Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus podepsal protikuřácký zákon. Za čtyři měsíce tak začne platit zákaz kouření ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na nástupištích a dalších veřejně přístupných místech. Odpůrci kouření nejsou však s novou normou spokojeni. Podle nich mnoho neřeší a v některých oblastech současná omezení naopak zmírňuje. Nezakazuje například kouření v restauracích a povoluje prodej desetistupňového piva při sportovních akcích. Sněmovna zákon přijala přes nesouhlas Senátu v polovině srpna. U poslanců se za přijetí normy přimluvila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Jde podle ní o kompromis a těžko lze očekávat, že bude vyhovovat všem.

Václav Klaus podepsal i novelu zákona o ústavní výchově, podle které bude možné umisťovat dětské násilníky do zvláštních zařízení. Děti zde budou v uzavřeném oddělení stále pod dohledem a pracovat s nimi budou odborníci z řad pedagogů a psychologů. Nová zařízení budou mít také za úkol zajistit izolaci nezletilých delikventů a znemožnit jim útěky. Chovanci budou mít například omezeny vycházky a návštěvy, budovy bude možné zajistit mřížemi a uvnitř budou umístěny kamery. Ty mají chránit jak klienty ústavů, kteří mívají sklony k sebepoškozování, tak zaměstnance. Zvláštní oddělení pro dětské vrahy a pachatele dalších závažných provinění už vzniklo v červenci ve výchovném ústavu v děčínské části Boletice a zatím přijalo čtyři chlapce.

Prezident podepsal také zákon o ombudsmanovi. Souhlasí tak s některými změnami v jeho práci, například s tím, aby mohl navštěvovat vězně. Veřejný ochránce práv bude mít od příštího roku víc pravomocí při pomoci lidem i v azylových zařízeních či zdravotnických a sociálních ústavech. Ombudsman Otakar Motejl rozšíření své působnosti nad dosavadní rámec řešení individuálních stížností už dříve uvítal. Podotkl, že v zařízeních, kde jsou lidé zdržováni na základě úředního výroku, mohou být skutečně nelegitimním způsobem omezována jejich práva a osobní svobody.

Jihokorejská společnost Sungwoo Hitech zřejmě postaví v Ostravě továrnu na výrobu karoserií za téměř 2,5 miliardy korun. V průběhu tří let chce v regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi dát práci až tisícovce lidí. Podle náměstka ostravského primátora Petra Kajnara zatím investice není jistá, protože město dosud s korejskou firmou neuzavřelo smlouvu o prodeji pozemků. Korejci se rozhodovali mezi Polskem, Slovenskem a Českou republikou. "Pro Česko hovořila hlavně kvalitnější infrastruktura, zejména vhodná průmyslová zóna, a také dostatek kvalifikovaných pracovních sil," řekl budoucí ředitel českého závodu James Bae. Podle CzechInvestu může Sungwoo díky investičním pobídkám získat od státu zpět až 1,25 miliardy korun, tedy polovinu své investice. Přibližně 200 milionů korun dostane za vytvoření tisícovky nových pracovních míst, má nárok i na dotace na rekvalifikaci a další daňové úlevy. Pro Českou republiku představuje vstup Sungwoo podle odborníků zásadní průlom. "Doposud korejští investoři umisťovali své projekty spíše na Slovensko, kam následovali automobilku Kia," upozornil generální ředitel CzechInvestu Radomil Novák. Podle něj je důležité, že se podařilo nasměrovat investici na Ostravsko, které trápí vysoká nezaměstnanost. V Moravskoslezském kraji je bez práce více než 96.000 lidí a míra nezaměstnanosti byla v srpnu 14,5 procenta. Vyšší nezaměstnanost v ČR je pouze v Ústeckém kraji.