Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud se česká fotbalová reprezentace probojuje na mistrovství světa bez nutnosti absolvovat v závěru listopadu baráž pro týmy z druhých míst, střetne se ve volném termínu zřejmě s Itálií i s dalším dosud nespecifikovaným soupeřem. Uvedl to generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. Fousek tak potvrdil slova trenéra italské reprezentace Marcella Lippiho, který pro agenturu AP prohlásil, že ve volném "barážovém" termínu hodlá sehrát dva zápasy: proti Čechům a s Nizozemci. Český tým je v rozehrané kvalifikaci na mistrovství světa v první skupině na druhém místě a čeká ho zápas s vedoucími Nizozemci na vlastním hřišti. Navíc je zatím hodně pravděpodobné, že z první skupiny si zajistí přímý postup dva týmy. Italové jsou v čele páté skupiny, kde mají po šesti odehraných zápasech v čele čtyřbodový náskok.

Neuvěřitelný příběh se šťastným koncem zažívá český fotbalista Petr Mikolanda. Dvacetiletý hráč Viktorie Žižkov zaujal na třítýdenních testech v anglickém klubu West Ham United natolik, že v Londýně zůstane natrvalo. Vedení klubu mu nabídlo tříletý kontrakt, se zástupci Žižkova je na podmínkách transferu předběžně domluveno. Blížící se přestup potvrdil hráčův agent Ondřej Chovanec.

Fotbalisté Sparty Praha vyhráli přípravný zápas s italským celkem Udinese Calcio na soustředění ve Švýcarsku 2:1. Vítěznou branku vstřelil čtyři minuty před koncem Miroslav Slepička. Za Udine skóroval syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saíd, jenž přišel do klubu v červnu z Perugie.

Hokejový útočník Jaromír Jágr se v neděli večer vrátil do Prahy, ale vedení Omsku se jeho služeb ani po skončení výluky v NHL stále nechce vzdát. Jágr má však smlouvu s New Yorkem Rangers, odkud ho stěží uvolní. "Toho jsme si vědomi, ale proč bychom si nevyslechli někoho, kdo má o něj velký zájem," řekl Jágrův osobní trenér Marian Jelínek. Samotný hráč připustil, že stále není pevně rozhodnut, kde bude dále hrát. "Srdce mě táhne do Omsku, ale rozum do Ameriky," řekl Jágr televizi Nova.

Třiadvacáté místo obsadil plavec Květoslav Svoboda v rozplavbách na 200 metrů volný způsob na mistrovství světa v Montrealu a stejně jako v neděli na dvojnásobné trati do dalších bojů nepostoupil. Účast v semifinále unikla obhájci senzačního čtvrtého místa v této disciplíně z předloňského šampionátu v Barceloně o 45 setin.

Cyklistický speciál, na němž vytvořil Ondřej Sosenka v Moskvě na dráze v Krylatském světový rekord v hodinovce, hodlá dát český cyklista do aukce. Utržené peníze věnuje na charitu. Vydražit se chystá i dres a helmu, v nichž úspěšný pokus absolvoval. Tvůrce speciálu Francesco Moser, jeden z předchůdců Sosenky v rekordních zápisech, se však nechal slyšet, že chce kolo zpět. "Kdepak, já ho z ruky nedám," řekl Sosenka, jenž před týdnem zajel za šedesát minut 49,700 kilometru a o 250 metrů překonal výkon Brita Chrise Boardmana. "Měl jsem slíbena kola dvě, ale přišlo jen jedno. Myslím, že to druhé je v Itálii," uvedl český cyklista.

