Zprávy | Z archivu rubriky


Menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů je podle premiéra Jiřího Paroubka po volbách lepším řešením než vláda velké koalice ČSSD s ODS. V rozhovoru pro sobotní Právo Paroubek řekl, že pokud to volební výsledek umožní, vidí spoléhání na komunistickou podporu jako legitimnější než spolupráci s ODS. Zároveň ale odmítl možnost, že by ČSSD chtěla vést vůči ODS politiku nulové tolerance.

"Legitimnější prostě proto, že by to odpovídalo přání voličů. Oni přece nepůjdou volit ty dvě velké strany s velice rozdílnými programy proto, aby pak přihlíželi, jak se ty strany dají dohromady," řekl Právu Paroubek. Podle Paroubka ale zároveň České republice neprospívá, pokud opozice vede politiku nulové tolerance. "Zároveň říkám, že takovou politiku nebude provozovat ani sociální demokracie, jestli se přece jen ocitne v opozici a pokud na to budu mít vliv," uvedl.

Paroubek také řekl, že pokud předseda ČSSD Stanislav Gross bude zvolen a bude mít podporu, měl by vést kandidátku Středočeského kraje pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Nepřiklonil se tak k názoru, že Grossova kandidatura straně ve volbách uškodí. Aféra kolem Unipetrolu, v níž Grossovo jméno figuruje také, je podle něj jen útokem na Agrofert a Andreje Babiše, vedený právě přes Grosse. Paroubek ovšem odmítl spekulaci, že by polské ekonomické zájmy pomáhala v kauze prosazovat polská zpravodajská služba.