Zprávy | Z archivu rubriky


Žádná z vládních stran neuvažuje o vypovězení koaliční smlouvy. Novinářům to po večerním setkání koaličních představitelů řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek. Na pokračování dosavadní koalice v dosavadním složení tedy ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU se shodly špičky všech tří stran. Sociální demokraté místo schůzky předsedů tří koaličních stran, kterou kvůli debatě o předčasných volbách a vztazích v koalici navrhoval šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, svolali takzvanou koaliční devítku. Tohoto jednání se pravidelně účastní tři zástupci z každé strany. Samostatné setkání předsedů je podle ČSSD zbytečné, když se stejně setkají v širší koaliční sestavě. Kalousek původně chtěl, aby se ještě před koaliční devítkou sešli předsedové vládních stran a ujasnili si, jak bude koalice dále fungovat. "Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale odmítl jednat na úrovni předsedů.

Atmosféru rozjitřily zejména Paroubkovy víkendové útoky na lidovce. Premiér Jiří Paroubek v sobotu na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD připustil předčasné volby, které by se podle něj mohly konat v únoru nebo březnu. Paroubek ostře kritizoval KDU-ČSL, která se podle něj už vidí v koalici s ODS a mezitím se jen snaží poškodit sociální demokracii. Kalousek zase už dřív varoval před sbližováním ČSSD s komunisty. Premiér na sobotním jednání vedení ČSSD znovu zopakoval, že klíčové zákony jeho strana prosadí. "Kvůli vydírání Kalouskem jsme si museli udělat prostor vlevo pro schvalování zákonů s komunisty. Kdyby ve Sněmovně přistáli marťani, tak budeme zákony schvalovat s marťany," vysvětloval

Lidovci chtějí slyšet vysvětlení těchto "statečných" výroků. S podobným záměrem do Strakovy akademie večer zamířil i šéf Unie svobody Pavel Němec. "Poslechne si argumenty obou dvou stran a je přesvědčen, že to, co zaznělo v médiích, je zbytečná hádka, která ničemu neslouží," tlumočil Němcovo stanovisko mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Později doplnil, že podle Němce Unie svobody vždy preferovala věcná řešení a koaliční konsensus před prázdnými gesty. "Proto jdeme na koaliční jednání především s chladnou hlavou a přesvědčením, které vyplývá ze současné reality: kdo si přeje předčasné volby, přeje si komunisty ve vládě," míní podle Dimuna Němec. Kasal doplnil, že lidovce překvapilo, že se koaliční partner takovým způsobem vyjadřuje o předčasných volbách. "Je to věc, která by se měla projednávat, je-li to v zájmu některé z koaličních stran, určitě na půdě koalice," podotkl.

Trestní oznámení na předsedu lidovců Miroslava Kalouska kvůli jeho výroku o komunistické straně jako zločinecké organizaci již podali dva občané, respektive dva lidé o tom informovali místopředsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Filip to řekl ČTK a dodal že v úterý podá na šéfa KDU-ČSL vlastní trestní oznámení i on. Kalousek již dříve uvedl, že za svá slova se omlouvat nehodlá a je připraven je hájit třeba i před soudem. Filip, který asi převezme vedení strany od Miroslava Grebeníčka, Kalouskovo vyjádření považuje nejen za degradaci politické kultury, ale i za porušení zákona, ústavy a Listiny základních práv a svobod. "Já si myslím, že tentokrát se Miroslav Kalousek dopustil trestného činu," řekl v neděli v České televizi Filip, původní profesí právník. Kalousek již v neděli zopakoval, že se komunistům neomluví, na svých názorech trvá. "Pokud se mě soudruzi rozhodnou zažalovat, jsem připraven a velmi rád obhájím své výroky před nezávislým soudem," řekl ČTK. "Pokud by to bylo třeba, budu první, kdo požádá sněmovnu o zbavení imunity," dodal Kalousek. Každý, kdo žil v České republice před rokem 1989, si podle něj udělá vlastní názor na to, zda se v té době zločiny pod vedoucí úlohou komunistické strany děly, či neděly. A KSČM je nástupnickou organizací KSČ, dodal. Kalousek minulý týden na tiskové konferenci varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. "Uděláme cokoliv, co způsobí, aby nedošlo ke spojení jedné historické demokratické strany a jedné zločinecké organizace," prohlásil tehdy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uloží znovu statisícové pokuty obchodnímu řetězci Julius Meinl, tentokrát provozovnám v Praze a Táboře. Prodejna na Václavském náměstí například používala stejnou pec k pečení masných výrobků i rozpékání mraženého pečiva. "Předpisy takový postup přísně zakazují, protože hrozí nebezpečná kontaminace pečiva syrovým masem," řekla ČTK mluvčí SZPI Daniela Kolejková. Inspektoři zjistili podle ní navíc řadu dalších hygienických nedostatků. Mezi opakovaně zmrazovanými a opět rozmrazovanými potravinami našli také 50 kusů plesnivých polotovarů italského pečiva. Prodejna měla na skladě dále 11 druhů potravin s prošlým datem použitelnosti a rovněž dalších 13 druhů poživatin s prošlou dobou minimální trvanlivosti. V obchodě Julius Meinl na Tř. kpt.Jaroše v Táboře vymyslel podle SZPI oblastní manažer řetězce nový způsob prodeje masných výrobků z proutěných košíků. Ty však byly na chladicích boxech, nikoli uvnitř, jak požadují předpisy. Při kontrole teploty bylo 12 druhů potravin nevhodně skladováno a naměřené teploty byly až o 14 stupňů Celsia vyšší, než požaduje norma. Oblastní manažer i přes několikrát uložená opatření k nápravě prodavačkám zakázal cokoli na způsobu prodeje měnit, upozornila Kolejková. V minulém týdnu trestala SZPI řetězec za prodej potravin s prošlými daty a jejich "znovuoživování" v Českých Budějovicích. Julius Meinl je přitom prvním obchodním řetězcem, který se kvůli silnému konkurenčnímu boji rozhodl z Česka odejít. Až 67 jejích prodejen a část zaměstnanců chce koupit firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Potravinářská inspekce dala již v minulosti najevo, že ačkoli firma končí své podnikání, neznamená to, že v tuzemsku nemusí v posledních měsících svého působení dodržovat příslušné předpisy. Julius Meinl vstoupil do ČR před 11 lety.