Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud za necelý rok zvítězí ve sněmovních volbách občanští demokraté, budou chtít po osmileté vládě sociálních demokratů znovu změnit podmínky studia na základních a středních školách. Připraveny mají i návrhy změn ve vysokém školství a financování vědy. Desatero připravovaných změn představil novinářům v první den nového školního roku stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš.

V prvním roce vlády by občanští demokraté chtěli vrátit zpět možnost hlásit se na víc středních škol. Letos si děti pro první kolo přijímacího řízení psaly jen jednu školu, dříve se mohly hlásit na jednu veřejnou a libovolný počet škol soukromých. ODS by také chtěla zrušit pravidla omezující provoz malých škol a kvóty pro vypisování studijních oborů. Obory povoluje ministerstvo školství, Bartoš navrhuje, aby toto rozhodnutí bylo na řediteli školy a jejím zřizovateli. Stávající stav má podle ministryně školství Petry Buzkové své opodstatnění. Prostřednictvím ministerstva škola dostává peníze na provozování oborů. Pokud by o jejich otevření přestalo rozhodovat, pak by to mohlo způsobit deficit v rozpočtu ministerstva, protože by školám muselo peníze stejně dát, řekla. Za diskriminaci ze strany státu považuje Bartoš také přerozdělování peněz na vzdělávání institucím, nikoliv občanům. Na stejné dotace by podle něj měly mít právo kromě státních škol i ústavy soukromé a církevní.

Reformy vysokého školství by chtěli občanští demokraté nastartovat v prvním roce vlády. Více lidí než nyní by podle Bartoše mělo studovat na vysokých školách obory, které chtějí. Podmínky k tomu podle něj nastaví nový systém financování. Stejně jako současná vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU slibuje ODS více peněz vědě, a to spolufinancováním projektů soukromých firem.

Policisté z protikorupční policie, kteří byli přítomni domovní prohlídce, při níž uprchl miliardář Radovan Krejčíř, znovu vyzývají ministra vnitra Františka Bublana ke schůzce. Obávají se totiž, že ministr dostává o okolnostech vyšetřování Krejčířova útěku neúplné informace. "Naši nadřízení s námi stále nekomunikují, a proto stále nevíme, co s námi zamýšlejí," řekl ČTK jeden z policistů. Po útěku Krejčíře bylo všech deset příslušníků ze zásahu u miliardáře postaveno mimo službu, v půlce srpna se vrátili do práce. Jejich rozdělané případy jim ale nebyly vráceny.

Ministr Bublan ČTK řekl, že svůj slib, že se s policisty sejde, splní. "Chystáme reorganizaci celého útvaru, takže bych se chtěl sejít s celým útvarem a v rámci této návštěvy se sejdu zvlášť i s těmito policisty," uvedl. S návštěvou chce ale ještě počkat do kompletního vyšetření okolností Krejčířova útěku, včetně případných kázeňských přestupků.

Inspekce ministra vnitra již vyšetřování Krejčířova zmizení ukončila a spis předala státnímu zástupci s návrhem, aby obvinil velitele zásahu Jana Špitálského. Žalobce spis nyní studuje. Z materiálů podle něj nevyplývá, že by inspekce chtěla některého z policistů navrhnout na kázeňské potrestání. Případem se nyní ještě zabývá poradní komise policejního prezidenta, která řeší stížnosti policistů na rozhodnutí, kterým byli postaveni mimo službu. Komise dá poté prezidentovi doporučující stanovisko.

Finanční policie zabavila další majetek uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a jeho ženy Kateřiny, tentokrát ve skladišti firem ve Všenorech a Mokropsech u Prahy. Většinou šlo o nábytek a elektroniku. S majetkem bylo údajně manipulováno a hrozil jeho převoz do zahraničí, uvedla Česká televize. Kamion s Krejčířovým majetkem zadrželi policisté také v pondělí při celní deklaraci ve skladu v Králově Dvoře na Berounsku. Podle České televize měl namířeno do zahraničí mimo EU.

