strach z toho, co přijde. Někteří si stěžovali, že veškeré aktuální informace v místní televizi byly k dispozici pouze v angličtině či němčině.

Prezident Václav Klaus a jeho choť Livia stráví tento týden v tyrolských Alpách. V rakouských horách trávil prezidentský pár letní dovolenou i loni. Klausův předchůdce v čele státu Václav Havel relaxuje již týden v Portugalsku. "Zhruba ještě týden tam zůstane," řekl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Havel vlastní v Portugalsku letní rezidenci v přímořském letovisku v Olhos d'Agua. Především kvůli komplikacím s dopravou ji však naposledy navštívil v roce 2003. Do Alp se v srpnu chystá stejně jako Klaus i premiér Jiří Paroubek. Tento týden chtěl šéf české vlády strávit v Chorvatsku na lodi svého kamaráda Bohumíra Ďurička. Když ale média začala informovat o Ďuričkově spolupráci s StB, premiér sdělil, že s ním na dovolenou neodjede a že místo toho bude odpočívat v České republice. Po dobu vládních prázdnin bude ministerského předsedu zastupovat vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministři budou odpočívat doma na svých chalupách a chatách, u příbuzných, v mořských letoviscích či na horách. Mnozí se budou kvůli pracovním povinnostem čas od času do svých úřadů vracet, hned první týden dovolené čeká některé z nich obhajoba vládních předloh v Senátu. Po návratu z třítýdenních prázdnin se zástupci vlády sejdou v Poslanecké sněmovně, která na polovinu srpna svolala mimořádnou schůzi. Na ní mají poslanci projednat několik vládních předloh.

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.