Zprávy | Z archivu rubriky


Celkem 120 kapel a zpěváků vystoupí na festivalu Sázavafest, který začne ve čtvrtek v areálu Ostrov v Sázavě na Kutnohorsku a potrvá do neděle. Účinkující se představí na šesti festivalových scénách, uvedli organizátoři na své internetové stránce www.sazavafest.cz. Mezi největší lákadla přehlídky budou patřit vystoupení kapel J.A.R., Chinaski, Wohnout nebo Mig 21, představí se také vítězové soutěže Česko hledá SuperStar Aneta Langerová a Vlastimil Horváth i finalisté Petr Bende a Gabriela Al Dhábba. Ze zahraničí přijedou londýnská skupina Bushcraft, americká černošská kapela Lord Bishop a francouzská reggae skupina Papa Style & Baldas. Na kytarové scéně vystoupí "matadoři" jako -123 min. i mladší kapely, například Gaia Mesiah nebo The Radiostars, kterou tvoří členové skupin Roe-deer, Lety mimo a Tři sestry. Na dalším pódiu vystoupí kapely Fast Food a The Chancers, ska-punkoví 2 v 1, Nana Zorin a slovenská Ska Pra Šupina. Na Sázavafestu se po letech vrátí na festivalová pódia skupina Burma Jones. Na programu přehlídky bude kromě hudby také divadlo, film i autorská čtení sázavského rodáka a patriota Michala Viewegha. Festivalová dramaturgie připomene i letošní sté výročí narození rodáka ze Sázavy, herce Jiřího Voskovce. Pražští návštěvníci budou mít možnost po všechny čtyři festivalové dny využít posílené autobusové linky 382, která do Sázavy jezdí ze stanice metra Skalka.

Prezident Václav Klaus jmenuje v pátek Vlastu Formánkovou ústavní soudkyní. Její nominaci ve čtvrtek schválil Senát. "Prezident je přesvědčen, že Ústavní soud tak získá významnou posilu pro své fungování," sdělil mluvčí Hradu Petr Hájek. Klausově kandidátce dalo hlas 43 ze 76 senátorů. Kritici Formánkové mimo jiné vyčítají, že před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací za jeho protikomunistické vystoupení. Nynější soudkyně plzeňského krajského soudu Formánková uvedla, že rozsudek nad hostinským byla chyba. V patnáctičlenném Ústavním soudu jsou nyní dvě místa neobsazena. Klaus se svými kandidáty v horní komoře už několikrát narazil. Naposledy senátoři zamítli nominaci státní zástupkyně Jaroslavy Novotné kvůli jejímu dvanáctiletému členství v KSČ. "Prezident je samozřejmě rád, že Senát schválil jeho dalšího kandidáta. Jeho primárním cílem je naplnit Ústavní soud," řekl šéf legislativního odboru Hradu Jan Bárta.

Některé ze senátorů ale Formánková nepřesvědčila a nešlo jen o případ s vedoucím restaurace. Například Martin Mejstřík (za Cestu změny) jí vyčetl, že v roce 1996 podporovala senátního kandidáta ODS Bohumila Kulhánka. Byla to podpora osobní, nikoli politická, odpověděla Formánková. Dodala, že nikdy v žádné straně nebyla. Zastal se jí naopak například Karel Schwarzenberg (ODA), který uvedl, že i soudce má právo na politický názor. K odsouzení hostinského poznamenal, že každý mladý člověk se může mýlit. Důležité je pro něj to, jak se Formánková chovala ve zralejším věku, a to, jaké má odborné znalosti.

