Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus na sobotní konferenci společnosti PepsiCo znovu kritizoval nevládní organizace (NGO) a přirovnal je ke komunistické ideologii. Jsou podle něj podobně nedemokratické. Zopakoval také svůj názor, že v Evropské unii se ztrácí suverenita jejích členských zemí, je proto třeba ji důkladně zreformovat.

Někteří lidé podle prezidenta očekávají od demokracie zázraky, což se jim nemůže splnit. Východisko pak hledají u "kazatelů" občanské společnosti a u nevládních organizací a ztrácí přitom důvěru v parlamentní systém, uvedl. "To je podle mě nebezpečné. Neměli bychom tento vývoj podceňovat ani v této zemi, ani jinde. Pro mě je NGOism skoro na stejné úrovni jako komunismus," prohlásil prezident.

Ke komunistickému modelu přirovnal i ekonomické poměry v Evropě s jejími různými nařízeními, omezeními a byrokracií. Nedostatečně liberalizovaná ekonomika EU stojí za nepříliš dobrými hospodářskými výsledky kontinentu, upozornil. O mnoho lepší situace není podle něj ani v politické rovině, kde byli prý Češi po pádu bývalého režimu plni nadějných očekávání. "Už si ale zase nerozhodujeme sami, ale dělá to za nás poněkud vzdálené město, kde je náš hlas sotva slyšet," poznamenal Klaus na adresu Bruselu.

Na přímou otázku jednoho z účastníků konference, zda by byl Klaus pro odchod Prahy z unie, prezident odpověděl, že Česko je v EU a zůstane v ní i v budoucnu. "Pouze tvrdíme, že je možné změnit mnoho věcí, zefektivnit a zdemokratizovat její instituce," dodal prezident.

Menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů je podle premiéra Jiřího Paroubka po volbách lepším řešením než vláda velké koalice ČSSD s ODS. V rozhovoru pro sobotní Právo Paroubek řekl, že pokud to volební výsledek umožní, vidí spoléhání na komunistickou podporu jako legitimnější než spolupráci s ODS. Zároveň ale odmítl možnost, že by ČSSD chtěla vést vůči ODS politiku nulové tolerance.

"Legitimnější prostě proto, že by to odpovídalo přání voličů. Oni přece nepůjdou volit ty dvě velké strany s velice rozdílnými programy proto, aby pak přihlíželi, jak se ty strany dají dohromady," řekl Právu Paroubek. Podle Paroubka ale zároveň České republice neprospívá, pokud opozice vede politiku nulové tolerance. "Zároveň říkám, že takovou politiku nebude provozovat ani sociální demokracie, jestli se přece jen ocitne v opozici a pokud na to budu mít vliv," uvedl.

Paroubek také řekl, že pokud předseda ČSSD Stanislav Gross bude zvolen a bude mít podporu, měl by vést kandidátku Středočeského kraje pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Nepřiklonil se tak k názoru, že Grossova kandidatura straně ve volbách uškodí. Aféra kolem Unipetrolu, v níž Grossovo jméno figuruje také, je podle něj jen útokem na Agrofert a Andreje Babiše, vedený právě přes Grosse. Paroubek ovšem odmítl spekulaci, že by polské ekonomické zájmy pomáhala v kauze prosazovat polská zpravodajská služba.

Pražskou kandidátku ČSSD by měl příští rok ve volbách vést vicepremiér pro hospodářství a nestraník Martin Jahn. Postaví se tak předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi, který bude pražským lídrem občanských demokratů. Jahnovu nominaci v sobotu doporučil Krajský výkonný výbor ČSSD v Praze drtivou většinou, řekl novinářům předseda pražské organizace Petr Hulinský.

Svého volebního lídra si definitivně určí delegáti pražské krajské konference v listopadu. Centrální vedení strany zasahuje do volebních kandidátek jen ve výjimečných případech. Předseda strany a expremiér Stanislav Gross řekl, že vedení bude respektovat to, že o kandidátkách i lídrech rozhodují krajské organizace a nebude jim nikoho vnucovat. "Máme v úmyslu dosáhnout konsensu a rozhodně nehodláme prosazovat nějaká silová řešení," uvedl.

Jahn řekl, že největšími problémy Prahy, které je třeba řešit, je dopravní infrastruktura a čistička odpadních vod. Obecně chce podporovat podnikání, zvyšování zaměstnanosti, rozvoj vzdělanosti a zaměřit se chce i na problematiku Evropské unie. Nestraník Jahn nevyloučil, že někdy v budoucnu rozšíří řady ČSSD. Teď to ale nepovažuje za vhodné. "Mohlo by to vypadat jako určitý kariérismus, že udělám všechno pro to, abych na kandidátce mohl být," prohlásil. Dodal, že jeho profesní život je s ČSSD velmi úzce spjat a členství ve straně není automaticky garancí, že bude ve volbách úspěšný.

