Zprávy | Z archivu rubriky


Starosta Městské části Praha 6 Tomáš Chalupa předal v neděli Jiřímu Suchému klíč od nového Divadla Semafor v Dejvické ulici. "Dvě legendy se spojily," řekl a vysvětlil, že legendární divadelník získal definitivní střechu nad hlavou. A to na neméně legendárním místě, v rekonstruovaném prostoru někdejší tančírny Globus, která se začátkem 60. let změnila na sklad a chátrala. Architektem sálu byl Josef Melena, který navrhl i Karlínek, v roce 2002 zničený povodněmi.

Akci doprovázel Den otevřených dveří, v jehož rámci scénou prošly stovky lidí. Zbývá vybavit ji nábytkem a technickým zařízením, než Semafor 1. října zahájí slavnostním představením Koncert s.r.o. První premiérou bude 25. října muzikálek o bulvárním tisku nazvaný Jako když tiskne.

Rekonstrukce někdejší tančírny Globus, jíž se kdysi přezdívalo "malá Lucerna", stála podle Chalupy radnici 55 milionů korun. "Na dalších deset přišla rekonstrukce domu. Nechtěli jsme, aby nad divadlem třeba praskly stoupačky," řekl Chalupa ČTK. Podle něj se tak završuje vznik definitivního Divadla Semafor, které je už 46 let součástí kultury tohoto národa. "Když jsme se po záplavách dozvěděli, že i Šlitrův klavír odnesla velká voda, nemohli jsme to tak nechat," uvedl bývalý místostarosta Prahy 6 Jiří Vihan, který jako první přišel s novou semaforskou adresou. V duchu jedné z písniček dvojice S+Š popřál, aby sem pro inspiraci přicházeli i ti, jimž se "sny zásadně nezdají".

Předání klíče se uskutečnilo v rámci Dne Prahy 6. Přesně před 85 lety totiž prezident Masaryk podepsal zákon, kterým se osm z dnešních deseti katastrálních území Prahy 6 stalo součástí hlavního města Praha.

Téměř tři desítky adres vystřídal během své šestačtyřicetileté existence pražský Semafor. Principál Jiří Suchý přiznává, že někdy si mohli listonoši nohy uběhat, než korespondenci doručili na tu správnou. Nadlouho skončil Semafor v paláci Alfa. O tento prostor přišel restitucemi. "Měli jsme však štěstí a usadili se v suterénu Hudebního divadla Karlín. Toto pěkné divadélko - Karlínek - nám sebrala pitomá Vltava. Od té doby, kdykoliv jedu přes most, tak na ni vypláznu jazyk," uvedl Suchý. Tou poslední aderesou byl Nostický palác na Malé Straně. "Každé nové divadlo, které jsme otvírali, bylo pro mě mezníkem. Těch mezníků byla spousta. Chci doufat, že tenhle sál v Dejvické ulici bude poslední a nejvýznamnější. Budu se snažit, aby to, co se tady bude dít, bylo pěkné. Aby bavilo a těšilo diváky a vneslo do této ulice - po Hurvínkovi a Spejblovi - další ostrůvek radosti," řekl Suchý ČTK.

Mostecká hospodářská komora (OHK) podporuje iniciativu skupiny poslanců, kteří navrhli novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Jejím cílem je zpřesnit účast veřejnosti ve správních řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody. Stávající zákonná úprava komplikuje rozvoj nových investic a tvorbu dalších pracovních míst ve strukturálně postiženém regionu Mostecka, informoval ČTK předseda mostecké komory Rudolf Jung. Cílem novely zákony je podle Junga zjednodušení a zpřehlednění procesu stavebních řízení. "Záměrem je dát firmám a podnikatelům jistotu, že jejich investice nebude zmařena. A to na základě nikoli věcných argumentů, ale samoúčelných procesních záležitostí, jak se v mnoha případech nyní děje.," uvedl.

Novela navrhuje vyloučit veřejnost z účasti ve stavebním řízení. "Ochranu životního prostředí lze řešit už při projednávání územního plánu, posuzování vlivu na životní prostředí dle EIA a v územním řízení. Zamezí se tak riziku, že firma vydá peníze za studii, nákup pozemků a nemovitostí a v důsledku uplatnění zákona o ochraně přírody potom nezíská stavební povolení. Takový postup není v okolních zemích možný, a Česko tak u zahraničních investorů znevýhodňuje," dodal Jung.

Návrh novely prosazuje teplický poslanec a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht (ČSSD) či mostecký poslanec a místopředseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS).

