Zprávy | Z archivu rubriky


Karel Poborský už není kapitánem fotbalistů pražské Sparty. Třiatřicetiletý záložník se ve středu rozhodl na funkci rezignovat a své rozhodnutí sdělil spoluhráčům před ranní rozcvičkou, která předcházela pohárovému zápasu v Litvínově. Důvodem jeho kroku je nesouhlas s některými metodami, které praktikuje trenér Jaroslav Hřebík.

Sparťany v Litvínově při neúčasti Poborského zástupců Blažka a Sivoka vedl jako kapitán záložník Lukáš Zelenka. V utkání vyhrál úřadující český mistr vysoko 7:1, ale svým výkonem znovu nepřesvědčil. Poborský odehrál celých 90 minut a patřil k nejlepším sparťanům. Po zápase vysvětlil, co ho k rozhodnutí vedlo. "Kapitán by měl být prodlouženou rukou trenéra, ale protože já některé jeho metody nesdílím, bude toto rozhodnutí lepší. Vím, že za mnou mužstvo stálo, a být kapitánem Sparty pro mě byla čest, ale došel jsem k rozhodnutí po zralé úvaze," prohlásil Poborský před novináři ještě na litvínovském trávníku.

Celá atmosféra kolem současné Sparty prý dospěla mediálně někam, kde by neměla být. "Možná to zní divně, ale já věřím, že i tento krok pomůže utišit vše, co se teď kolem Sparty děje," uzavřel Poborský své vyjádření. Celá letenská kabina byla ráno po jeho oznámení šokovaná. "Byl jsem jako zjevenej. Karel řekl, že má diametrálně odlišné názory na fotbal než trenér Hřebík," uvedl Miroslav Matušovič. Ještě vpodvečer nemohl přijmout fakt, že se šéf šatny stáhl do ústraní. "Pokud se s trenérem na něčem neshodli, tak se to odehrávalo mimo kabinu. To, že se nám nedaří, byla věc nás všech a mrzí nás, že se to svedlo na Karla. Byl to nejlepší kapitán, jakého jsme mohli mít," prohlásil letenský útočník.

Šokovaní byli ale také trenéři. Tým ve středu vedl asistent Jaroslav Šilhavý. "Bylo to obrovské překvapení, nic podobného jsem nečekal. Hned jak to Karel oznámil, tak jsem to volal hlavnímu trenérovi. On prý čekal nějaké prohlášení, ale netušil, že půjde o tuto záležitost," řekl Šilhavý a dodal, že jméno Poborského nástupce se bude řešit co nejdříve.

Poborského rozhodnutí je jen potvrzením zákulisních spekulací, že mezi nejzkušenějším českým reprezentantem a sparťanským koučem zuří válka. Jejich spory se vyhrotily především po utkání předminulého ligového kola s Jihlavou, kdy Hřebík nechal Poborského jen na lavičce náhradníků a do hry jej poslal až v 56. minutě. Zdůvodnil to tím, že třiatřicetiletý hráč potřebuje odpočívat. "Mám z toho smíšené pocity, odpočívat jsem nepotřeboval," prohlásil tehdy Poborský. V sobotním duelu na Slovácku pak Hřebík největší hvězdu Sparty stáhl ze hry již v 68. minutě, přestože Poborský nebyl nejhorším hráčem v rudém dresu. Naposledy se Hřebík vyjádřil na fotbalistovu adresu ve středečním rozhovoru pro deník Sport. "Máme absolutně pracovní vztah. Já plním roli trenéra, on plní roli kapitána," řekl Hřebík.

