Zprávy | Z archivu rubriky


Úřadující předseda ČSSD Bohumil Sobotka vyčetl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi slova o tom, že sociální demokraté rudnou spoluprací s komunisty. "Mrzí mne, že koaliční partner používá takové výroky. My jsme také nehovořili o tom, že KDU začala modrat poté, kdy byl Miroslav Kalousek zvolen do čela této strany," řekl s odkazem na výroky Kalouska o možné povolební spolupráci lidovců s ODS.

V souvislosti s kritikou, které čelí sociální demokraté kvůli sněmovní spolupráci s komunisty, Sobotka zmínil také fakt, že občanští demokraté i hlasy komunistů zvolili na Hrad svého čestného předsedu, prezidenta Václava Klause. "My jsme nepozvali pana Grebeníčka do Lán," konstatoval s tím, že symbolem zlomu vnímání komunistů se podle něj stala fotografie expředsedy KSČM Miroslava Grebeníčka na balkoně sídla českých prezidentů.

Sobotka zopakoval, že sociální demokraté nepočítají s koaliční spoluprací s komunisty v příštím volebním období, a to ani s novým předsedou KSČM, kterým se v sobotu stal místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. "My jsme komunisty nikdy do hry nevzali a hledali jsme jiná řešení," uvedl s odkazem na výsledky koaličních vyjednávání ČSSD v minulých osmi letech. Připomněl také bohumínské usnesení, které spolupráci ČSSD s komunisty zapovídá. Základní hlasování ve sněmovně se podle něj odehrávají pouze na půdorysu vládního programu. Jestliže pro návrhy vládních zákonů získají i podporu některé z opozičních stran, například KSČM, nepovažuje to Sobotka za nic špatného. "Hledáme podporu pro rozumné zákony," uvedl.

"Všichni vidíme intenzivní sbližování ČSSD a KSČM," konstatoval Kalousek. Uvedl, že koalici lidovci rozbíjet nechtějí, připomenul ale že celostátní konference lidovců považuje sbližování ČSSD a KSČM za ohrožování vítězství demokracie nad komunismem. Stejné znepokojení vyvolává spolupráce ČSSD a KSČM u občanských demokratů. "My považujeme komunisty za hrozbu, my se toho bojíme a považujeme to za nebezpečné, budeme před tím varovat," řekl místopředseda ODS Ivan Langer na dotaz, zda bude otázka komunistů tématem předvolební kampaně občanských demokratů.

Irácký prezident Džalál Talabání přicestuje v pondělí v doprovodu své manželky do Prahy. Česká republika je první evropskou zemí, kterou Talabání navštíví po zvolení do čela státu. V české metropoli zahájí své evropské turné. Při třídenní návštěvě České republiky ho čeká jednání s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Jiřím Paroubkem, ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a zástupci parlamentu. Talabání si také prohlédne pražské památky. Ve středu možná navštíví podnik Aero Vodochody, který mimo jiné vyrábí a opravuje vojenské letouny. Ministr Svoboda předá Talabánímu irácké historické dokumenty, které restaurovali čeští experti.

Irácký velvyslanec Zía Hádí Mahmúd Dabás již dříve uvedl, že Irák má s ČR historické vztahy, chce navázat na ekonomickou spolupráci a dále ji rozvíjet. Návštěva by podle něj mohla být příležitostí pro české podnikatele - například při obnově válkou poničených ropných rafinerií a elektráren. Po zlepšení bezpečnostní situace se začne znovu těžit, uvedl. Prezident s sebou přiveze početnou delegaci, v níž budou političtí a patrně i ekonomičtí ministři. Irák má též zájem na tom, aby se česká armáda podílela na vytvoření jeho ozbrojených sil. Již nyní školí čeští policisté své irácké kolegy přímo na místě. Podle velvyslance se osvědčili. Dabás velmi oceňuje českou pomoc po svržení režimu Saddáma Husajna.

O bezpečnost iráckého prezidenta se při jeho pobytu v Česku bude starat ochranná služba policejního prezidia. Její ředitel Lubomír Kvíčala v rozhovoru pro ČTK srovnal připravovaná bezpečnostní opatření s návštěvou amerického či ruského prezidenta v ČR.

