Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna se opět postavila proti převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti. Schválila novelu, která takové převody zakazuje do doby přijetí zákona o neziskových veřejných nemocnicích. Poslanci obdobně rozhodli již v květnu, Senát však v červnu novelu odmítl. Poslanci ale horní komoru přehlasovali. Předlohu nyní posoudí prezident. Zákaz převodů prosazují hlavně ČSSD a KSČM, které mají ve sněmovně společně většinu. Proti jsou zejména občanští demokraté, kteří zase dominují Senátu. Jde o spor, který se v parlamentu odehrává už poněkolikáté. Kraje se chtějí kvůli převodům nemocnic obrátit na Ústavní soud. Odmítají zásahy do svých pravomocí a v převodu nemocnic na obchodní společnosti budou pokračovat. "Dnešní rozhodnutí sněmovny naše záměry nemění, my transformovat nemocnice musíme, chceme-li se chovat zodpovědně," uvedl středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Dodal, že návrh zákona navíc zakazuje transformaci, kraj ale jednu organizaci ruší a druhou zřizuje. "Tudíž tomu zákon nijak nebrání, a my v tom určitě budeme pokračovat," řekl.

Levice tvrdí, že zisky nemocnic by mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí. Nemocnice se potom prý soustředí jen na zisk, tedy pouze na lukrativní obory, čímž bude ohrožena dostupnost péče. Argumenty pravice a krajů se opírají o zkušenosti nemocnic, které již mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří, aniž se péče o pacienty zhoršila. Na podzim má sněmovna schvalovat poslanecký návrh zákona, který by umožnil ministerstvu zdravotnictví vytvořit síť spádových neziskových nemocnic. Novela má do doby přijetí této normy převody pozastavit. Schválená předloha počítá také s tím, že na krajské nemocnice, které už obchodními společnostmi jsou, by do přijetí uvedeného zákona nemohl být prohlášen konkurz. Levicovým poslancům se podařilo podobný zákaz, poněkud jinak formulovaný, už jednou prosadit. Prezident Václav Klaus ale normu vetoval a dolní komora ho pak nedokázala přehlasovat.

Tuzemské banky by měly zlepšit služby na úkor svého zisku, řekl na tiskové konferenci ministr financí Bohuslav Sobotka. Není podle něj možné, aby finanční ústavy přenesly náklady možné regulace na své klienty. Ministerstvo se nenechá odradit odporem některých bank, dodal. "Některé banky se chovají, jako by existovaly jen jejich zájmy, zájem zisku a ne zájmy spotřebitelů," řekl Sobotka. Jako zcela nepřijatelné označil chování ČSOB a člena představenstva této banky Jana Lamsera. Ten uvedl, že regulace plánovaná resortem by znamenala miliardové náklady a v důsledku toho zdražení služeb pro klienty. "Tento výrok ukazuje, jaká je filozofie některých bank," řekl ministr. Sobotka připomněl, že vláda v posledních letech snižuje sazbu daně z příjmu z 31 na 24 procent. Banky by prý podle něj díky tomu měly do roku 2007 ušetřit asi 4,5 miliardy korun. "Banky snížením daní ušetří a já bych byl velmi rád, kdyby tyto prostředky investovaly do zlepšení svých služeb," řekl. Ministr rovněž připomněl miliardové zisky bank. Podle něj není možné, aby banky neustále zvyšovaly své zisky na úkor stále rostoucích poplatků. Ministerstvo ve středu rozeslalo bankám 88 otázek ohledně možné regulace poplatků a dalších změn, které by podle Sobotky měly zlepšit postavení klientů. Banky dostaly týden na odpověď. Podle náměstka Tomáše Prouzy je tato lhůta pouze technická na sepsání odpovědí, protože diskuse se již vede několik měsíců a banky již názor mají.