Zprávy | Z archivu rubriky


Starosta Městské části Praha 6 Tomáš Chalupa předal v neděli Jiřímu Suchému klíč od nového Divadla Semafor v Dejvické ulici. "Dvě legendy se spojily," řekl a vysvětlil, že legendární divadelník získal definitivní střechu nad hlavou. A to na neméně legendárním místě, v rekonstruovaném prostoru někdejší tančírny Globus, která se začátkem 60. let změnila na sklad a chátrala. Architektem sálu byl Josef Melena, který navrhl i Karlínek, v roce 2002 zničený povodněmi.

Akci doprovázel Den otevřených dveří, v jehož rámci scénou prošly stovky lidí. Zbývá vybavit ji nábytkem a technickým zařízením, než Semafor 1. října zahájí slavnostním představením Koncert s.r.o. První premiérou bude 25. října muzikálek o bulvárním tisku nazvaný Jako když tiskne.

Rekonstrukce někdejší tančírny Globus, jíž se kdysi přezdívalo "malá Lucerna", stála podle Chalupy radnici 55 milionů korun. "Na dalších deset přišla rekonstrukce domu. Nechtěli jsme, aby nad divadlem třeba praskly stoupačky," řekl Chalupa ČTK. Podle něj se tak završuje vznik definitivního Divadla Semafor, které je už 46 let součástí kultury tohoto národa. "Když jsme se po záplavách dozvěděli, že i Šlitrův klavír odnesla velká voda, nemohli jsme to tak nechat," uvedl bývalý místostarosta Prahy 6 Jiří Vihan, který jako první přišel s novou semaforskou adresou. V duchu jedné z písniček dvojice S+Š popřál, aby sem pro inspiraci přicházeli i ti, jimž se "sny zásadně nezdají".

Předání klíče se uskutečnilo v rámci Dne Prahy 6. Přesně před 85 lety totiž prezident Masaryk podepsal zákon, kterým se osm z dnešních deseti katastrálních území Prahy 6 stalo součástí hlavního města Praha.

Téměř tři desítky adres vystřídal během své šestačtyřicetileté existence pražský Semafor. Principál Jiří Suchý přiznává, že někdy si mohli listonoši nohy uběhat, než korespondenci doručili na tu správnou. Nadlouho skončil Semafor v paláci Alfa. O tento prostor přišel restitucemi. "Měli jsme však štěstí a usadili se v suterénu Hudebního divadla Karlín. Toto pěkné divadélko - Karlínek - nám sebrala pitomá Vltava. Od té doby, kdykoliv jedu přes most, tak na ni vypláznu jazyk," uvedl Suchý. Tou poslední aderesou byl Nostický palác na Malé Straně. "Každé nové divadlo, které jsme otvírali, bylo pro mě mezníkem. Těch mezníků byla spousta. Chci doufat, že tenhle sál v Dejvické ulici bude poslední a nejvýznamnější. Budu se snažit, aby to, co se tady bude dít, bylo pěkné. Aby bavilo a těšilo diváky a vneslo do této ulice - po Hurvínkovi a Spejblovi - další ostrůvek radosti," řekl Suchý ČTK.

Premiér Jiří Paroubek tvrdí, že se nechystá po volbách zformovat společnou vládu sociální demokracie s komunisty. Předseda ODS Mirek Topolánek mu ale nevěří a před vznikem takového kabinetu varuje. Lídři obou nejsilnějších politických stran se v neděli utkali v pořadu Nedělní partie televize Prima. Nenechali na sobě nit suchou a jejich televizní debatu provázely vzájemné slovní výpady.

"Mně pan předseda (vlády) připomíná někdy boxera Mika Tysona, který před každým prohraným zápasem vykřikuje, jak toho soupeře semele," prohlásil Topolánek. Paroubek odpověděl, že "semlít" předsedu ODS by byla škoda. "Je to soupeř, který mně vyhovuje," řekl a dodal, že rád nechává šéfa ODS dlouho hovořit. "Čím déle mluví, tak tím víc nabíhají procenta pro mě," míní. Rovněž Topolánek si ale prý Paroubka "tak trochu pěstuje". "Sestupná tendence těch posledních tří předsedů vlád za 15 měsíců mě vede k tomu, že to, co by přišlo po něm, by bylo ještě horší," poznamenal.

V diváckém hlasování Nedělní partie nakonec dopadl jejich slovní duel takřka nerozhodně. Na dotaz, zda se vláda zasloužila o zlepšení životní úrovně, odpovědělo 49 procent hlasujících kladně, 51 procent mělo opačný názor.

Topolánek a Paroubek se přeli hlavně o interpretaci hospodářské politiky kabinetu. Předseda ODS míní, že vláda zbytečně utrácí, nevyužila růst ekonomiky k tomu, aby provedla nutné reformy, a nedokázala si ani poradit s nezaměstnaností. Premiér naopak několikrát odkázal na rostoucí reálnou mzdu a "vlídnou hospodářskou politiku", která podle něj přilákala do republiky zahraniční investory.

