Zprávy | Z archivu rubriky


Z týdenní mise do Rumunska, postiženého záplavami, se v noci na dnešek vrátila skupina jedenácti českých záchranářů z občanského sdružení Záchranného sboru ČR. Pomáhali po šest dnů v obci Nenesti v jednom ze tří nejvíce postižených okresů Vrancea. "Prokopáním hráze jsme zlikvidovali obrovskou lagunu. Práce pro plovoucí a kalová čerpadla či elektrocentrály tady už není. Voda je odčerpána. Čištění a vysoušení ale bude lidem trvat ještě nejméně měsíc," řekl velitel týmu záchranářů Jan Chlebo. Záchranáři z Prahy a okolí a z Plzně si kvůli misi do Rumunska vzali ve svých zaměstnáních týdenní dovolenou. Transport a zabezpečení mise financovala 50.000 korunami organizace ADRA. "Aby lidé co nejlépe zvládli situaci, snažili jsme se pomáhat nejen pumpováním, ale i radami," řekl Chlebo. Venkované podle něj například nevěděli, že je dobré po povodních kvůli dezinfekci vápnit půdu. Češi pomohli i zajistit letadlo pro postřiky proti množícím se komárům.

Do Rumunska nyní odcestoval předseda Nadace ADRA Vítězslav Vurst s cílem zjistit informace o možnostech další systematické pomoci lidem v zatopených oblastech. Do Rumunska Vurst odvezl kompaktní disk s rumunským překladem brožury Obnova bytových domů po záplavách. Šestatřicetistránková brožura, která vznikla na základě zkušeností z povodní v Česku v roce 2002, bude v Rumunsku vytištěna na náklady české Adry. Obsahuje například informace o doporučených postupech při sanaci, proti plísním nebo o používání vysoušečů. Česká ADRA plánuje zapůjčit až 400 vysoušečů. Rozsáhlé záplavy, které v posledních třech týdnech postihly většinu území Rumunska, si vyžádaly 24 lidských životů a výše škody dosáhla 672,5 milionu eur.

Plzeň se do neděle změnila na hlavní město světové turistiky. Začala zde devátá mezinárodní turistická olympiáda, na kterou se registrovalo přes 1000 domácích a 3000 zahraničních turistů z 28 zemí světa. Olympiáda má na programu 15 pochodů na deset, 20 nebo 50 kilometrů, maraton i kratší sedmikilometrové trasy. Součástí jsou i čtyři cyklistické trasy, trasa po tělesně postižené a plavání v bazénu na 300, 500 a 1000 metrů. Zajistit organizačně akci, o jejíž pořádání letos stálo také Estonsko a Anglie, pomáhá na 400 lidí, většinou dobrovolníků. Organizátoři musí například turistům na pochodech nabídnout každých pět kilometrů malé občerstvení. Ke spokojenosti turistů má přispět nejen doprovodný program olympiády, ale také další aktivity města Plzně a Plzeňského kraje. Po dobu olympiády je posilněna a rozšířena činnost informačních center, město před akcí zprovoznilo novou bezbariérovou trasu na břehu největšího místního rybníka. Kraj uvedl do provozu internetový turistický portál, vyšla řada informačních letáků, map a brožur. Dokončovalo se značení cyklotras ve městě i kraji. Ubytovací kapacity v Plzni jsou tento týden kvůli olympiádě plně obsazené. Tradičně nejpočetnější výpravy jsou z Německa a Norska, velkou skupinu přihlásilo Japonsko. Zástupci Turecka, Slovinska, Číny, Maďarska a Brazílie jsou na olympiádě turistů vůbec poprvé. Z Brazílie přijelo i několik starostů velkých měst. Světová turistická olympiáda se koná jednou za dva roky od roku 1989. Plzeň je první místo v bývalém východním bloku, kde se koná.

Zřejmě největší taneční akce v Česku CzechTek 2005 se letos uskuteční legálně na soukromém pozemku se souhlasem jeho majitele. Ve výzvě účastníkům festivalu se to uvádí na internetové adrese http://czechtek.bloguje.cz. Zda je tato informace pravdivá, ale nelze ověřit, za CzechTek nevystupují žádní pořadatelé. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová uvedla, že policii bude zajímat především právě to, zda se akce koná se souhlasem majitele pozemku. Kromě toho budou policisté například kontrolovat, zda její účastníci neřídí pod vlivem alkoholu, nedistribuují drogy nebo jinak neporušují zákon. Nelze také vyloučit, že se na policii se stížností na průběh technoparty obrátí příslušná obec. Party začíná v pátek, místo konání se do poslední chvíle přísně tají. Autoři hudby, dýdžejové, majitelé zvukových systémů a další účastníci akce, v prohlášení pro ČTK tvrdí, že splnili všechny zákonné náležitosti k tomu, aby se festival konal bez obtíží. Po skončení CzechTeku bude podle nich, jako v minulosti, zajištěn úklid pozemku. V internetové výzvě pro účastníky party se uvádí, že policie nemá "žádný právní ani jakýkoli jiný nárok tuto akci zakázat či ukončit". Protože CzechTek bude prý legální, výzva obsahuje 11 bodů, jak se mají jeho účastníci chovat v případě, že budou policií "jakýmkoliv způsobem bezdůvodně obtěžováni". Nemají si například nechat sahat na vybavení či zvukovou aparaturu, nemají ani dávat policii jakýkoliv podnět k zásahu nebo se nechat vyprovokovat ke zbytečné agresi. Policie na některých hraničních přechodech rozdává letáky, které mají cizince především upozornit na to, že akce může být nelegální. Letáky také vyjmenovávají trestné činy, kterých se mohou účastníci technoparty dopustit - zejména zmiňují ohrožení životního prostředí, nedovolenou výrobu a držení psychotropních látek a jedů a šíření toxikománie. Účastníci technoparty mají podle pokynů z internetu v případě kontaktu s policií vše pečlivě dokumentovat, zaznamenávat si služební čísla policistů a poznávací značky jejich aut. Mají komunikovat pouze s velitelem zásahu a ne s řadovými policisty, kteří plní rozkazy. O veškerých úkonech policie si mají zúčastnění lidé nechat vystavit kopii protokolu. "V případě vstupu příslušníků Policie ČR na pozemek konání festivalu je upozorněte, že vstupují na soukromý pozemek, kde nemají co pohledávat," uvádí se rovněž ve výzvě.