Zprávy | Z archivu rubriky


Komunisté se domnívají, že okolnosti zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek je třeba řádně vyšetřit, případné návrhy na zřízení parlamentní vyšetřovací komise by ale teď asi nepodpořili. Při jednání výkonného výboru ÚV KSČM také odsoudili snahy "některých politiků vytloukat ze sporu kolem zásahu proti technoparty politický kapitál" a vyvolávat "politickou hysterii". Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že tím míní především kritiky zásahu z řad pravice, tedy zejména ODS, ale i prezidenta Václava Klause. "V tomto směru je velmi podivné, když se pravice angažuje v případu, kdy je to svaté vlastnické právo (majitelů pozemků) pošlapáno a policie tam šla toto svaté vlastnické právo hájit," uvedl.

Zásah si vyžádal desítky zraněných na straně účastníků i policistů, proti postupu policie se již konalo několik demonstrací a případ také ovládl českou politickou scénu. Občanští demokraté viní premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) z toho, že policisté zasahovali na jeho politickou objednávku. Sociální demokraté ale míní, že politiku dělá z celého případu naopak ODS. Komunisté soudí, že zásah je nutné objektivně vyšetřit. "Myslím si, že by to měla vyšetřit především Inspekce (ministra vnitra)," řekl Kováčik. Pochybuje o tom, zda by ještě před závěry ministerské inspekce měla parlamentní vyšetřovací komise smysl.

Širší vedení KSČM se zabývalo mimo jiné také nadcházející schůzí sněmovny. Dolní komora bude hlasovat i o tom, zda krajům uloží, aby pozastavily převody nemocnic na obchodní společnosti. Kováčik uvedl, že KSČM bude opět proti převodům nemocnic, jak to společně s ČSSD prosazovala již v minulosti. Nechtěl ale předjímat, zda by se KSČM mohla s vládou shodnout například na podobě zákona o nájemném. Dolní komora má na programu i řadu dalších zákonů, začne projednávat třeba návrh na snížení daní, změny v životním minimu či zákon o střetu zájmů.

Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že stát musí soudcům vrátit odebrané 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Speciální zákony jim je odebraly kvůli úsporám ve státním rozpočtu. ÚS vyhověl návrhu brněnského městského soudu. Stát tak soudcům podle ministerstva spravedlnosti doplatí téměř 600 milionů korun. Ústavní soudci odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle ÚS mohlo ohrozit. Ústavní soud se přiklonil ke své argumentaci z roku 2003, kdy obdobně vrátil soudcům obecných soudů 13. a 14. platy za roky 2001 a 2002. Ústavní soudce nepřesvědčil argument zákonodárců, že odebrání platů soudcům a dále státním zástupcům a poslancům Evropského parlamentu bylo nutné k získání peněz na odstranění škod, které způsobily v Česku povodně v roce 2002. ÚS proti solidárnímu přístupu v takovém případě nic nenamítá, ovšem měl by se týkat všech profesí, ne jen padnout na soudce, řekl ústavní soudce Pavel Holländer. ÚS argumentoval státním rozpočtem, podle něhož bylo v daném období všem oblastem státní správy přidáno. Okolnost tíživé finanční situace státu tak zjevně ztrácí opodstatnění, uvedl Holländer. "Něco podobného je v západní Evropě nepředstavitelné," řekl. Odkázal i na verdikt polských soudců, podle nichž "plat soudců musí odpovídat důstojnosti jejich úřadu". Zrušení části zákonů navrhl brněnský městský soud. Podnět mu dal jeden z jeho soudců, který odebrání platů označil za zásah do soudcovské nezávislosti.

Soubor Národního divadla uvede v sobotu 3. září na nádvoří jindřichohradeckého zámku Mozartovu operu Figarova svatba. Pokračuje tím v obnovené operní tradici, která od loňského roku opět patří do programu kulturního léta ve městě. "Navazujeme na slavná operní představení, která se v tomto unikátním prostředí konala s velkým úspěchem v polovině minulého století," řekl iniciátor projektu pěvec Vratislav Kříž, který vystoupí v roli hraběte. Publikum uvidí Figarovu svatbu v podstatě úplně ve stejné podobě, jak se hraje ve Stavovském divadle v Praze. Zámecké nádvoří s arkádami a fontánou má podle umělců mimořádnou atmosféru, prostor vyhovuje i akusticky. V režii Josefa Průdka se v roli Zuzanky představí Zdena Kloubová, komorníka Figara ztvární František Zahradníček, diriguje Jan Chalupecký.

Tradice operních představení v Hradci začala v roce 1950 a trvala 15 let, kdy převážně amatérský soubor vždy začátkem léta uvedl přes stovku operních děl. Hlavní pěvecké party však zpívali slavní umělci z Národního divadla, například Marie Podvalová, Beno Blachut, Eduard Haken či Ivo Žídek. Loni se do Hradce opera vrátila u příležitosti 100. výročí úmrtí skladatele Antonína Dvořáka a publikum vidělo Jakobína se sólisty Národního divadla Evou Urbanovou a Vratislavem Křížem. "Úspěch loňského představení nás povzbudil," dodal Kříž, jehož přáním je tradici zachovat a pokud možno rozšířit.