Topolánek varoval před nástupem komunistů k moci. Hlavním tématem voleb v příštím roce bude podle něj to, zda "tady budeme mít koalici pana Paroubka a soudruha (předsedy KSČM Miroslava) Grebeníčka". Paroubek řekl, že Topolánek straší vládou levice. "Určitě se nechystáme na nic takového, já jsem to několikrát řekl," prohlásil. V úvahu by podle něj připadala menšinová vláda s podporou všech stran. Tato varianta by mu přišla "mnohem legitimnější" než vláda takzvané velké koalice, tedy vládní spolupráce ČSSD a ODS. Rovněž Topolánek ale v minulosti opakovaně řekl, že velkou koalici považuje jen za havarijní scénář a udělá vše pro to, aby taková koalice po volbách nemusela vzniknout.

Občanští demokraté asi ve sněmovně navrhnou zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi privatizace Unipetrolu. Vyplynulo to z vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka v televizi Prima. Premiér Jiří Paroubek v pořadu řekl, že zatím k tomu nevidí důvod. Předseda ČSSD Stanislav Gross se ale vzniku komise nebrání. "Bylo by dobře, aby komise vznikla," řekl v České televizi. Obává se ale, že se z vyšetřování stane "politickým tyjátr".

Privatizaci Unipetrolu teď provází podezření z korupce. V centru kauzy stojí polský lobbista Jacek Spyra. Unipetrol koupil polský koncern PKN Orlen, ve hře jsou ale i některé tuzemské podniky, padají jména českých i polských politiků.

Kauza Unipetrol nyní ovládá českou politickou scénu. ODS hrozí, že si sama opatří informace polských vyšetřovacích orgánů, ČSSD hovoří o diskreditační kampani. Nejsilnější vládní strana rovněž vyzvala bezpečnostní složky, aby rozkryly skupiny, které za údajnou kampaní stojí.

Záběry natočené skrytou kamerou a odvysílané v televizi Nova ukázaly, jak si nyní již bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel (ČSSD) údajně řekl na schůzce se Spyrou o pětimilionový úplatek. Peníze prý žádal právě v souvislosti s privatizací Unipetrolu. Doležel tvrdí, že si o úplatek neřekl. V případu figuruje i jméno předsedy ČSSD Grosse, který ale obvinění z korupce odmítl a na Spyru podal trestní oznámení. Sám Spyra uvedl, že Gross od něj nikdy úplatek nechtěl. V místy nepřehledné kauze již padlo trestních oznámení několik.

Podle Doležela je kauza Unipetrol útokem na Grosse. Se Spyrou se údajně sešel proto, aby získal informace o diskreditační kampani proti předsedovi ČSSD, uvedl v neděli v rozhovoru pro Českou televizi. Gross podle Doležela považoval Spyru za nedůvěryhodného a odmítl se s ním osobně setkat.

Paroubek v neděli novinářům řekl, že kauza je zcela vykonstruovaná a Unipetrol byl privatizován ještě za vlády Vladimíra Špidly. Proto prý nechápe, proč by se případ měl týkat bývalého premiéra Grosse. Poznamenal, že Spyra je spolu se svými společníky trestně stíhán za pokus o podvod. "Je to zcela nevěrohodná osoba, může být kýmkoliv vydírán," řekl.

Kdyby sněmovna vyšetřovací tým k případu Unipetrol zřídila, byla by to v tomto volebním období již několikátá obdobná komise. Kritici o těchto komisích někdy tvrdí, že stejně nic podstatného neodhalí.

Technoparty v Příchovicích skončila. Nevznikly žádné vážné konflikty, policisté nemuseli zasahovat. Poslední zvukový systém přestal hrát v neděli chvíli po 12:00, jak se k tomu zavázali organizátoři ve smlouvě s majiteli pozemků. Účastníci se pustili do úklidu louky.

"Vše, k čemu se zavázali, organizátoři splnili. Jsme příjemně překvapeni," uvedla policejní mluvčí Jana Václavová. Šlo zejména o dopravu účastníků předem vymezenou cestou, což si zajišťovali sami organizátoři, dále o toalety a cisternu s pitnou vodou. Louku musí technaři uklidit do 72 hodin a přilehlý Ostrov u řeky Úhlavy a parkoviště do úterý. "Většinu ploch chceme vyčistit ještě dnes," uvedl jeden z organizátorů Zbyněk Ambrož.

Po celou dobu party se v okolí pohybovala stovka policistů, kteří měli hned vedle louky spolu s hasiči a zdravotníky stan. Půl kilometru vzdálená obec Příchovice s 1000 lidmi přežila akci bez větších problémů. Radnice zatím nedostala jedinou stížnost od občanů, hluk byl v mezích běžné diskotéky. "Spolupráce s policisty, hasiči i organizátory byla perfektní," uvedla místostarostka Marie Blažková. Problémy působily v obci pouze desítky parkujících vozů.

Party, která začala v pátek odpoledne, navštívilo nejvíce účastníků v noci na sobotu, kdy na louce tančilo zhruba 4000 mladých lidí zejména z Plzeňského a Středočeského kraje. Majitelé zvukových systémů i účastníci byli výhradně Češi.

V sobotu ráno zdravotníci ošetřovali dva mladíky pod vlivem návykových látek, jednoho z nich ambulantně v Přešticích, druhý byl převezen do plzeňské fakultní nemocnice a je mimo nebezpečí ohrožení života. Dále hlásili záchranáři zlomenou nohu a žebra po pádu reprobedny a zlomenou ruku. Policie zajistila dva pachatele, kteří vykradli dva stany technařů.