Zprávy | Z archivu rubriky


Miliardář Radovan Krejčíř je nově podezřelý také z podvodu se směnkami. Policie jej v této věci prověřuje od konce srpna. Směnky za desítky milionů korun, jejichž proplacení se Krejčíř domáhal, se mají týkat středočeských sběrných surovin. Krejčíř směnky předložil pražskému městskému soudu, pak se ale objevilo podezření, že jsou falešné. Zástupci sběrných surovin tvrdí, že takové směnky nepodepsali. Krejčíř v červnu utekl kriminalistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích a nyní pobývá na Seychelách. V Česku je stíhán za půlmiliardový celní únik, za vytunelování firmy Technology Leasing a za přípravu vraždy celníka. U ostravského soudu čelí obžalobě, že podvodným způsobem vylákal od představitelů společnosti Frymis 55.000 akcií otrokovické teplárny v hodnotě 75 milionů korun. Dosud nebyl pravomocně odsouzen. Policie stíhá i jeho manželku Kateřinu Krejčířovou. Viní ji z praní špinavých peněz. Krejčířovi si před lety "koupili" občanství Seychelských ostrovů, kde se nyní i se synem zdržují a do Česka se zatím nehodlají vrátit. V případě Krejčíře už ministerstvo spravedlnosti podniká kroky k jeho vydání do Česka. Tento týden hodlá předat seychelským úřadům oficiální extradiční žádost. Jedná také o možném uzavření smlouvy o vydávání stíhaných a odsouzených osob.

Radovan Krejčíř vycestoval z ČR údajně na falešný pas znějící na jméno Tomiga. Později ho použil i při cestě z Dubaje na Seychely. Použití falešného pasu podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové zřejmě zkomplikuje další pobyt Krejčířových na Seychelách a zvýší šance na podnikatelovo vydání z této země do České republiky. "Od útěku pana Krejčíře bylo zřejmé, že jmenovaný nemá řádný seychelský cestovní pas, protože ten mu byl zajištěn při domovní prohlídce. Stejně tak jsou v držení policie i další seychelské doklady znějící na jméno Radovana Krejčíře. Proto bylo jasné, že pan Krejčíř musel opustit území ČR na falešný pas," sdělila Kosinová. Krejčíř zhruba od poloviny července pobýval v Istanbulu. Odtud 30. července odcestoval do Dubaje. Tomiga alias Krejčíř pak podle Kosinové zamířil s falešným pasem na Seychely, kam ho již doprovázela manželka se synem. Ti však měli české pasy. Krátce po příletu Krejčíř požádal o vydání nového cestovního dokladu, který prý ztratil.

Evropská atletická asociace (EAA) zamítla kandidaturu Prahy na pořádání halového mistrovství Evropy v atletice v roce 2009. Důvodem je názor komisařů EAA, že v Sazka Areně, kde by se šampionát konal, může nastat problém s instalací dráhy a je omezená viditelnost z ochozů. Český atletický svaz (ČAS) však s tímto vyjádřením nesouhlasí. EAA však nepřijala ani kandidaturu Istanbulu, jediného dalšího zájemce o organizaci šampionátu za čtyři roky. O pořadateli mistrovství Evropy tak rada EAA na svém zasedání příští týden v sobotu 1. října v Amsterodamu jednat nebude. Vedení ČAS ale bude proti tomuto rozhodnutí bojovat. "Máme expertizy a několik posudků, že ta dráha se tam vejde," řekl šéf kandidatury a místopředseda ČAS Libor Varhaník. Svaz připouští problém viditelnosti. "Ale tento problém nastává v každé multifunkční hale a dá se řešit," prohlásil předseda svazu Karel Pilný. Svaz usiloval o organizaci evropského halového šampionátu již pro rok 2007, ale nedostal finanční záruky od české vlády a od úmyslu odstoupil. ČAS potřebuje více než 50 milionů korun, asi 30 milionů na organizaci a 20 milionů na vybudování rozebíratelného oválu. Tentokrát už však má ČAS příslib dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Dráha by se využila na domácí atletické šampionáty a pravidelný mezinárodní halový mítink. "Jsme schopni uspořádat moderní šampionát, umožnil by zcela nové pojetí prezentace atletiky, které tato hala nabízí," uvedl Varhaník.

Předseda ODS Mirek Topolánek soudí, že ať už z německých voleb vzejde jakákoliv vláda, česko-německé vztahy to zásadně neovlivní. Obává se ale toho, že patový výsledek neumožní zásadní reformy, důležité i pro českou ekonomiku. Politici ČSSD si zase všímají toho, jak německý kancléř Gerhard Schröder dokázal vyvést sociální demokracii z beznadějné situace, a věří v podobný průběh i v České republice. Topolánek ale tvrdí, že srovnávat obě země nelze. Předčasné volby v Německu vyhrál opoziční blok CDU/CSU Angely Merkelové, Schröderova SPD ovšem zaostala jen o necelé procento. Obě strany chtějí vládnout, budou ale těžko hledat většinu. "Patová situace nevytváří prostor pro reformy, které by měly pozitivní vliv na německou, tím pádem evropskou i českou ekonomiku," řekl Topolánek ČTK. Za špatnou zprávu považuje i to, že se zřejmě příliš neposune řešení problémů v Evropské unii. Předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka z ČSSD uvedl, že výsledky německých voleb jsou s ohledem na předvolební prognózy překvapivé a pro SPD velmi pozitivní. "Jistě to bude motivace i pro českou sociální demokracii v současné situaci a doufejme, že to bude inspirace pro české voliče," řekl. Také premiér a pravděpodobný volební lídr ČSSD Jiří Paroubek ocenil, jak Schröderova SPD dotáhla favorizované křesťanské demokraty, i když tomu málokdo věřil. "Pro české národní zájmy je takováto vyrovnanost volebních výsledků dobrá," řekl premiér v neděli večer. Nečeká žádné podstatné změny ve "vynikajících česko-německých vztazích".