Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští demokraté vyzvali premiéra Jiřího Paroubka, aby umožnil konání předčasných voleb ještě do konce roku. Vedení nejsilnější opoziční strany tak reagovalo na sobotní výzvu ministerského předsedy, který řekl, že se mimořádným volbám nebude bránit, když k nim vyzvou ODS nebo KDU-ČSL. ODS má představu, že by předseda vlády už v pondělí podal demisi. Do třetího října by byl Paroubek třikrát za sebou pověřen sestavením kabinetu a třikrát by nezískal důvěru Poslanecké sněmovny. V takovém případě by mohl prezident 3. října vyhlásit v předepsané šedesátidenní lhůtě volby, které by se mohly uskutečnit nejpozději začátkem prosince. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka by se tento postup mohl uskutečnit při vzájemné spolupráci sněmovny a prezidenta Václava Klause.

Paroubek vzápětí uvedl, že na scénář ODS nehodlá přistoupit, volby považuje za reálné až v únoru nebo březnu. "V pondělí rozhodně neodstoupím. Jsme ochotni jednat s ODS o zkrácení volebního období, ale ne podle not ODS," řekl premiér na setkání s občany v Blansku. Paroubek v sobotu na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl, že lídři ODS a lidovců by měli skončit s "konspirací a podrazy", a raději otevřeně vyzvat k předčasným volbám. On pak takovou výzvu přijme. V první reakci lidovci i občanští demokraté Paroubkův apel odmítli jako nesmysl. V neděli Topolánek řekl, že předčasné volby příští rok už opravdu nemají cenu, když je řádný termín v polovině června. Proto je řešením vypsání voleb ještě letos. "Vláda ČSSD je dlouhodobě nestabilní, není schopna vládnout a účinně řešit problémy občanů České republiky. ČSSD je zároveň v podezření z rozsáhlých korupčních skandálů, a ztratila tak věrohodnost dál vést tuto zemi," shodlo se vedení ODS.

Novým předsedou Strany zelených se na sjezdu v Pardubicích stal šestačtyřicetiletý Martin Bursík. V čele této mimoparlamentní strany vystřídal odvolaného Jana Beránka. Sjezd také schválil Bursíkovu koncepci, aby strana šla do sněmovních voleb v příštím roce sama. Dosavadní předseda Jan Beránek se zasazoval o předvolební spojení Zelených s dalšími liberálními stranami. Podle Beránka by samotní Zelení mohli ve volbách získat až pět procent, ve spojení s dalšími stranami by prý ale usilovali o více než deset procent. "Jen ve spojení s liberály budou Zelení schopni čelit snaze ODS zavést po volbách většinový volební systém," řekl na sjezdu Beránek. To ale delegáti odmítli. Podle Bursíka spojení s liberály nedává smysl a Zelení by tím ztratili věrohodnost. Bursík věří, že překoná rozdělení strany, které bylo i příčinou Beránkova odvolání. Voličům chce nabídnout i jiná témata než z oblasti životního prostředí, například lidských práv a ochrany spotřebitele. Přitáhnout chce ekologicky orientované voliče ze všech stran. Bursík, který byl dosud členem předsednictva strany, byl v minulosti členem Občanského fóra, Svobodných demokratů a KDU-ČSL. V roce 1998 byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského. Nyní je externím poradcem ministra životního prostředí a ředitelem společnosti Ecoconsulting. Členem Strany zelených je od loňského června.

Nadační fond Socrates udělil osmi českým školám Evropskou jazykovou cenu Label za originální projekty z oblasti jazykového vzdělávání. Fond tak ocenil české školy již počtvrté. Poprvé také ocenil učitele jazyků. Cenu Evropský učitel jazyků získalo šest pedagogů. Vítězové si cenu spojenou s finanční odměnou převezmou v pondělí v Senátu v rámci Evropského dne jazyků. Národní agentura vybrala například projekt Soukromého vzdělávacího centra a Základní školy Sluníčko v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, který se zaměřuje na výuku angličtiny a francouzštiny malých dětí. Chlapci a děvčata komunikují se svými zahraničními kamarády prostřednictvím webových kamer a počítače. Cizí řečí žáci hovoří i při různých soutěžích a školních akcích. Cenu získala také Základní škola německo-českého porozumění v Praze 8, jejíž pedagogové vedou děti k výuce jazyka prostřednictvím dramatizace pohádek v němčině. Dalšími oceněnými jsou Obchodní akademie a Vyšší odborná škola obchodní v Brně, Základní škola Lidická v Hrádku nad Nisou na Liberecku, mateřské školy ve Vsetíně a Poběžovicích a základní školy v Novém Městě nad Metují na Náchodsku a Sezimově Ústí na Táborsku.

Prahou prošel karneval technařů

Po několikahodinovém pochodu centrem Prahy dorazili v sobotu večer na Štvanici příznivci technohudby. Část účastníků byla převlečena v karnevalových maskách. Účelem akce bylo znovu vyjádřit požadavek na nezávislé vyšetření zásahu proti CzechTeku a demisi ministra vnitra Františka Bublana. Na doprovodných vozidlech byla vylepena hesla jako "Paroubek je lhář" nebo ironické "Hoši, děkujem" s fotografií z brutálního zásahu policejních těžkooděnců proti nepovolené technoparty v Mlýnci na Tachovsku. Pomalý pochod technařů provázela desítka malých zvukových systémů v autech a autobusech, občerstvení obstarávaly pojízdné pípy. Policie během cesty do průvodu nijak nezasahovala, její auto jelo pouze v čele průvodu a její příslušníci odkláněli dopravu na předem ohlášené trase. Pořadatelé pochodu sami korigovali jeho směr a také žádali řidiče, aby jeli jinudy. Akci sledoval policejní vrtulník se světlomety.