Zprávy | Z archivu rubriky


Ministři schválili humanitární pomoc Spojeným státům ve výši 25 milionů korun. Jižní pobřeží USA zasáhl minulý týden ničivý hurikán Katrina a napáchal obrovské škody. Katrinu označují odborníci za nejhorší přírodní katastrofu v historii země. Přírodní živel připravil o život podle odhadů tisíce lidí, možná až 10.000. Střechu nad hlavou ztratilo přes 200.000 lidí. Částku, z níž má být humanitární pomoc hrazena, přislíbil kabinet již v neděli. Česká republika nabízí USA rovněž části polní nemocnice, chemický prapor, zdravotníky, armádní a civilní letadla, čerpadla a úpravny vody. Co konkrétně Američané z nabídky využijí, má být zřejmé v druhé polovině týdne.

Armáda je připravena vyslat polní nemocnici do týdne. Mobilním zdravotnickým zařízením pomůže vojsko podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky v současné situaci více než čímkoli jiným. V provizorním zařízení se totiž mohou rychle léčit různá zranění a provádět jednodušší operace. Na cestu přes oceán se chystají i dva hasičské oddíly s čerpadly a vyprošťovací technikou.

O konkrétní pomoci jihu Spojených států jednal v pondělí premiér Jiří Paroubek s americkým velvyslancem v Česku Williamem Cabanissem. Premiér zdůraznil, že Česká republika má k dispozici profesionály, kteří mají zkušenosti z povodní v minulých letech. Odmítl přitom názor, že česká nabídka přichází opožděně.

Fond národního majetku požádal polskou společnost PKN Orlen o souhlas se zveřejněním smlouvy o prodeji státního podílu v Unipetrolu. ČTK to řekla mluvčí fondu Petra Krainová. Stát tak chce vyvrátit podezření z korupce, které privatizaci Unipetrolu v posledních týdnech provází. Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve uvedl, že prodej byl transparentní. Zveřejněny možná budou i smlouvy mezi PKN Orlen a Agrofertem, které se týkají prodeje pěti podniků holdingu Unipetrol. O zveřejnění dokumentů stojí PKN Orlen i Agrofert. PKN v úterý uvedl, že žádá Agrofert o souhlas se zveřejněním smluv. To samé učinil i Agrofert. "Vyzvali jsme (PKN Orlen), aby nám dali souhlas se zveřejněním určitých částí smluv," řekl ČTK šéf Agrofertu Andrej Babiš.

PKN Orlen zaplatil za skupinu Unipetrol letos v květnu 13,05 miliardy korun. Vláda prodej schválila již loni v dubnu a souhlas s transakcí vyjádřila i Evropská komise. Podle dříve uzavřených dohod měl PKN Orlen prodat Agrofertu kontrolní podíly ve firmách Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Agrobohemie a Aliachem za více než tři miliardy korun. Nové vedení PKN Orlen však pokládá vyjednané podmínky za špatné, protože současná hodnota podílů je prý téměř třikrát vyšší.

Podle polského tisku se PKN Orlen v roce 2004 tajnou smlouvou zavázal prodat pod cenou rentabilní část Unipetrolu Babišovi za to, že přesvědčí české politiky, aby při privatizaci rozhodli ve prospěch PKN. To ale šéf Agrofertu popírá. Okolnostmi privatizace Unipetrolu se zabývá vyšetřovací komise v dolní komoře polského parlamentu.

Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath vyzval Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), ať platí lékařům za péči v domluvených lhůtách. Jinak této instituci podle něj hrozí nucená správa, případně i výměna ředitelky. VZP si podle něj má vzít překlenovací úvěr a nepřenášet své problémy na lékaře. Mluvčí VZP Jiří Suttner Rathovy hrozby odmítl a jeho informace označil za tendenční.

"Pokud náprava nebude zjednána v horizontu několika týdnů samotnou VZP, obrátíme se na ministerstvo zdravotnictví, aby začalo správní řízení s cílem uvalit nucenou správu na VZP či započít kroky vedoucí až k výměně ředitelky této pojišťovny," prohlásil Rath, který je tradičním kritikem největší pojišťovny.

Suttner ČTK řekl, že si nedovede představit, jakými argumenty by Rath dosáhl zahájení správního řízení, když VZP není na vině současného stavu zdravotnických financí. Podle Suttnera zpožďují platby i některé zaměstnanecké pojišťovny, jejichž rezervy se již vyčerpaly. "Za situace, kdy naše výdaje jsou z 80 procent ovládány vyhláškami ministerstva zdravotnictví a neustále nastavovány nad rámec příjmů, není možné platit včas," uvedl Suttner.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová ČTK řekla, že v tuto chvíli nemůže předjímat postup ministerstva, ale situace se podle ní skutečně stává "poněkud až vyhrocenou a řešit se musí". Hospodaření pojišťoven zpochybnil na úterním jednání s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou také premiér Jiří Paroubek. Podle něj předkládají nejrůznější výpočty a hrozí rostoucím propadem financí, přitom právě ony mají v rukou páky, aby hospodaření srovnaly.

Návrh zákona o státním rozpočtu pro příští rok sice počítá se snížením schodku ve srovnání s letošním rokem, avšak deficit mohl být ještě výrazně nižší. Vláda příliš šetřit nehodlá, shodli se analytici oslovení ČTK. Podle nich by vláda měla současného ekonomického růstu využít k tolik potřebným reformám, zatím se tak však příliš neděje.

"Je vidět, že vláda si ve volebním roce rozhodně nehodlá utahovat opasek. Kdyby vládě stačilo tolik, kolik si původně na výdaje vyčlenila, mohl by být deficit ani ne poloviční," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora. "Vláda nevyužila prostor pro reformy. Těch se pravděpodobně dočkáme až po volbách," řekl.

Ospravedlnitelný je v této době schodek způsobený financováním investic či reforem, které by byly zaměřeny na prosperitu v dalších letech, uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. "Avšak dlouhodobý deficit z titulu vysokých nákladů státu, především sociálního a zdravotního systému, vyžaduje reformu," řekl Dufek. "Bez tohoto jen pokračuje růst státního dluhu a reformy dříve nebo později stejně budou muset přijít - čím později, tím dráž," dodal.

Letošní rozpočet skončí s velkou pravděpodobností s výrazně nižším schodkem, než bylo schváleno, připomněl David Marek z Patria Online. "Schválený návrh rozpočtu tedy představuje zhoršení hospodaření vlády, což je vzhledem k očekávanému pokračování silného hospodářského růstu nezodpovědné," doplnil. Schodek veřejných financí podle něj sice nepřekročí mantinely konvergenčního programu, avšak při růstu ekonomiky by cíle měly být podstatně ambicióznější. "Zjednodušeně se dá říci, že dobré výsledky české ekonomiky nám v jednom ohledu škodí: svedly vládu k rezignaci na skutečné reformování veřejných rozpočtů," dodal.