Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath vyzval Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), ať platí lékařům za péči v domluvených lhůtách. Jinak této instituci podle něj hrozí nucená správa, případně i výměna ředitelky. VZP si podle něj má vzít překlenovací úvěr a nepřenášet své problémy na lékaře. Mluvčí VZP Jiří Suttner Rathovy hrozby odmítl a jeho informace označil za tendenční.

"Pokud náprava nebude zjednána v horizontu několika týdnů samotnou VZP, obrátíme se na ministerstvo zdravotnictví, aby začalo správní řízení s cílem uvalit nucenou správu na VZP či započít kroky vedoucí až k výměně ředitelky této pojišťovny," prohlásil Rath, který je tradičním kritikem největší pojišťovny.

Suttner ČTK řekl, že si nedovede představit, jakými argumenty by Rath dosáhl zahájení správního řízení, když VZP není na vině současného stavu zdravotnických financí. Podle Suttnera zpožďují platby i některé zaměstnanecké pojišťovny, jejichž rezervy se již vyčerpaly. "Za situace, kdy naše výdaje jsou z 80 procent ovládány vyhláškami ministerstva zdravotnictví a neustále nastavovány nad rámec příjmů, není možné platit včas," uvedl Suttner.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová ČTK řekla, že v tuto chvíli nemůže předjímat postup ministerstva, ale situace se podle ní skutečně stává "poněkud až vyhrocenou a řešit se musí". Hospodaření pojišťoven zpochybnil na úterním jednání s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou také premiér Jiří Paroubek. Podle něj předkládají nejrůznější výpočty a hrozí rostoucím propadem financí, přitom právě ony mají v rukou páky, aby hospodaření srovnaly.

Návrh zákona o státním rozpočtu pro příští rok sice počítá se snížením schodku ve srovnání s letošním rokem, avšak deficit mohl být ještě výrazně nižší. Vláda příliš šetřit nehodlá, shodli se analytici oslovení ČTK. Podle nich by vláda měla současného ekonomického růstu využít k tolik potřebným reformám, zatím se tak však příliš neděje.

"Je vidět, že vláda si ve volebním roce rozhodně nehodlá utahovat opasek. Kdyby vládě stačilo tolik, kolik si původně na výdaje vyčlenila, mohl by být deficit ani ne poloviční," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora. "Vláda nevyužila prostor pro reformy. Těch se pravděpodobně dočkáme až po volbách," řekl.

Ospravedlnitelný je v této době schodek způsobený financováním investic či reforem, které by byly zaměřeny na prosperitu v dalších letech, uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. "Avšak dlouhodobý deficit z titulu vysokých nákladů státu, především sociálního a zdravotního systému, vyžaduje reformu," řekl Dufek. "Bez tohoto jen pokračuje růst státního dluhu a reformy dříve nebo později stejně budou muset přijít - čím později, tím dráž," dodal.

Letošní rozpočet skončí s velkou pravděpodobností s výrazně nižším schodkem, než bylo schváleno, připomněl David Marek z Patria Online. "Schválený návrh rozpočtu tedy představuje zhoršení hospodaření vlády, což je vzhledem k očekávanému pokračování silného hospodářského růstu nezodpovědné," doplnil. Schodek veřejných financí podle něj sice nepřekročí mantinely konvergenčního programu, avšak při růstu ekonomiky by cíle měly být podstatně ambicióznější. "Zjednodušeně se dá říci, že dobré výsledky české ekonomiky nám v jednom ohledu škodí: svedly vládu k rezignaci na skutečné reformování veřejných rozpočtů," dodal.

Česká fotbalová reprezentace zvítězila v utkání kvalifikace mistrovství světa nad Arménií 4:1 a dál si udržuje šanci na přímý postup na šampionát. V Olomouci padly všechny branky českého týmu až po přestávce. Vstřelili je Marek Heinz, Milan Baroš a Jan Polák, který se trefil dvakrát.

Ještě lepším výsledkem se může pochlubit česká fotbalová jednadvacítka, která zvítězila v kvalifikaci mistrovství Evropy v Uherském Hradišti nad Arménií 6:0. Vysokou výhrou se český tým dostal na první místo tabulky a výrazně se přiblížil listopadové baráži.

České basketbalistky ve svém posledním utkání v základní skupině A na mistrovství Evropy v turecké Burse suverénně porazily Lotyšsko 76:45. Do čtvrtfinále postoupil český výběr bez porážky z prvního místa a v pátek se v Ankaře střetne s čtvrtým týmem ze skupiny B.

Antukový povrch vybral po konzultaci s tenisty nehrající kapitán Cyril Suk daviscupového týmu pro barážové utkání o udržení ve Světové skupině s Německem. Zápas se bude hrát od 23. do 25. září v nové Tipsport Areně v Liberci. Národní tým jako jediný ještě nikdy z elitní společnosti nesestoupil.

Jedenáct českých cyklistů bude startovat na mistrovství světa v silničních disciplínách, jehož dějištěm bude od 21. do 25. září Madrid. Ve Španělsku pojede pět mužů kategorie elite, stejný počet závodníků do 23 let a jedna žena Pavla Havlíková. Nejlepší česká cyklistka Lada Kozlíková se z účasti na šampionátu omluvila, protože v sezoně absolvovala už přes osmdesát závodů a cítí se unavená.