Zprávy | Z archivu rubriky


Stanislav Gross v sobotu dopoledne překvapivě oznámil, že rezignuje na funkci předsedy ČSSD. Členům Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl, že nebude kandidovat ani ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Svůj odchod z čela strany zdůvodnil tím, že nechce sociální demokracii poškozovat v době, kdy čelí "nesmyslným kauzám". "Sociální demokracie je hnutí, které je podle mého názoru nejlepším receptem pro budoucnost České republiky. A já nemám právo v době, kdy jsem nesmyslnými kauzami skandalizován, kdy v té mediální štvanici nejsem schopen efektivní obrany, riskovat osud tohoto hnutí," řekl Gross. Nejsilnější vládní stranu nyní povede její první místopředseda, ministr financí Bohuslav Sobotka. Paroubek vzápětí ocenil Grossův krok, který označil za velkou osobní oběť. Grossův krok je ale podle něho výzvou k očistě české politiky. Stejným způsobem by měli podle premiéra reagovat šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, předseda ODS Mirek Topolánek a šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "I v jejich případech byly nejasnosti, podle mého názoru v těch jejich bytových záležitostech, mnohem větší než u Stanislava Grosse, a měli by na to reagovat," prohlásil Paroubek před novináři. Premiér soudí, že přijde doba, kdy se Gross do politiky vrátí. Gross odešel z čela vlády letos v dubnu kvůli nejasným majetkovým poměrům své rodiny. V premiérském křesle ho nahradil Paroubek, za jehož vlády se výrazně zvýšily preference ČSSD i popularita kabinetu. V poslední době se Grossovo jméno objevilo v souvislosti s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu. Gross v sobotu uvedl, že se proti nařčením bude hájit soudní cestou.

Soukromí lékaři v průběhu příštích dvou týdnů uzavřou na jeden den své ordinace. Budou tak protestovat proti špatnému systému financování zdravotnictví. K chystané akci se zřejmě připojí i zubaři a lékárníci a další specialisté, avšak pouze symbolicky. Lékaři se na tom dohodli v sobotu na svém setkání v Milovech na Žďársku. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka se lékaři během příštího týdne pokusí oslovit premiéra Jiřího Paroubka a seznámí ho s vlastními návrhy řešení. Nejde jen o oddlužení pojišťoven, ale systémové změny. V den, kdy lékaři zavřou ordinace, se sjedou do Prahy. "Vyzývám je, aby to udělali v zájmu svých pacientů," řekl Jelínek. Datum protestní akce lékaři oznámí v úterý, kdy se má sejít Koalice soukromých lékařů, jejímž členem je také Česká stomatologická komora, přizvána je i Česká lékárnická komora. Vedle 20.000 soukromých lékařů, praktiků i specialistů, se tak do protestů může zapojit i 7000 zubařů a 6800 lékárníků. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se přes opakované pozvání jednání lékařů nezúčastnila. Podle Reného Pechara z odboru zdravotního pojištění ministerstva zdravotnictví připravilo ministerstvo systém krátkodobých stabilizačních opatření. Díky nim by měly vzrůst příjmy a omezit se výdaje systému veřejného zdravotního pojištění. "Půjde hlavně o odkoupení pohledávek, postupně by se měl odstranit celý deficit," uvedl Pechar. Schodek v systému financování podle Pechara dosahuje deseti miliard, odkoupením pohledávek by letos do systému mělo přijít 3,8 miliardy korun.

Vyšetřování nejznámějšího případu souvisejícího se zkrachovanou Investiční a poštovní bankou (IPB), kauzy České pivo, se po dlouhé době hne kupředu. Britské úřady vyhověly české žádosti o právní pomoc a vyslechnou představitele japonské investiční banky Nomura. Ta má hlavní sídlo pro Evropu v Londýně. Česká policie ale stále ještě čeká na žádost o právní pomoc z Kajmanských ostrovů a Kanady. V kauze České pivo jsou za úvěrový podvod obviněni bývalí náměstci generálního ředitele IPB Libor Procházka a Aladár Blass a šest podnikatelů. Obvinění se týká transakce z let 1997 až 2000 s akciemi Plzeňského Prazdroje. Policie v souvislosti s krachem IPB vyšetřuje několik případů. Uzavřela zatím dva. Případ Restitučního investičního fondu (RIF), kvůli němuž byl obviněn sám Procházka, skončil zastavením stíhání. Podle žalobkyně Procházka nespáchal žádný trestný čin. Verdikt posvětilo i Nejvyšší státní zastupitelství. Druhou kauzou, kterou policie uzavřela, je případ emise dluhopisů za šest miliard korun, v němž jsou od roku 2002 obviněni někdejší generální ředitel IPB Jan Klacek, Procházka, Blaas a čtyři členové představenstva. Kromě jednoho ze členů představenstva, u něhož policie navrhla zastavení stíhání, chce vyšetřovatel všechny poslat před soud. Státní zástupkyně obžalobu zatím nepodala. Na IPB uvalila Česká národní banka nucenou správu 19. června 2000. O tři dny později koupila tento peněžní ústav ČSOB. Její zástupci potom podali na bývalý management IPB desítku trestních oznámení. Stát za očištění IPB zaplatil přes 100 miliard korun.