Zprávy | Z archivu rubriky


Po zesnulém Pavlu Dostálovi povede ministerstvo kultury herec a ředitel filmového festivalu ve Zlíně Vítězslav Jandák. Premiér Jiří Paroubek se v pondělí rozhodl, že ho navrhne prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování. Novinářům řekl, že prezident by mohl Jandáka jmenovat ve středu odpoledne. Téhož dne večer by se už nový ministr kultury měl zúčastnit zasedání kabinetu. Od nového ministra premiér mimo jiné očekává, že naváže dialog s církvemi. Připomněl také, že sněmovna se zabývá zákonem o kinematografii. Na dotaz, co říká tomu, že Jandák byl pražským zastupitelem za ODS, premiér uvedl, že Jandáka znal velmi dobře v době, kdy byl zastupitelem za Republikánskou unii, možná byl podle něj chvíli i v ODS. "Já bych to nazval jako dětskou nemoc pravičáctví a myslím, že pro svůj názor jsem získal naprostou většinu členů předsednictva sociální demokracie," uvedl předseda vlády.

Jandák, který byl počátkem 90. let členem pražského zastupitelstva a později radním, uvedl v sobotním Právu, že by chtěl za necelý rok dotáhnout to, co Dostál zahájil. Zmínil se o zákonu o kinematografii či novém systému rozdělování grantů. Chtěl by hledat alternativní zdroje pro ochranu památek a začít dialog s církvemi, kde měl podle Jandáka Dostál "malinko blok". V tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK mluvčí vlády Lucie Orgoníková, se uvádí, že Jandák "má řadu přátel v uměleckých kruzích po celém světě, patří mezi ně i slavný hollywoodský herec Michael York, který osobně navštívil letošní zlínský festival".

Jméno nového policejního prezidenta oznámí ministr vnitra František Bublan zřejmě tuto středu po zasedání vlády. "Budu mít ještě několik jednání, pokud se mi podaří nalézt shodu, oznámím to ve středu, pokud ne, tak to možná o týden nebo dva odložím," řekl novinářům Bublan. "Náměstek Husák byl a stále zůstává favoritem," dodal na adresu současného náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii Vladislava Husáka.

Ministr má tři kandidáty, mezi kterými se bude rozhodovat. Jména ostatních dvou ale odmítl zveřejnit. Konečné rozhodnutí, kdo nahradí odstupujícího Jiřího Koláře, podle Bublana zdržely události kolem technoparty CzechTek 2005. K avizovaným politickým jednáním o novém policejním prezidentovi ministr uvedl, že obdržel několik tipů. "Konzultace nebyly příliš bohaté, nějaké tipy jsem dostal spíše při separátních jednáních," řekl Bublan, který očekával spíše otevřenou debatu. Všichni tři uvažovaní kandidáti jsou podle ministra policisté a všichni již také Bublanovi předběžně na nabídku kývli.

Jiří Kolář, který v pondělí ve své funkci skončil, už vyklidil kancelář a nastupuje na dovolenou. Jeho funkci bude do konečného rozhodnutí zastávat Husák. Kolář potvrdil, že se přihlásil do výběrového řízení na policejního atašé na Slovensku. Pondělí bylo konečným termínem pro podání přihlášek a počet zájemců zatím policejní prezidium nechtělo upřesnit. Pokud by Kolář v konkurzu zvítězil, do nové funkce na českém velvyslanectví v Bratislavě by nastoupil počátkem příštího roku.

Odcházející policejní prezident, který byl v čele policie sedm let, rezignoval na funkci 22. června kvůli skandálu s útěkem miliardáře Radovana Krejčíře. Podnikatel, stíhaný za přípravu vraždy celníka a přípravu podvodu, uprchl policistům při domovní prohlídce ve své luxusní černošické vile 18. června. Pátrání po něm je stále neúspěšné. Kolář novinářům řekl, že odchází s pocitem dobře vykonané práce. Za svůj největší úspěch označil především zvládnutý summit Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 a generační obměnu v policejním sboru. Naopak největším neúspěchem je pro Koláře tragické úmrtí dvouapůlletého chlapce, který se v roce 2002 ztratil rodičům na Trutnovsku. Do pátrání se bezvýsledně zapojilo přes 300 policistů a vrtulník s termovizí. Chlapec se psem několik hodin bloudil krajinou a poté umrzl. "To mě bude asi navždy provázet a mrzet, že se nám ho nepodařilo zachránit," řekl Kolář. Odcházející policejní prezident se také kriticky vyjádřil ke zpolitizování některých policejních kauz. "Policie se bohužel stala nástrojem politických půtek. Jakýmsi beranidlem, kdy byly jasně profesní kauzy zpolitizovány," poznamenal Kolář.

Jedním z členů Ústředního výkonného výboru ČSSD je i bývalý elitní komunistický rozvědčík. Podle zjištění Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu se Marian Kuš před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku a rozvědka počítala dokonce i s jeho vysazením ve Vatikánu. Kuš již dříve Českému rozhlasu řekl, že nikdy s nedemokratickou tajnou policií nespolupracoval. Jeho tvrzení ale definitivně zpochybnily důkazy z archivu ministerstva vnitra v Pardubicích. Kuš prý začal s rozvědkou spolupracovat v březnu 1986. Jeho svazek podle Radiožurnálu čítá za dva roky práce přes 500 stran.

