Zprávy | Z archivu rubriky


Zprávy, jež Bezpečnostní informační služba (BIS) získala o podezřelých finančních transakcích v rámci systému hawala, který využívají i teroristé, měla vždy jen charakter podezření. V Českém rozhlasu to řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Uvedl, že v Česku se nevytváří síť pomoci teroristům. Rozhlas uvedl, že BIS zaznamenala v Česku první pokusy o převod větších částek peněz systémem hawala, který používají muslimové a také teroristické organizace. Šubert popřel, že by finanční převody byly velké a v Česku vznikalo teroristické ohrožení. Šubert konstatoval, že na hawale není nic špatného. "My se hawalovou transakcí zabýváme teprve v okamžiku, kdy získáme určité podezření, že by tímto způsobem mohly být vedeny peníze k teroristům," řekl.

Systém hawala je založen výhradně na vzájemné důvěře jeho účastníků. Neúčtují se úroky a finanční toky nelze dohledat. Hawaleři peníze fyzicky neposílají, domluví se, danou sumu vyplatí a později si podobným způsobem zpětnou operací vyrovnají závazky, které vůči sobě mají. "Posílající složí příslušnou částku, obdrží jakýsi kód, tímto kódem se prokazuje člověk, který si v cílové destinaci peníze vyzvedává. Na základě tohoto kódu je mu příslušná částka vyplacena. "Je velice obtížné zjistit, jaké částky jsou posílány a kam jsou posílány," popsal systém hawala ředitel české civilní rozvědky Karel Randák. Uvedl, podle odhadu tajných služeb proteče hawalovým systémem ročně kolem 80 miliard dolarů (zhruba dva biliony korun).

Protestní akci soukromých lékařů se premiéru Jiřímu Paroubkovi nepodařilo odvrátit. Novinářům po jednání se zástupci soukromých lékařů a představiteli České lékařské komory řekl, že z dvaceti organizací lékařů uvažují o čtvrtečním přerušení péče tři a další tři se s nimi solidarizují. Zástupci sdružení praktických lékařů, kteří premiéra o schůzku požádali, na tiskovou konferenci přizváni nebyli. Mimo prostory Kramářovy vily pak novinářům řekli, že s výsledky jednání nejsou příliš spokojeni a jednání je od protestů neodvrátí. Premiér řekl, že vnímá problémy plateb pojišťoven za péči a ví, že je třeba je řešit. Ve středu se sejde pracovní skupina ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, která bude hledat řešení. To spočívá podle Paroubka především v šetření výdajů na léky a zmrazení peněz nemocnicím.

Pražský primátor Pavel Bém podpořil protestní akci praktických lékařů, kterou chystají na tento čtvrtek. Bém, který je místopředsedou ODS, po jednání se zástupci Sdružení praktických lékařů uvedl, že protest považuje za oprávněný. Praktiční lékaři jsou nespokojeni s tím, že jim zdravotní pojišťovny platí za jejich práci s několikaměsíčním zpožděním. Neviní z toho pojišťovny, ale ministerstvo zdravotnictví. Ve čtvrtek lékaři zavřou ordinace a budou před ministerstvem demonstrovat. Bém prohlásil, že protestní akce se jako lékař osobně zúčastní. Primátor dříve pracoval jako psychiatr.

Hospodaření státu skončilo k poslednímu září přebytkem 25,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku Česka. Meziročně jde o zlepšení o 66,3 miliardy Kč. "Postupně začínají fungovat opatření, která jsme přijali v oblasti úspor, zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Stát s přebytkem hospodaří čtvrtý měsíc v řadě. Hlavní roli v tom, že se zatím daří vybírat více peněz než loni, hraje lepší výběr spotřebních daní a daní z příjmů právnických osob.

Přebytek ve státním rozpočtu za tři čtvrtiny letošního roku je způsobem zejména faktem, že se státu daří vybírat více peněz na daních. To souvisí s tím, že se ekonomika vyvíjí nad očekávání dobře. Svůj podíl hraje i loňské zvýšení nepřímých daní a to, že v září je pravidelně placena záloha daně z příjmu. Shodují se na tom ekonomové, které ČTK oslovila. Někteří se pozastavují, že se i přes rychlý růst ekonomiky stále zvyšují výdaje do sociální oblasti. Dobré výsledky rozpočtu však podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové nejsou zásluhou vlády, nýbrž produktem rychlého růstu ekonomiky. České hospodářství letos ve druhém čtvrtletí zvýšilo rychlost tempa růstu na 5,1 procenta, což je nejvíce za devět let. Také Jan Vejmělek z Komerční banky poznamenal, že stát letos hospodaří lépe díky příjmům vyplývajícím z vyššího hospodářského růstu. "V příštím roce obdobný vývoj očekávat nelze," uvedl.