Zprávy | Z archivu rubriky


Případ bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavla Minaříka, který podle vyšetřovatelů v polovině 70. let připravoval atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, zřejmě míří opět k soudu. Uzavření kauzy dosud bránil chybějící odhad škody, již mohl atentát způsobit. Škodu nakonec spočítal soudní znalec. Určil ji na více než osm milionů korun, píše sobotní Mladá fronta Dnes. "Podali jsme návrh na obžalobu. Všechny požadované úkony byly provedeny," uvedl náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret. Státní zástupkyně Milena Hojovcová, která má případ na starosti, listu řekla, že je na devadesát procent připravena obžalobu podat.

Za chystaný atentát byl Minařík již odsouzen v roce 1993 ke čtyřem rokům vězení. Případ se však vzápětí vrátil k došetření. Od té doby bylo Minaříkovo trestní stíhání už dvakrát zastaveno, rozhodnutí vždy ale zrušil Nejvyšší soud.

Minařík působil jako agent v americké rozhlasové stanici Svobodná Evropa od roku 1969 do roku 1976. V té době zaslal podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu svým nadřízeným v pražské centrále nejméně tři návrhy na provedení pumového atentátu v prostorách rádia. Ve Svobodné Evropě v Mnichově skutečně nastražená výbušnina explodovala, bylo to však až v roce 1981. V té době Minařík studoval na univerzitě v Kyjevě.

Tropické počasí posledních dnů vystřídaly v noci na sobotu bouřky, při nichž vítr na mnoha místech porážel stromy a trhal dráty elektrického vedení. V Litvínově na Mostecku si nepřízeň počasí vyžádala i lidský život. Bouře tu usmrtila čtyřiadvacetiletého mladíka, který se ukryl pod stromem, do něhož udeřil blesk. Jeho kamarádi, kteří vyvázli s lehkými zraněními, skončili v péči psychiatrů.

V Ústeckém kraji způsobila větrná smršť značné hmotné škody. Poničeno bylo několik automobilů, na něž spadly vyvrácené kmeny. Kvůli popadaným stromům nebo poničenému trakčnímu vedení přestaly na třech úsecích železničních tratí na Ústecku, Litoměřicku a Teplicku jezdit vlaky. Bouři provázelo na některých místech také krupobití a v části regionu způsobila i výpadek elektřiny.

Silná bouře se v noci přehnala také nad Plzeňským a Karlovarským krajem. Prudký vítr na mnoha místech polámal desítky stromů, popadané elektrické dráty způsobily požáry. Některá místa na Karlovarsku zůstala bez elektřiny až 15 hodin. Například v krušnohorském Nejdku byla obnovena dodávka proudu až hodinu před polednem. Do té doby byl kvůli popadaným stromům a větvím také zastaven provoz na regionální železnici z Karlových Varů do Potůčků. Doprava byla ze stejného důvodu přerušena i na železnici z Chebu do Mariánských Lázní u Lipové.

Noční řádění bouře předcházela tropická vedra, při nichž se lámaly teplotní rekordy. V pražském Klementinu naměřili v pátek 36,4 stupně Celsia, v Plzni vyšplhala rtuť teploměru dokonce na 38,3 stupně. Rekordní hodnoty meteorologové během pátku naměřili také v Pardubicích, v Olomouci, Bělotíně na Přerovsku a na několika místech na jižní Moravě, Vysočině a ve Zlínském kraji.

Na dvacet režisérů, herců, spisovatelů a dalších představitelů české kultury v otevřeném dopise požádalo premiéra Jiřího Paroubka, aby nástupce za zesnulého ministra kultury Pavla Dostála vybíral pečlivě a promyšleně. Nabídli mu, že oni i další zástupci umělecké obce jsou připraveni mu při výběru nového člena vlády pomoci, a zaručit tak pokračování v díle započatém bývalým ministrem. ČTK to oznámil jeden ze signatářů dopisu, ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík. Vedle něj se na premiéra obrátili například Zdeněk a Jan Svěrákovi, Jan Hřebejk, Ladislav Smoljak, Olga Sommerová, Jiří Krejčík, Ludvík Vaculík, Zdeněk Mahler, Jiří Stránský, Jindřich Štreit, Jiří Macháček a další. Mezi jmény filmařů, divadelníků a publicistů figuruje i herečka a unionistická poslankyně Táňa Fischerová.

Jako o Dostálově nástupci se v médiích nejčastěji skloňuje jméno generálního komisaře české účasti na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku Vladimíra Darjanina. V kuloárech padlo i jméno bývalého poslance ČSSD Miloslava Kučery. Premiér v pátek ČTK řekl, že ještě není definitivně rozhodnutý, chce se rozhodnout do poloviny srpna. Od soboty tráví dovolenou v rakouských Alpách.

"Rychlost, s jakou se v tisku objevila jména možných nástupců ministra kultury Pavla Dostála, nás zaráží. Pokud se vláda chce hlásit k jeho odkazu, stejně tak jako řada jiných politiků napříč politickým spektrem, očekávali bychom poněkud pečlivější a promyšlenější výběr jeho nástupce," uvedli umělci. V dopise Paroubkovi napsali, že chápou jeho nelehkou situaci při hledání vhodného kandidáta. "Nabízíme vám proto pomoc svou i pomoc zástupců uměleckých obcí, která by například prostřednictvím osobního setkání s vámi zaručila pokračování v díle započatém Pavlem Dostálem," končí otevřený dopis.

Někteří umělci již dříve vyjádřili obavy z možného působení Darjanina v čele ministerstva kultury. Hřebejk o něm v tisku napsal, že zatímco u Dostála se nikdy nesetkal s povýšenou arogancí nebo servilitou, u Darjanina jsou to jediné dva modely jednání, které u něj poznal.

Pavla Dostála, který minulou neděli podlehl rakovině, si vážili jeho straničtí kolegové i političtí oponenti, velkému respektu se těšil i v uměleckých kruzích.