Zprávy | Z archivu rubriky


Asi 4000 lidí se v sobotu odpoledne sešlo v Praze na Letenské pláni, aby protestovali proti policejnímu zásahu při technoparty CzechTek. Po sedmnácté hodině začali někteří účastníci protestu z Letné odcházet. Na místě dohlížela policie. Na transparentech se objevila například hesla: "Platíme si daně, za nás na ně zbraně", nebo "Policie lže a mlátí holky". Na demonstraci byla slyšet technohudba, ale i písničky Karla Kryla či Jaromíra Nohavici. Protestující přišli podpořit hudebník Michael Kocáb či spisovatelka Halina Pawlowská. Demonstrace podle policie proběhla v poklidu a nebylo nutné nikoho zadržet či zajistit. Mluvčí pražské policie Iva Knolová řekla, že na pořádek dohlížel zhruba stejný počet policistů z běžných pořádkových jednotek jako při předchozích podobných akcích z tohoto týdne. Přesný počet však neuvedla. Podle organizátorů demonstrace se objevují stále nová očitá svědectví, která dokumentují "policejní brutalitu i velmi daleko mimo plochu, kde festival (CzechTek) probíhal". Pořadatelé ale zdůraznili, že se nechtějí svou akcí stavět na stranu CzechTeku. Požadují vyšetření oprávněnosti policejního postupu a to, aby Bublan a Paroubek z případu vyvodili politickou odpovědnost. Minulou sobotu zasáhla proti asi pěti tisícům účastníků technopárty na Tachovsku tisícovka policistů. Bylo zraněno několik desítek tanečníků i příslušníků policie. Podle ministra vnitra Františka Bublana byl zásah nezbytný, podpořil ho i premiér Jiří Paroubek. Prezident Václav Klaus jej označil za hrubou chybu, odmítli ho také někteří další politici. Podle Senátu byl zákrok nepřiměřený.

V čele nové politické strany Nezávislí demokraté stanul europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný. Rozhodl o tom ustavující sněm tohoto uskupení, který proběhl tuto sobotu v Praze. Nezávislí demokraté tvrdí, že budou hájit české národní zájmy. Příští rok po volbách se chtějí dostat do sněmovny i do vlády. "Nechceme být malou stranou, která zůstane někde na okraji," řekl Železný. Celostátní sněm také schvaloval další členy stranického vedení a program, jehož návrh napsal právě Železný. V jeho textu se mimo jiné uvádí, že je třeba znovu projednat podmínky členství v EU, bránit "islamizaci Evropy", podporovat tuzemské vinaře a zemědělce, ale například také umožnit řidičům, aby si před jízdou mohli dát sklenku vína či jedno pivo. Jako host na ustavující sněm dorazil například bývalý člen US-DEU a nyní nezařazený poslanec Tomáš Vrbík. O vstupu do žádné strany teď prý ale neuvažuje a spíš jen "monitoruje situaci". Mezi členy nové strany jsou ale třeba někdejší mluvčí ODS Václav Musílek či bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová, která se stala místopředsedkyní pro řízení. Nezávislí demokraté mají podle ní momentálně asi 500 členů a chtějí "přenést politiku dolů do obcí, do měst". Příští rok bude zřejmě za Nezávislé demokraty kandidovat do sněmovny. Kdyby uspěl, pravděpodobně by se ale mandátu v české sněmovně vzdal a zůstal v europarlamentu. Ve volbách předsedy dnes od delegátů dostal 65 ze 67 hlasů.

V Hronově na Náchodsku v sobotu oficiálně začal jubilejní, 75. ročník celostátní přehlídky amatérského divadla. Slavnostní zahájení bylo smutnější než v minulých letech. Účastníci uctili památku ministra kultury Pavla Dostála, který nedávno zemřel. Patřil k pravidelným hostům přehlídky a řada amatérských herců na něj vzpomíná jako na přítele. Jiráskův Hronov má za sebou pětasedmdesátiletou tradici a podle organizátorů je nejstarší přehlídkou amatérského divadla v Evropě a zřejmě i na světě. Amatérské soubory se do Hronova sjíždějí od roku 1931, od roku 1991 přehlídka nabízí prostor různým druhům divadla. V hlavním programu přehlídky vystoupí během devíti dnů v osmi desítkách představení na 400 herců. O účast na hronovském festivalu bojovali na regionálních přehlídkách. Další divadelní představení návštěvníkům Hronova nabídne HronOff program, v němž kromě tuzemských souborů vystoupí také divadla z Itálie, Slovenska, Německa a Ruska. Připraveny jsou také různé výstavy či hudební vystoupení. Součástí Jiráskova Hronova jsou tradičně semináře a dílny zaměřené například na režii, herecký trénink či nonverbální komunikaci. Do letošních 13 kurzů se podle mluvčí přihlásilo na 300 zájemců. Letošní přehlídka, která láká do Hronova každoročně tisíce návštěvníků, skončí 13. srpna. Ještě před zahájením byla většina vstupenek tradičně vyprodána nebo rezervována.