Při CzechTeku v roce 2002 ve Višňové na Frýdlantsku se starostka Marie Matušková domlouvala s fanoušky technohudby po dobrém. CzechTek jí sice vadil, chtěla však ochránit jeho účastníky a hlavně obyvatele vesnice. "I policisté byli na technaře vlídní a podařilo se nám omezit problémy s pořádkem i s hygienou," řekla Matušková. Zákrok zásahových jednotek proti CzechTeku 2005 v Mlýnci na Tachovsku považuje za zbytečný a brutální. Pořadatelé demonstrací proti rozehnání účastníků letošního CzechTeku Matuškovou pozvali na středu na pražskou Letnou, poněvadž si pamatují na vzájemně dobré vztahy z doby před třemi lety. "Nejela tam ale a odpověděla jsem, že bych se jich stejně nezastávala bezvýhradně. Chyby byly v Mlýnci totiž na obou stranách," prohlásila Matušková. Při CzechTeku 2002, kdy se do Višňové koncem července sjelo zhruba 10.000 lidí, starostka fanouškům techna pomohla k pitné vodě. "Otevřela jsem jim obecní vodovod, Kdybych to neudělala, vypili by vodu lidem ze studen v okolí," upozornila Matušková. Podle ní obrovská technoparty obtěžovala lidi hlukem nejen v domech vzdálených několik set metrů od zvukových aparatur, ale chvěla se i nemocnice ve více než sedm kilometrů vzdáleném Frýdlantu. "Lidem z Višňové jsem rozdávala špunty do uší, proti vibracím však nepomáhaly. Některé obyvatele neustálý hluk deprimoval a raději odjeli," připomněla Matušková. Když se ovšem sloužila trojjazyčná bohoslužba při višňovské pouti, technaři ztlumili svoje reprobedny, aby církevní slavnost nezmařili. Pořadatele CzechTeku 2002 Matušková nakonec přiměla i k úplnému úklidu odpadků. Sesbírali je do igelitových pytlů a po její výzvě se později vrátili a nanosili je do popelářských vozů. Na neděli, kdy technoparty končila, objednala Matušková u Českých drah posílené vlaky. Cestou do Višňové totiž vyznavači techna v přeplněných vozech dělali výtržnosti. Matušková považuje současné období za zlomové pro další osud technoparty v Česku. "Buď technaři svou kulturu obhájí, nebo je čekají velké problémy. Aby ale v očích veřejnosti uspěli, musí se očistit od lidí, jimž nejde o hudbu, ale o výtržnosti a o drogy," konstatovala Matušková. Ani kdyby technaři získali pro svá setkání jakkoliv rozlehlý pozemek, nemají podle Matuškové vyhráno. Nelze ho totiž obklopit zvukotěsnou bublinou. Na současné mediální kampani okolo zákroku proti technoparty v Mlýnci ji překvapilo, s jako komickou rychlostí se ze zločinců, nebezpečných pro své okolí, staly stíhané, bezbranné děti z happeningů. "Takoví tedy vyznavači techna v drtivé většině určitě nejsou," zdůraznila starostka. Hodně ji rovněž zarazilo, jak si mohl v době konání CzechTeku 2005 vzít dovolenou premiér Paroubek. "Bylo přece jasné, že technoparty vyvolá napjatou situaci v celé republice," řekla Matušková.

Sociální demokraté obvinili ODS, že události kolem letošní technoparty na Tachovsku zneužívá pro své politické cíle. Proto se ČSSD nezúčastní schůzky předsedů čtyř nekomunistických parlamentních stran, na níž chtěla ODS jednat o řešení vzniklé situace a o vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by zkoumala odpovědnost premiéra a ministra vnitra za policejní zásah na CzechTeku. "Jediným důvodem k takové iniciativě je snaha ODS o politický profit," řekl novinářům předseda strany Stanislav Gross po mimořádném jednání grémia ČSSD. S ODS byli připraveni jednat lidovci, za nevhodnou ji považují unionisté. Také postoj prezidenta Václava Klause, který označil zásah za hrubou chybu, podle ČSSD nepřispívá k věcné diskusi. "Prezident se jako by dostává do čela boje za nedodržování zákonnosti, což považujeme za něco naprosto nepřijatelného. Je to další důkaz toho, že Václav Klaus zůstává čestným předsedou ODS," řekl Gross.

Sociální demokracie podle Grosse vnímá policejní postup vůči vyznavačům techna jako nezbytný a přiměřený. "ČSSD nejde o zákaz technoparty, jde o to, aby byla stanovena jasná pravidla a ta byla dodržována," uvedl. ČSSD také důrazně vyzvala předsedu a místopředsedu ODS Mirka Topolánka a Ivana Langra, aby se omluvili za to, že "lživě informovali" o odpovědnosti premiéra, ministra vnitra a policie za smrt jednoho z účastníků technoparty. Muž zahynul při dopravní nehodě. ODS chtěla o situaci kolem CzechTeku jednat s Grossem i šéfy obou menších koaličních stran Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem. Kalousek sice nesouhlasí s názorem občanských demokratů, že kvůli událostem na CzechTeku vznikla na politické scéně krize, ale jednání se nebrání. "Je jisté, že v Poslanecké sněmovně se o tom bude mluvit. Na schůzce by se předsedové parlamentních stran mohli poradit o tom, jak nejvhodnějším způsobem tuto kauzu ve sněmovně projednat a jak co nejméně eskalovat napětí," řekl Kalousek. "Můžeme mít různé názory, ale nejhorší je nejednat," dodal předseda KDU-ČSL. Naopak šéf unionistů Topolánkovi napsal, že nepovažuje za vhodné tuto věc řešit na úrovni předsedů stran. Obává se politizace. Za příhodnější Němec považuje objektivní posouzení ze strany státního zastupitelstva, o což jako ministr spravedlnosti požádal.

