Zprávy | Z archivu rubriky


Senátní výbor pro obranu a bezpečnost soudí, že policejní zásah proti účastníkům CzechTeku byl nepřiměřený. Výbor pro lidská práva dospěl k závěru, že zákrok by měla vyšetřit Inspekce ministra vnitra. Chce o to požádat ministra Františka Bublana. Postupem policie při zásahu by se měl zřejmě ve čtvrtek zabývat Senát jako celek. Nejen většina členů branného výboru, ale i výboru pro lidská práva vyjádřila pochybnosti o tom, zda byl zásah proti účastníkům CzechTeku v souladu s právem. Bublan řekl, že zásah proti účastníkům technoparty by měl posoudit nezávislý arbitr. Senátoři z výboru pro lidská práva zdůraznili, že Listina základních práv a svobod zaručuje občanům právo pokojně se shromažďovat a činit cokoli, co není zákonem zakázáno.

Jaromír Štětina (Za Stranu zelených) neúspěšně navrhoval, aby branný výbor doporučil zřídit nezávislou vyšetřovací komisi. Většina členů tohoto výboru se ale shodla na tom, že policie proti CzechTeku postupovala nepřiměřeně. Senátor ODS Vlastimil Sehnal prohlásil, že mu to připomnělo předlistopadové doby. Ministra Bublana označil za "trapnou figurku, ve hře, které asi nerozumí". Také předseda branného výboru Josef Jařab (za ODA) míní, že policie si nepočínala správně. Současně ale varoval před tím, aby se senátoři nechali "vyhecovat do politické hysterie". Senátor Josef Zoser z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst míní, že chybovali nejen policisté, ale i milovníci techna. Navíc upozornil, že někteří z politiků, kteří po loňském CzechTeku policii vyčítali, že nechránila soukromý majetek, jí dnes opět kritizují, ale z opačných pozic.

Na schůzi výboru pro lidská práva se dostavil i Václav Šroub, který si na víkendovou technoparty pozemek u Mlýnce na Tachovsku pronajal. Pozval jej senátor Josef Pavlata (ODS), který byl podle svých slov v kontaktu s organizátory CzechTeku už od víkendu. Šroub zopakoval argument, že už v pátek ráno policii ukázal nájemní smlouvu, která účastníky technoparty opravňovala ke vstupu na pozemek. Připustil ale, že nehovořil s místními starosty. ČTK řekl, že rozloha pozemku nebyla pro 5000 účastníků CzechTeku nedostatečná. "Bylo tam 30 metrů čtverečních na jednoho člověka - to není málo," uvedl. Senátor a současně starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD) však namítl, že na výbor pro lidská práva nebyli pozváni zástupci druhé strany, tedy policie. Podle něj na straně technařů chyběl organizátor, který by se na konání akce dohodl se starosty přilehlých obcí. Senátor Martin Mejstřík byl prý zpočátku šokován srovnáním víkendového postupu policie s událostmi z listopadu 1989. "Když jsem získal informace,...myslím, že to přitažené za vlasy není," prohlásil. Policie se předem připravovala na to, že "si zabouchá", a muži zákona podle něj situaci psychicky neunesli, uvedl. Pavlata ale řekl, že srovnání s listopadem 1989 uráží jak tehdejší studenty, tak dnešní policisty. Víkendový zásah proti technoparty CzechTek na louce u Mlýnce na Tachovsku si vyžádal desítky zraněných na straně technařů i policistů. Postup policistů vyvolal kritiku zejména opoziční ODS, prezidenta Václava Klause, ale i některých koaličních politiků. Bublan i premiér Jiří Paroubek zákrok policie hájí.

