Zprávy | Z archivu rubriky


Život a dílo českého humanisty a evangelického myslitele Přemysla Pittra mapuje výstava, která byla v sobotu zahájena v Muzeu bezpráví v Ivančicích. Expozici připravilo ke 110. výročí Pittrova narození Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze spolu s Nadačním fondem Přemysla Pittra a Olgy Fierzové.Výstava prostřednictvím dobových dokumentů a fotografií seznámí s činností Pittra, který se spolu se svou nejbližší spolupracovnicí Olgou Fierzovou zasloužil o záchranu více než 800 českých, německých a židovských dětí za druhé světové války. Po válce pomáhali s adaptací dětí na mírový život po návratu z koncentračních táborů. "V 50. letech se však Pitter dostal do nemilosti tehdejšího režimu, protože vyjádřil nesouhlas s principem kolektivní viny v souvislosti s odsunem Němců z českého pohraničí," připomněl jeden z autorů výstavy Ludovít Emanuel. Pitter proto emigroval v roce 1952 do Německa, kde ve svých aktivitách pokračoval v uprchlickém táboře Valka. V roce 1962 spolu s Fierzovou odešli do Švýcarska a založili tam Husův sbor, českou školu a Společnost pro vědu a umění. Právě problematice odsunu Němců z Brna na přelomu května a června 1945 je v ivančickém muzeu věnována i stálá expozice. Na přelomu května a června 1945 bylo při akci, někdy nazývané také Pochod smrti, odsunuto z Brna kolem 20.000 Němců. Stalo se tak na základě vyhlášky Národního výboru ještě předtím, než odsun německého obyvatelstva z Československa schválila v srpnu téhož roku Postupimská konference.

Soukromí lékaři v průběhu příštích dvou týdnů uzavřou na jeden den své ordinace. Budou tak protestovat proti špatnému systému financování zdravotnictví. K chystané akci se zřejmě připojí i zubaři a lékárníci a další specialisté, avšak pouze symbolicky. Lékaři se na tom dohodli v sobotu na svém setkání v Milovech na Žďársku. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka se lékaři během příštího týdne pokusí oslovit premiéra Jiřího Paroubka a seznámí ho s vlastními návrhy řešení. Nejde jen o oddlužení pojišťoven, ale systémové změny. V den, kdy lékaři zavřou ordinace, se sjedou do Prahy. "Vyzývám je, aby to udělali v zájmu svých pacientů," řekl Jelínek. Datum protestní akce lékaři oznámí v úterý, kdy se má sejít Koalice soukromých lékařů, jejímž členem je také Česká stomatologická komora, přizvána je i Česká lékárnická komora. Vedle 20.000 soukromých lékařů, praktiků i specialistů, se tak do protestů může zapojit i 7000 zubařů a 6800 lékárníků. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se přes opakované pozvání jednání lékařů nezúčastnila. Podle Reného Pechara z odboru zdravotního pojištění ministerstva zdravotnictví připravilo ministerstvo systém krátkodobých stabilizačních opatření. Díky nim by měly vzrůst příjmy a omezit se výdaje systému veřejného zdravotního pojištění. "Půjde hlavně o odkoupení pohledávek, postupně by se měl odstranit celý deficit," uvedl Pechar. Schodek v systému financování podle Pechara dosahuje deseti miliard, odkoupením pohledávek by letos do systému mělo přijít 3,8 miliardy korun.

Stanislav Gross v sobotu dopoledne překvapivě oznámil, že rezignuje na funkci předsedy ČSSD. Členům Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl, že nebude kandidovat ani ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Svůj odchod z čela strany zdůvodnil tím, že nechce sociální demokracii poškozovat v době, kdy čelí "nesmyslným kauzám". "Sociální demokracie je hnutí, které je podle mého názoru nejlepším receptem pro budoucnost České republiky. A já nemám právo v době, kdy jsem nesmyslnými kauzami skandalizován, kdy v té mediální štvanici nejsem schopen efektivní obrany, riskovat osud tohoto hnutí," řekl Gross. Nejsilnější vládní stranu nyní povede její první místopředseda, ministr financí Bohuslav Sobotka. Paroubek vzápětí ocenil Grossův krok, který označil za velkou osobní oběť. Grossův krok je ale podle něho výzvou k očistě české politiky. Stejným způsobem by měli podle premiéra reagovat šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, předseda ODS Mirek Topolánek a šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "I v jejich případech byly nejasnosti, podle mého názoru v těch jejich bytových záležitostech, mnohem větší než u Stanislava Grosse, a měli by na to reagovat," prohlásil Paroubek před novináři. Premiér soudí, že přijde doba, kdy se Gross do politiky vrátí. Gross odešel z čela vlády letos v dubnu kvůli nejasným majetkovým poměrům své rodiny. V premiérském křesle ho nahradil Paroubek, za jehož vlády se výrazně zvýšily preference ČSSD i popularita kabinetu. V poslední době se Grossovo jméno objevilo v souvislosti s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu. Gross v sobotu uvedl, že se proti nařčením bude hájit soudní cestou.