Zprávy | Z archivu rubriky


Zřejmě největší taneční akce v Česku CzechTek 2005 se letos uskuteční legálně na soukromém pozemku se souhlasem jeho majitele. Ve výzvě účastníkům festivalu se to uvádí na internetové adrese http://czechtek.bloguje.cz. Zda je tato informace pravdivá, ale nelze ověřit, za CzechTek nevystupují žádní pořadatelé. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová uvedla, že policii bude zajímat především právě to, zda se akce koná se souhlasem majitele pozemku. Kromě toho budou policisté například kontrolovat, zda její účastníci neřídí pod vlivem alkoholu, nedistribuují drogy nebo jinak neporušují zákon. Nelze také vyloučit, že se na policii se stížností na průběh technoparty obrátí příslušná obec. Party začíná v pátek, místo konání se do poslední chvíle přísně tají. Autoři hudby, dýdžejové, majitelé zvukových systémů a další účastníci akce, v prohlášení pro ČTK tvrdí, že splnili všechny zákonné náležitosti k tomu, aby se festival konal bez obtíží. Po skončení CzechTeku bude podle nich, jako v minulosti, zajištěn úklid pozemku. V internetové výzvě pro účastníky party se uvádí, že policie nemá "žádný právní ani jakýkoli jiný nárok tuto akci zakázat či ukončit". Protože CzechTek bude prý legální, výzva obsahuje 11 bodů, jak se mají jeho účastníci chovat v případě, že budou policií "jakýmkoliv způsobem bezdůvodně obtěžováni". Nemají si například nechat sahat na vybavení či zvukovou aparaturu, nemají ani dávat policii jakýkoliv podnět k zásahu nebo se nechat vyprovokovat ke zbytečné agresi. Policie na některých hraničních přechodech rozdává letáky, které mají cizince především upozornit na to, že akce může být nelegální. Letáky také vyjmenovávají trestné činy, kterých se mohou účastníci technoparty dopustit - zejména zmiňují ohrožení životního prostředí, nedovolenou výrobu a držení psychotropních látek a jedů a šíření toxikománie. Účastníci technoparty mají podle pokynů z internetu v případě kontaktu s policií vše pečlivě dokumentovat, zaznamenávat si služební čísla policistů a poznávací značky jejich aut. Mají komunikovat pouze s velitelem zásahu a ne s řadovými policisty, kteří plní rozkazy. O veškerých úkonech policie si mají zúčastnění lidé nechat vystavit kopii protokolu. "V případě vstupu příslušníků Policie ČR na pozemek konání festivalu je upozorněte, že vstupují na soukromý pozemek, kde nemají co pohledávat," uvádí se rovněž ve výzvě.

V historické budově pražského Národního divadla dnes konalo poslední rozloučení s ministrem kultury Pavlem Dostálem, který v neděli prohrál boj s rakovinou. Bylo mu 62 let. Památku nejdéle sloužícího člena polistopadové vlády, poslance ČSSD, divadelníka, novináře a otce čtyř dětí na pietním shromáždění uctili politici v čele s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem. Za herce promluvila Jiřina Jirásková s Tomášem Töpferem. Lidé, kteří se do Národního divadla nedostali, mohli poslední rozloučení sledovat na obrazovkách České televize.

Jeviště v divadle pokryla záplava květin a věnců, nad nimi visela česká vlajka a Dostálova fotografie. Přišli se s ním rozloučit bývalý prezident Václav Havel, někdejší premiéři Miloš Zeman, Vladimír Špidla a Stanislav Gross, umělci, novináři a další osobnosti českého veřejného života. Předseda vlády Dostála přirovnal k francouzským prokletým básníkům z 19. století: "Nebyl beránek, ale buřič a rebel". Dostál podle něj nepatřil mezi levicové salónní intelektuály, jeho krédem byl čin. Paroubek také vyzdvihl ministrův důraz na obranu práv Romů, boj proti nacionalismu, jeho respekt k jiným kulturám a evropanství.

Podle Klause je Dostálova smrt v prvé řadě pro všechny obrovskou ztrátou. Připomněl, že ministr patřil mezi nejoblíbenější politiky. Zároveň však také uvedl, že jeho názory se od Dostálových lišily. "Ukázalo se, že naše názory nejsou stejné, že se v pohledu na mnohé otázky politického směřování naší země lišíme. Zamířili jsme proto na opačné póly formující se politické scény," vzpomínal prezident na období těsně po listopadu 1989. Jejich vztahy to prý ale také díky vzájemnému respektu a otevřenosti nijak nepoznamenalo. Podobně Dostál vycházel i s většinou dalších lidí, poznamenal prezident. Dodal, že i díky tomu se ministr těšil takové důvěře a oblíbenosti mezi lidmi. Mezi proslovy zazněla z reproduktorů píseň Jaromíra Nohavici Kometa, od skupiny Hradišťan skladby O naději a Mrtví, písně Hany Hegerové i Edith Piaf. Smuteční shromáždění zakončila minuta ticha a státní hymna. Rodina se s Pavlem Dostálem rozloučí ještě v pátek, kdy se v Olomouci koná pohřeb.