Zprávy | Z archivu rubriky


Stanislav Gross v sobotu dopoledne překvapivě oznámil, že rezignuje na funkci předsedy ČSSD. Členům Ústředního výkonného výboru ČSSD řekl, že nebude kandidovat ani ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Svůj odchod z čela strany zdůvodnil tím, že nechce sociální demokracii poškozovat v době, kdy čelí "nesmyslným kauzám". "Sociální demokracie je hnutí, které je podle mého názoru nejlepším receptem pro budoucnost České republiky. A já nemám právo v době, kdy jsem nesmyslnými kauzami skandalizován, kdy v té mediální štvanici nejsem schopen efektivní obrany, riskovat osud tohoto hnutí," řekl Gross. Nejsilnější vládní stranu nyní povede její první místopředseda, ministr financí Bohuslav Sobotka. Paroubek vzápětí ocenil Grossův krok, který označil za velkou osobní oběť. Grossův krok je ale podle něho výzvou k očistě české politiky. Stejným způsobem by měli podle premiéra reagovat šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, předseda ODS Mirek Topolánek a šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "I v jejich případech byly nejasnosti, podle mého názoru v těch jejich bytových záležitostech, mnohem větší než u Stanislava Grosse, a měli by na to reagovat," prohlásil Paroubek před novináři. Premiér soudí, že přijde doba, kdy se Gross do politiky vrátí. Gross odešel z čela vlády letos v dubnu kvůli nejasným majetkovým poměrům své rodiny. V premiérském křesle ho nahradil Paroubek, za jehož vlády se výrazně zvýšily preference ČSSD i popularita kabinetu. V poslední době se Grossovo jméno objevilo v souvislosti s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu. Gross v sobotu uvedl, že se proti nařčením bude hájit soudní cestou.

Místopředseda ODS Ivan Langer podezírá vrcholné polské politiky z poškození či pokusu o poškození minoritních akcionářů Unipetrolu. Při interpelacích ve sněmovně uvedl, že jde mimo jiné o polského premiéra Marka Belku. Podezření podle něj vychází ze záznamu o jednání Belky s bývalým šéfem sekretariátu českého premiéra Zdeňkem Doleželem, který je podle Langra podezřelý též. Česká policie má podle Langra neodkladně zahájit vyšetřování. Dokument, který při jednání Belky s Doleželem pořídil český velvyslanec, předal ministru vnitra Františku Bublanovi. Kromě Belky a Doležela Langer podezírá i ministra státního pokladu Polské republiky Jacka Sochu a předsedu dozorčí rady PKN Orlen Jacka Bartkiewicze. Poškozeno má být podle Langra zhruba 100.000 akcionářů Unipetrolu.

Z dokumentu o jednání vyplývá, že polská strana naléhala na to, aby Komise pro cenné papíry umožnila PKN Orlen vykoupit akcie minoritních akcionářů Unipetrolu ve zkrácené časové lhůtě. Výsledek privatizace měl mít přímý dopad na česko-polské vztahy. Někteří zástupci ODS nařkli premiéra Jiřího Paroubka, že rozhodnutí KCP o akciích Unipetrolu ovlivnil. "Jednání (Belky s Doleželem) není o ničem jiném než o rozhodnutí KCP tak, jak dva dny poté rozhodla," uvedl Martin Říman (ODS). Paroubek to důrazně odmítl. Jakýkoli zásah při rozhodování o těchto akciích vyloučil i předseda KCP Pavel Hollmann.