Zprávy | Z archivu rubriky


Technicky nejjednodušším způsobem usměrnění rušného provozu na dálnici D 1 a snížení nehodovosti je podle Jaroslava Heinricha z brněnského Centra dopravního výzkumu výstavba portálů, na nichž lze podle potřeby měnit dopravní značky. Podle něj by se dal tento takzvaný telematický provoz mezi Prahou a Brnem zavést rychleji, než rozšíření dálnice o další pruhy. S portály s proměnným dopravním značením se lze setkat na německých dálnicích, silničním průtahu ve Vídni nebo na nových dálničních úsecích v Chorvatsku. Portály jsou ovládány z řídících center. V době snížené viditelnosti, tedy za mlhy nebo deště může obsluha snížit v kritických úsecích rychlost projíždějících aut tím, že na portále upraví maximální povolenou rychlost, stanoví zákaz předjíždění v následujícím úseku a podobně. "Lze tak předejít mnoha nehodám. Řidiče je možné o problémech na dálnici varovat ještě před tím, než do mlhy nebo sněžení vjedou," uvedl Heinrich, který se s kolegy v Centru dopravního výzkumu zabývá příčinami nehod. Podle něj by bylo ideální, kdyby byly portály umístěny co nejdříve na některém z kritických úseků; například Praha - Mirošovice nebo Kývalka - Holubice. Pouze světelné tabule ale dopravní komplikace na dálnici nevyřeší. Podle Heinricha je třeba důkladně prozkoumat všechny připojovací a odpojovací pruhy. Ty totiž vznikly v době, kdy byla na dálnicích povolena nejvyšší rychlost 110 kilometrů v hodině. Nyní ale platí rychlost 130 kilometrů v hodině a délka pruhů by proto měla být opět posouzena. Odborníci poukazují i na to, že je nutné více zkoumat, ve kterých úsecích dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Problémy mohou být hlavně v české části dálnice. V 60. letech totiž vznikala v místech, kde existovala řada rozestavěných úseků z období konce první republiky. Z hlediska současné dopravy mohou být za mokra tyto klikatící se úseky při rychlé jízdě nebezpečné. Zbytečné jsou stížnosti na to, že se D 1 neustále opravuje, uvedl Heinrich. Podle některých informací nebyla dálnice za dobu nikdy v obou směrech mezi Prahou a Brnem zcela průjezdná, protože na ní bylo vždy alespoň nějaké omezení. "Je to logické. Normální životnost silniční stavby je 20 let," uvedl odborník. Vysvětlil, že v době, kdy se otevírala poslední část dálnice u Brna, se již první otevřený úsek pohyboval na hranici životnosti. Situaci by v současné době nevyřešilo ani to, kdyby začalo ve velkém rozšiřování dálnice na celkem šest jízdních pruhů. Projekt by byl velmi nákladný. Podle Heinricha by zastavil budování další dálniční sítě v ČR a přinesl by ještě větší dopravní komplikace. V souvislosti s projektem by bylo nutné na nejrušnější dopravní tepně v zemi udělat mnohakilometrové uzavírky. Některé dálniční úseky by byly uzavřeny až pět let. "Je nutné hledat levnější řešení. Prvním krokem ke zlepšení situace je opatrnější jízda řidičů," uzavřel odborník.

Okresní soud pro Prahu - západ se musí opět zabývat obžalobou, která viní uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře z třímilionového podvodu. Soud ho loni v srpnu obžaloby zprostil, Krajský soud však verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. "Hlavní líčení jsem nařídil na 15. srpna," řekl soudce Pavel Vosmanský. Státní zástupce Krejčíře viní z toho, že oklamal majitele soukromých pozemků v Letech u Prahy. Jeho stavební firma DKR INVEST od nich koupila stavební parcely. Krejčíř jim podle obžaloby slíbil, že zřídí konto, kam převede tři miliony korun. K majitelům pozemků měly peníze putovat ve chvíli, kdy parcely převedou na Krejčířovu firmu. Aby mu uvěřili, ukázal jim prý výpis z účtu, že peníze na konto již splatil. Vlastníci nechali pozemky převést, peníze údajně ale nikdy nedostali. Co vedlo okresní soud ke zprošťujícímu rozsudku, Vosmanský nespecifikoval. Krejčíř policii utekl letos v červnu při domovní prohlídce v jeho luxusní vile v Černošicích u Prahy. Je stíhán jako uprchlý za přípravu podvodu a přípravu vraždy celníka. Již dříve byl obviněn za půlmiliardový celní únik a za vytunelování firmy Technology Leasing. U ostravského soudu je obžalován za to, že podvodným způsobem vylákal od představitelů společnosti Frymis 55.000 akcií otrokovické teplárny v hodnotě 75 milionů korun. Policie v den Krejčířova zatčení a následného útěku našla v pražské kanceláři dvou Krejčířových firem - DKR INVEST PRAHA a CORIMEX - hromadu bankovek. Nyní zjišťuje, zda byly pravé. Podle dřívějších informací ČTK byly peníze v krabicích v zatavených pytlích. Vždy na povrchu a vespod byly pravděpodobně pravé peníze, uprostřed však byly evidentní padělky. Po Krejčířovi policie dosud marně pátrá.