Fotbalová reprezentace si sobotní prohrou v Rumunsku hodně zkomplikovala svůj plán postoupit na mistrovství světa. Už ve druhém utkání za sebou střelecky propadla a před finálovou fází kvalifikace trenér Karel Brückner bije na poplach. Největší nedostatky má český tým s proměňováním šancí, soupeři v produktivitě jeho svěřence výrazně převyšují. Když se Brückner v noční Konstance vracel k zápasu (0:2), opakoval podobné důvody porážky jako před dvěma týdny ve Švédsku. Oba zápasy si totiž byly v mnohém podobné: také tentokrát si dokázali Češi vypracovat řadu výhodných střeleckých pozicí, ale bez efektu, také tentokrát se to naopak dařilo soupeři. Podle kouče je nynější střelecké trápení způsobeno řadou okolností, které umí pojmenovat. "Potýkáme se s nestabilní sestavou, ale i poklesem některých hráčů," vysvětluje si Brückner, který byl navíc výrazně nespokojen i se žalostným způsobem, jakým jeho svěřenci nakládali se zahráváním standardních situací. Tam podle všeho týmu nejvíce chyběl Tomáš Rosický, který musel kvůli zraněným tříslům usednout pouze do hlediště. "Ve středu hřiště, zvlášť v prvním poločase, dokázali Heinz s Polákem zdatně zastoupit Rosického s Galáskem. Jenže Rosického schopnosti při zakládání útočných akcí jsou vysoké, dokáže na sebe vzít také zodpovědnost," povzdychl si trenér nad absencí klíčového záložníka. Ten mu chyběl i při zahrávání standardek, které bývaly chloubou českého mužstva. Citelnou ztrátou v tomto ohledu byl také odchod Marka Jankulovského, kterému se ozval nedávno operovaný kotník. "Chyběl nám pak typický levák v některých momentech," připomněl trenér.

Právě časté změny sestavy jsou podle kouče největším problémem posledního období. O některé opory přišel už před rokem, když se blížil zápas s Nizozemskem, před Rumunskem to bylo podobné. "To potkává i jiné týmy, nedávno se s tím potýkaly třeba i Rumuni. Ale je skutečnost, že zatímco v minulé kvalifikaci jsme vystačili obvykle s dvanácti hráči pro základní sestavu, nyní jsme mnohem méně konsolidovaní," vidí trenér další příčinu nevyrovnaných výkonů. Absence ke škodě mužstva zasáhly především záložní řadu: po odchodu Nedvěda jsou zraněni Rosický s Galáskem, s poklesem formy se potýká Poborský, na kterém se až nečekaně silně odráží krizová situace ze Sparty.

Právě ve změnách ve středu hřiště lze totiž vidět i základní potíže ve střelecké potenci. Koller s Barošem se sice i tentokrát statečně bili na hrotu, ale nemají už zdaleka tolik šancí, jako dříve; chybí jednoduše mozek, který by je vymýšlel a připravoval. Trenér ale vidí i jiné důvody včetně kvalitní hry soupeře. "Soupeř měl tentokrát skutečně skvělou obrannou čtverku, těžko jsme se přes ni prosazovali," uznal Brückner sílu soupeře, jehož klíčovým mužem byl podle něj Munteanu. "Mutu byl také výborný, ale Munteanu nás přečísloval a vytvořil těch několik málo šancí," dodal ke hře Rumunů.

Už v neděli, krátce po půlnoci, ale trenér spřádal plány, jak na sobotní porážku rychle zapomenout a zbytek kvalifikace dotáhnout k vlastní radosti. Možnou výhodou může být, že chytit se může český tým už ve středu, kdy narazí v Olomouci na Arménii. Trenér ale ještě netuší, s kterými hráči může vlastně počítat. "Zranění je celá řada, byl to tvrdý zápas. Uvidíme, jména případných náhradníků bych ale nechtěl zatím zveřejňovat," uzavřel.

Technoparty v Příchovicích skončila. Nevznikly žádné vážné konflikty, policisté nemuseli zasahovat. Poslední zvukový systém přestal hrát v neděli chvíli po 12:00, jak se k tomu zavázali organizátoři ve smlouvě s majiteli pozemků. Účastníci se pustili do úklidu louky.

"Vše, k čemu se zavázali, organizátoři splnili. Jsme příjemně překvapeni," uvedla policejní mluvčí Jana Václavová. Šlo zejména o dopravu účastníků předem vymezenou cestou, což si zajišťovali sami organizátoři, dále o toalety a cisternu s pitnou vodou. Louku musí technaři uklidit do 72 hodin a přilehlý Ostrov u řeky Úhlavy a parkoviště do úterý. "Většinu ploch chceme vyčistit ještě dnes," uvedl jeden z organizátorů Zbyněk Ambrož.

Po celou dobu party se v okolí pohybovala stovka policistů, kteří měli hned vedle louky spolu s hasiči a zdravotníky stan. Půl kilometru vzdálená obec Příchovice s 1000 lidmi přežila akci bez větších problémů. Radnice zatím nedostala jedinou stížnost od občanů, hluk byl v mezích běžné diskotéky. "Spolupráce s policisty, hasiči i organizátory byla perfektní," uvedla místostarostka Marie Blažková. Problémy působily v obci pouze desítky parkujících vozů.

Party, která začala v pátek odpoledne, navštívilo nejvíce účastníků v noci na sobotu, kdy na louce tančilo zhruba 4000 mladých lidí zejména z Plzeňského a Středočeského kraje. Majitelé zvukových systémů i účastníci byli výhradně Češi.