Český helsinský výbor /ČHV/ považuje víkendový policejní zásah proti účastníkům CzechTeku 2005 za neopodstatněnou a účelovou demonstraci síly, motivovanou politickými pohnutkami. Tato organizace zabývající se lidskými právy v prohlášení, které poskytla ČTK, vyzývá k demisi premiéra Jiřího Paroubka i ministra vnitra Františka Bublana. "Tato demonstrace síly měla patrně určitým vládním činitelům pomoci získat sympatie té části obyvatelstva, která se staví rezervovaně nebo odmítavě k pořádání podobných Happeningů," stojí v prohlášení organizace k průběhu a důsledkům CzechTeku. Policejní zásah na Tachovsku byl podle Českého helsinského výboru součástí snah o vytlačení určité menšiny na okraj společnosti, což bývá počátkem každé totality. Za konfrontaci policie s mladými lidmi podle ČHV plně odpovídá vláda a její předseda. "ČHV proto zcela jednoznačně považuje další setrvání ministra vnitra i předsedy vlády ve funkcích za lidsky zcela neudržitelné," uvedl ČHV ve svém prohlášení. Podle helsinského výboru se policisté na tvrdý zákrok připravovali několik týdnů. Svědčí o tom prý i to, že zasahovali se zakrytými služebními čísly, aby tak znesnadnili případné vyšetřování. Údajně protiprávním jednáním policistů by se podle výboru měla zabývat Inspekce ministra vnitra a příslušné státní zastupitelství. Český helsinský výbor je nevládní neziskovou organizací pro lidská práva. Je členem Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva (IHF) se sídlem ve Vídni sdružující helsinské výbory z 39 členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Výbor mimo jiné sleduje stav lidských práv v ČR a zákonodárnou činnost týkající se lidských a občanských práv.

Policie nebude při pokračujících akcích účastníků technoparty CzechTek v Praze zasahovat násilně. "Bude dbát na to, aby nedošlo k nějakému vyprovokování střetů, protože by to nebylo žádoucí," řekl na tiskové konferenci ministr vnitra František Bublan. Upozornil však zároveň na to, že pokud někdo při demonstracích či jiných akcích poruší zákon či naruší veřejný pořádek, policie zasáhne. Někteří z účastníků akce podle Bublana například neplatí v pražských obchodech. "Byla zaznamenána krádež asi 60 rohlíků z pekařského auta. Toto se musí řešit, na to nemůžeme přistupovat," dodal ministr. Asi 200 příznivců techna, mezi nimi mnoho cizinců, se z Mlýnce na Tachovsku o víkendu přesunulo na parkoviště u strahovských kolejí v Praze, kde pořádáním hlasitých hudebních projekcích rušili tři dny místní obyvatele. Policie však nemůže zakročit, mladí lidé jsou na soukromém pozemku, kam strážci zákona nemají bez podezření na páchání trestného činu přístup. Policisté podle zástupce šéfa pražské policie Zdeňka Bezoušky situaci v metropoli monitorují, veřejný pořádek při protestních akcích bude podle něj zajišťovat obvodní policie pro Prahu 1. Odmítl tvrzení aktivisty Stanislava Pence, že se činností účastníků technoparty zabývá protiextremistické oddělení.

Bublan se kvůli situaci v Praze sešel také s primátorem Pavlem Bémem, s nimž se shodl na tom, že je v hlavním městě třeba udržet pořádek, ochránit majetek, zejména památky. Ministr uvedl, že ze strany Béma cítil jistou distanci od politické zodpovědnosti za to, co se teď v Praze děje. "Upozornil jsem ho, že jeho politická odpovědnost je prostě silná," uzavřel Bublan. Podle Béma ji však nese plně ministr vnitra. "Politická odpovědnost primátora určitě silná být musí, přesto policii neřídí primátor, ale ministr Bublan," řekl primátor. Dosavadní postup pražské policie pokládá za správný. Pokud nedojde k zásadnímu narušení veřejného pořádku, ohrožení bezpečnosti lidí nebo poškozování majetku, není násilná akce policie ospravedlnitelná, dodal Bém.

Sociální demokraté obvinili ODS, že události kolem letošní technoparty na Tachovsku zneužívá pro své politické cíle. Proto se ČSSD nezúčastní schůzky předsedů čtyř nekomunistických parlamentních stran, na níž chtěla ODS jednat o řešení vzniklé situace a o vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by zkoumala odpovědnost premiéra a ministra vnitra za policejní zásah na CzechTeku. "Jediným důvodem k takové iniciativě je snaha ODS o politický profit," řekl novinářům předseda strany Stanislav Gross po mimořádném jednání grémia ČSSD. S ODS byli připraveni jednat lidovci, za nevhodnou ji považují unionisté. Také postoj prezidenta Václava Klause, který označil zásah za hrubou chybu, podle ČSSD nepřispívá k věcné diskusi. "Prezident se jako by dostává do čela boje za nedodržování zákonnosti, což považujeme za něco naprosto nepřijatelného. Je to další důkaz toho, že Václav Klaus zůstává čestným předsedou ODS," řekl Gross.

