Zprávy | Z archivu rubriky


Lidé, kteří chtějí hlasovat v parlamentních volbách, možná v budoucnu nebudou muset vážit cestu do volebních místností. Poslance a senátory by mohli volit poštou, předpokládá to novela volebních zákonů, kterou sněmovna pustila do závěrečného čtení. Poslanci o korespondenční volbě zřejmě rozhodnou již v říjnu. Aby začal nový zákon platit, musí ho ve stejné podobě schválit sněmovna i Senát.

Po možnosti hlasovat poštou volali zejména čeští krajané. Nyní mohli poslance volit pouze na zastupitelských úřadech, čehož využilo při posledních sněmovních volbách jen minimum voličů. Vláda chce umožnit korespondenční hlasování všem českým občanům ve volbách do sněmovny i do Senátu. Autoři předlohy mimo jiné doufají, že by to přispělo ke zvýšení účasti lidí v parlamentních volbách.

Středeční sněmovní debata však naznačila, že schvalování předlohy nebude úplně jednoduché. Autorka senátního návrhu Jitka Seitlová se rozšíření korespondenční volby nebránila. Varovala ale poslance, aby novelu nezatěžovali dalšími kontroverzními zásahy do volebních pravidel. Osud zákona v senátu by pak podle ní byl nejistý.

Pokud Parlament korespondenční hlasování schválí, Češi v zahraničí by hlasovací lístky mohli pouze poslat na svůj zastupitelský úřad. Podobnou možnost by měli lidé v Česku; pokud budou v době voleb mimo svůj domov, hlasovací lístek by mohli předem doručit na obecní úřad.

Vztahy ve vládní koalici jsou kvůli zákoníku práce i kauze Unipetrol znovu vyhrocené. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že lidovci nejsou ideálním partnerem a on se jimi nenechá vydírat jako jeho předchůdci. Paroubka rozčililo, že se lidovci přidali k ODS a byli pro to, aby sněmovna jednala o zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu. "V každé jiné zemi by vyletěli z koalice," prohlásil ministerský předseda na adresu menšího koaličního partnera. Dodal, že kvůli zachování politické stability "alespoň do konce roku" on nikoho z koalice vyhazovat nebude. "Já to neučiním a doufám, že koalice vydrží přinejmenším do konce roku," reagoval později premiér na spekulace, že by mohl od příštího roku vládnout v menšinovém kabinetu. ČSSD podle něj ponese vládní odpovědnost až do konce volebního období, od lidovců prý lze čekat s blížícími se volbami cokoliv. Kdyby se KDU-ČSL rozhodla sama koalici opustit, bránit jí nebude.

Především bývalý premiér Vladimír Špidla se podle Paroubka nechal lidovci často bezprecedentně vydírat. Premiér řekl, že on hodlá vrátit ČSSD důvěru a bude prosazovat zákony, k nimž se koalice včetně KDU-ČSL v programovém prohlášení vlády zavázala. To platí například o zákoníku práce. Na klíčovém kodexu se koalice nedokázala dohodnout a ČSSD je připravena jej ve vládě prosadit sama a ve sněmovně s podporou opozice, pravděpodobně komunistů. "Jak řekl jeden čínský politik, mně nezáleží na tom, jestli je kočka černá, nebo bílá, hlavně, že chytá myši. Já chytám myši, a to jsou ty zákony," prohlásil Paroubek. Zdůraznil, že mu je jedno, zda zákoník práce prosadí koalice, nebo ČSSD s pomocí KSČM či ODS. "Zákoník práce bude přijat," uvedl.