Zprávy | Z archivu rubriky


Policisté z protikorupční policie, kteří byli přítomni domovní prohlídce, při níž uprchl miliardář Radovan Krejčíř, znovu vyzývají ministra vnitra Františka Bublana ke schůzce. Obávají se totiž, že ministr dostává o okolnostech vyšetřování Krejčířova útěku neúplné informace. "Naši nadřízení s námi stále nekomunikují, a proto stále nevíme, co s námi zamýšlejí," řekl ČTK jeden z policistů. Po útěku Krejčíře bylo všech deset příslušníků ze zásahu u miliardáře postaveno mimo službu, v půlce srpna se vrátili do práce. Jejich rozdělané případy jim ale nebyly vráceny.

Ministr Bublan ČTK řekl, že svůj slib, že se s policisty sejde, splní. "Chystáme reorganizaci celého útvaru, takže bych se chtěl sejít s celým útvarem a v rámci této návštěvy se sejdu zvlášť i s těmito policisty," uvedl. S návštěvou chce ale ještě počkat do kompletního vyšetření okolností Krejčířova útěku, včetně případných kázeňských přestupků.

Inspekce ministra vnitra již vyšetřování Krejčířova zmizení ukončila a spis předala státnímu zástupci s návrhem, aby obvinil velitele zásahu Jana Špitálského. Žalobce spis nyní studuje. Z materiálů podle něj nevyplývá, že by inspekce chtěla některého z policistů navrhnout na kázeňské potrestání. Případem se nyní ještě zabývá poradní komise policejního prezidenta, která řeší stížnosti policistů na rozhodnutí, kterým byli postaveni mimo službu. Komise dá poté prezidentovi doporučující stanovisko.

Mezinárodní chovatelská přehlídka Koně v akci 2005 přivedla do Pardubic přibližně 300 koní. Zvířata z více než 25 plemen se návštěvníkům již sedmého ročníku této akce představí i v soutěžích a doprovodném programu. Letos jsou ozdobou výstavy vraníci staroitalského plemene Murgese, řekl ČTK při zahájení ředitel výstavy Jiří Kunát. Výstava potrvá do neděle. "Toto plemeno je svým původem a krásnými a výraznými vlastnostmi prokazatelně spojeno se starokladrubskými koňmi a Lipicány," uvedl. V bloku tmavých barokních koní se přestaví též Frísové a starokladrubští vraníci ze Slatiňan. "Vrcholem akce bude ukázka Vysoké španělské jezdecké školy v podání mistra Andalusie a Španělska Dona Antonia Angula," doplnil.

Kromě chovatelských přehlídek je součástí programu Svět malých koní pro děti, ukázky dostihů, westernové vystoupení, doběh vytrvalostní jízdy, selská jízda, festival pracovních koní nebo soutěž v orbě. "Živou pozvánkou na výstavu bude dostavník se skupinou Rangers-Plavci, který projede městem v pátečním odpoledni za doprovodu městské jízdní policie," řekl.

Chov koní má na Pardubicku staletou tradici v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Zdejší starokladrubáci patří mezi kulturní dědictví České republiky. Stádo státního zařízení, které loni oslavilo 425 let své existence, čítá přibližně 300 běloušů v Kladrubech a 250 vraníků ve Slatiňanech. Chovatelé ročně prodají asi 50 koní, z toho polovina míří za hranice, především do Německa. Starokladrubští koně tahají kočáry například u dánského královského dvora.