Česká televize uvedla, že policisté šli do firmy Krijcos ve Všenorech a areálu Olympia v Mokropsech najisto. To, že by tu mohl být schován Krejčířův majetek, zjistili před několika dny. Kdo sem věci schoval, ale policie nechtěla sdělit. O zabavení věcí rodiny Krečířových rozhodlo Vrchní státní zastupitelství. "Policejní orgány zjistily, že s tímto majetkem je manipulováno a že hrozí převoz do zahraničí," řekl televizi Vladimír Tryzna ze zastupitelství. "Předpokládáme, že jsme ještě v případě Radovana Krejčíře neskončili," dodal náměstek ředitele finanční policie Tomáš Martinec.

Miliardář obviněný z přípravy vraždy a podvodů se již dva měsíce skrývá před policií. Hovoří se o tom, že utekl do zahraničí, přičemž média nejčastěji zmiňují Spojené arabské emiráty a Seychely. Minulý týden zmizela podle tisku i Krejčířova žena, viněná z praní špinavých peněz. Objevuje se podezření, že odjela za manželem do zahraničí a nehodlá se vrátit.

Ministerstvo dopravy chce prověřit možné spekulativní výkupy pozemků v prostoru, kde se má v roce 2007 začít stavět třetí vzletová a přistávací dráha letiště Ruzyně. Ministr dopravy Milan Šimonovský při otevírání části nového terminálu letiště řekl, že chce, aby vedení Letiště Praha zajistilo právní posouzení věci. Řadu pozemků, které jsou v prostoru budoucí dráhy, dosud podnik nevlastní. Část z nich zřejmě se spekulativním úmyslem získali před časem noví vlastníci.

V době, kdy letiště zahájilo přípravu projektové dokumentace k nové ranveji, požádal podnik Pozemkový fond o vydání všech souvisejících pozemků. Tehdy však v katastru nebylo zapsáno, že část z nich je již vydána novým vlastníkům, řekl ministr. Nyní stát chce zjistit, zda stavební úřad a pozemkový fond věděly o záměrech na rozšíření letiště.

Podle informací televize Nova koupili pozemky jako zemědělskou půdu dva muži a stát na jejich zpětném výkupu výrazně prodělá. "Domnívám se, že státu, pokud by došlo na prošetřování věci, vznikla škoda přesahující 100 milionů korun," řekl Nově Miroslav Duda z Asociace realitních kanceláří ČR. Mluvčí Pozemkového úřadu ČR Michal Bureš uvedl, že proti odstátnění půdy neměla před dvěma lety námitky žádná státní instituce ani obec. "Ani tyto pozemky nepožadovala bezúplatně převést pro svou činnost," dodal. Podle mluvčí ministerstva dopravy Marcely Švejnohové nebylo tehdy jasné, kudy přesně trasy jednotlivých drah povedou. "Orientačně ano, ale nemůžeme spekulovat," řekla televizi. Ředitelka státního podniku České správy letišť Hana Černochová podle svých slov v tuto chvíli neví, kdo udělal chybu.

Podle Šimonovského je však situace řešitelná tak, že stát ani letiště o nic nepřijdou. Nový stavební zákon, který nyní projednává sněmovna, totiž připravuje zvláštní režim vyvlastňování pozemků v případě stavby ve veřejném zájmu, poznamenal ministr. Navíc podle tohoto nového zákona bude stát moci vyvlastnit případné pozemky za cenu obvyklou, nikoli za spekulativní.

O třetí vzletové a přistávací dráze v Ruzyni rozhodla vláda již v roce 2001. Územní plán s ní počítá minimálně od roku 1991, výstavba se ale plánuje již od 60. let. Nová dráha má zvýšit kapacitu letiště, které je v letních měsících ve špičce přetížené. Má také odvést provoz ze současné ranveje 13/31, na kterou se letadla přibližují přes hustě obydlené oblasti Řep, Ruzyně, Bílé Hory, Modřan či Barrandova. Stát má pět až sedm miliard korun.