V sobotu ráno zdravotníci ošetřovali dva mladíky pod vlivem návykových látek, jednoho z nich ambulantně v Přešticích, druhý byl převezen do plzeňské fakultní nemocnice a je mimo nebezpečí ohrožení života. Dále hlásili záchranáři zlomenou nohu a žebra po pádu reprobedny a zlomenou ruku. Policie zajistila dva pachatele, kteří vykradli dva stany technařů.

Občanští demokraté asi ve sněmovně navrhnou zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi privatizace Unipetrolu. Vyplynulo to z vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka v televizi Prima. Premiér Jiří Paroubek v pořadu řekl, že zatím k tomu nevidí důvod. Předseda ČSSD Stanislav Gross se ale vzniku komise nebrání. "Bylo by dobře, aby komise vznikla," řekl v České televizi. Obává se ale, že se z vyšetřování stane "politickým tyjátr".

Privatizaci Unipetrolu teď provází podezření z korupce. V centru kauzy stojí polský lobbista Jacek Spyra. Unipetrol koupil polský koncern PKN Orlen, ve hře jsou ale i některé tuzemské podniky, padají jména českých i polských politiků.

Kauza Unipetrol nyní ovládá českou politickou scénu. ODS hrozí, že si sama opatří informace polských vyšetřovacích orgánů, ČSSD hovoří o diskreditační kampani. Nejsilnější vládní strana rovněž vyzvala bezpečnostní složky, aby rozkryly skupiny, které za údajnou kampaní stojí.

Záběry natočené skrytou kamerou a odvysílané v televizi Nova ukázaly, jak si nyní již bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel (ČSSD) údajně řekl na schůzce se Spyrou o pětimilionový úplatek. Peníze prý žádal právě v souvislosti s privatizací Unipetrolu. Doležel tvrdí, že si o úplatek neřekl. V případu figuruje i jméno předsedy ČSSD Grosse, který ale obvinění z korupce odmítl a na Spyru podal trestní oznámení. Sám Spyra uvedl, že Gross od něj nikdy úplatek nechtěl. V místy nepřehledné kauze již padlo trestních oznámení několik.

Podle Doležela je kauza Unipetrol útokem na Grosse. Se Spyrou se údajně sešel proto, aby získal informace o diskreditační kampani proti předsedovi ČSSD, uvedl v neděli v rozhovoru pro Českou televizi. Gross podle Doležela považoval Spyru za nedůvěryhodného a odmítl se s ním osobně setkat.

Paroubek v neděli novinářům řekl, že kauza je zcela vykonstruovaná a Unipetrol byl privatizován ještě za vlády Vladimíra Špidly. Proto prý nechápe, proč by se případ měl týkat bývalého premiéra Grosse. Poznamenal, že Spyra je spolu se svými společníky trestně stíhán za pokus o podvod. "Je to zcela nevěrohodná osoba, může být kýmkoliv vydírán," řekl.

Kdyby sněmovna vyšetřovací tým k případu Unipetrol zřídila, byla by to v tomto volebním období již několikátá obdobná komise. Kritici o těchto komisích někdy tvrdí, že stejně nic podstatného neodhalí.

Závěrečným zpěvem tří místních lidových písní v podání dvou stovek účinkujících z různých souborů skončil v Dýšině u Plzně mezinárodní folklorní festival. Přijelo přes 2000 diváků a 350 účinkujících z Česka, Řecka, Gruzie, Číny a Slovenska. Třídenní akce Česká náves - Dýšina 2005 se uskutečnila v obci poprvé a bude se opakovat příští rok.

"Prvním vrcholem bylo sobotní vystoupení čínské zpěvačky Feng-Jüng Song, která nezpívala klasický folklor, ale etno hudbu," řekla ČTK organizátorka Dagmar Braunová. V místním kostele vystoupila se skupinou pekingské opery Horská karavana, která hraje lidovou hudbu Číny, Mongolska a Tibetu. Dalším zážitkem byla třiatřicetičlenná gruzínská skupina Marula, která hrála a zpívala v Dýšině po celé tři dny. Dalším tahákem byli řečtí Horeftikos Omilos a pražští Slováci Šarvanci. Na sobotní galavečer, kde měli největší úspěch právě Gruzínci, přijeli také romští Giňovci a neočekávaně vystoupil s kytarou také bratr Karla Kryla Jan.

"Byla to druhá dýšinská pouť," řekla starostka Václava Kuklíková. Připomněla, že na návsi se již několik let odehrávala část plzeňského folklorního festivalu. Letos se obec rozhodla, že uspořádá samostatnou akci. "Na rozdíl od Plzně, kde bylo více účinkujících, jsme tu měli kvalitnější soubory," uvedla Braunová.

Součástí festivalu bylo sobotní odhalení desky na základní škole, nově pojmenované po legendárním americkém generálovi George Pattonovi. Před školou byla také letos 7. května slavnostně odhalena první socha generála Pattona v Česku. Dýšina tak předstihla Plzeň, která o sochu rovněž usilovala.