Zprávy | Z archivu rubriky


Středočeský krajský soud osvobodil třiadvacetiletého Jaroslava Švihlíka, který byl obžalován z toho, že před čtyřmi roky organizoval neonacistický koncert v Senohrabech u Prahy. ČTK to sdělila obhájkyně Klára Samková. Krajský soud tak zamítl odvolání státního zástupce proti červnovému rozsudku Okresního soudu pro Prahu-východ. Také ten uznal Švihlíka nevinným. Muži hrozily až tři roky vězení.

Obžaloba Švihlíka vinila z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podle státního zástupce Švihlík celý koncert připravoval a organizoval. Švihlík dříve přiznal, že se koncertu zúčastnil, s jeho organizací prý ale neměl nic společného. Pouhé uvedení jména na objednávce není podle něj věrohodným důkazem, že akci pořádal.

Na srazu měla mimo jiné vystoupit kapela Juden Mord s písní Cikánský problém. "To, že v textu je napsáno, že nosí zlaté řetězy a plní stránky černé kroniky, nenaplňuje podstatu trestného činu, pouze to něco konstatuje," tvrdila obhájkyně o textech skupiny. Soud nakonec dospěl k názoru, že Švihlíkovi nelze vinu prokázat.

Na problematičnost dokazování trestné činnosti účastníkům neonacistických koncertů poukázal také ministr vnitra František Bublan v souvislosti s víkendovým postupem policie v Křtěticích na Strakonicku, kde policie nezasáhla a vysloužila si za to kritiku. "Už jsme zažili soudní proces, kde jsme dali k dispozici i nahrávku, v níž se provolávalo jméno Rudolf Hess, a u soudu jsme to prohráli, protože dotyční řekli, že provolávali Rudolf Pes," uvedl příklad.

Nejméně půl roku bude od středy v Domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí instalována retrospektivní výstava fotografických obrazů Jana Saudka, letošního sedmdesátníka, jednoho z nejslavnějších českých fotografů posledních desetiletí. Kolekce soustřeďuje na 150 velkoformátových snímků. Na expozici se Jan Saudek, který dal kdysi slovo, že v Česku vystavovat nebude, osobně nepodílel. Výstava je dárkem určeným osobně jemu, ale i jeho příznivcům. "Je koncipovaná tak, aby ji snesly oči všech generací, lidé úzkoprsí, i ti, kteří mají rozhled a vyhledávají extrémy. Z výběru vyšly fotografie, které snesou pohled starších lidí i dětí," řekla ČTK fotografka Sára Saudková, dlouholetá přítelkyně, modelka a "pravá ruka" Jana Saudka, jehož jméno přijala. Saudkovy snímky jsou většinou inscenované erotické fotografie. Pokud podle ní Saudka někdo vidí jako kontroverzní bytost, je to jen póza. "Jan tvrdí, že chce být nenápadný, že nechce nikoho provokovat. Pouze fotografuje v upřímnosti a nahotě srdce, fotografuje lidi, které má rád, dokumentuje svůj život," dodala Saudková. Saudek podle ní na fotografiích obnažuje to, co každý člověk na celém světě má v podvědomí. "To, co sami před sebou i před druhými skrýváme, čeho se bojíme, maskujeme, to, co si nedokážeme přiznat. On to ve svých fotografiích ukazuje. To je možná důvod, proč někoho dráždí," uvedla Saudková.