Zprávy | Z archivu rubriky


Skupina umělců v čele s režisérem Jurajem Herzem přišla za premiérem Jiřím Paroubkem, aby veřejně podpořili nominaci Vítězslava Jandáka na funkci ministra kultury. Rozladila je středeční návštěva jiné delegace tvůrců, kteří premiérovi tlumočili výhrady jak k Jandákovi, tak ke druhému kandidátovi Vladimíru Darjaninovi. Paroubek po schůzce řekl, že kulturní obec nemá na budoucího šéfa úřadu jednotný názor, odpovědnost za jmenování nese on sám a rozhodne v pondělí.

Po víkendu se ještě sejde se třetím kandidátem Jiřím Srstkou. "Předpokládám, že vyberu takové jméno, které bude nejlepší volbou pro stát a pro českou kulturu," řekl novinářům. Potvrdil, že vybírat bude z trojice dosud známých jmen. Vyvracel rovněž úvahy, že už se stejně rozhodl pro Jandáka.

"Nepřišli jsme sem nikoho kádrovat, nikoho z kandidátů na ministra kultury hodnotit, nepřišli jsme sem nikoho očerňovat. Jsme tu proto, abychom očistili Slávka Jandáka," řekl novinářům scenárista Martin Bezouška. Umělci, kteří přišli ve středu za premiérem - Zdeněk Svěrák, Jan Kraus, Břetislav Rychlík či Jiří Králík - podle něj nereprezentují celou kulturní obec, i když to tak v médiích vypadalo. Proto se tvůrci, kteří Jandáka dobře znají, rozhodli navštívit premiéra a říct mu svůj názor. Herze pobouřilo, že Jandáka kritizují lidé, kteří ho vlastně neznají. Ze sobeckých důvodů by byl raději, kdyby se Jandák ministrem nestal - chtěl ho totiž obsadit do svého nového filmu. Ale dává přednost tomu, aby místo toho šéfoval kultuře. Bezouška uvedl, že nepřišli kritizovat ostatní dva kandidáty, ale přišli Paroubkovi říct, že podle nich je Jandák nejen výborný herec a schopný manažer, ale i muž konsenzu a obratný diplomat, který by mohl být vynikajícím ministrem kultury. Herce a ředitele zlínského filmového festivalu podpořili i Herzova manželka, herečka Tereza Pokorná, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, ředitel pražského divadla Ungelt Milan Hein nebo scenárista Petr Koliha.

Premiér zopakoval kritéria, podle nichž hodlá nástupce zesnulého Pavla Dostála vybírat - má to být člověk z "branže", který zná fungování státní správy a samosprávy, má přehled o práci neziskových organizací a v neposlední řadě má blízko k ČSSD. "Musí to být muž konsenzu," dodal další podmínku. Paroubek nepovažuje za divné, že za ním přišla už druhá "deputace" umělců. Dialog s kulturní obcí považuje za přínosný. "Už je to ale vcelku zbytečné, aby ke mně chodily další delegace, protože je mi jasná jedna věc - kulturní fronta není schopna se shodnout na kandidátovi, který by odpovídal všem představám," uvedl. Možných ministrů zaznamenal asi 15, z nich jsou tři v jeho hledáčku. "Myslím, že je to docela slušný průnik. Jedno z těch jmen v pondělí vyberu," uzavřel ministerský předseda.

Komunisté se domnívají, že okolnosti zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek je třeba řádně vyšetřit, případné návrhy na zřízení parlamentní vyšetřovací komise by ale teď asi nepodpořili. Při jednání výkonného výboru ÚV KSČM také odsoudili snahy "některých politiků vytloukat ze sporu kolem zásahu proti technoparty politický kapitál" a vyvolávat "politickou hysterii". Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že tím míní především kritiky zásahu z řad pravice, tedy zejména ODS, ale i prezidenta Václava Klause. "V tomto směru je velmi podivné, když se pravice angažuje v případu, kdy je to svaté vlastnické právo (majitelů pozemků) pošlapáno a policie tam šla toto svaté vlastnické právo hájit," uvedl.

Zásah si vyžádal desítky zraněných na straně účastníků i policistů, proti postupu policie se již konalo několik demonstrací a případ také ovládl českou politickou scénu. Občanští demokraté viní premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) z toho, že policisté zasahovali na jeho politickou objednávku. Sociální demokraté ale míní, že politiku dělá z celého případu naopak ODS. Komunisté soudí, že zásah je nutné objektivně vyšetřit. "Myslím si, že by to měla vyšetřit především Inspekce (ministra vnitra)," řekl Kováčik. Pochybuje o tom, zda by ještě před závěry ministerské inspekce měla parlamentní vyšetřovací komise smysl.

Širší vedení KSČM se zabývalo mimo jiné také nadcházející schůzí sněmovny. Dolní komora bude hlasovat i o tom, zda krajům uloží, aby pozastavily převody nemocnic na obchodní společnosti. Kováčik uvedl, že KSČM bude opět proti převodům nemocnic, jak to společně s ČSSD prosazovala již v minulosti. Nechtěl ale předjímat, zda by se KSČM mohla s vládou shodnout například na podobě zákona o nájemném. Dolní komora má na programu i řadu dalších zákonů, začne projednávat třeba návrh na snížení daní, změny v životním minimu či zákon o střetu zájmů.

Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že stát musí soudcům vrátit odebrané 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Speciální zákony jim je odebraly kvůli úsporám ve státním rozpočtu. ÚS vyhověl návrhu brněnského městského soudu. Stát tak soudcům podle ministerstva spravedlnosti doplatí téměř 600 milionů korun. Ústavní soudci odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle ÚS mohlo ohrozit. Ústavní soud se přiklonil ke své argumentaci z roku 2003, kdy obdobně vrátil soudcům obecných soudů 13. a 14. platy za roky 2001 a 2002. Ústavní soudce nepřesvědčil argument zákonodárců, že odebrání platů soudcům a dále státním zástupcům a poslancům Evropského parlamentu bylo nutné k získání peněz na odstranění škod, které způsobily v Česku povodně v roce 2002. ÚS proti solidárnímu přístupu v takovém případě nic nenamítá, ovšem měl by se týkat všech profesí, ne jen padnout na soudce, řekl ústavní soudce Pavel Holländer. ÚS argumentoval státním rozpočtem, podle něhož bylo v daném období všem oblastem státní správy přidáno. Okolnost tíživé finanční situace státu tak zjevně ztrácí opodstatnění, uvedl Holländer. "Něco podobného je v západní Evropě nepředstavitelné," řekl. Odkázal i na verdikt polských soudců, podle nichž "plat soudců musí odpovídat důstojnosti jejich úřadu". Zrušení části zákonů navrhl brněnský městský soud. Podnět mu dal jeden z jeho soudců, který odebrání platů označil za zásah do soudcovské nezávislosti.