Zprávy | Z archivu rubriky


Novým předsedou Strany zelených se na sjezdu v Pardubicích stal šestačtyřicetiletý Martin Bursík. V čele této mimoparlamentní strany vystřídal odvolaného Jana Beránka. Sjezd také schválil Bursíkovu koncepci, aby strana šla do sněmovních voleb v příštím roce sama. Dosavadní předseda Jan Beránek se zasazoval o předvolební spojení Zelených s dalšími liberálními stranami. Podle Beránka by samotní Zelení mohli ve volbách získat až pět procent, ve spojení s dalšími stranami by prý ale usilovali o více než deset procent. "Jen ve spojení s liberály budou Zelení schopni čelit snaze ODS zavést po volbách většinový volební systém," řekl na sjezdu Beránek. To ale delegáti odmítli. Podle Bursíka spojení s liberály nedává smysl a Zelení by tím ztratili věrohodnost. Bursík věří, že překoná rozdělení strany, které bylo i příčinou Beránkova odvolání. Voličům chce nabídnout i jiná témata než z oblasti životního prostředí, například lidských práv a ochrany spotřebitele. Přitáhnout chce ekologicky orientované voliče ze všech stran. Bursík, který byl dosud členem předsednictva strany, byl v minulosti členem Občanského fóra, Svobodných demokratů a KDU-ČSL. V roce 1998 byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského. Nyní je externím poradcem ministra životního prostředí a ředitelem společnosti Ecoconsulting. Členem Strany zelených je od loňského června.

Nadační fond Socrates udělil osmi českým školám Evropskou jazykovou cenu Label za originální projekty z oblasti jazykového vzdělávání. Fond tak ocenil české školy již počtvrté. Poprvé také ocenil učitele jazyků. Cenu Evropský učitel jazyků získalo šest pedagogů. Vítězové si cenu spojenou s finanční odměnou převezmou v pondělí v Senátu v rámci Evropského dne jazyků. Národní agentura vybrala například projekt Soukromého vzdělávacího centra a Základní školy Sluníčko v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, který se zaměřuje na výuku angličtiny a francouzštiny malých dětí. Chlapci a děvčata komunikují se svými zahraničními kamarády prostřednictvím webových kamer a počítače. Cizí řečí žáci hovoří i při různých soutěžích a školních akcích. Cenu získala také Základní škola německo-českého porozumění v Praze 8, jejíž pedagogové vedou děti k výuce jazyka prostřednictvím dramatizace pohádek v němčině. Dalšími oceněnými jsou Obchodní akademie a Vyšší odborná škola obchodní v Brně, Základní škola Lidická v Hrádku nad Nisou na Liberecku, mateřské školy ve Vsetíně a Poběžovicích a základní školy v Novém Městě nad Metují na Náchodsku a Sezimově Ústí na Táborsku.

Prahou prošel karneval technařů

Po několikahodinovém pochodu centrem Prahy dorazili v sobotu večer na Štvanici příznivci technohudby. Část účastníků byla převlečena v karnevalových maskách. Účelem akce bylo znovu vyjádřit požadavek na nezávislé vyšetření zásahu proti CzechTeku a demisi ministra vnitra Františka Bublana. Na doprovodných vozidlech byla vylepena hesla jako "Paroubek je lhář" nebo ironické "Hoši, děkujem" s fotografií z brutálního zásahu policejních těžkooděnců proti nepovolené technoparty v Mlýnci na Tachovsku. Pomalý pochod technařů provázela desítka malých zvukových systémů v autech a autobusech, občerstvení obstarávaly pojízdné pípy. Policie během cesty do průvodu nijak nezasahovala, její auto jelo pouze v čele průvodu a její příslušníci odkláněli dopravu na předem ohlášené trase. Pořadatelé pochodu sami korigovali jeho směr a také žádali řidiče, aby jeli jinudy. Akci sledoval policejní vrtulník se světlomety.