Zprávy | Z archivu rubriky


Ačkoli ODS nedala důvěru koaliční vládě sociálních demokratů, lidovců a unionistů, je připravena podpořit návrhy, nebude se principiálně stavět proti každé vládní předloze. Šéf nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek se hodlá vbrzku sejít s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD), aby se domluvili na formě spolupráce. Ministerský předseda se schůzkou počítá, termín však ještě určen nebyl. "Budeme chtít vymezit spolupráci, určitě se budeme bavit o důchodové reformě," řekl Topolánek po hlasování, které sledoval z galerie jednacího sálu. Pokud v otázce důchodů nenaleznou parlamentní strany shodu, bude chtít, aby se důchody staly hlavním tématem voleb do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční příští rok.

Topolánek i jeho statutární zástupce Petr Nečas trvají na oddělení voleb od referenda o Evropské ústavní smlouvě. "Náš návrh je na stole, můžeme ho do léta odhlasovat, aby občané mohli hlasovat ještě v tomto roce," konstatoval Nečas na tiskové konferenci ke spekulacím, že by ODS mohla ustoupit od svého postoje a souhlasit se spojením plebiscitu o euroústavě a voleb.

Na pravidelných konzultacích se nový premiér už dohodl s druhou opoziční stranou - KSČM. I přístup ODS hodnotí pozitivně. "Myslím, že v politice se nepohybují jen sochy," komentoval Paroubek postoj ODS s tím, že si nejsilnější opoziční strana všimla, že "hovoří o potřebě manévrovat nalevo a napravo". "Pokud budu vidět vstřícnost, budu tyto věci konzultoval i s ODS," řekl Paroubek. Za příklad takové spolupráce označil rakouský parlament, kde opozice podporuje 80 procent zákonů.

Nová koaliční vláda, která dostala důvěru Poslanecké sněmovny, bude v příštím roce čelit destabilizačním tlakům zevnitř i od opozice. Míru stability kabinetu v čele s premiérem Jiřím Paroubkem je však obtížné předvídat. Shodli se na tom politologové, které oslovila ČTK. "Bude hodně záležet na soudržnosti sociální demokracie jako nejsilnější koaliční strany," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze. Upozornila přitom na vznikající levicovou frakci uvnitř ČSSD kolem poslanců Jana Kavana, Vladimíra Laštůvky, Petra Lachnita a Jaromíra Schlinga.

Podle Rudolfa Kučery z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy bude fungování vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU silně závislé na opoziční KSČM. "Bude záležet na tom, jak se sociální demokraté dohodnou s komunisty - na kterých zákonech," předpokládá politolog. Některými "vágnějšími" body vládního programu, jako je například důchodová reforma, se podle Kučery Paroubkova vláda přitom nebude příliš zabývat.

Podle politologa Jana Outlého z královéhradecké univerzity jsou vládní strany ve schizofrenní situaci. "Nemohou si dovolit nadále působit rozhádaným dojmem, neboť spory v koalici byly důvodem razantního poklesu důvěry jak samotných stran, tak jejich hlavních představitelů. Současně je ale předvolební rok obdobím vymezování se vůči ostatním stranám, kladením důrazu na programové odlišnosti," vysvětlil Outlý.