Zprávy | Z archivu rubriky


Jako každým rokem tak i letos se chystají statisíce lyžařů strávit zimní dovolenou v tuzemských horách. Zimní střediska se už na ně připravují. V jihočeské části Šumavy letos přibude nová sjezdovka a dětské hřiště, zlepší se zasněžování i večerní osvětlení. Do zasněžování investovali i podnikatelé v Krkonoších a Jizerských horách. V Rokytnici nad Jizerou vybudovali nový areál pro milovníky snowboardu s vlastním vlekem. Na Šumavě bude hlavní novinkou letošní sezony Foxpark Lišáka Foxe, který provozovatelé označují za největší a nejkvalitnější dětské lyžařské výukové hřiště v České republice. Bude vybaven pohyblivými koberci a dětským vlekem, lyžařským kolotočem, ohřívárnou a hernou pro děti od tří let, snowtubingem a velkým množstvím výukových prvků.

Jak bude sezona úspěšná letos bude opět záležet na počasí. Loni bylo sněhu pravděpodobně nejvíce za posledních 40 let, což vylákalo české turisty také do níže položených horských oblastí, kde již začátkem jara běžně bílá pokrývka nebývá. I bez abnormálně dobrých sněhových podmínek ale počet Čechů, kteří vyrážejí na domácí hory rok od roku mírně roste. S rostoucími příjmy obyvatel se zvětšuje skupina turistů, kteří si mohou dopřát dovolenou vícekrát do roka. Mnozí z těch méně sportovně zdatných pak často dávají přednost domácím mírnějším a cenově dostupnějším svahům před Alpami.

Cesta dvou českých policistů na Seychely, kam přijeli kvůli uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi, skončila. Podle ředitele služby kriminální policie a vyšetřování Petra Želáska nebylo cílem přivézt Krejčíře zpět, ale navázat kontakty se seychelskými kolegy. Krejčíř, který má od poloviny 90. let seychelské občanství, je stíhán jako uprchlý pro podezření z majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka. Policii zmizel před třemi měsíci při domovní prohlídce. V rozhovoru s českými novináři řekl, že se odmítá vrátit do Česka, ale se soudy chce spolupracovat. Hledá prý se svými právníky různé možnosti. Jednou z nich může být internetové spojení nebo spojení pomocí videotelefonu. "Chci, aby v České republice co nejdřív dotáhli vyšetřování," prohlásil a dodal, že je nevinný. Na soud do Česka by prý ale přijel pouze tehdy, kdyby mu policie zaručila, že nebude zatčen.

Krejčíř také v rozhovoru se zpravodajem ČT hovořil o tom, jak uprchl policii před dvěma měsíci při domovní prohlídce své luxusní černošické vily. Uvedl, že při prohlídce prý měl pouta na rukou pouze asi deset minut. Policie mu také údajně za celou dobu nesdělila obvinění a nechala ho volně chodit po domě. Asi po osmi hodinách podle svých slov z domu volně odešel a po nějaké době, kdy šel pěšky, nasedl do automobilu a odjel, uvedla ČT. Krejčířův útěk stál funkci policejního prezidenta Jiřího Koláře. Někteří ze zasahujících policistů již dříve ČTK řekli, že po celou dobu prohlídky podnikatelovy vily nevěděli, zda byl Krejčíř zadržen. Nikdo z nich údajně nebyl pověřen tím, aby Krejčíře střežil.