Zprávy | Z archivu rubriky


Deficit státního rozpočtu, který jednomyslně schválila vláda, činí 74,4 miliardy korun a je o dvě miliardy korun nižší, než bylo uvedeno v původním návrhu rozpočtu. ČTK to řekla mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Rozpočet počítá s příjmy 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun. Výdaje tak vzrostou o 14,2 miliardy korun a příjmy o 16,2 miliardy korun. "Rozpočet znamená dodržení parametrů konvergenčního programu," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr financí Bohuslav Sobotka. Rozpočet má podle něj několik priorit, které vycházejí z programového prohlášení vlády.

Ministr Sobotka uvedl, že ve vládním návrhu je dostatek prostředků na spolufinancování projektů EU. Dodal, že v příštím roce ČR od EU získá zhruba 20 miliard korun. Rozpočet také zajišťuje "důstojnou valorizaci důchodů", a to o 4,9 procenta. Výdaje na vědu a výzkum se v roce 2006 mají zvýšit o deset procent. Rozpočet také počítá s tím, že v příštím roce se zvýší o 4,5 procenta objem peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře. Schodek veřejných rozpočtů nemá překročit hranici 4,6 procenta HDP. Tím by byly naplněny požadavky konvergenčního programu, na němž se Česko dohodlo s Evropskou unií a který má zemi přiblížit k přijetí společné evropské měny.

Vláda se rovněž s odboráři shodla, že objem peněz na růst platů ve veřejném sektoru vzroste v příštím roce o 4,5 procenta. Podle ministerstva financí nebude vyšší růst mezd znamenat prohloubení schodku státního rozpočtu. Schválený deficit pro letošní rok je 83,6 miliardy korun.

Fond národního majetku požádal polskou společnost PKN Orlen o souhlas se zveřejněním smlouvy o prodeji státního podílu v Unipetrolu. ČTK to řekla mluvčí fondu Petra Krainová. Stát tak chce vyvrátit podezření z korupce, které privatizaci Unipetrolu v posledních týdnech provází. Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve uvedl, že prodej byl transparentní. Zveřejněny možná budou i smlouvy mezi PKN Orlen a Agrofertem, které se týkají prodeje pěti podniků holdingu Unipetrol. O zveřejnění dokumentů stojí PKN Orlen i Agrofert. PKN v úterý uvedl, že žádá Agrofert o souhlas se zveřejněním smluv. To samé učinil i Agrofert. "Vyzvali jsme (PKN Orlen), aby nám dali souhlas se zveřejněním určitých částí smluv," řekl ČTK šéf Agrofertu Andrej Babiš.

PKN Orlen zaplatil za skupinu Unipetrol letos v květnu 13,05 miliardy korun. Vláda prodej schválila již loni v dubnu a souhlas s transakcí vyjádřila i Evropská komise. Podle dříve uzavřených dohod měl PKN Orlen prodat Agrofertu kontrolní podíly ve firmách Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Agrobohemie a Aliachem za více než tři miliardy korun. Nové vedení PKN Orlen však pokládá vyjednané podmínky za špatné, protože současná hodnota podílů je prý téměř třikrát vyšší.

Podle polského tisku se PKN Orlen v roce 2004 tajnou smlouvou zavázal prodat pod cenou rentabilní část Unipetrolu Babišovi za to, že přesvědčí české politiky, aby při privatizaci rozhodli ve prospěch PKN. To ale šéf Agrofertu popírá. Okolnostmi privatizace Unipetrolu se zabývá vyšetřovací komise v dolní komoře polského parlamentu.

Ministři schválili humanitární pomoc Spojeným státům ve výši 25 milionů korun. Jižní pobřeží USA zasáhl minulý týden ničivý hurikán Katrina a napáchal obrovské škody. Katrinu označují odborníci za nejhorší přírodní katastrofu v historii země. Přírodní živel připravil o život podle odhadů tisíce lidí, možná až 10.000. Střechu nad hlavou ztratilo přes 200.000 lidí. Částku, z níž má být humanitární pomoc hrazena, přislíbil kabinet již v neděli. Česká republika nabízí USA rovněž části polní nemocnice, chemický prapor, zdravotníky, armádní a civilní letadla, čerpadla a úpravny vody. Co konkrétně Američané z nabídky využijí, má být zřejmé v druhé polovině týdne.

Armáda je připravena vyslat polní nemocnici do týdne. Mobilním zdravotnickým zařízením pomůže vojsko podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky v současné situaci více než čímkoli jiným. V provizorním zařízení se totiž mohou rychle léčit různá zranění a provádět jednodušší operace. Na cestu přes oceán se chystají i dva hasičské oddíly s čerpadly a vyprošťovací technikou.

O konkrétní pomoci jihu Spojených států jednal v pondělí premiér Jiří Paroubek s americkým velvyslancem v Česku Williamem Cabanissem. Premiér zdůraznil, že Česká republika má k dispozici profesionály, kteří mají zkušenosti z povodní v minulých letech. Odmítl přitom názor, že česká nabídka přichází opožděně.