Jahna jako vůdce volební kampaně v hlavním městě prosazuje premiér Jiří Paroubek. Jeho nominace ale vyvolala u mnohých sociálních demokratů nevoli. Odmítla ji například Platforma pro renesanci ČSSD, jež vznikla po loňských volbách do Evropského parlamentu, ve kterých sociální demokraté propadli. Postup, kdy se ČSSD uchyluje k nestraníkům, podle mínění platformy pouze nahrává tvrzení opozice o nedostatku vůdčích osobností v ČSSD. Jahnovo působení ve vládě a obsah dokumentů, které vypracoval, nejsou podle platformy v souladu se sociálnědemokratickým programem. Jahn by mohl sociální demokracii v Praze získat hlasy, celkem by ji prý ale poškodil.

Výběr kandidátů pro sněmovní volby se v ČSSD naplno rozjede tento měsíc. Na místní, okresní a krajské úrovni se budou postupně až do prosince konat primárky. Celostátního lídra má už tento měsíc vybrat ústřední výkonný výbor. Málokdo pochybuje o tom, že se jím stane premiér Paroubek, za jehož vlády vzrostla obliba ČSSD.

Potřeba posílit úlohu národních parlamentů v OSN, ať už jednotlivě, anebo v rámci Meziparlamentní unie. To je jeden z hlavních bodů, na němž se v závěrečné deklaraci shodli účastníci druhé světové konference předsedů národních parlamentů, která se konala v New Yorku. ČTK to potvrdil předseda české Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který se konference účastnil. "Hlavním smyslem je najít způsob, jak překonat mezeru v demokratičnosti mezinárodních vztahů," řekl Zaorálek. Větší zapojení parlamentů by podle něj mělo fungovat jako jistá podoba demokratické kontroly.

To ve svém projevu na konferenci zdůraznil také další z účastníků konference, předseda českého Senátu Přemysl Sobotka, když prohlásil, že "sklouzávání společnosti k diktatuře a totalitě vždy začínalo zpochybňováním zastupitelské demokracie, jejímž ztělesněním ... je právě parlament ... Zápas o větší účast parlamentu v rozhodovacích procesech je tudíž vskutku bojem o demokracii samu".

Závěry třídenní konference, která začala ve středu v sídle OSN, budou předloženy nadcházejícímu výročnímu summitu hlav států a vlád členských zemí Spojených národů. Kromě reformy OSN je konference věnována také úsilí o dosažení rozvojových cílů miléniového summitu OSN z roku 2000, mezi nimiž je na prvním místě snížení chudoby ve světě do roku 2015 na polovinu.

Účastníci konference se na znění deklarace shodli, ale do jaké míry se jí OSN bude řídit, je podle Zaorálka těžké odhadnout. "Žádné závazky z deklarace nevyplývají, ani nenese žádné sankce," řekl. "Ale OSN je odedávna místem, kde se o věcech mluví, proto podobná jednání rozhodně mají smysl, byť účinek není přesně změřitelný," dodal.

Letošní konference se účastnilo přes 150 předsedů parlamentů z celého světa. V jejím rámci se uskutečnila řada formálních i neformálních bilaterálních schůzek. Čeští představitelé se na nich mimo jiné zajímali o podporu kandidatuře ČR do Rady bezpečnosti OSN pro roky 2008 a 2009.

Hasiči v sobotu ráno zlikvidovali požár v Národním parku České Švýcarsko. Nedaleko Jetřichovic na Děčínsku začalo hořet v pátek před třetí hodinou ranní, ještě večer hasiči požár lokalizovali. Požár, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku sedmnáct a osmnáct let. Správa parku odhadla škody na 300.000 korun. Na místě bylo devět hasičských jednotek.

Příčinou požáru byla neopatrnost. Dva mladíci v dřevěné chatce na Mariánské vyhlídce manipulovali s otevřeným ohněm. Šli spát a nechali hořet svíčku. Svou neopatrností tak objekt zapálili. Chatka na vyhlídce vzplála, zřítila se ze skály a zapálila les. Mladíci, kteří v chatce přespávali, se pak marně snažili požár uhasit. Policie hochy neobviní. "Žádný úmysl jsme nezjistili, proto případ budou pouze hasiči posuzovat jako přestupek," řekl ČTK operační důstojník děčínské policie.

Škody nejsou podle správců parku velké. "Na lesním porostu žádné zásahy ani odklízecí práce nebudeme činit, ani bychom se tam pořádně nedostali," řekl ČTK ředitel správy parku Zdeněk Patzler. Větší škoda je podle něj pouze na dřevěné chatce, která sloužila turistům pro odpočinek po výstupu na Mariánskou vyhlídku. "Náklady na obnovu chaty odhadujeme na 200.000 korun," řekl. Ostatní škody dosáhnou asi 100.000 korun.

Naposledy zasahovali hasiči v Národním parku České Švýcarsko na konci června, kdy osm jednotek likvidovalo požár vzniklý z nedopalku cigarety. Návštěvníci parku se podle Patzlera chovají spíše opatrně. "Zkušenosti máme vcelku dobré, pouze několik turistů každoročně se nechová, tak jak by v přírodě mělo," dodal. Velké požáry se parku podle Patzlera zatím letos vyhnuly.