Zprávy | Z archivu rubriky


Deficit státního rozpočtu, který jednomyslně schválila vláda, činí 74,4 miliardy korun a je o dvě miliardy korun nižší, než bylo uvedeno v původním návrhu rozpočtu. ČTK to řekla mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Rozpočet počítá s příjmy 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun. Výdaje tak vzrostou o 14,2 miliardy korun a příjmy o 16,2 miliardy korun. "Rozpočet znamená dodržení parametrů konvergenčního programu," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr financí Bohuslav Sobotka. Rozpočet má podle něj několik priorit, které vycházejí z programového prohlášení vlády.

Ministr Sobotka uvedl, že ve vládním návrhu je dostatek prostředků na spolufinancování projektů EU. Dodal, že v příštím roce ČR od EU získá zhruba 20 miliard korun. Rozpočet také zajišťuje "důstojnou valorizaci důchodů", a to o 4,9 procenta. Výdaje na vědu a výzkum se v roce 2006 mají zvýšit o deset procent. Rozpočet také počítá s tím, že v příštím roce se zvýší o 4,5 procenta objem peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře. Schodek veřejných rozpočtů nemá překročit hranici 4,6 procenta HDP. Tím by byly naplněny požadavky konvergenčního programu, na němž se Česko dohodlo s Evropskou unií a který má zemi přiblížit k přijetí společné evropské měny.

Vláda se rovněž s odboráři shodla, že objem peněz na růst platů ve veřejném sektoru vzroste v příštím roce o 4,5 procenta. Podle ministerstva financí nebude vyšší růst mezd znamenat prohloubení schodku státního rozpočtu. Schválený deficit pro letošní rok je 83,6 miliardy korun.

Návrh zákona o státním rozpočtu pro příští rok sice počítá se snížením schodku ve srovnání s letošním rokem, avšak deficit mohl být ještě výrazně nižší. Vláda příliš šetřit nehodlá, shodli se analytici oslovení ČTK. Podle nich by vláda měla současného ekonomického růstu využít k tolik potřebným reformám, zatím se tak však příliš neděje.

"Je vidět, že vláda si ve volebním roce rozhodně nehodlá utahovat opasek. Kdyby vládě stačilo tolik, kolik si původně na výdaje vyčlenila, mohl by být deficit ani ne poloviční," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora. "Vláda nevyužila prostor pro reformy. Těch se pravděpodobně dočkáme až po volbách," řekl.

Ospravedlnitelný je v této době schodek způsobený financováním investic či reforem, které by byly zaměřeny na prosperitu v dalších letech, uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. "Avšak dlouhodobý deficit z titulu vysokých nákladů státu, především sociálního a zdravotního systému, vyžaduje reformu," řekl Dufek. "Bez tohoto jen pokračuje růst státního dluhu a reformy dříve nebo později stejně budou muset přijít - čím později, tím dráž," dodal.

Letošní rozpočet skončí s velkou pravděpodobností s výrazně nižším schodkem, než bylo schváleno, připomněl David Marek z Patria Online. "Schválený návrh rozpočtu tedy představuje zhoršení hospodaření vlády, což je vzhledem k očekávanému pokračování silného hospodářského růstu nezodpovědné," doplnil. Schodek veřejných financí podle něj sice nepřekročí mantinely konvergenčního programu, avšak při růstu ekonomiky by cíle měly být podstatně ambicióznější. "Zjednodušeně se dá říci, že dobré výsledky české ekonomiky nám v jednom ohledu škodí: svedly vládu k rezignaci na skutečné reformování veřejných rozpočtů," dodal.

Ministři schválili humanitární pomoc Spojeným státům ve výši 25 milionů korun. Jižní pobřeží USA zasáhl minulý týden ničivý hurikán Katrina a napáchal obrovské škody. Katrinu označují odborníci za nejhorší přírodní katastrofu v historii země. Přírodní živel připravil o život podle odhadů tisíce lidí, možná až 10.000. Střechu nad hlavou ztratilo přes 200.000 lidí. Částku, z níž má být humanitární pomoc hrazena, přislíbil kabinet již v neděli. Česká republika nabízí USA rovněž části polní nemocnice, chemický prapor, zdravotníky, armádní a civilní letadla, čerpadla a úpravny vody. Co konkrétně Američané z nabídky využijí, má být zřejmé v druhé polovině týdne.

Armáda je připravena vyslat polní nemocnici do týdne. Mobilním zdravotnickým zařízením pomůže vojsko podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky v současné situaci více než čímkoli jiným. V provizorním zařízení se totiž mohou rychle léčit různá zranění a provádět jednodušší operace. Na cestu přes oceán se chystají i dva hasičské oddíly s čerpadly a vyprošťovací technikou.

O konkrétní pomoci jihu Spojených států jednal v pondělí premiér Jiří Paroubek s americkým velvyslancem v Česku Williamem Cabanissem. Premiér zdůraznil, že Česká republika má k dispozici profesionály, kteří mají zkušenosti z povodní v minulých letech. Odmítl přitom názor, že česká nabídka přichází opožděně.