Zprávy | Z archivu rubriky


Rekonstrukce české Národní budovy v New Yorku by podle názoru premiéra Jiřího Paroubka mohla být dokončena v závěru příštího roku, jak ukládá vládní usnesení. Úvahy o tom, že nebude stačit již schválených 450 milionů korun, označil za předčasné. Premiér Paroubek se po prohlídce stavby, která je největší státní investicí v zahraničí, setkal s českými krajany. Krátce pohovořil také s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem, který přišel pozdravit českou delegaci na recepci pořádanou v sídle OSN českou stranou pro účastníky končícího Světového summitu OSN.

Newyorskou Národní budovu z roku 1897 koupil ve značně zchátralém stavu v roce 2001 český stát od krajanů za symbolický dolar. Rekonstrukce, původně odhadovaná na 245 až 285 milionů korun, začala v březnu 2003. Letos v květnu převzal krajanský spolek do užívání jedno patro, na jehož pronájem - opět za symbolický dolar ročně - má právo na dalších 396 let. Rekonstrukci nyní provází řada technických, finančních a právních nejasností mezi americkými subdodavateli, kvůli nimž zatím nemůže pokračovat. Po dosavadních zkušenostech, kdy byla česká strana vysoce nespokojena s řemeslnou kvalitou práce místních firem, by nyní stavba potřebovala české ruce, jsou přesvědčeni lidé, kteří postup rekonstrukce sledují. Generální konzul v New Yorku Aleš Pospíšil i přesto věří, že vládou stanovený termín konec roku 2006 je splnitelný a že rozpočet nemusí být překročen. Po dokončení rekonstrukce nalezne v budově své sídlo český generální konzulát a České centrum a bude tam i restaurace, kino a velký multifunkční sál.

Hlavním viníkem zpožďování úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je podle účastníků valné hromady České stomatologické komory (ČSK) dlouhodobě špatná politika ministerstva zdravotnictví. Zubaře podobně jako lékaře v privátních praxích a nemocnice trápí to, že jim zdravotní pojišťovny za péči o pacienty platí s velkým zpožděním. Řada z nich nedostala dosud peníze za červnové výkony. I když jsou na tom zubaři relativně lépe než ostatní zdravotníci, protože pacienti jim platí hotově asi 15 procent péče, výpadek 85 procent příjmů je existenčně ohrožuje.

Své koncepce zdravotnictví představili na valné hromadě zástupci ministerstva zdravotnictví a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Prezident ČSK Jiří Pekárek nechtěl říci, která koncepce je komoře bližší. Odůvodnil to tím, že její orgány o tom nehlasovali. Řekl, že může sdělit pouze svůj názor a to, jak dnes reagovala valná hromada. Podle něj se účastníkům jevila jako "daleko modernější, propracovanější a jak pro pacienta, tak pro lékaře lepší" Julínkova koncepce. Představy ministerstva zdravotnictví charakterizoval Pekárek jako "rozbředlou vizi", která vrací celý systém zpátky do socialismu, "kdy nakonec pacient nebude mít možnost si vybrat nové typy péče a bude odkázán na zdravotnictví, které bude tomu socialistickému podobné". Podle Pekárka valná hromada nejednala o hrozícím nedostatku zubních lékařů a o tom, jak problém řešit. Pekárek o něm počátkem týdne mluvil s premiérem Jiřím Paroubkem.