Zprávy | Z archivu rubriky


Místopředseda ODS Ivan Langer podezírá vrcholné polské politiky z poškození či pokusu o poškození minoritních akcionářů Unipetrolu. Při interpelacích ve sněmovně uvedl, že jde mimo jiné o polského premiéra Marka Belku. Podezření podle něj vychází ze záznamu o jednání Belky s bývalým šéfem sekretariátu českého premiéra Zdeňkem Doleželem, který je podle Langra podezřelý též. Česká policie má podle Langra neodkladně zahájit vyšetřování. Dokument, který při jednání Belky s Doleželem pořídil český velvyslanec, předal ministru vnitra Františku Bublanovi. Kromě Belky a Doležela Langer podezírá i ministra státního pokladu Polské republiky Jacka Sochu a předsedu dozorčí rady PKN Orlen Jacka Bartkiewicze. Poškozeno má být podle Langra zhruba 100.000 akcionářů Unipetrolu.

Z dokumentu o jednání vyplývá, že polská strana naléhala na to, aby Komise pro cenné papíry umožnila PKN Orlen vykoupit akcie minoritních akcionářů Unipetrolu ve zkrácené časové lhůtě. Výsledek privatizace měl mít přímý dopad na česko-polské vztahy. Někteří zástupci ODS nařkli premiéra Jiřího Paroubka, že rozhodnutí KCP o akciích Unipetrolu ovlivnil. "Jednání (Belky s Doleželem) není o ničem jiném než o rozhodnutí KCP tak, jak dva dny poté rozhodla," uvedl Martin Říman (ODS). Paroubek to důrazně odmítl. Jakýkoli zásah při rozhodování o těchto akciích vyloučil i předseda KCP Pavel Hollmann.

Na přípravě teroristického útoku, který česká kontrarozvědka pomohla v minulých měsících zastavit, se nepodíleli žádní čeští občané. ČTK to sdělil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert. První signál, že osoby "arabského vzhledu" žijící ve Španělsku mají velký zájem opatřit si v ČR zbraně, získala BIS v létě 2004. Informace se ukázaly jako věrohodné, podezřelí byli později zadrženi. Chystaný útok se neměl týkat České republiky. Zarazila ho společná česko-španělská operace. "Ve svém důsledku zamezila teroristickému útoku, který se velmi pravděpodobně měl odehrát v Evropě v některé ze zemí EU," uvedl Šubert. Podle něj práce se Španěly byla vynikající a zpravodajci z obou zemí by se bez sebe v tomto případě neobešli.

Skupinu lidí, která útok připravovala, podle informací České televize zadržely úřady ve Španělsku. Obvinily ji z příslušnosti k teroristické organizaci a ze spiknutí kvůli spáchání teroristického útoku.

Šubert připomněl také již zveřejněný případ, kdy BIS provedla kroky k zastavení teroristického útoku plánovaného z Iráku za vlády diktátora Saddáma Husajna. Iráčtí zpravodajci dostali za úkol zamezit vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda do Iráku a jednou z variant měl být i útok teroristů. Podle Šuberta existují i další případy, kdy se BIS podílela na zmaření teroristického útoku. Jejich zveřejnění ale zatím brání ochrana zpravodajských zdrojů. "Sebemenší náznak, sebemenší zmínka by mohla zdroje dekonspirovat a ohrozit jejich život," uvedl mluvčí.