Proces bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína sleduje od úterý u přerovského soudu veřejnost. Příznivci Hučína se domáhali vstupu do jednací síně více než tři roky, které uplynuly od zahájení hlavního líčení. Obžaloba Hučína viní za šest trestných činů, například za nelegální držení zbraní či vyvolávání pocitu ohrožení levicovým extremismem. Hučín vinu popírá. Soud začal výslechem civilistů. Předseda senátu soudu Michal Jelínek řekl, že soud již provedl všechny důkazy, které se týkaly utajovaných skutečností. "Další části procesu proto veřejnost může být přítomna," uvedl soudce. Hučín považuje otevření procesu za úspěch a výsledek tlaku veřejnosti. Mrzí ho však, že se tak nestalo už dříve. Podstatné věci byly podle obžalovaného řečeny již dříve. "To, co vám bylo utajováno, ale nebylo vůbec tajné. Bylo to záměrně utajováno před těmi, kteří nemají čisté svědomí. Z celého procesu mohlo být tajných snad deset či 15 minut," míní Hučín. Obžalovaného přišlo podpořit asi 30 lidí. Hučín je vybídl, aby drželi v soudní síni své emoce na uzdě. "Nechci, aby si soudce účelově našel důvod pro vyklizení sálu," řekl Hučín. Podobně se vyjádřit také šéf přerovské Konfederace politických vězňů František Přeslička. Uvedl, že příznivci Hučína mění taktiku. "Ve vlastním zájmu upouštíme od hlasitých protestů," uvedl Přeslička. Hučín podle obžaloby v 90. letech minulého století jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Pokud se česká fotbalová reprezentace probojuje na mistrovství světa bez nutnosti absolvovat v závěru listopadu baráž pro týmy z druhých míst, střetne se ve volném termínu zřejmě s Itálií i s dalším dosud nespecifikovaným soupeřem. Uvedl to generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. Fousek tak potvrdil slova trenéra italské reprezentace Marcella Lippiho, který pro agenturu AP prohlásil, že ve volném "barážovém" termínu hodlá sehrát dva zápasy: proti Čechům a s Nizozemci. Český tým je v rozehrané kvalifikaci na mistrovství světa v první skupině na druhém místě a čeká ho zápas s vedoucími Nizozemci na vlastním hřišti. Navíc je zatím hodně pravděpodobné, že z první skupiny si zajistí přímý postup dva týmy. Italové jsou v čele páté skupiny, kde mají po šesti odehraných zápasech v čele čtyřbodový náskok.

Neuvěřitelný příběh se šťastným koncem zažívá český fotbalista Petr Mikolanda. Dvacetiletý hráč Viktorie Žižkov zaujal na třítýdenních testech v anglickém klubu West Ham United natolik, že v Londýně zůstane natrvalo. Vedení klubu mu nabídlo tříletý kontrakt, se zástupci Žižkova je na podmínkách transferu předběžně domluveno. Blížící se přestup potvrdil hráčův agent Ondřej Chovanec.

Fotbalisté Sparty Praha vyhráli přípravný zápas s italským celkem Udinese Calcio na soustředění ve Švýcarsku 2:1. Vítěznou branku vstřelil čtyři minuty před koncem Miroslav Slepička. Za Udine skóroval syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saíd, jenž přišel do klubu v červnu z Perugie.

Hokejový útočník Jaromír Jágr se v neděli večer vrátil do Prahy, ale vedení Omsku se jeho služeb ani po skončení výluky v NHL stále nechce vzdát. Jágr má však smlouvu s New Yorkem Rangers, odkud ho stěží uvolní. "Toho jsme si vědomi, ale proč bychom si nevyslechli někoho, kdo má o něj velký zájem," řekl Jágrův osobní trenér Marian Jelínek. Samotný hráč připustil, že stále není pevně rozhodnut, kde bude dále hrát. "Srdce mě táhne do Omsku, ale rozum do Ameriky," řekl Jágr televizi Nova.

Třiadvacáté místo obsadil plavec Květoslav Svoboda v rozplavbách na 200 metrů volný způsob na mistrovství světa v Montrealu a stejně jako v neděli na dvojnásobné trati do dalších bojů nepostoupil. Účast v semifinále unikla obhájci senzačního čtvrtého místa v této disciplíně z předloňského šampionátu v Barceloně o 45 setin.

Cyklistický speciál, na němž vytvořil Ondřej Sosenka v Moskvě na dráze v Krylatském světový rekord v hodinovce, hodlá dát český cyklista do aukce. Utržené peníze věnuje na charitu. Vydražit se chystá i dres a helmu, v nichž úspěšný pokus absolvoval. Tvůrce speciálu Francesco Moser, jeden z předchůdců Sosenky v rekordních zápisech, se však nechal slyšet, že chce kolo zpět. "Kdepak, já ho z ruky nedám," řekl Sosenka, jenž před týdnem zajel za šedesát minut 49,700 kilometru a o 250 metrů překonal výkon Brita Chrise Boardmana. "Měl jsem slíbena kola dvě, ale přišlo jen jedno. Myslím, že to druhé je v Itálii," uvedl český cyklista.