Nejméně půl roku bude od středy v Domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí instalována retrospektivní výstava fotografických obrazů Jana Saudka, letošního sedmdesátníka, jednoho z nejslavnějších českých fotografů posledních desetiletí. Kolekce soustřeďuje na 150 velkoformátových snímků. Na expozici se Jan Saudek, který dal kdysi slovo, že v Česku vystavovat nebude, osobně nepodílel. Výstava je dárkem určeným osobně jemu, ale i jeho příznivcům. "Je koncipovaná tak, aby ji snesly oči všech generací, lidé úzkoprsí, i ti, kteří mají rozhled a vyhledávají extrémy. Z výběru vyšly fotografie, které snesou pohled starších lidí i dětí," řekla ČTK fotografka Sára Saudková, dlouholetá přítelkyně, modelka a "pravá ruka" Jana Saudka, jehož jméno přijala. Saudkovy snímky jsou většinou inscenované erotické fotografie. Pokud podle ní Saudka někdo vidí jako kontroverzní bytost, je to jen póza. "Jan tvrdí, že chce být nenápadný, že nechce nikoho provokovat. Pouze fotografuje v upřímnosti a nahotě srdce, fotografuje lidi, které má rád, dokumentuje svůj život," dodala Saudková. Saudek podle ní na fotografiích obnažuje to, co každý člověk na celém světě má v podvědomí. "To, co sami před sebou i před druhými skrýváme, čeho se bojíme, maskujeme, to, co si nedokážeme přiznat. On to ve svých fotografiích ukazuje. To je možná důvod, proč někoho dráždí," uvedla Saudková.

Bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů bude zřejmě platit od poloviny příštího roku. Rozhodla o tom dnes sněmovna. Vládní návrh počítá s tím, že každý řidič bude moci získat až 12 trestných bodů. Po jejich vyčerpání přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Zákon počítá také s tím, že pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru čtyři body. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let. Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí.

Zákon o zavedení bodového systému vrátil sněmovně s vlastními pozměňovacími návrhy Senát. Požadoval například zrušit zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici a oddálit účinnost zákona o půl roku, tedy na 1. ledna 2007. Sněmovna ale doporučení senátorů odmítla a přijala předlohu v původní sněmovní. Předlohu musí ještě podepsat prezident.

Novinkou je v zákoně také to, že řidič bude moci při nesprávném postupu policisty a následně vzniklé škodě požadovat po policii náhradu škody. Velkých změn doznaly také pokuty. Jejich strop zvedli poslanci až na 50.000 korun. Přijat ale nakonec nebyl návrh, aby profesionální řidiči byli trestáni za nejzávažnější přestupky až dvojnásobnou sazbou. Více pravomocí bude mít i policie. Dozor nad silničním provozem bude rozšířen i o městskou policii, která bude moci zastavovat vozidla a měřit rychlost. Dopravní policie také dostala zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz. Novinkou je i to, že vlastník auta bude muset oznámit, kdo řídil jeho vůz v případě, že jím byl spáchán dopravní přestupek.

KDU-ČSL nabídla ČSSD, že podpoří návrh nového zákoníku práce. Předpokladem dohody je, aby z návrhu byla vypuštěna ustanovení o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů. Od všech ostatních požadavků KDU-ČSL ustupuje, řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vzápětí návrhy lidovců označil za nepřijatelné. "Kdybychom tyto paragrafy vypustili, odbory by ztratily kontrolní pravomoci. Lidovci podle Kalouska chtějí umožnit ČSSD, aby mohla prosadit zákoník bez podpory komunistů. "Jestli je skutečnou prioritou (premiéra) Jiřího Paroubka přijmout zákoník práce tak, aby nebyla ohrožena ochrana zaměstnanců, pak nemá žádný důvod nepřijmout náš návrh," uvedl Kalousek. Rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů, které chtějí lidovci omezit, jsou podle Kalouska přežitkem z 60. let, kdy byli v odborech prakticky všichni zaměstnanci. Nyní je to méně než 40 procent zaměstnanců. Pokud by byl přijat Škromachův návrh, zvýhodňovalo by to odborové funkcionáře, zatímco zaměstnanci neorganizovaní v odborech by na to doplatili, dodal Kalousek.

Pro odbory by byl podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha návrh zákoníku práce nepřijatelný, kdyby byly přijaty požadavky KDU-ČSL omezující pravomoci odborů. Kalousek chce podle něj odbory postavit proti ČSSD nebo snížit jejich roli v ochraně zaměstnanců. Podle Štěcha jsou tyto názory ovlivněny zaměstnavateli. "Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš," řekl ČTK ještě před Kalouskovým prohlášením.

Přijetí zákoníku práce spolu s několika dalšími novými normami by znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Současný kodex, který za 15 let prošel desítkami novel, platí od roku 1966 a patří k nejstarším zákonům.