Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) popírá informace tisku, že by se již rozhodl při výběru nového ministra kultury. O tom, že Paroubek povolá do vlády Vítězslava Jandáka informuje například Nedělní Blesk. Jméno bude znát veřejnost v pondělí, řekl Paroubek ČTK. "Jasno určitě není, budu jednat ještě s jedním kandidátem, a to s Jiřím Srstkou, a teprve poté se rozhodnu. Jméno nového ministra by mělo být známo v pondělí kolem 17:00", uvedl. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se domnívá, že premiér oznámí jméno na zasedání předsednictva vlády. Ve hře jsou tři kandidáti. Jedním je herec a ředitel zlínského festivalu dětských filmů Vítězslav Jandák, dalším šéf české účasti na letošní výstavě Expo v Japonsku Vladimír Darjanin a třetím někdejší ředitel Národního divadla v Praze Jiří Srstka. Všichni tři zvažovaní adepti jsou nestraníci. Paroubek chce, aby nový ministr kultury nebyl politik, ale spíše člověk z kulturní sféry, který dobře zná fungování státní správy a samosprávy, má přehled o práci neziskových organizací a v neposlední řadě má blízko k sociální demokracii, která má na obsazení tohoto křesla nárok. Srstka byl mezi trojici zařazen až po výhradách části umělců vůči Darjaninovi a Jandákovi. Paroubek proto umělce, mezi nimiž byli například Zdeněk Svěrák, Jan Kraus, Břetislav Rychlík či Jiří Králík, přijal a na základě jejich doporučení doplnil na seznam kandidátů bývalého ředitele Národního divadla. Darjanina a Jandáka se posléze zastali jejich spolupracovníci a přátelé. Darjanina především členové jeho poradního sboru na Expu, například šéf Národního divadla Daniel Dvořák, ředitel Národního muzea Michal Lukeš nebo ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Za Jandáka se pak postavili režisér Juraj Herz, jeho manželka, herečka Tereza Pokorná, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, scénárista Martin Bezouška či šéf divadla Unglelt Milan Hein.

Výrobce pasivního radiolokátoru Věru, pardubická společnost ERA, zřejmě získá licenci na vývoz vzorového zařízení do Pákistánu. Zástupce ředitele odboru speciálního materiálu ministerstva průmyslu a obchodu René Kožíšek České televizi potvrdil, že licence na vývoz takzvaného demonstrátoru radaru Věra je před schválením. "Správní řízení v této věci se chýlí ke konci a jak to tak vypadá, mohlo by být uzavřeno způsobem pro podnikatele úspěšným," řekl ČT Kožíšek. ERA však má podle informací České televize obavu z toho, že až případně Pákistán projeví zájem o nákup plnohodnotných radiolokátorů, tak na tento obchod už licence udělena nebude. O Věru projevil zájem také Vietnam. Chtěl by odebrat asi deset kusů. Podle ČT je však nepravděpodobné, že by výrobce na tento kontrakt licenci získal. Ministerstvo zahraničních věcí k vývozu podle televize dalo negativní stanovisko. "Pakliže tam je jediné 'ne', tak je to (zamítnutí licence) vlastně téměř definitivní," sdělil ČT Kožíšek. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do 25. srpna. Bezpečností složky ČR i dalších zemí NATO varují před prodejem Věry do Vietnamu ze tří důvodů. Mají obavy z možného okopírování softwaru radiolokátoru a vylepšení konkurenčních sledovacích systémů a Vietnam by také mohl poskytnout výsledky sledování z radaru třetí straně - například Číně. Obavy mají i z možného budoucího vývoje v regionu, uvedla ČT. Systém na rozdíl od klasického radaru nic nevysílá, ale sám ze tří různých míst elektromagnetické signály monitoruje. Na základě toho, kdy impulzy k jednotlivým stanovištím dorazí, dokáže vypočítat průsečík, v němž se sledovaný objekt nachází. O systém projevilo zájem několik zemí, mimo jiné Čína, Malajsie či Egypt. Získaly ho zatím Estonsko a Spojené státy.

Na festival Love Planet na letišti v Táboře přijelo v pátek a v sobotu podle předběžných údajů pořadatelů 18.000 návštěvníků. Jedna z největších tuzemských hudebních přehlídek dnes k ránu skončila a návštěvníky nyní vystřídaly uklízecí čety. "Provoz na letišti má být obnoven v úterý," řekla ČTK Martina Reková za pořadatele. Úklid zhruba dvacetihektarového areálu začal ráno v 09:00 a zabere dva dny; v pondělí bude prostor předán zpět provozovateli. Na uklízeče čekají nejen hory odpadků, ale pořadatelé také musí odstranit všechny pódia a další festivalové objekty. "Všechny výškové stavby jsou v tuto chvíli již z většiny rozebrány," podotkla Reková. Pořadatelé si podle ní posléze na dva týdny oddechnou a pustí se do přípravy Love Planet 2006. Podle Richarda Terbera z ředitelství táborské policie se při akci neobjevily žádné problémy. Automobily z parkoviště u letištní plochy odjížděly postupně a dopravní zácpy se netvořily. Nyní v areálů zůstává zhruba 50 posledních stanů. Během obou festivalových dnů zaznamenala policie jednu krádež mobilního telefonu a vloupání do vozidla, z kterého zmizel fotoaparát. Pětadvacetiletého Fina údajně na parkovišti přepadli tři muži a obrali ho o ledvinku s pasem a penězi. Podle Terbera si však mladík mohl historku vymyslet, neboť byl pod vlivem alkoholu a policii nedokázal ukázat místo incidentu.