Sociální demokracie podle Grosse vnímá policejní postup vůči vyznavačům techna jako nezbytný a přiměřený. "ČSSD nejde o zákaz technoparty, jde o to, aby byla stanovena jasná pravidla a ta byla dodržována," uvedl. ČSSD také důrazně vyzvala předsedu a místopředsedu ODS Mirka Topolánka a Ivana Langra, aby se omluvili za to, že "lživě informovali" o odpovědnosti premiéra, ministra vnitra a policie za smrt jednoho z účastníků technoparty. Muž zahynul při dopravní nehodě. ODS chtěla o situaci kolem CzechTeku jednat s Grossem i šéfy obou menších koaličních stran Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem. Kalousek sice nesouhlasí s názorem občanských demokratů, že kvůli událostem na CzechTeku vznikla na politické scéně krize, ale jednání se nebrání. "Je jisté, že v Poslanecké sněmovně se o tom bude mluvit. Na schůzce by se předsedové parlamentních stran mohli poradit o tom, jak nejvhodnějším způsobem tuto kauzu ve sněmovně projednat a jak co nejméně eskalovat napětí," řekl Kalousek. "Můžeme mít různé názory, ale nejhorší je nejednat," dodal předseda KDU-ČSL. Naopak šéf unionistů Topolánkovi napsal, že nepovažuje za vhodné tuto věc řešit na úrovni předsedů stran. Obává se politizace. Za příhodnější Němec považuje objektivní posouzení ze strany státního zastupitelstva, o což jako ministr spravedlnosti požádal.

Zásah policistů proti účastníkům technoparty CzechTek má podle organizátorů akce možná druhou oběť, policie to však nepotvrdila. Během party byl zraněn francouzský účastník, který měl být převezen do plzeňské nemocnice, uvedl na dnešní tiskové konferenci David Čermák, jeden z pořadatelů protestů kvůli CzechTeku. Známí údajně o muži již dva dny nemají žádné informace. Plzeňská nemocnice tvrdí, že nikoho takového nepřijala, a informace o dalším úmrtí v souvislosti s technoparty nemá policie ani francouzské velvyslanectví v Praze. Za první oběť organizátoři považují českého účastníka, kterého v sobotu srazilo auto na dálnici. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová řekla, že policie prověřovala západočeská zdravotnická zařízení i své databáze a nic nezjistila. "Nezaznamenali jsme žádné úmrtí v souvislosti s CzechTekem," zdůraznila Kosinová. Podle mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renaty Jenšíkové žádný z pacientů hospitalizovaných po policejním zásahu na víkendové technoparty nezemřel. Lékaři v nemocnici celkem ošetřili 11 osob. Většina z nich byla propuštěna. V nemocnici zůstala pouze jedna účastnice party, která se zotavuje po lehčí operaci, řekla mluvčí. Ministr vnitra František Bublan řekl, že mu o případu není nic známo. Organizátoři uvedli, že jejich konečným cílem je řádné vyšetření policejního zásahu. Za nejlepší způsob považují arbitra na mezinárodní úrovni, jako jsou organizace Červený kříž nebo Amnesty International. Parlamentní komisi nepovažují za ideální řešení, naprosto odmítají vyšetřování Inspekce ministra vnitra.

Občanští demokraté tvrdí, že rostoucí popularita sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka ani sílící obliba ČSSD není důvodem k panice či ztrátě nervů. I když někteří připouštějí, že během léta o nejsilnější opoziční straně moc slyšet nebylo, zatímco Paroubek se vyjadřoval téměř ke všemu, byl to prý jen dočasný jev v době dovolených a "okurkové sezony". V anketě ČTK politici ODS odmítli názory, že by stranický šéf Mirek Topolánek byl ve srovnání s premiérem pasivní. Zároveň mnozí varovali před pocitem, že ODS jako favorit voleb má už vítězství v kapse. Topolánek v reakci na kritiku, že ODS zaspala Paroubkův raketový nástup, už ohlásil, že v srpnu začne jeho strana se silnou protiofenzivou vůči vládní politice.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka přiznal, že letní mlčení ODS na útočné výroky lídrů ČSSD občanským demokratům body nepřidalo. "Někteří naši představitelé byli na dovolené, já osobně na ostrá vyjádření sociálních demokratů reagoval," řekl Sobotka. "Naše voliče bude více zajímat program s reformou daní, důchodů nebo zdravotnictví než předvolební rétorika," míní Sobotka.

