Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté obvinili ODS, že události kolem letošní technoparty na Tachovsku zneužívá pro své politické cíle. Proto se ČSSD nezúčastní schůzky předsedů čtyř nekomunistických parlamentních stran, na níž chtěla ODS jednat o řešení vzniklé situace a o vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by zkoumala odpovědnost premiéra a ministra vnitra za policejní zásah na CzechTeku. "Jediným důvodem k takové iniciativě je snaha ODS o politický profit," řekl novinářům předseda strany Stanislav Gross po mimořádném jednání grémia ČSSD. S ODS byli připraveni jednat lidovci, za nevhodnou ji považují unionisté. Také postoj prezidenta Václava Klause, který označil zásah za hrubou chybu, podle ČSSD nepřispívá k věcné diskusi. "Prezident se jako by dostává do čela boje za nedodržování zákonnosti, což považujeme za něco naprosto nepřijatelného. Je to další důkaz toho, že Václav Klaus zůstává čestným předsedou ODS," řekl Gross.

Sociální demokracie podle Grosse vnímá policejní postup vůči vyznavačům techna jako nezbytný a přiměřený. "ČSSD nejde o zákaz technoparty, jde o to, aby byla stanovena jasná pravidla a ta byla dodržována," uvedl. ČSSD také důrazně vyzvala předsedu a místopředsedu ODS Mirka Topolánka a Ivana Langra, aby se omluvili za to, že "lživě informovali" o odpovědnosti premiéra, ministra vnitra a policie za smrt jednoho z účastníků technoparty. Muž zahynul při dopravní nehodě. ODS chtěla o situaci kolem CzechTeku jednat s Grossem i šéfy obou menších koaličních stran Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem. Kalousek sice nesouhlasí s názorem občanských demokratů, že kvůli událostem na CzechTeku vznikla na politické scéně krize, ale jednání se nebrání. "Je jisté, že v Poslanecké sněmovně se o tom bude mluvit. Na schůzce by se předsedové parlamentních stran mohli poradit o tom, jak nejvhodnějším způsobem tuto kauzu ve sněmovně projednat a jak co nejméně eskalovat napětí," řekl Kalousek. "Můžeme mít různé názory, ale nejhorší je nejednat," dodal předseda KDU-ČSL. Naopak šéf unionistů Topolánkovi napsal, že nepovažuje za vhodné tuto věc řešit na úrovni předsedů stran. Obává se politizace. Za příhodnější Němec považuje objektivní posouzení ze strany státního zastupitelstva, o což jako ministr spravedlnosti požádal.

Zásah policistů proti účastníkům technoparty CzechTek má podle organizátorů akce možná druhou oběť, policie to však nepotvrdila. Během party byl zraněn francouzský účastník, který měl být převezen do plzeňské nemocnice, uvedl na dnešní tiskové konferenci David Čermák, jeden z pořadatelů protestů kvůli CzechTeku. Známí údajně o muži již dva dny nemají žádné informace. Plzeňská nemocnice tvrdí, že nikoho takového nepřijala, a informace o dalším úmrtí v souvislosti s technoparty nemá policie ani francouzské velvyslanectví v Praze. Za první oběť organizátoři považují českého účastníka, kterého v sobotu srazilo auto na dálnici. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová řekla, že policie prověřovala západočeská zdravotnická zařízení i své databáze a nic nezjistila. "Nezaznamenali jsme žádné úmrtí v souvislosti s CzechTekem," zdůraznila Kosinová. Podle mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renaty Jenšíkové žádný z pacientů hospitalizovaných po policejním zásahu na víkendové technoparty nezemřel. Lékaři v nemocnici celkem ošetřili 11 osob. Většina z nich byla propuštěna. V nemocnici zůstala pouze jedna účastnice party, která se zotavuje po lehčí operaci, řekla mluvčí. Ministr vnitra František Bublan řekl, že mu o případu není nic známo. Organizátoři uvedli, že jejich konečným cílem je řádné vyšetření policejního zásahu. Za nejlepší způsob považují arbitra na mezinárodní úrovni, jako jsou organizace Červený kříž nebo Amnesty International. Parlamentní komisi nepovažují za ideální řešení, naprosto odmítají vyšetřování Inspekce ministra vnitra.

Občanští demokraté tvrdí, že rostoucí popularita sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka ani sílící obliba ČSSD není důvodem k panice či ztrátě nervů. I když někteří připouštějí, že během léta o nejsilnější opoziční straně moc slyšet nebylo, zatímco Paroubek se vyjadřoval téměř ke všemu, byl to prý jen dočasný jev v době dovolených a "okurkové sezony". V anketě ČTK politici ODS odmítli názory, že by stranický šéf Mirek Topolánek byl ve srovnání s premiérem pasivní. Zároveň mnozí varovali před pocitem, že ODS jako favorit voleb má už vítězství v kapse. Topolánek v reakci na kritiku, že ODS zaspala Paroubkův raketový nástup, už ohlásil, že v srpnu začne jeho strana se silnou protiofenzivou vůči vládní politice.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka přiznal, že letní mlčení ODS na útočné výroky lídrů ČSSD občanským demokratům body nepřidalo. "Někteří naši představitelé byli na dovolené, já osobně na ostrá vyjádření sociálních demokratů reagoval," řekl Sobotka. "Naše voliče bude více zajímat program s reformou daní, důchodů nebo zdravotnictví než předvolební rétorika," míní Sobotka.

