Zprávy | Z archivu rubriky


Tříkolka značky Velorex, které se lidově říká hadrák, je údajně nejlevnějším vozidlem na českých silnicích. Ojetou tříkolku lze pořídit i za 5000 korun a velmi levný je také její provoz, od pojištění přes spotřebu až po náhradní díly. "Ve světě se přišlo na to, že není ekvivalent lidovějšího vozu," řekl ČTK jednasedmdesátiletý Mojmír Stránský, který s bratrem vozítko před 55 lety zkonstruoval.

Celorepublikový sraz těchto vozů se konal tento víkend v Plzni. Jeho součástí byla také sobotní jízda zručnosti po obcích Plzeňska a Rokycanska a rychlostní soutěž. Organizátor Květoslav Nový se přiřítil se svým strojem na plzeňské náměstí rychlostí až 140 kilometrů v hodině. Tříkolek se na náměstí sjelo zhruba 130, na nezájem diváků si nemohly stěžovat.

Velorexů bylo v letech 1951 až 1971 vyrobeno 17.500, třetina byla vyvezena do zahraničí. Organizátoři akce odhadují, že se zachovalo 2500 tříkolek, z toho v ČR je jich podle Stránského do 500. V letech 1971 až 1974 se vyráběly i čtyřkolové Velorexy, které ale podle účastníků srazu dělají klasickým tříkolkám jen ostudu. "Klasika je hnědá koženka. Bílý, modrý nebo oplechovaný hadrák jsou výstřelky," dodal Nový. Vozy se ujaly nejen v Československu. Podle Stránského bude nyní Velorex obsáhle popsán v edici světových rarit jako obrázek doby, kterou charakterizuje poctivá jednoduchost a přímočarost. Ideu vozítka pro příjmově slabou skupinu lidí Stránský dále rozvíjí. Má připraven modernější vůz.

Premiér Jiří Paroubek tvrdí, že se nechystá po volbách zformovat společnou vládu sociální demokracie s komunisty. Předseda ODS Mirek Topolánek mu ale nevěří a před vznikem takového kabinetu varuje. Lídři obou nejsilnějších politických stran se v neděli utkali v pořadu Nedělní partie televize Prima. Nenechali na sobě nit suchou a jejich televizní debatu provázely vzájemné slovní výpady.

"Mně pan předseda (vlády) připomíná někdy boxera Mika Tysona, který před každým prohraným zápasem vykřikuje, jak toho soupeře semele," prohlásil Topolánek. Paroubek odpověděl, že "semlít" předsedu ODS by byla škoda. "Je to soupeř, který mně vyhovuje," řekl a dodal, že rád nechává šéfa ODS dlouho hovořit. "Čím déle mluví, tak tím víc nabíhají procenta pro mě," míní. Rovněž Topolánek si ale prý Paroubka "tak trochu pěstuje". "Sestupná tendence těch posledních tří předsedů vlád za 15 měsíců mě vede k tomu, že to, co by přišlo po něm, by bylo ještě horší," poznamenal.

V diváckém hlasování Nedělní partie nakonec dopadl jejich slovní duel takřka nerozhodně. Na dotaz, zda se vláda zasloužila o zlepšení životní úrovně, odpovědělo 49 procent hlasujících kladně, 51 procent mělo opačný názor.

Topolánek a Paroubek se přeli hlavně o interpretaci hospodářské politiky kabinetu. Předseda ODS míní, že vláda zbytečně utrácí, nevyužila růst ekonomiky k tomu, aby provedla nutné reformy, a nedokázala si ani poradit s nezaměstnaností. Premiér naopak několikrát odkázal na rostoucí reálnou mzdu a "vlídnou hospodářskou politiku", která podle něj přilákala do republiky zahraniční investory.

Topolánek varoval před nástupem komunistů k moci. Hlavním tématem voleb v příštím roce bude podle něj to, zda "tady budeme mít koalici pana Paroubka a soudruha (předsedy KSČM Miroslava) Grebeníčka". Paroubek řekl, že Topolánek straší vládou levice. "Určitě se nechystáme na nic takového, já jsem to několikrát řekl," prohlásil. V úvahu by podle něj připadala menšinová vláda s podporou všech stran. Tato varianta by mu přišla "mnohem legitimnější" než vláda takzvané velké koalice, tedy vládní spolupráce ČSSD a ODS. Rovněž Topolánek ale v minulosti opakovaně řekl, že velkou koalici považuje jen za havarijní scénář a udělá vše pro to, aby taková koalice po volbách nemusela vzniknout.

Během 12. ročníku městské slavnosti v historickém centru Nového Jičína padl v sobotu večer dosavadní český rekord v počtu lidí s kloboukem na hlavě na jednom místě. Ve městě proslulém výrobou klobouků se s pokrývkou hlavy sešlo přes 2200 lidí, což je proti předchozímu rekordu zhruba o 1900 více. Nový rekord bude zapsán v české části Guinnessovy knihy rekordů. "Zaregistrovalo se přesně 2209 lidí s kloboukem, což stačilo na nový český rekord," oznámil divákům archivář města Karel Chobot, podle něhož se nyní bude zjišťovat, zda nejde i o světové prvenství. Poslední český rekord představoval 289 klobouků a utvořili jej lidé v Dnešicích na Plzeňsku letos v srpnu.

Řada návštěvníků slavností se přihlásila do soutěže o nejoriginálnější klobouk. Byli mezi nimi i výrobci kartonového klobouku ve tvaru zdejšího Žerotínského zámku nebo továrního komínu zdejšího výrobce klobouků Tonak. K vidění byl klobouk opatřený cigaretovými krabičkami, pravými klobáskami či bankovkami. Jedna dáma se hrdě nesla s kloboukem s čapím hnízdem. Největší obdiv diváků celého dne ovšem sklízel Eduard Janusch ze Studénky, který se pyšnil kloboukem představujícím akvárium se dvěma živými zlatými rybkami. Toho nakonec i pětičlenná porota vybrala jako vítěze soutěže. Porotci zřejmě ocenili i fakt, že rybičky celodenní pobyt na sluníčku přežily. "Je to pro mě velká pocta, ale už mě z toho bolí hlava," svěřil se divákům sedmačtyřicetiletý vítěz kloboukové soutěže. Jeho netradiční pokrývka hlavy totiž vážila pět kilogramů.