Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda ve čtvrtek na žádost ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) odvolala nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Její funkci převezme dosavadní královéhradecká státní zástupkyně Renáta Vesecká. Vedením úřadu ji zatím kabinet pouze pověřil, řekl novinářům Němec. Němec při odpoledním uvedení Vesecké v Brně do úřadu novinářům řekl, že nová šéfka Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) bude mít naprosto volnou ruku. Upozornil, že pro její zvolení hlasovali všichni přítomní členové vlády. "Má tak velmi silný mandát a plnou podporu ministerstva spravedlnosti pro kroky, pro které se rozhodne," řekl Němec. Ministr očekává, že se Vesecká soustředí na boj s hospodářskou kriminalitou a násilnými trestnými činy. "To, co dokázala v pozici krajské státní zástupkyně, dává dobrý důvod očekávat, že to zvládne i ve vyšší pozici," řekl Němec. V pátek plánuje Vesecká na tiskové konferenci oznámit, s jakými cíli a záměry do funkce nastupuje.

Do povědomí veřejnosti zatím dosavadní královéhradecká krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká vstoupila jako žalobkyně u závažných kriminálních kauz. Ve čtvrtek ji vláda pověřila vedením Nejvyššího státního zastupitelství. Pětačtyřicetiletá Vesecká povede úřad nejvyššího žalobce po Marii Benešové, v létě odmítla místo policejního ředitele po Jiřím Kolářovi. Známá krajská státní zástupkyně, jež se těší dobré pověsti i mezi policisty, se nevyhýbá řešení nejzávažnějších trestních kauz. Asi nejznámějším případem, kde Vesecká figurovala jako žalobkyně, byla kauza manželů Stodolových odsouzených loni na doživotí za vraždy osmi starých lidí. Žalobkyní byla také například v případu únosu a vraždy podnikatele z Vysokého Mýta Stanislava Brunclíka, kdy pachatelé dostali letos na jaře výjimečné tresty 23 a 21 let vězení.

Živnostníkům se možná výrazněji zjednoduší administrativa při podnikání. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek doporučil k dalšímu projednávání novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje návrh na další zvýšení tzv. výdajových paušálů pro podnikatele. Sněmovna se bude novelou, jejímž hlavním cílem je snížit daně lidem s nižšími příjmy, zabývat v říjnu. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň. Výdajové paušály by se podle návrhu rozpočtového výboru zvýšily na 80 procent u zemědělců, 60 procent u řemeslníků a 50 procent u ostatních živností, řekl ČTK poslanec ČSSD Jan Mládek. Dosud se podle podle vládní novely mohli živnostníci těšit na výdajové paušály maximálně 50 procent. Nyní činí paušály 50 procent u zemědělců a 25 procent u ostatních podnikatelů. "Zvýšení paušálů bude znamenat výrazné zjednodušení administrativy jak pro podnikatele, tak i pro daňovou správu," komentoval schválení návrhu vicepremiér Martin Jahn. Ten navrhl ještě výrazněji podpořit drobné živnostníky zvýšením výdajových paušálů na 70 procent pro ty, jejichž roční obrat nepřesáhl jeden milion Kč, ale rozpočtový výbor tento bod nepodpořil. Zvýšení výdajových paušálů vítají i podnikatelé. "Pomůže to především drobným živnostníkům, mnoha z nich ubude administrativa spojená s vedením účetnictví," řekl ČTK prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.