Zprávy | Z archivu rubriky


Dětští násilníci by v budoucnu měli být umísťováni do zvláštních zařízení, z nichž by nemohli utíkat tak snadno jako dosud. Předpokládá to vládní novela zákona o ústavní výchově, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Platit bude, až ji podepíše prezident Václav Klaus. Novelu již v minulosti kritizovala zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. ČTK řekla, že ji lze sice považovat za jistý pokrok, protože upravuje něco, co již dávno potřebovalo jasná pravidla daná zákonem, nicméně k novele má přesto vážné výhrady. Sněmovna při schvalování předlohy přehlasovala Senát, který chtěl zajistit, aby se do diagnostického ústavu nedostávaly spolu s agresivními dětmi také děti, které nemají tak vážné výchovné problémy. Tuto změnu dolní komora nepodpořila.

Zvláštní oddělení pro dětské vrahy a pachatele dalších závažných provinění už vzniklo ve výchovném ústavu v děčínské části Boletice. První dva chovance tam přijali počátkem července. V následujících 14 dnech by měli přijmout další dva delikventy. Naopak v pražských Bohnicích zvláštní oddělení pro dětské vrahy a pachatele závažných provinění možná nevznikne. Ve zvláštních zařízeních tohoto druhu budou děti v uzavřeném oddělení stále pod dohledem a pracovat s nimi budou odborníci z řad pedagogů a psychologů. Kromě výchovy bude mít nové zařízení také za úkol zajistit izolaci nezletilých delikventů, aby svými případnými dalšími činy neohrožovali společnost. Kritici zákona mimo jiné tvrdí, že zcela neřeší rozdělení dětí s různými problémy. Upozorňují, že v diagnostických ústavech, kde odborníci děti vyšetřují a určují jejich problémy, budou po nějakou dobu všechny děti stále společně. Do různých typů ústavů se dostanou až po rozhodnutí soudu, dodávají oponenti.

Poslanecká sněmovna zrušila povinnost podnikatelů vydávat účtenky k nákupům nad 50 korun. Pokud změnu zákona podepíše i prezident, mohla by tato povinnost přestat platit zřejmě hned po prázdninách. Podnikatelé změnu uvítali, naopak Sdružení obrany spotřebitelů se rušení účtenek na drobné nákupy nelíbí. Poslanec ČSSD Miloslav Vlček oznámil, že skupina zákonodárců navrhne účtenky znovu, těsně před datem účinnosti registračních pokladen. Bez účtenek by podle Vlčka ztratily tyto pokladny opodstatnění. Poslanci rozhodovali o zrušujícím ustanovení v rámci zákona o státní záruce za úvěr pro České dráhy. Změny navrhli v předloze senátoři. Chtěli tak vyjít vstříc vládě, která tuto povinnost prosadila a nyní ji chtěla po několika týdnech platnosti zrušit. Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku mají všichni podnikatelé od 1. července. V případě opakovaného porušení jim hrozí pokuta až dva miliony korun. Předseda vlády Jiří Paroubek před časem oznámil, že patřičná změna zákona půjde do sněmovny v září. Nová povinnost se v tichosti dostala do novely zákona o živnostenském podnikání, a podle živnostníků tím od července výrazně zkomplikovala jejich podnikání. Problém vznikl třeba u automatů na cigarety, které jsou dražší než 50 Kč, neboť automaty nedokážou stvrzenku vydat.

"Mám velkou radost, že na druhý pokus se podařilo tento nesmyslný paragraf odstranit z našeho právního řádu. Musím k tomu podotknout, že to není zdaleka poprvé, co našim koaličním partnerům trvalo několik trýznivých týdnů, než pochopili, že máme pravdu a že to myslíme dobře. Nicméně lepší pozdě než později," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Podnikatelé zrušení povinného vydávání účtů nad 50 korun přivítali. Naopak Sdružení obrany spotřebitelů se rušení účtenek nelíbí. Podle SOS sice mohou paragony některým podnikatelům zkomplikovat práci, na druhou stranu však zlepšují ochranu práv spotřebitelů. Ti by totiž prý měli s účtenkou v případě reklamace větší šanci domoci se svého práva.