Zprávy | Z archivu rubriky


Policie prověřuje případ údajné korupce Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu českého premiéra, pro podezření z trestných činů přijímání úplatku a také pro podvod. Nikoho však zatím neobvinila. ČTK to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka. Doležel údajně požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. Jejich tajnou schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se však možnému obvinění z korupčního jednání brání. V materiálu natočeném skrytou kamerou se objevuje také podezření z korupce šéfa ČSSD a bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Po zveřejnění informací ze schůzky Doležela se Spyrou rozvázal premiér Jiří Paroubek s Doleželem pracovní poměr. Úřad vlády navíc na exšéfa kabinetu podal trestní oznámení. Tomu se nevyhnul ani Spyra, na kterého podal trestní oznámení nejen úřad vlády, ale také Gross a majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš. O něm Spyra na schůzce s Doleželem řekl, že je provázaný s Grosem a přes manželku Šárku mu posílal peníze.

Gross i Paroubek obvinění z korupce a také nejasnosti kolem privatizace Unipetrolu popírají. Také ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, že vláda loni prodala Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen za tržní cenu.

Případem se rovněž zabývá i polská prokuratura, která zřejmě v souvislosti s privatizací Unipetrolu požádá o výslech českých politiků. Podle neoficiálních informací by mezi nimi měli být Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Prokuratura se o Unipetrol a jeho akvizice zajímá v souvislosti s takzvanou palivovou aférou, která se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami. Do ní je prý zapleteno na 1300 firem a do skandálu je prý zapojena i řada polských politiků.

Vedení řetězce diskontních prodejen Plus se podle odborářů snaží nevybíravým způsobem překazit fungování odborové organizace v této obchodní firmě. Odborový svaz pracovníků obchodu tvrdí, že šéfové společnosti Plus Discount se nepohodlných odborářů zbavují pomocí nebývale tučného odchodného či různých výhrůžek. Na chování vedení české pobočky německého obchodního řetězce si odboráři stěžovali německým kolegům a na situaci upozorní i ministerstvo financí a německé velvyslanectví. "Jednatel společnosti Plus Discount André Riennensland odmítá jakoukoli komunikaci s odborovým svazem, přičemž soustavně upírá svým zaměstnancům právo na odborové sdružování a kolektivní vyjednávání, které je garantováno platným právním řádem," řekl novinářům předseda OSPO Alexandr Leiner. Podotkl, že se 17 tuzemskými obchodními řetězci odboráři podobné problémy nemají. Dodal, že vedení společnosti Discount Plus porušuje celou řadu právních předpisů, včetně Základní listiny práv a svobod či úmluvy Mezinárodní organizace práce. "Již jsme informovali zástupce partnerského německého odborového svazu Verdi i německého majitele (Discount Plus) Michaela Hürtra," podotkl Leiner s tím, že v Německu je podobný postup nepřípustný.

Mediální zástupce společnosti Plus Discount Karel Kovář v rozhovoru pro ČTK obvinění odborářů odmítl. Podle něj ze společnosti po vzájemné dohodě odešlo zhruba 20 manažerů, kteří měli jiný pohled na novou obchodní politiku. "Společnost nikdy neposkytla úplatek za opuštění, nýbrž v souladu s českým řádem ukončila pracovní poměr se zaměstnancem po vzájemné dohodě, která také zahrnovala odměnu za práci pro společnost vykonanou v minulosti," uvedl Kovář.