Zprávy | Z archivu rubriky


Český premiér Jiří Paroubek považuje nynější dění kolem privatizace Unipetrolu polskou firmou PKN Orlen, kterou provázejí nařčení z korupce, za provokaci. Během návštěvy Gdaňsku o aféře jednal i s polským prezidentem Aleksanderem Kwašniewským a premiérem Markem Belkou. Investice polské firmy PKN Orlen do českého Unipetrolu je ochráněna, řekl Paroubek novinářům. Kdo za provokací stojí, však neví.

Také ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, že česká vláda loni prodala Unipetrol PKN Orlen za naprosto průhledných podmínek a za tržní cenu. Podezření z korupce se podle něj rozhodnutí vlády netýká. Kabinet je ale připraven při vyšetřování a polskými či českými úřady spolupracovat. Sobotka připomněl, že privatizaci připravovala meziresortní komise, na základě jejíhož doporučení kabinet rozhodl. V privatizaci se tak angažovalo několik desítek lidí.

O údajné korupci v souvislosti s Unipetrolem hovořil polský lobbista Jacek Spyra se Zdeňkem Doleželem, který byl donedávna ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) i jeho předchůdce Stanislava Grosse. Spyra naznačil, že úplatky bral i expremiér Gross, který kvůli tomu podal na lobbistu trestní oznámení. Privatizačním partnerem PKN Orlen byl vedle americké společnosti ConocoPhillips ještě Agrofert Andreje Babiše. I tato společnost teď podala trestní oznámení na Spyru kvůli jeho tvrzení, že je Babiš provázaný s Grossem a přes jeho manželku Šárku mu údajně posílal peníze.

Drátěné zátarasy, kulometná hnízda, obrněné vozy a desítky vojáků se objevily v ulicích Jinců na Příbramsku. Příslušníci zdejší dělostřelecké základny si tu nacvičovali jeden z úkolů, s nímž se mohou setkat v rámci připravované mírové mise KFOR v Kosovu, řekl ČTK velitel brigády Jaroslav Vácha. Jinecká brigáda podle něj pošle do mírové mise poprvé celou jednotku, dosud se podobných akcí účastnili pouze její jednotlivci.

Na vojenském cvičišti ve Vyškově vrcholí přípravy osmého kontingentu vojenské policie, která v Iráku působí v rámci mnohonárodních sil. Kontingent tvoří asi stovka vojáků, z nichž 12 jsou ženy. "Cílem cvičení je sehrát celý tým a procvičit reálné situace, s nimiž se vojáci mohou setkat," řekl velitel kontingentu Roman Gottfried. Vojáci museli řešit dopravní nehodu, při níž zranili iráckého občana. Nehoda okamžitě přilákala pozornost dalších Iráčanů, které přesvědčivě sehráli studenti vyškovské vojenské akademie, a běžná nehoda málem přerostla v otevřený konflikt. Rozezlení Iráčané se snažili odtáhnout zraněného a útočili na jednotku láhvemi. Jejím úkolem bylo zajistit vyšetření nehody a převoz raněného. Z toho, jak zvládnou skutečné situace v Iráku, vojáci strach nemají. "Více než třetina tam již byla, takže vědí do čeho jdou," řekl Gottfried. Podle něj je nejtěžší zvyknout si na odlišnou mentalitu tamního obyvatelstva, jiné hygienické i klimatické podmínky. "Musel jsem se naučit vypít až 10 litrů vody denně," prozradil jeden z členů mise. Kontingent bude působit u jihoirácké Basry. Jeho součástí bude i tým zdravotníků, který bude pracovat v britské polní nemocnici.