Zprávy | Z archivu rubriky


Česká armáda je připravena vyslat na pomoc oblastem USA postiženým hurikánem a povodní polní nemocnici do týdne. Oznámil to náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Na cestu přes oceán se chystají i dva hasičské oddíly s čerpadly a vyprošťovací technikou. Mobilním zdravotnickým zařízením pomůže vojsko podle Štefky v současné situaci více než čímkoli jiným. V provizorní nemocnici se totiž mohou rychle léčit různá zranění a provádět jednodušší operace. Hasiči z Prahy a Hradce Králové chtějí zase přispět dvěma čtyřiadvacetičlennými oddíly s vysokovýkonnými čerpadly, elektrocentrálami a vyprošťovací technikou. "V zahraničí jsme naposledy zasahovali v roce 2003 ve Francii," řekl ČTK mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. S kynology se naopak podle něj nepočítá. O konkrétní pomoci jihu Spojených států jednal premiér Jiří Paroubek (ČSSD) s americkým velvyslancem v Česku Williamem Cabanissem. Kromě polní nemocnice a hasičů vláda nabídla experty na likvidaci ekologických škod, čerpadla, úpravny vody a přepravu armádními a civilními letadly. Další schůzka je naplánována na konec týdne. Kabinet již v neděli přislíbil částku 25 milionů korun (asi jeden milion dolarů), z kterých se má humanitární pomoc financovat. Na ministerstvu zahraničí byl pověřen její koordinací nový první náměstek Jaroslav Bašta. Úřady odhadují, že katastrofa si vyžádala tisíce obětí. Nejvíce postiženy jsou státy Louisiana, Alabama a Mississippi. Washington o naléhavou pomoc již požádal Evropskou unii a Severoatlantickou alianci, humanitární i finanční dary ale nabízejí desítky dalších zemí. Česká republika do sídla Evropské komise v Bruselu zatím poslala seznam s návrhem pomoci.

Premiér Jiří Paroubek bude podporovat přijetí eura v roce 2010. Uvedl to při návštěvě České národní banky. Česká republika původně plánovala, že euro přijme během let 2009 až 2010. Rok 2009 ale dnes Paroubek označil jako nevhodný. Ministr financí Bohuslav Sobotka, který navštívil centrální banku spolu s premiérem, připustil, že Česko nebude usilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II, který je předstupněm eura a v němž by se kurz české koruny zafixoval na společnou měnu již v roce 2006. Podle něj by nebylo vhodné, aby o něm rozhodoval ještě současný kabinet. Jednání o vstupu do ERM II by měla začít ve druhé polovině roku 2006. "Pro nás dost dobře není možné, z pohledu České republiky, abychom tato jednání vedli v posledním půlroce této vlády, a vláda která vzejde z příštích voleb, byť to může být vláda politicky stejně orientovaná, byla postavena před hotovou věc," uvedl Sobotka. Podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy je vstup do ERM II spojen s přistoupením k eurozóně a v této věci je centrální banka s vládou a ministerstvem financí zajedno. "Nepovažujeme za žádoucí setrvávat v tomto kurzovém mechanismu delší než nezbytně nutnou dobu," dodal a upozornil, že rozhodnutí vlády, zda přijmout euro v roce 2009 či 2010, je pro rozhodnutí o vstupu do ERM II klíčové. MF až dosud uvádělo, že ČR přijme euro mezi lety 2009 až 2010. Ministr financí Sobotka ale již několikrát uvedl, že ČR pravděpodobně nepřijme euro dříve než v roce 2010. Podle Davida Marka ze společnosti Patria Finance je rozhodnutí přijmout evropskou společnou měnu v roce 2010 realistickým krokem. Jednou z výhod je to, že se přestane spekulovat o dvou datech, což bude mimo jiné čitelnější pro trh.

Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se vyšplhala místy až na 34,90 koruny za litr. Na většině čerpacích stanicích jsou ceny nižší, prodejci však očekávají další zdražování. Zejména v pohraničních obcích je přesto nákup benzinu stále výhodný pro řidiče z Polska nebo Německa, kde litr stojí kolem 42 korun. Vyplývá to z aktuální ankety ČTK mezi prodejci pohonných hmot. Cenu 34,90 koruny dnes platí motoristé za litr Naturalu 95 v Houžné na Prachaticku u čerpací stanice OMV, která je předposledním čerpadlem v jižních Čechách před hranicemi s Německem. Podle pracovníka stanice však zájem o nákup benzinu ani po zdražení nepolevil. Prodejci předpovídají, že ceny ještě porostou. Například Agip v Olomoucké ulici v Brně má litr Naturalu za 32 korun a nafty za 30,40 Kč. "Čekáme ale, že se cena dále zvedne," řekla ČTK obsluha čerpadla. Růst cen předpovídají i prodejci stanic Benzina na Dukle v Pardubicích, ETK v Liberci nebo OMV U Hvízdala v Českých Budějovicích, kde benzin stojí 29,90 Kč. "Dosud jsme s cenou nepohnuli, čekáme, až nám přivezou nový benzin, pak teprve zdražíme," řekla ČTK Eva Pernerová z čerpací stanice OMV. Očekává zdražení o tři až pět Kč, a to pravděpodobně během pondělní noci. Navzdory současnému zdražování zůstávají ceny pohonných hmot stále výhodné pro řidiče z Polska či Německa. Řada čerpacích stanic začala ceny zvyšovat v pátek a během víkendu. Na některých místech se kvůli náporu motoristů tvořily i kolony vozidel. Řidiči tankovali nejen do nádrží, ale i do kanystrů a dalších nádob. Zároveň s tím rostly tržby prodejců. Ceny reagují na dlouhodobě rostoucí ceny ropy a v poslední době i výrazné zvýšení cen ropných produktů na evropské burze.

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman, který ještě nedávno nedával ČSSD v příštích parlamentních volbách žádnou šanci na volební vítězství, ho nyní zcela nevylučuje. V rozhovoru pro ČTK jen poznamenal, že dědictví jeho následovníků Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse je tak těžké, že sociální demokracie bude mít značné obtíže. Po červencovém setkání s premiérem Jiřím Paroubkem, kterému slíbil podporu v kampani, zmírnil i některé další výroky. O šéfovi strany Stanislavu Grossovi, o kterém v minulosti Zeman hovořil jako o "podrazákovi", dnes pouze řekl, že by pro něj jako pro středočeského volebního lídra ČSSD nehlasoval. Gross spolu s dalšími téměř třemi desítkami socialistických poslanců nedal svůj hlas Zemanovi, když proti Václavu Klausovi kandidoval v prezidentských volbách. "Já otevřeně říkám, že kdybych byl středočeským sociálním demokratem, tak bych pro něj nehlasoval," zdůraznil bývalý šéf nejsilnější vládní strany. Zeman tak reagoval na poslední výzkum agentury STEM, podle něhož si polovina sociálních demokratů myslí, že Grossova kandidatura ve volbách ČSSD poškodí. "Patřím k té polovině, i když jsem se průzkumu nezúčastnil," řekl ČTK. Dodal ale, že rozhodnutí je na středočeských členech ČSSD. Rozhodnutí ministryně školství Petry Buzkové opustit politiku dnes bývalý šéf nejsilnější vládní strany nechtěl komentovat vůbec. Odkázal jen na svou knihu "Jak jsem se mýlil v politice". Jeho názor na Buzkovou je prý "pozornému čtenáři jasný". Zeman v knize píše o její "příšerné lenosti", připouští ale, že se "dobře vyjímala na plakátech". "Já teď vychutnávám podzim na Vysočině a tady je podzim mimořádné krátký," uvedl bývalý premiér, který tráví penzi v Novém Veselí na Žďársku. Potvrdil, že je připraven podpořit některé kandidáty ČSSD ve volbách, jak slíbil při červencovém setkání premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Nikoho ale nejmenoval. "Nechte se překvapit," dodal.