Zprávy | Z archivu rubriky


Český premiér Jiří Paroubek považuje nynější dění kolem privatizace Unipetrolu polskou firmou PKN Orlen, kterou provázejí nařčení z korupce, za provokaci. Během návštěvy Gdaňsku o aféře jednal i s polským prezidentem Aleksanderem Kwašniewským a premiérem Markem Belkou. Investice polské firmy PKN Orlen do českého Unipetrolu je ochráněna, řekl Paroubek novinářům. Kdo za provokací stojí, však neví.

Také ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, že česká vláda loni prodala Unipetrol PKN Orlen za naprosto průhledných podmínek a za tržní cenu. Podezření z korupce se podle něj rozhodnutí vlády netýká. Kabinet je ale připraven při vyšetřování a polskými či českými úřady spolupracovat. Sobotka připomněl, že privatizaci připravovala meziresortní komise, na základě jejíhož doporučení kabinet rozhodl. V privatizaci se tak angažovalo několik desítek lidí.

O údajné korupci v souvislosti s Unipetrolem hovořil polský lobbista Jacek Spyra se Zdeňkem Doleželem, který byl donedávna ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) i jeho předchůdce Stanislava Grosse. Spyra naznačil, že úplatky bral i expremiér Gross, který kvůli tomu podal na lobbistu trestní oznámení. Privatizačním partnerem PKN Orlen byl vedle americké společnosti ConocoPhillips ještě Agrofert Andreje Babiše. I tato společnost teď podala trestní oznámení na Spyru kvůli jeho tvrzení, že je Babiš provázaný s Grossem a přes jeho manželku Šárku mu údajně posílal peníze.