Festival Love Planet se letos uskutečnil poprvé, dramaturgicky však navazoval na podobnou akci na stejném místě před dvěma lety. K největším hvězdám Love Planet patřil Nick Cave se skupinou Bad Seeds, finská Apocalyptica, britské kapely Stereo MC's, Sisters of Mercy a Kosheen či kanadští Skinny Puppy. Vystoupila i celá řada tuzemských kapel, například Tata bojs, Pražský výběr, Sunshine, Hypnotix a další. Celkem byly na programu akce koncerty 120 kapel a dýdžejů.

Tři roky po ničivé povodni otevřela pražská zoologická zahrada novou expozici nazvanou Vodní svět nebo také Opičí ostrovy. Ve zcela novém, experimentálně řešeném prostoru, který byl tehdy nejvíce poničen, jsou nyní vodní ptáci, tapíři, antilopy a s nimi i menší opice. Zvířata jsou vystavena bez viditelných bariér. "Udělali jsme zahradu ještě lepší, než byla před povodní," prohlásil ředitel zoo Petr Fejk. Vodní svět byl podle něj posledním staveništěm a třetí výročí záplav tak není smutným, ale radostným a optimistickým. Fejk v té souvislosti poděkoval pojišťovně a magistrátu, ale hlavně návštěvníkům. Loni podle něj přišel milion lidí, téměř dvakrát víc než v roce 2001. Několik tisíc osob také přispělo na obnovu zahrady finančními částkami, které v souhrnu přesáhly 50 milionů korun. V dolní části zahrady na úrovni Vltavy bývaly podle ředitele "letité věci" - mimo jiné také voliéry a dětský koutek. Hladina řeky tu stoupla o osm metrů. "Pro případ, že by někdy opět přišla velká voda, jsme sem nyní už nesměli umístit obtížně evakuovatelná zvířata ani stavby, jejichž poškozením by vznikly velké škody," uvedl. Vodní svět tvoří soustava vodních ploch a ostrůvků, které jsou domovem různých živočichů z několika světadílů, vázaných na vodní nebo mokřadní prostředí. Umožňuje pozorovat zvířata v přirozeném prostředí. Dotvoření areálu bude podle Fejka trvat ještě několik týdnů. Stejně tak i mnohá zvířata si teprve musí pomalu zvykat na nové prostředí. Některé opice se tak dnes před prvními návštěvníky ještě ukrývaly, některé teprve do Prahy přivezou. Plameňáci jsou však už podle ředitele zabydleni.

Zahraniční turisté zatím kvůli vínu do Česka příliš často nejezdí. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka chtějí maximálně stovky turistů při cestě do ČR navštívit také moravské a české vinice a sklípky. ČR totiž není ve světě známá jako vinařská země na rozdíl od tradičních velmocí, jako je Francie, Itálie a Španělsko, kam jezdí ročně za vínem statisíce turistů z celého světa. Češi však již vinařské stezky objevili. Moravské a české sklípky a vinice i různé akce spojené s vínem, jako jsou ochutnávky, vinobraní či slavnosti mladého vína ročně přivítají statisíce návštěvníků z Česka. Například znojemské vinobraní, při kterém je kvůli ochutnávce vína a burčáku a kulturnímu programu uzavřený pro dopravu celý střed města, navštíví ročně desetitisíce lidí. Na jednu z nejznámějších soutěžních ochutnávek vín o velikonočním víkendu v Šatově jezdí každoročně asi tisícovka příznivců vína. Cizinci navštěvují spíše vinotéky, a to hlavně v Praze. Nejznámější česká vinotéka, Národní banka vín u Karlova mostu, nabízí návštěvníkům možnost ochutnávek a ve spolupráci s cestovními kancelářemi pro ně pořádá také přednáškové cykly o historii českého a moravského vinařství spojené s ochutnávkami. Mezi návštěvníky převažují cizinci, a to hlavně z vinařských zemí, tedy z Francie, Itálie a Španělska, ale také ze států, kde se víno nerodí, tedy ze Skandinávie, řekl Tomáš Beseda z Národní banky vín. Mezi hosty jsou často také Britové, Japonci a Američané. Cizinci se na přednášce naučí orientovat v moravských a českých vinařských oblastech, jakostním členění a podobně.

V blízkosti unikátní hadcové stepi v Mohelně na Třebíčsku zřídí obec ještě koncem prázdnin menší srub, který bude sloužit jako informační centrum. Turisté zde dostanou základní občerstvení, propagační materiály o stepi, mapy nebo upomínkové předměty. "Po zbytek letošní sezony bude středisko fungovat nárazově. Během příští sezony bude ve srubu stálá služba, dáme příležitost k přivydělání hlavně studentům," řekl ČTK starosta Mohelna Jiří Kostelník. Náklady na vybudování srubu byly podle Kostelníka zanedbatelné. Materiál dostala obec darem, drobné práce vyšly přibližně na 20.000 korun. Turisté podle Kostelníka novou službu ocení. Hadcová step leží na trase jedné z cyklostezek, je také cílem mnoha organizovaných zájezdů. Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step má rozlohu 57 hektarů. Rezervací se stala v roce 1952. Zvláštnost území je dána geologickým podložím, tvořeným horninou hadcem, silným účinkem slunečního záření a nízkými srážkami. To vše má vliv na vytváření suchého a teplého mikroklimatu na skalnatých svazích. Díky tomu se na stepi vyskytuje množství teplomilných rostlin a živočichů.

Sport

Česká fotbalová reprezentace se bude muset ve středečním přípravném duelu v Göteborgu se Švédskem obejít bez Tomáše Rosického. Čtyřiadvacetiletý záložník Dortmundu má ze sobotního derby se Schalke krevní podlitinu na levé noze. Klubový lékař mu nařídil po důkladné prohlídce klid, poprvé bude trénovat až ve čtvrtek.