Zprávy | Z archivu rubriky


Policie prověřuje případ údajné korupce Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu českého premiéra, pro podezření z trestných činů přijímání úplatku a také pro podvod. Nikoho však zatím neobvinila. ČTK to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka. Doležel údajně požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. Jejich tajnou schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se však možnému obvinění z korupčního jednání brání. V materiálu natočeném skrytou kamerou se objevuje také podezření z korupce šéfa ČSSD a bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Po zveřejnění informací ze schůzky Doležela se Spyrou rozvázal premiér Jiří Paroubek s Doleželem pracovní poměr. Úřad vlády navíc na exšéfa kabinetu podal trestní oznámení. Tomu se nevyhnul ani Spyra, na kterého podal trestní oznámení nejen úřad vlády, ale také Gross a majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš. O něm Spyra na schůzce s Doleželem řekl, že je provázaný s Grosem a přes manželku Šárku mu posílal peníze.

Gross i Paroubek obvinění z korupce a také nejasnosti kolem privatizace Unipetrolu popírají. Také ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, že vláda loni prodala Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen za tržní cenu.

Případem se rovněž zabývá i polská prokuratura, která zřejmě v souvislosti s privatizací Unipetrolu požádá o výslech českých politiků. Podle neoficiálních informací by mezi nimi měli být Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Prokuratura se o Unipetrol a jeho akvizice zajímá v souvislosti s takzvanou palivovou aférou, která se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami. Do ní je prý zapleteno na 1300 firem a do skandálu je prý zapojena i řada polských politiků.