Lídr pražské ODS Jan Bürgermeister soudí, že Paroubkova pracovitost je vidět a občanští demokraté mají důvod k zamyšlení. "Ale myslím si, že pokud je to jenom tím, že pro opoziční politiky skončily prázdniny a začne každodenní reálná práce, tak se nestalo nic jiného, než že Paroubek mistrovsky využil okurkové sezony," prohlásil Bürgermeister.

Šéf jihočeské ODS Tom Zajíček si nemyslí, že lze mluvit o ústupu ODS do pozadí. "Prázdniny jsou vždycky časem, kdy je vládní garnitura lépe vidět - vláda zasedá, proto naplňuje média víc než opozice," míní. Ústecký předseda Jiří Šulc řekl, že s prací předsedy strany je spokojen. V médiích je vidět a slyšet méně kvůli tomu, že není premiérem, poslancem ani senátorem. Teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera má sice řadu výhrad k některým Topolánkovým výrokům, důležitá je však podle něj práce strany jako celku. "Pořád věřím v předčasné volby," dodal Kubera. Předseda ODS v Moravskoslezském kraji Zbyněk Stanjura uvedl, že růst preferencí ČSSD se dal očekávat. "Hlavní je neztrácet nervy a připravovat se na volby tak, abychom v nich velmi dobře uspěli," doplnil. "Skutečný politický boj začne až v září. Necelý rok k volbám je v politice dlouhá doba, dá se mnohé vybojovat," myslí si předseda ODS ve Zlínském kraji Jaroslav Plachý. "Pro voliče je důležité, aby politická strana byla čitelná a neměnila styl. A předseda Topolánek čitelný je, proto jde správným směrem," řekl místopředseda kladenské ODS Jindřich Sybera.

Ani jihomoravskou ODS silná pozice premiéra neznepokojuje. "Paroubek je ve funkci teprve krátce a na začátku je to vždy jednodušší," řekl předseda brněnských občanských demokratů Miroslav Hošek. "Náš předseda pracuje stabilně dobře, což se časem opět projeví," dodal. Hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík připustil, že někdy vysoké preference mohou vést k usnutí na vavřínech. "Možná to u některých představitelů ODS vyvolalo dojem, že už je všechno hotové a že je vyhráno. To je velký omyl. Je potřeba dnes a denně makat. Voliči to ocení ve volbách," soudí Bradík. Šéf občanských demokratů na Vysočině Miloš Vystrčil tvrdí, že Topolánek je dostatečně aktivní, ale není premiérem, který má v médiích daleko větší možnosti než předseda opoziční strany.

Vojenská posádka by mohla v Táboře zůstat i po reformě armády. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Karel Kühnl. Rozhodnutí zrušit posádku ve městě s nejdelší vojenskou historií a ideálním technickým vybavením podle něj nebylo vhodné. Dodal ale, že jakékoli změny do roku 2006 by mohly ohrozit celou reformu. Podle platné reformy by měla armáda v Táboře zůstat do roku 2012. Armáda musí podle Kühnla nejprve dosáhnout v roce 2006 takzvaných počátečních operačních schopností a poté se budou změny ve vojenství hodnotit. Reformu podle svých slov před rokem zdědil. "Já jsem s ní nemohl už nijak pohnout, ale jeden bod, co bych asi nepřipustil, by bylo opuštění Tábora," řekl Kühnl. Tábor je podle něj pro vojenství významný nejen z historického hlediska, ale také díky svému technickému vybavení. Výcvikový prostor v Klokotech poskytuje armádě ojedinělý prostor, kde mohou vojáci cvičit, aniž by zasahovali do civilního prostředí.

Starostu Tábora Františka Dědiče jednání povzbudilo. Původní rozhodnutí zrušit posádku v Táboře, kde nyní cvičí necelá tisícovka vojáků jednotky rychlého nasazení, považoval jednoznačně za špatné. "Pravda zvítězí. A tady za námi opravdu stojí pravda v tom, že pošlapání vojenských tradic a ekonomická efektivita nestojí za to, aby zde armáda po roce 2012 neměla posádku," řekl Dědič. Ministr také při návštěvě Tábora starostovi slíbil, že urychlí bezúplatný převod opuštěného armádního majetku na město. Alespoň právní převedení kasáren Jana Žižky a objekt provozního střediska na Píseckém rozcestí chce stihnout do konce roku.