Čeští politici vyjádřili lítost a zármutek nad úmrtím ministra kultury Pavla Dostála. Exprezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar považují Dostálův odchod za velkou ztrátu pro Českou republiku. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že Dostálovo úmrtí je obrovskou ztrátou pro sociální demokracii. Podle prezidenta Václava Klause byl Dostál důkazem toho, že politika nemusí za každou cenu lidi rozdělovat. "Že i když se díváme na leckteré politické věci odlišně, můžeme být v tak hezkém vztahu, jako jsme byli s Pavlem Dostálem. V tom byl, myslím, výjimkou," řekl Klaus novinářům. Paroubek řekl, že Dostál byl skvělý člověk, vynikající služebník státu a dobrý ministr. Málokterý člověk měl na českou veřejnost takový vliv jako on, uvedl. "Potkávali jsme se často v divadle. Měl mimořádný vztah ke kultuře a umělcům. Rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět," uvedl premiér. V České televizi Paroubek poukázal na to, že Dostál provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Řada projektů pod jeho vedením se až neskutečně povedla, řada jich bude působit dlouhá léta ještě po jeho odchodu, pokračoval Paroubek. Dostál byl podle něj mimořádně respektovaný člověk v české kultuře a také velmi oblíbený. "Pokud jde o sociálnědemokratickou stranu, byl jednou z čelných osobností strany a byl také nejuznávanější politickou osobností země z výkonných politiků. Samozřejmě pro ČSSD je to obrovská ztráta," řekl Paroubek v ČT. Václava Havla i jeho manželku Dagmar zpráva o úmrtí hluboce zasáhla. Byli dobří osobní přátelé, Dostál byl podle Havla ministrem, který měl kulturu opravdu rád, protože z ní sám vzešel, řekl ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Dostálův odchod považují manželé Havlovi za velkou ztrátu pro naši zemi. Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman řekl, že se s Dostálem naposledy setkal zhruba před měsícem, kdy ho s manželkou navštívil v nemocnici v Brně. Dostál tehdy podle Zemana překypoval životním optimismem a stále ještě věřil, že nemoc překoná. "Ten optimismus byl tak sugestivní, že jsem tomu uvěřil i já. O to více je mně líto, že odešla jedna z mála skutečných osobností, které jsem v životě znal," konstatoval Zeman. Zpráva o Dostálově smrti hluboce zasáhla předsedu vládní KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Pavel Dostál byl skvělý a statečný chlap. Neměli jsme stejné politické názory, ale řadu věcí jsme společných měli. Měl jsem ho velmi rád a bude mi moc chybět. Bude mi hrozně chybět naše vzájemné posílání si básniček po esemeskách, tu jeho poslední si budu pamatovat do smrti," řekl. "Je mi to strašně líto, že zemřel," uvedl předseda opoziční ODS Topolánek, který se zprávu o Dostálově úmrtí dověděl z vysílání rozhlasu. S Dostálem si tykal a měl ho rád.

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Do České republiky se vrátilo několik set turistů, kteří se rozhodli kvůli sobotním teroristickým útokům přerušit svou dovolenou v Egyptě. Navzdory explozím však zhruba stejný počet lidí do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch odletěl. Zájezdy měli předplacené a nezrušili je, i když tak podle cestovních kanceláří mohli učinit zadarmo. "Rušení zájezdů zatím není hromadné. Co mám zprávy od kolegů, tak může jít tak o jedno procento lidí," uvedla majitelka kladenské cestovní agentury LC Kontakt Romana Literová. Větší část turistů letěla podle Daniely Hupákové z tiskového oddělení ČSA do Egypta z Prahy, přibližně čtvrtina startovala z Ostravy. Pracovnice ostravské kanceláře Exim Tours ale řekla, že od explozí agentura zatím žádný nový zájem o pobyt v Šarm aš- Šajchu nezaznamenala. Zájezdy do jiných egyptských letovisek se ale podle ní prodávají. Podle odhadů ministerstva zahraničí se v oblasti nachází 1500 až 2000 českých občanů, kteří jsou ubytováni v několika desítkách hotelů. Informace pochází od velkých cestovních kanceláří i z odhadů diplomatů. Při sobotních explozích v Šarm aš-Šajchu zahynulo odhadem šest až osm desítek lidí, mezi nimi jeden mladý Čech. Ministerstvo zahraničí ale na rozdíl od některých dalších zdrojů neeviduje žádné zraněné české občany. "Můžeme mluvit o štěstí, že to nezasáhlo více Čechů," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. Dodal, že český konzul nyní objíždí místní nemocnice a po případných dalších raněných českých občanech pátrá. Češi, které oslovila ČTK po jejich příletu na ruzyňském letišti, zaznamenali sobotní útok především jako obrovskou ránu, bydleli často blízko exploze. Následoval strach z toho, co přijde. Někteří si stěžovali, že veškeré aktuální informace v místní televizi byly k dispozici pouze v angličtině či němčině.

