Zprávy | Z archivu rubriky


Plesnivé či prošlé potraviny, především uzeniny a sýry, prodával obchod Julius Meinl na Lannově třídě v Českých Budějovicích. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kontroloři přišli na to, že prodavačky v lahůdkách musely na pokyn vedoucího vracet do prodeje potraviny, určené k likvidaci. SZPI na řetězec podala oznámení o podezření z trestného činu prodeje potravin, které ohrožují zdraví a z vydírání, řekla ČTK mluvčí inspekce Daniela Kolejková. Řetězec čekají statisícové pokuty.

Kontrola podle mluvčí objevila, že vedoucí provozu nutil prodavačky v lahůdkách například omývat ve slané či octové vodě plesnivé uzeniny a sýry. Poté je ženy musely potírat olejem, aby vypadaly čerstvě. Zaplísněné potraviny dokonce personál vykrajoval a poté znovu prodával. Do provozu se k těmto úpravám sváželo prošlé zboží i z jiných obchodů řetězce Julius Meinl. "Pracovně se chladírně, kde se omyté uzeniny a sýry ukládaly, říkalo 'kafilérka'," upozornila mluvčí. O praktikách firmy bude SZPI informovat kontrolní úřady ostatních zemích EU.

Ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta dále uvedl, že firma Julius Meinl často nerepektovala nařízení inspektorů, případně je plnila liknavě. "Tento aktuální případ z Českých Budějovic byl už jen poslední kapkou," prohlásil ředitel. SZPI podle něj nicméně nechystá v řetězci Julius Meinl žádné plošné kontroly, protože ty probíhají v celé zemi a i u jiných řetězců celoročně a bude tomu tak i nadále.

Případem se již zabývají policisté. "Pokud shledáme, že byla naplněna skutková podstata trestného činu, zahájíme trestní řízení," řekla mluvčí českobudějovické policie Alena Tonningerová.

Společnost Julius Meinl je prvním obchodním řetězcem, který se rozhodl kvůli silnému konkurenčnímu boji z České republiky odejít. Celkem 67 jejích prodejen koupí firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Aholdu inspekce ve středu uzavřela prodej potravin v Hypernově v Jindřichově Hradci, a to kvůli zamoření provozovny živými i mrtvými myšmi.

Mluvčí polské vlády odmítá obvinění, že polská strana poškozovala práva menšinových akcionářů Unipetrolu. Reagoval tak na čtvrteční vystoupení místopředsedy českých opozičních občanských demokratů Ivana Langera v české Poslanecké sněmovně. ODS se ve svých obviněních opírá o záznam z varšavské schůzky Zdeňka Doležela, někdejšího šéfa kabinetu premiéra Jiřího Paroubka, s polským předsedou vlády Markem Belkou. "Byla to normální diplomatická forma kontaktu, která měla přispět k udržení dobrého klimatu vzájemných polsko-českých investic," řekl ČTK mluvčí polské vlády Dariusz Jadowski. Při schůzce, která se konala 23. srpna, podle něj premiér Belka nehovořil o konkrétních rozhodnutích úřadů.

"Předsedovi polské vlády, pokud se bavíme o investici PKN Orlen v České republice, záleželo na tom, aby byly dodrženy všechny požadavky vymáhané českým právním řádem a zároveň aby nebyl poškozen polský investor," dodal Jadowski. Langer ale požaduje, aby obsah varšavské schůzky prověřila policie. Své podezření opírá o záznam, který údajně pořídil český velvyslanec Bedřich Kopecký. Z textu vyplývá, že polská strana naléhala na to, aby Komise pro cenné papíry ve zkrácené časové lhůtě umožnila koncernu PKN Orlen vykoupit podíly menšinových akcionářů Unipetrolu.

PKN Orlen, kterému česká vláda prodala Unipetrol, měl povinnost vykoupit podíly minoritních akcionářů. Vzhledem k tomu, že jeho první nabídku minoritním vlastníkům Komise pro cenné papíry odmítla, měl polský koncern pozastaven výkon svých akcionářských práv. Toho se snažili využít menší akcionáři Unipetrolu ke svolání valné hromady; na ní by například mohli prosadit do vedení firmy své zástupce a změnit stanovy Unipetrolu. Komise pro cenné papíry měla lhůtu na rozhodnutí o nové nabídce Orlenu do 31. srpna. Pokud by ji celou využila, nestačil by se Orlen ujmout svých práv a na valné hromadě, jež se konala 6. září, zabránit změnám v Unipetrolu. Nakonec ale KCP rozhodla dříve a PKN Orlen získal svá práva včas.

Právě před odletem na varšavskou schůzku se Doležel setkal v Praze s polským lobbistou Jackem Spyrou. V souvislosti s prodejem Unipetrolu si údajně Spyrovi řekl o pětimilionový úplatek. Doležel tvrdí, že úplatek nežádal; úřad vlády s ním ale ukončil pracovní poměr.

Fotbalista Karel Poborský po čtvrtečním vyhazovu z prvního týmu Sparty Praha dlouho bez angažmá nezůstal. Vedení Sparty se v pátek domluvilo na tříměsíčním hostování českého reprezentanta v druholigových Českých Budějovicích, jejichž je Poborský spolumajitelem. ČTK to řekla mluvčí pražského klubu Lenka Raková. Vedení českobudějovického Dynama se s českým rekordmanem v počtu mezistátních zápasů domluvilo na spolupráci už ve čtvrtek večer. "Jsme moc rádi, že k nám Karel přichází. Neznám ve světě moc trenérů, kteří by ho v mužstvu nechtěli mít," prohlásil českobudějovický kouč a sportovní ředitel v jedné osobě František Cipro. Ten by s Poborským rád navázal na úspěšnou spolupráci ze sezony 1995/96, kdy pražské Slavii pomohli po 49 letech k zisku domácího titulu a navíc zažili spanilou jízdu až do semifinále Poháru UEFA. "Myslím, že Karlovo tříměsíční hostování je ideální pro všechny strany. Velmi dobré to je i pro reprezentaci, Karel se udrží v herním rytmu," dodal Cipro.

