Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek se setkal s představiteli Národní strany. Schůzce, na které se mělo podle prohlášení Národní strany mluvit o možné povolební spolupráci stran, nepřikládá význam. "Spolupráce je programově naprosto nemožná, schůzka byla formální a poslední," řekl ČTK. Hlavním důvodem schůzky, o kterou požádali národovci, bylo, aby se návštěvou v sídle občanských demokratů na Jánském vršku zviditelnili, míní. V prohlášení, které Národní strana zveřejnila na svých internetových stránkách, stojí, že výsledek půlhodinového jednání považuje předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová za pozitivní. "Takových schůzek mám desítky," konstatoval Topolánek.

Národní strana se chystá na volby roku 2006 ve čtyřkoalici s dalšími malými nacionalistickými stranami. V červenci uskupení podpořilo prezidenta a čestného předsedu ODS Václava Klause v názoru na postoj k EU. Prezident má právo přijít s novou koncepcí Evropské unie, protože krach referenda o evropské ústavě ve Francii a Nizozemsku mu dal za pravdu, uvedl v prohlášení předseda koordinační rady Národních sil Jan Skácel. Klaus před tím vyzval k diskusi o nové koncepci Evropy v tisku. Za dopis podporující hlavu státu poděkoval nacionalistické straně jménem prezidenta jeho tajemník Ladislav Jakl. Strana děkovný list zveřejnila na svých internetových stránkách, což vyvolalo na politické scéně pohoršení a rozpaky. Mnohým politikům vadila skutečnost, že kancelář s nacionalisty komunikuje.

Česká republika se stává stále vyhledávanějším cílem cest amerických a kanadských turistů. Podle zprávy European Travel Comission, o níž ČTK informovala mediální agentura GCI, a zjištění Českého statistického úřadu zaznamenalo Česko loni mimořádný meziroční nárůst jak v počtu příjezdů turistů z USA, tak i počtu přenocování. Počet příjezdů amerických turistů vzrostl meziročně o více než 32 procent, počet přenocování byl vyšší zhruba o čtvrtinu. Ve srovnání s evropským průměrem či výsledky okolních zemí je tento nárůst dvojnásobný. Evropské statistiky podle GCI uvádějí v průměru 16procentní nárůst v počtu příjezdů a 11procentní v počtu přenocování.

Ještě pozitivnější vývoj vykazuje podle ČSÚ příjezdová turistika z Kanady. Počet příjezdů z této země loni vzrostl o více než 50 procent. I přesto však do České republiky míří stále méně severoamerických turistů než do Maďarska nebo Rakouska.

V České republice tvoří američtí turisté šestou nejpočetnější skupinu s podílem 4,8 procenta podle počtu příjezdů. V roce 2004 jich přicestovalo více než 350.000. Služeb hromadných ubytovacích zařízení jich využilo 82 procent. V Česku utratili v průměru 103 dolarů na osobu a den. O téměř 20 procent tak předstihují Italy, kteří v ČR utratí v průměru 86 dolarů. Američané utratí také o 35 procent více než Němci, kteří utratí 76 dolarů za den, ale tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků v ČR. Američané v České republice stráví průměrně necelé čtyři dny.

Kanadští turisté se v Česku co do početnosti řadí až do druhé desítky. Loni zaujali 17. místo, když jich přicestovalo přes 47.000. Statistika počtu přenocování vykazuje nárůst o 43 procent. V průměru kanadští turisté v ČR stráví podobně jako Američané necelé čtyři dny a utratí 92 USD na noc a den. Jak američtí, tak kanadští turisté stále více upřednostňují individuální turistiku na úkor skupinové. "Otázka bezpečnosti a jistoty je pro ně důležitým tématem, avšak v mnoha případech ji zastiňuje snaha získat co nejlepší hodnotu za vynaložené prostředky," uvádí GCI.