Česká policie zvýší v reakci na útoky teroristů v Egyptě bezpečnostní opatření, zavede některé novinky a aktivnější budou pro případné odhalování teroristů i české tajné služby. "Je jisté, že zpravodajské služby budou muset některá jiná témata utlumit a napřít své síly tímto směrem," oznámil po zasedání Ústředního krizového štábu ministr vnitra František Bublan. Premiér Jiří Paroubek doplnil, že bezprostřední nebezpečí útoku teroristů České republice nehrozí, ale zároveň se taková akce nedá předem vyloučit. "České republice bezprostředně nehrozí riziko, ale to neznamená, že je z tohoto rizika vyloučena," řekl premiér s tím, že zásahy teroristů se objevují po celém světě. Krizový štáb podle Bublana rozhodl, že větší bude dohled nad přepravou nebezpečných látek, výbušnin a zbraní a více bude oblastí, kam v letadlech létá policejní doprovod. Policie bude rovněž sledovat aktuální dění v ulicích přes kamerové systémy strážníků, nebude dění jen zpětně vyhodnocovat. Dalším opatřením je zvýšení počtu policejních psů schopných odhalovat výbušniny a policisté také budou vyjíždět do krizových zemí, kde se budou podílet na vyřizování vízových žádostí cizinců. Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září. Premiér dále požádal všechny úřady, které mají co do činění s protiteroristickými opatřeními, aby přišly s náměty na zlepšení bezpečnosti. Ministr vnitra by je měl shromáždit a postupně uvádět v život. Paroubek i Bublan se zdráhají dávat přímá doporučení, zda například do Egypta cestovat, či ne. Oba uvedli, že teroristé jsou nevypočitatelní a každý si musí odpovědět sám na otázku, kam pojede. Bublan nicméně radí sledovat aktuální cestovatelská doporučení českého ministerstva zahraničí. Paroubek v souvislosti se situací ve světě uvedl, že vláda neplánuje stáhnutí Čechů z Iráku. I když má výhrady k tomu, že Američané do Iráku vtrhli i bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN, soudí, že poraženecký odchod by nyní byla "nedozírná rána" pro celý západ i pro spojence. Ústřední krizový štáb se schází po mimořádných událostech. Útoky v Egyptě přišly krátce po teroristických akcích v Londýně. Vláda po situaci v Londýně rozhodla o prvním posílení bezpečnosti. Více policistů je v metru, na mezinárodním ruzyňském letišti i před některými velvyslanectvími.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn hovořil s akademiky o vybudování biotechnologického centra a laboratoře specializované na výzkum a praktické využití kmenových buněk v krčském areálu medicinských ústavů Akademie věd. "Pan Jahn je tomu velmi nakloněn. To byl můj dojem," řekl předseda Akademie věd Václav Pačes. Jahn se zapojil do diskuse o projektech s mladými věci podle Pačese velice zasvěceně. Rozhodnutí o financování nepadlo. Pačes ale poznamenal, že financování je nad možnosti akademie. Biotechnologické centrum je podle Jahna "běh na středně až dlouhodobou trať". Za příznivý signál považuje, že zahraniční firmy začaly pohlížet na Česko jako na slibnou výzkumnou a vývojovou základnu. Může to přinést investice do těchto věcí. Je proto potřeba o nich uvažovat a diskutovat. Perspektiva výzkumu a praktického využití kmenových buněk, které mohou být základem pro jakýkoli tělesný orgán, je podle Jahna hodně závislá na tom, jak se Česko naučí využívat strukturálních fondů Evropské unie v roce 2007. Důležité bude i to, jak se podaří akademii nasměrovat finanční prostředky, které má k dispozici, a jak se rozběhne transformace výzkumných ústavů na veřejné výzkumné instituce. Bude důležitý také zájem farmaceutických firem a privátních lékařů, dodal. Zákon o veřejných výzkumných institucích, na které se má transformovat na 60 ústavů Akademie věd, už schválila Poslanecká sněmovna a příští týden se jím má zabývat Senát. Výzkumným ústavům otevře cestu k právní subjektivitě, což přispěje k lepší spolupráci mezi ústavy, akademickou sférou a soukromým sektorem. Vicepremiér byl po setkání s akademiky příjemně překvapen, jak moc mladých lidí navzdory zprávám o odlivu českých mozků do zahraničí v českých výzkumných ústavech pracuje. Jahn navštívil výzkumná pracoviště akademie na pozvání jejího předsedy Pačese.