Vojenská posádka by mohla v Táboře zůstat i po reformě armády. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Karel Kühnl. Rozhodnutí zrušit posádku ve městě s nejdelší vojenskou historií a ideálním technickým vybavením podle něj nebylo vhodné. Dodal ale, že jakékoli změny do roku 2006 by mohly ohrozit celou reformu. Podle platné reformy by měla armáda v Táboře zůstat do roku 2012. Armáda musí podle Kühnla nejprve dosáhnout v roce 2006 takzvaných počátečních operačních schopností a poté se budou změny ve vojenství hodnotit. Reformu podle svých slov před rokem zdědil. "Já jsem s ní nemohl už nijak pohnout, ale jeden bod, co bych asi nepřipustil, by bylo opuštění Tábora," řekl Kühnl. Tábor je podle něj pro vojenství významný nejen z historického hlediska, ale také díky svému technickému vybavení. Výcvikový prostor v Klokotech poskytuje armádě ojedinělý prostor, kde mohou vojáci cvičit, aniž by zasahovali do civilního prostředí.

Starostu Tábora Františka Dědiče jednání povzbudilo. Původní rozhodnutí zrušit posádku v Táboře, kde nyní cvičí necelá tisícovka vojáků jednotky rychlého nasazení, považoval jednoznačně za špatné. "Pravda zvítězí. A tady za námi opravdu stojí pravda v tom, že pošlapání vojenských tradic a ekonomická efektivita nestojí za to, aby zde armáda po roce 2012 neměla posádku," řekl Dědič. Ministr také při návštěvě Tábora starostovi slíbil, že urychlí bezúplatný převod opuštěného armádního majetku na město. Alespoň právní převedení kasáren Jana Žižky a objekt provozního střediska na Píseckém rozcestí chce stihnout do konce roku.

Český helsinský výbor /ČHV/ považuje víkendový policejní zásah proti účastníkům CzechTeku 2005 za neopodstatněnou a účelovou demonstraci síly, motivovanou politickými pohnutkami. Tato organizace zabývající se lidskými právy v prohlášení, které poskytla ČTK, vyzývá k demisi premiéra Jiřího Paroubka i ministra vnitra Františka Bublana. "Tato demonstrace síly měla patrně určitým vládním činitelům pomoci získat sympatie té části obyvatelstva, která se staví rezervovaně nebo odmítavě k pořádání podobných Happeningů," stojí v prohlášení organizace k průběhu a důsledkům CzechTeku. Policejní zásah na Tachovsku byl podle Českého helsinského výboru součástí snah o vytlačení určité menšiny na okraj společnosti, což bývá počátkem každé totality. Za konfrontaci policie s mladými lidmi podle ČHV plně odpovídá vláda a její předseda. "ČHV proto zcela jednoznačně považuje další setrvání ministra vnitra i předsedy vlády ve funkcích za lidsky zcela neudržitelné," uvedl ČHV ve svém prohlášení. Podle helsinského výboru se policisté na tvrdý zákrok připravovali několik týdnů. Svědčí o tom prý i to, že zasahovali se zakrytými služebními čísly, aby tak znesnadnili případné vyšetřování. Údajně protiprávním jednáním policistů by se podle výboru měla zabývat Inspekce ministra vnitra a příslušné státní zastupitelství. Český helsinský výbor je nevládní neziskovou organizací pro lidská práva. Je členem Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva (IHF) se sídlem ve Vídni sdružující helsinské výbory z 39 členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Výbor mimo jiné sleduje stav lidských práv v ČR a zákonodárnou činnost týkající se lidských a občanských práv.