Lídr pražské ODS Jan Bürgermeister soudí, že Paroubkova pracovitost je vidět a občanští demokraté mají důvod k zamyšlení. "Ale myslím si, že pokud je to jenom tím, že pro opoziční politiky skončily prázdniny a začne každodenní reálná práce, tak se nestalo nic jiného, než že Paroubek mistrovsky využil okurkové sezony," prohlásil Bürgermeister.

Šéf jihočeské ODS Tom Zajíček si nemyslí, že lze mluvit o ústupu ODS do pozadí. "Prázdniny jsou vždycky časem, kdy je vládní garnitura lépe vidět - vláda zasedá, proto naplňuje média víc než opozice," míní. Ústecký předseda Jiří Šulc řekl, že s prací předsedy strany je spokojen. V médiích je vidět a slyšet méně kvůli tomu, že není premiérem, poslancem ani senátorem. Teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera má sice řadu výhrad k některým Topolánkovým výrokům, důležitá je však podle něj práce strany jako celku. "Pořád věřím v předčasné volby," dodal Kubera. Předseda ODS v Moravskoslezském kraji Zbyněk Stanjura uvedl, že růst preferencí ČSSD se dal očekávat. "Hlavní je neztrácet nervy a připravovat se na volby tak, abychom v nich velmi dobře uspěli," doplnil. "Skutečný politický boj začne až v září. Necelý rok k volbám je v politice dlouhá doba, dá se mnohé vybojovat," myslí si předseda ODS ve Zlínském kraji Jaroslav Plachý. "Pro voliče je důležité, aby politická strana byla čitelná a neměnila styl. A předseda Topolánek čitelný je, proto jde správným směrem," řekl místopředseda kladenské ODS Jindřich Sybera.

Ani jihomoravskou ODS silná pozice premiéra neznepokojuje. "Paroubek je ve funkci teprve krátce a na začátku je to vždy jednodušší," řekl předseda brněnských občanských demokratů Miroslav Hošek. "Náš předseda pracuje stabilně dobře, což se časem opět projeví," dodal. Hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík připustil, že někdy vysoké preference mohou vést k usnutí na vavřínech. "Možná to u některých představitelů ODS vyvolalo dojem, že už je všechno hotové a že je vyhráno. To je velký omyl. Je potřeba dnes a denně makat. Voliči to ocení ve volbách," soudí Bradík. Šéf občanských demokratů na Vysočině Miloš Vystrčil tvrdí, že Topolánek je dostatečně aktivní, ale není premiérem, který má v médiích daleko větší možnosti než předseda opoziční strany.

Vojenská posádka by mohla v Táboře zůstat i po reformě armády. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Karel Kühnl. Rozhodnutí zrušit posádku ve městě s nejdelší vojenskou historií a ideálním technickým vybavením podle něj nebylo vhodné. Dodal ale, že jakékoli změny do roku 2006 by mohly ohrozit celou reformu. Podle platné reformy by měla armáda v Táboře zůstat do roku 2012. Armáda musí podle Kühnla nejprve dosáhnout v roce 2006 takzvaných počátečních operačních schopností a poté se budou změny ve vojenství hodnotit. Reformu podle svých slov před rokem zdědil. "Já jsem s ní nemohl už nijak pohnout, ale jeden bod, co bych asi nepřipustil, by bylo opuštění Tábora," řekl Kühnl. Tábor je podle něj pro vojenství významný nejen z historického hlediska, ale také díky svému technickému vybavení. Výcvikový prostor v Klokotech poskytuje armádě ojedinělý prostor, kde mohou vojáci cvičit, aniž by zasahovali do civilního prostředí.

Starostu Tábora Františka Dědiče jednání povzbudilo. Původní rozhodnutí zrušit posádku v Táboře, kde nyní cvičí necelá tisícovka vojáků jednotky rychlého nasazení, považoval jednoznačně za špatné. "Pravda zvítězí. A tady za námi opravdu stojí pravda v tom, že pošlapání vojenských tradic a ekonomická efektivita nestojí za to, aby zde armáda po roce 2012 neměla posádku," řekl Dědič. Ministr také při návštěvě Tábora starostovi slíbil, že urychlí bezúplatný převod opuštěného armádního majetku na město. Alespoň právní převedení kasáren Jana Žižky a objekt provozního střediska na Píseckém rozcestí chce stihnout do konce roku.

Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Ruskem se za posledních pět let zlepšily a nyní jsou na standardní úrovni, soudí český velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta. Ve funkci končí, příští neděli se definitivně vrací do Česka, kde jej čeká křeslo náměstka ministra zahraničí. Současný vývoj v Ruské federaci vnímá Bašta jako pozitivní, svůj postoj přitom opírá "nejen o znalost Moskvy, ale celého Ruska". Také řekl, že ještě letos by mohl Českou republiku navštívit prezident Vladimir Putin.

V roce 2000, když Bašta do Ruska přijel, byly prý vztahy mezi oběma zeměmi na "úrovni studené diplomatické války". "Od té doby se mohly jen zlepšit. A zlepšily se. Dostali jsme se na normální úroveň, kterou má s Ruskem většina členů Evropské unie," řekl Bašta. Důkazem toho jsou opakované vzájemné návštěvy státních představitelů, včetně návštěvy prezidenta Václava Klause v Rusku před dvěma lety. Velvyslanec dodal, že možnost návštěvy ruského prezidenta už není pouhou spekulací. "Teď se o tom mluví," poznamenal.

Ve funkci šéfa velvyslanectví navštívil Bašta téměř 50 ruských regionů. "Na rozdíl od některých svých kolegů jsem dostal možnost poznat nikoliv jen Moskvu, ale celé Rusko. A to tak, že velmi důkladně. Uvědomuji si více souvislostí, a tím pádem vnímám vývoj tady (v Rusku) jako pozitivní, nikoliv negativní," uvedl. Podle něj ne všichni čeští novináři či politologové informují o Rusku objektivně; ukazují prý spíš jen na jeho negativní stránky.

Evropská komise spustila proti 13 členským zemím druhou fázi řízení pro porušení práva, protože tyto státy, včetně Česka a Slovenska, včas nepřevedly do svého práva jednu či více směrnic týkající se převážně finančních záležitostí na vnitřním trhu Evropské unie. "Neobdrží-li komise do dvou měsíců uspokojivou odpověď, může věc předložit soudnímu dvoru," varovalo komuniké. České republice komise vytkla, že se dosud nepostarala o převzetí směrnic o doplňkovém dozoru nad finančními konglomeráty, o reorganizaci a likvidaci úvěrových institucí a o direktivu o reorganizaci a likvidaci pojišťoven. Mluvčí českého stálého zastoupení při EU Jan Vytopil řekl, že převzetí směrnic o pojišťovnách a o finančních konglomerátech mají zajistit zákony, jejichž návrhy 1. července schválila Poslanecká sněmovna a nyní čekají na posouzení v Senátu; účinnosti tyto zákony nabydou hned po zveřejnění. Direktiva o úvěrových instucích je pak zahrnuta v novém úpadkovém zákonu o konkurzech a vyrovnání, jehož předlohu budou posuzovat poslanci. Česko podle EK patří z hlediska přebírání norem jednotného trhu k nejhorším členům EU: k 1. červnu ČR nepřevedla včas do národního práva 3,6 procenta směrnic EU, zatímco unijní průměr činil činil 1,9 procenta. Praha se však hájí, že EK nepřihlíží na pozoruhodné zlepšení: ještě loni chyběla skoro čtvrtina norem, ale během roku se podařilo přijmout více než tři stovky direktiv.

Celkem 120 kapel a zpěváků vystoupí na festivalu Sázavafest, který začne ve čtvrtek v areálu Ostrov v Sázavě na Kutnohorsku a potrvá do neděle. Účinkující se představí na šesti festivalových scénách, uvedli organizátoři na své internetové stránce www.sazavafest.cz. Mezi největší lákadla přehlídky budou patřit vystoupení kapel J.A.R., Chinaski, Wohnout nebo Mig 21, představí se také vítězové soutěže Česko hledá SuperStar Aneta Langerová a Vlastimil Horváth i finalisté Petr Bende a Gabriela Al Dhábba. Ze zahraničí přijedou londýnská skupina Bushcraft, americká černošská kapela Lord Bishop a francouzská reggae skupina Papa Style & Baldas. Na kytarové scéně vystoupí "matadoři" jako -123 min. i mladší kapely, například Gaia Mesiah nebo The Radiostars, kterou tvoří členové skupin Roe-deer, Lety mimo a Tři sestry. Na dalším pódiu vystoupí kapely Fast Food a The Chancers, ska-punkoví 2 v 1, Nana Zorin a slovenská Ska Pra Šupina. Na Sázavafestu se po letech vrátí na festivalová pódia skupina Burma Jones. Na programu přehlídky bude kromě hudby také divadlo, film i autorská čtení sázavského rodáka a patriota Michala Viewegha. Festivalová dramaturgie připomene i letošní sté výročí narození rodáka ze Sázavy, herce Jiřího Voskovce. Pražští návštěvníci budou mít možnost po všechny čtyři festivalové dny využít posílené autobusové linky 382, která do Sázavy jezdí ze stanice metra Skalka.