Zprávy | Z archivu rubriky


Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že stát musí soudcům vrátit odebrané 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Speciální zákony jim je odebraly kvůli úsporám ve státním rozpočtu. ÚS vyhověl návrhu brněnského městského soudu. Stát tak soudcům podle ministerstva spravedlnosti doplatí téměř 600 milionů korun. Ústavní soudci odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle ÚS mohlo ohrozit. Ústavní soud se přiklonil ke své argumentaci z roku 2003, kdy obdobně vrátil soudcům obecných soudů 13. a 14. platy za roky 2001 a 2002. Ústavní soudce nepřesvědčil argument zákonodárců, že odebrání platů soudcům a dále státním zástupcům a poslancům Evropského parlamentu bylo nutné k získání peněz na odstranění škod, které způsobily v Česku povodně v roce 2002. ÚS proti solidárnímu přístupu v takovém případě nic nenamítá, ovšem měl by se týkat všech profesí, ne jen padnout na soudce, řekl ústavní soudce Pavel Holländer. ÚS argumentoval státním rozpočtem, podle něhož bylo v daném období všem oblastem státní správy přidáno. Okolnost tíživé finanční situace státu tak zjevně ztrácí opodstatnění, uvedl Holländer. "Něco podobného je v západní Evropě nepředstavitelné," řekl. Odkázal i na verdikt polských soudců, podle nichž "plat soudců musí odpovídat důstojnosti jejich úřadu". Zrušení části zákonů navrhl brněnský městský soud. Podnět mu dal jeden z jeho soudců, který odebrání platů označil za zásah do soudcovské nezávislosti.

Soubor Národního divadla uvede v sobotu 3. září na nádvoří jindřichohradeckého zámku Mozartovu operu Figarova svatba. Pokračuje tím v obnovené operní tradici, která od loňského roku opět patří do programu kulturního léta ve městě. "Navazujeme na slavná operní představení, která se v tomto unikátním prostředí konala s velkým úspěchem v polovině minulého století," řekl iniciátor projektu pěvec Vratislav Kříž, který vystoupí v roli hraběte. Publikum uvidí Figarovu svatbu v podstatě úplně ve stejné podobě, jak se hraje ve Stavovském divadle v Praze. Zámecké nádvoří s arkádami a fontánou má podle umělců mimořádnou atmosféru, prostor vyhovuje i akusticky. V režii Josefa Průdka se v roli Zuzanky představí Zdena Kloubová, komorníka Figara ztvární František Zahradníček, diriguje Jan Chalupecký.

Tradice operních představení v Hradci začala v roce 1950 a trvala 15 let, kdy převážně amatérský soubor vždy začátkem léta uvedl přes stovku operních děl. Hlavní pěvecké party však zpívali slavní umělci z Národního divadla, například Marie Podvalová, Beno Blachut, Eduard Haken či Ivo Žídek. Loni se do Hradce opera vrátila u příležitosti 100. výročí úmrtí skladatele Antonína Dvořáka a publikum vidělo Jakobína se sólisty Národního divadla Evou Urbanovou a Vratislavem Křížem. "Úspěch loňského představení nás povzbudil," dodal Kříž, jehož přáním je tradici zachovat a pokud možno rozšířit.

Skupina umělců v čele s režisérem Jurajem Herzem přišla za premiérem Jiřím Paroubkem, aby veřejně podpořili nominaci Vítězslava Jandáka na funkci ministra kultury. Rozladila je středeční návštěva jiné delegace tvůrců, kteří premiérovi tlumočili výhrady jak k Jandákovi, tak ke druhému kandidátovi Vladimíru Darjaninovi. Paroubek po schůzce řekl, že kulturní obec nemá na budoucího šéfa úřadu jednotný názor, odpovědnost za jmenování nese on sám a rozhodne v pondělí.

Po víkendu se ještě sejde se třetím kandidátem Jiřím Srstkou. "Předpokládám, že vyberu takové jméno, které bude nejlepší volbou pro stát a pro českou kulturu," řekl novinářům. Potvrdil, že vybírat bude z trojice dosud známých jmen. Vyvracel rovněž úvahy, že už se stejně rozhodl pro Jandáka.

"Nepřišli jsme sem nikoho kádrovat, nikoho z kandidátů na ministra kultury hodnotit, nepřišli jsme sem nikoho očerňovat. Jsme tu proto, abychom očistili Slávka Jandáka," řekl novinářům scenárista Martin Bezouška. Umělci, kteří přišli ve středu za premiérem - Zdeněk Svěrák, Jan Kraus, Břetislav Rychlík či Jiří Králík - podle něj nereprezentují celou kulturní obec, i když to tak v médiích vypadalo. Proto se tvůrci, kteří Jandáka dobře znají, rozhodli navštívit premiéra a říct mu svůj názor. Herze pobouřilo, že Jandáka kritizují lidé, kteří ho vlastně neznají. Ze sobeckých důvodů by byl raději, kdyby se Jandák ministrem nestal - chtěl ho totiž obsadit do svého nového filmu. Ale dává přednost tomu, aby místo toho šéfoval kultuře. Bezouška uvedl, že nepřišli kritizovat ostatní dva kandidáty, ale přišli Paroubkovi říct, že podle nich je Jandák nejen výborný herec a schopný manažer, ale i muž konsenzu a obratný diplomat, který by mohl být vynikajícím ministrem kultury. Herce a ředitele zlínského filmového festivalu podpořili i Herzova manželka, herečka Tereza Pokorná, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, ředitel pražského divadla Ungelt Milan Hein nebo scenárista Petr Koliha.

Premiér zopakoval kritéria, podle nichž hodlá nástupce zesnulého Pavla Dostála vybírat - má to být člověk z "branže", který zná fungování státní správy a samosprávy, má přehled o práci neziskových organizací a v neposlední řadě má blízko k ČSSD. "Musí to být muž konsenzu," dodal další podmínku. Paroubek nepovažuje za divné, že za ním přišla už druhá "deputace" umělců. Dialog s kulturní obcí považuje za přínosný. "Už je to ale vcelku zbytečné, aby ke mně chodily další delegace, protože je mi jasná jedna věc - kulturní fronta není schopna se shodnout na kandidátovi, který by odpovídal všem představám," uvedl. Možných ministrů zaznamenal asi 15, z nich jsou tři v jeho hledáčku. "Myslím, že je to docela slušný průnik. Jedno z těch jmen v pondělí vyberu," uzavřel ministerský předseda.