Kuš se infiltroval do církevního prostředí na severu Moravy a v Polsku a podařilo se mu mimo jiné navázat úzký kontakt s bývalým kardinálem a biskupem v Katowicích Herbertem Bednorzem. Rozvědka Kušovi uměle vytvářela obraz režimu nepřátelského studenta, který mu měl pomoci projít složitým sítem výběru studentů elitního katolického semináře v Římě. Ve spise je také uvedeno, že Kuš svým řídícím důstojníkům navrhoval, že by mohl být do Itálie vyslán ne jako pouhý spolupracovník, ale už jako kádrový důstojník ministerstva vnitra. Protože se však nástup do katolického semináře oddaloval a Kušova příprava na studium v Římě začala polevovat, v roce 1988 už řídící důstojníci do hlášení uvedli, že vyslání do Říma nevidí jako příliš reálné. Rozvědka s ním ukončila spolupráci v srpnu 1988.

Kušův problém vyšel najevo, když své straně předložil negativní lustrační osvědčení. Ministerstvo vnitra, které mu ale vydalo pozitivní osvědčení, na něho podalo trestní oznámení. Obvinění později zrušili, protože dospěli k závěru, že zfalšoval jen kopii osvědčení, a ne ověřenou listinu, uvedl Radiožurnál. Kuš byl také místostarostou Českého Těšína na Karvinsku, na funkci ale letos v květnu rezignoval.

Projednávání zákonů, jež zamítl nebo s pozměňovacími návrhy vrátil Senát, a první čtení nových předloh má být náplní mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která začne v úterý. Nelze vyloučit, že se bude věnovat i aktuálním tématům, hlavně červencovému policejnímu zásahu proti technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Schůze by měla trvat dva až tři dny, možná potrvá až do pátku.

Poslanci kvůli schůzi přeruší po více než šesti týdnech parlamentní prázdniny. Schůzi ale plánovali dlouhodobě od začátku léta. S její myšlenkou přišel premiér Jiří Paroubek. Vláda do prázdnin nestihla předložit všechny zákony, které chtěla. Když je sněmovna začne posuzovat nyní, ne až po prázdninách, zvýší šance na to, že je parlament projedná a prezident podepíše do konce roku a začnou platit co nejdříve.

Schůze začne v úterý odpoledne. V jejím úvodu má složit slib nová poslankyně Jana Hamplová, která nahradí zesnulého poslance ČSSD a ministra kultury Pavla Dostála. I když měla v minulosti s ČSSD spory a stranu opustila, deklarovala, že vstoupí do klubu poslanců sociální demokracie a bude podporovat vládu. Po jejím slibu by sněmovna měla schválit program jednání. Hned při tom se dají předpokládat první spory. Někteří poslanci, hlavně z ODS, možná budou požadovat rozšíření pořadu jednání o debatu o zásahu policie proti CzechTek 2005. Zásah má být i předmětem čtvrtečních interpelací premiéra Jiřího Paroubka a ministrů, zejména ministra vnitra Františka Bublana. Zásah rozdělil politiky i veřejnost. Část politiků volá po vytvoření parlamentní vyšetřovací komise. Úterní schvalování programu schůze může naznačit, jakou mají tyto úvahy šanci.

Podle návrhu programu by se poslanci měli v úterý věnovat předlohám, které zamítl nebo vrátil Senát. Mezi prvními by na řadu mohly přijít protikuřácký zákon a předloha, která by vyšetřovatelům a soudcům umožnila v boji proti zločinu využívat korunní svědky. Nelze vyloučit, že předlohy zamítnuté a vrácené Senátem sice dolní komora začne projednávat, ale hlasování o nich odloží na září. To by se mohlo stát tehdy, kdyby kvůli prázdninám přišlo málo poslanců, hlavně zastánců schvalovaných předloh. Po projednání více než desítky zamítnutých a vrácených zákonů má přijít na řadu první čtení dvacítky nových vládních předloh. Budou mezi nimi například návrhy zákonů o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, o střetu zájmů a o životním a existenčním minimu. Na programu bude i návrh daňových úlev a zákon, který umožňuje vybírat mýtné na dálnicích.

V případu technoparty CzechTek 2005 nepadla další obvinění, zatím je stíháno osm lidí. Jedním z nich je i organizátor Václav Šroub, který čelí obvinění z poškozování cizí věci. Nic nového není ani ohledně případného porušení zákona ze strany policistů. Vyplývá to z informací, které poskytli ČTK státní zástupci a sám Šroub.

Tachovské státní zastupitelství vydalo celkem osm usnesení o zahájení stíhání, v dalších osmi případech vede ještě vyšetřování. Státní zástupce Milan Pozel v pondělí ČTK řekl, že zatím nemá oficiálně potvrzeno, že Šroub zahájení trestního stíhání převzal. Aby to mohl s určitostí říci, musí nejprve dostat od policie kopii doručenky. Tu dosud nemá. "Materiál je rozsáhlý, žádné předběžné závěry dělat nebudeme," řekla ČTK státní zástupkyně Antonie Zelená, která prošetřuje policejní zákrok. Podle ní bude vyšetřování trvat několik týdnů, možná i měsíců.

Šroub si od firmy Italinvest pronajal na Tachovsku na přelomu července a srpna pozemek, na němž se měla konat technoparty. Policie ji 30. července násilím ukončila. Zásah hájila tím, že účastníci poškodili i přilehlé pozemky. Policejní těžkooděnci technaře rozehnali za pomoci slzného plynu a vodních děl. Zásah si vyžádal desítky zraněných na obou stranách. Postup policie u obce Mlýnec na Tachovsku už odsoudil Senát jako nepřiměřeně tvrdý, ve středu se jím bude zabývat vláda.