Český a slovenský folklor i rock rozezněl v sobotu odpoledne část východní 83. ulice v New Yorku, kde se konal sedmý ročník pouliční party na oslavu nadcházejícího 87. výročí vzniku Československa. Hudební program i nádherné slunečné počasí přilákaly mezi stánky s národními specialitami na tři a půl tisíce návštěvníků. "Ještě nikdy tu tolik lidí nebylo, ulice je úplně plná," radovala se bývalá mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová, která žije v New Yorku přes 50 let. Jak se svěřila ČTK, mile ji překvapilo, že Američanů bylo mezi nimi tentokrát snad více než českých a slovenských krajanů. Na podiu i pod ním se vystřídaly slovenské soubory lidových písní a tanců z New Jersey Pajtáši a Limbora, děti české školy ze čtvrti Astoria, sportovci z newyorského Sokola či slovenská moderní gymnastka Alexandra Apjarová. Zlatým hřebem street party pak bylo vystoupení českých skupin Mig 21 a Kryštof. Na obě kapely večer čekal ještě společný koncert pod otevřeným nebem na molu nad řekou Hudson.

"Máme radost, že tu nejsme z rozhodnutí nějaké instituce, ale pod tlakem hlasu lidu," řekl ČTK frontman Migu 21 Jiří Macháček. Na newyorské street party vystupovala jeho skupina už před dvěma lety. Mimořádný úspěch u publika pak vedl pořadatele z místního Českého centra k tomu, že Mig 21 pozvali znovu. Pro Richarda Krajča z Kryštofa "je příjemné hrát pro lidi, pro které je to jeden z mála kontaktů s domovem". "Díky tomuto kontaktu a díky tomu, že se tu prodává svíčková, guláš a knedlo- vepřo-zelo, si myslím, že se vždycky na tuhle akci těší. Je na nich vidět, že jsou rádi, když sem někdo přijede," řekl ČTK.

Na své si při street party přišly i děti, pro něž byla připravená loutková pohádka českoamerického loutkáře Víta Hořejše či autogramiáda českého výtvarníka a autora dětských knížek Petra Síse, který dlouhodobě žije a pracuje v New Yorku. Návštěvníky pobavila i soutěž o největšího jedlíka ovocných knedlíků pořádaná majitelem místní české restaurace Zlatá Praha Jiřím Suchánkem.

Street party, jediná česká pouliční slavnost na Manhattanu, která se koná vždy první sobotu v říjnu, byla nejrozsáhlejším kulturním podnikem začátku letošní desáté sezony newyorského Českého centra. K oslavě výročí 28. října se váží ale i další události, mimo jiné koncert vážné hudby dvou mladých českých umělkyň, harfenistky Kateřiny Englichové a houslistky Jitky Hosprové, či tradiční listopadová přehlídka nových českých filmů v prestižní Brooklynské hudební akademii. Jejími hosty letos budou herec Jan Tříska a režisér Marek Najbrt.

První potlesk zazněl v sobotu večer v Divadle Semafor, které nalezlo střechu nad hlavou v rekonstruovaném prostoru někdejší tančírny v Dejvické ulici v Praze. Hrací prostor v suterénu karlínského divadla sebrala Semaforu v srpnu 2002 rozvodněná Vltava. Jiří Suchý pro zahajovací večer připravil pásmo nazvané Koncert s.r.o. "První polovinu jsme věnovali našim předchůdcům v hudebním divadle," řekl principál. Potvrzením jeho slov se vzápětí staly operní a operetní árie, písně z muzikálů, tvorba Voskovce, Wericha a Ježka i kousky z hudebních komedií Oldřicha Nového. Po holdu "malých forem velkým skladatelům" následovaly písničky tak, jak zazněly v jednotlivých etapách na nejrůznějších působištích této scény, která koncem měsíce oslaví 46 let existence.

Otevření Semaforu bylo spojeno s vernisáží opony, kterou Suchý namaloval podle slavného vzoru Vojtěcha Hynaise z historické budovy Národního divadla v Praze. "Postavy jsem tam dodal vlastní a namaloval i frontu na lístky do Semaforu, včetně bezdomovce třímajícího poslední tisícikorunu a shrbeného důchodce, který chce žádat slevu," komentoval Suchý své dílo.

"Těšíme se na příští týdny, kdy se hodláme v těchto krásných prostorách postupně zabydlovat," řekl Suchý a poděkoval Praze 6, která věnovala na rekonstrukci tančírny Globus 55 milionů korun. Na dalších deset milionů přišla oprava domu, v jehož suterénu divadlo sídlí. Další dík patřil pražskému magistrátu za grant a také architektu Miroslavu Melenovi, který novou scénu navrhl. První semaforskou premiérou bude 25. října inscenace věnovaná bulvárnímu tisku s názvem Jako když tiskne. Koncem listopadu se v repertoáru poprvé objeví hra nazvaná Pension Rosamunda.