Trenér věří, že Poborský dokáže Dynamo v druhé lize pozvednout. Týmu, který ještě loni hrál nejvyšší soutěž a letos měl patřit k hlavním aspirantům na postup, zatím patří až 13. pozice. "Taková osobnost určitě hodně pomůže na hřišti i v kabině. Na druhou stranu na něj i celý tým bude vyvinutý velký tlak, každý od nás teď bude čekat zázraky. Pevně ale věřím, že to zvládneme," dodal Cipro.

Poborský byl vyřazen ze sparťanského kádru ve čtvrtek. Klub jako důvod svého rozhodnutí uvedl hráčova slova po středečním pohárovém duelu v Litvínově. Poborský tehdy novinářům řekl, že se vzdává funkce kapitána, neboť nesouhlasí s metodami kouče Jaroslava Hřebíka. Poborský byl dosud nejlépe placeným hráčem nejvyšší soutěže, jeho příjmy byly odhadovány na dva miliony korun měsíčně bez dalších bonusů.

Na odchod bývalého kapitána z Letné už reagovali i sparťanští fanoušci. "Jeho odchod chápeme jako reakci čestného sportovce, který na sklonku kariéry nemá důvod k diplomatickému ústupu a kličkování," stojí v prohlášení letenských Ultras. Ti zároveň znovu odsoudili čtvrteční krok klubového vedení. Označili ho za sobecký počin vůči fotbalové veřejnosti, zcela neadekvátní a nevhodně načasované rozhodnutí. Ultras však vyzvali všechny fanoušky Sparty, aby se v sobotním utkání s Baníkem zdrželi projevů násilí.

Mediální kampaň kolem údajné korupce při privatizaci Unipetrolu podle premiéra Jiřího Paroubka vyvolala skupina Tomáše Pitra, která bojuje proti podnikatelským zájmům šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Premiér se v pátek kvůli kauze sešel se šéfy zpravodajských služeb a požádal je, aby informace k případu předali policii i nejvyšším ústavním činitelům. "Neboť já to vidím jako pokus o útok na ústavní pořádek této země," řekl Paroubek novinářům.

Pitr podle Paroubkových informací dlouhodobě spolupracuje s polským lobbistou Jackem Spyrou, který v privatizaci hájil zájmy společnosti Seta Invest. Spyrovy výroky o údajné korupci českých i polských politiků celou aféru odstartovaly. Od společnosti Seta měl směřovat také údajný pětimilionový úplatek pro bývalého ředitele Paroubkova kabinetu Zdeňka Doležela. Firma se tak prý chtěla vrátit do hry o Unipetrol, který získal polský koncern PKN Orlen.

Společnost Setuza v pátek odmítla, že by proti premiérovi jakkoliv vystupovala. "Společnost Setuza nevede žádnou kampaň proti panu premiérovi," řekla ČTK mluvčí firmy Marie Logrová. "K osobě Tomáše Pitra mohou jen říci, že působí v určitém smyslu jako poradce Setuzy, není ale jejím zaměstnancem, nezastává žádnou funkci v dozorčích orgánech," uvedla. "Zda vlastní nějaký podíl v podniku, nevím," zdůraznila mluvčí.

Babišova a Pitrova skupina pomocí kontaktů na státní správu bojují o ovládnutí výroby biopaliv v České republice, řekl premiér. Na mediální kampani, která má údajně poškodit i české bezpečnostní složky, se podle Paroubka kromě Pitra velmi pravděpodobně podílejí i další osoby. Jejich jména neupřesnil. Znepokojují ho kontakty Pitrovy skupiny na státní správu.

Skupina kolem Pitra podle premiéra zinscenovala schůzky mezi Spyrou, Doleželem a Robertem Piksou, který se vydával za Paroubkova poradce. Právě na těchto setkáních, které zaznamenala skrytá kamera televize Nova, zazněly výroky o obrovských úplatcích údajně provázejících prodej Unipetrolu. Premiér řekl, že Pitr dodával "vybrané informace" přímo televizi Nova. "Spyra a (reportér TV Nova Janek) Kroupa se setkávali přímo na pokyn Pitra," řekl ministerský předseda.

Televize Nova s vyjádřením premiéra o účelovém spojení Pitra a Novy nesouhlasí; podle mluvčí televize Veroniky Šmítkové byl Pitr jen jedním z respondentů, na kterého se autoři reportáže obrátili. To, že se reportéři setkávali s lidmi možná zapletenými do kontroverzních kauz, je podle ní obvyklý a letitý postup. "(Reportér) se pokusil úspěšně zjistit, o čem jsou schůzky šéfa kabinetu premiéra s člověkem (Spyrou), který je tak podivný, že by se s ním vládní úředník ve vysoké funkci nejspíš scházet vůbec neměl," uvedla.

Premiérovo podezření v prohlášení zaslaném ČTK naopak podpořil šéf Agrofertu Babiš. "Podobná podezření, o nichž dnes hovořil premiér, chováme již delší dobu a nově zveřejněné informace je pouze potvrzují," uvedl Babiš. Dodal také, že kauzu kolem Unipetrolu odstartovaly články v polském deníku Rzeczpospolita a teprve poté se další informace objevily v českých médiích. Podle Babiše to vede k podezření, že za případem "nestojí pouze jeden český subjekt".