Zprávy | Z archivu rubriky


V Příchovicích na jihu Plzeňska se bude podle organizátorů od pátku do neděle konat běžná technoparty, nepůjde o žádné pokračování CzechTeku. Pořadatelé se dohodli s majiteli pozemků, akci ohlásili radnici, informovali policii. "Je to větší free party s 13 až 14 pódii s techno, ale také rockovou muzikou. Není to žádná monstrakce, očekáváme 1000 až 2000 lidí, ale poté, co se to nafouklo v novinách, tak vůbec nevíme, jak to dopadne," řekl ČTK jeden z organizátorů Jan Štech. Podle něj nikdo z organizátorů nenazývá tuto party jako CZTek, jak se objevilo v médiích.

"Nepřipravujeme žádná zvláštní bezpečnostní opatření, nebyly povolány posily z jiných okresů," uvedla mluvčí policie na Plzni- jihu Jana Václavová. Policie, která ale nechce akci podcenit, posílila hlídky kvůli dodržování silničního provozu a veřejného pořádku. S podobnými akcemi na příchovickém Ostrově a ve Spáleném Poříčí má zkušenosti. Mluvčí potvrdila, že organizátoři ve středu večer s policií jednali. "Prověřovali jsme na místě smlouvy s majiteli pozemků a mělo by být vše v pořádku," dodala.

Místostarostka Příchovic Marie Blažková uvedla, že 850 obyvatel obce není akcí nijak nadšeno. Radnice ve středu dostala písemné ohlášení techno a rockové akce, nemá možnost ji zakázat. Podle ní má louka, kde se má party konat, velikost zhruba pět hektarů. "V červenci jsme tu měli na Ostrově reggae party, kde bylo 5000 lidí. Proběhla v klidu," uvedla. Potvrdila, že ve středu večer přijeli na obecní úřad organizátoři s policií a vymezili podmínky pro konání akce - dopravní omezení, dovoz pitné vody, toalety a dohled nad zákazem vstupu na jiné pozemky, který zajistí sami organizátoři.

Policie prověřuje případ údajné korupce Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu českého premiéra, pro podezření z trestných činů přijímání úplatku a také pro podvod. Nikoho však zatím neobvinila. ČTK to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka. Doležel údajně požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. Jejich tajnou schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se však možnému obvinění z korupčního jednání brání. V materiálu natočeném skrytou kamerou se objevuje také podezření z korupce šéfa ČSSD a bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Po zveřejnění informací ze schůzky Doležela se Spyrou rozvázal premiér Jiří Paroubek s Doleželem pracovní poměr. Úřad vlády navíc na exšéfa kabinetu podal trestní oznámení. Tomu se nevyhnul ani Spyra, na kterého podal trestní oznámení nejen úřad vlády, ale také Gross a majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš. O něm Spyra na schůzce s Doleželem řekl, že je provázaný s Grosem a přes manželku Šárku mu posílal peníze.

Gross i Paroubek obvinění z korupce a také nejasnosti kolem privatizace Unipetrolu popírají. Také ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, že vláda loni prodala Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen za tržní cenu.

Případem se rovněž zabývá i polská prokuratura, která zřejmě v souvislosti s privatizací Unipetrolu požádá o výslech českých politiků. Podle neoficiálních informací by mezi nimi měli být Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Prokuratura se o Unipetrol a jeho akvizice zajímá v souvislosti s takzvanou palivovou aférou, která se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami. Do ní je prý zapleteno na 1300 firem a do skandálu je prý zapojena i řada polských politiků.