Zprávy | Z archivu rubriky


Změna českého zákona, která zabraňuje Němcům po zabavení řidičského průkazu doma opatřit si levně nový v Česku, měla nastat už dávno, prohlásil německý ministr dopravy Manfred Stolpe. Reagoval tak na zprávu, že český prezident Václav Klaus novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích v pondělí podepsal a tím legislativní proces v tomto směru ukončil. Zákon však má nabýt účinnosti až od 1. července 2006, a to je podle německé strany pozdě. "Apelujeme na českou stranu, aby zákon začala uplatňovat dříve," řekla podle agentury DPA Stolpeho mluvčí. "Pouze okamžité zavedení českého zákona zaručí, že praxe odporující právu EU se v Česku stane minulostí," dodala. "Požadujeme také, aby řidičské průkazy vydané v rozporu s unijním právem (německým řidičům) byly zneplatněny," zdůraznila mluvčí s poukazem na to, že toto novela českého zákona neřeší.

Novela českého zákona o provozu na pozemních komunikacích se vydávání řidičských průkazů týká jen okrajově. Zavádí především bodový systém hodnocení dopravních přestupků, kdy každý řidič bude moci dostat nanejvýš 12 trestných bodů; potom přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let. Dopravní policie také dostává zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz.

Nemocnice vyzvaly zdravotní pojišťovny, ať vypovědí smlouvu soukromým lékařům, kteří ve čtvrtek, ve dni lékařských protestů, zavřou ordinaci a ohrozí tak dostupnost péče o pacienty. Potvrdila to předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová. "Lékařské protesty nepodporujeme, většina ředitelů vydala již příkaz, aby jednoznačně byli přijímáni tito pacienti do nemocnice a byli ošetřeni," řekla. Podle Kunové jsou nemocnice ochotny a schopny zajistit odpovídající péči ve svých ambulancích, a to za nižší cenu, než pojišťovny platí soukromým praxím. Dlouhodobě již zajišťují lékařskou službu první pomoci místo praktiků, a proto by podle ředitelů nemocnic měly pojišťovny o odpovídající částku snížit praktikům platby za péči.

"Chápeme rozhořčení praktických lékařů a ambulantních specialistů kvůli zpožďování plateb od pojišťoven. Nemocnice se ale potýkají se stejným problémem," upozornila Kunová, která je ředitelkou Fakultní nemocnice Plzeň. Nemocnice ve společném prohlášení vyzývají premiéra Jiřího Paroubka a ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby nemocnicím byly vytvořeny stejné úhradové podmínky, jaké mají soukromé subjekty, které jsou podle nemocnic placeny lépe.

Nemocnice se podle Kunové ohrazují proti tvrzení lékařů, že příčinou problémů jsou ony, protože čerpají nejvíce prostředků zdravotního pojištění. Odmítají i jejich výroky, že ministerstvo zdravotnictví nemocnicím straní při stanovení cen péče na úkor ostatních. "Ambulantní specialisté dostávají za jeden bod při ocenění zdravotních výkonů 1,05 koruny, nemocniční ambulance 0,89 koruny. Za srovnatelnou práci tedy mají nemocnice o 10 až 15 procent nižší úhradu," uvedla Kunová. Soukromí lékaři tyto výpočty zpochybnili, v důsledku regulací prý dostávají mnohem méně. Soukromé ambulance podle Kunové přenechávají odpoledne, o víkendech a svátcích péči o své pacienty nemocnicím, stejně jako praktičtí lékaři, kteří odmítají sloužit lékařskou pohotovost a místo nich ji zajišťují nemocnice.

Zdravotnictvím ročně proteče 200 miliard, deficit zdravotního pojištění již překročil deset miliard korun.

Irák má velký zájem na tom, aby česká vojenská policie i nadále školila irácké kolegy. Po úterním jednání s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním to ČTK řekl premiér Jiří Paroubek. Podle něj práci policistů prezident velmi ocenil. Talabání premiérovi řekl, že čeští školitelé mají v Iráku velkou prestiž. Čeští policisté, jichž je nyní na jihu Iráku asi stovka, tam budou podle návrhu vlády i v příštím roce. Ještě to však musí projednat český parlament. Původně měli z Iráku odejít na začátku letošního roku. Dosud vycvičili kolem 4500 iráckých vojáků.

Iráku, který se vzpamatovává z válečného konfliktu a let autokratického režimu Saddáma Husajna, pomáhá česká vláda v různých oblastech. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že Česká republika bude pokračovat i ve školení expertů a také chce nadále léčit malé Iráčany. Svoboda poznamenal, že dosud Češi proškolili kolem 300 Iráčanů, mezi nimiž bylo například 100 soudců a 50 odborníků z oblasti petrochemie a geologie a také několik diplomatů. V České republice se léčilo 32 malých iráckých pacientů s těžkým onemocněním srdce, připomněl ministr. Nyní je tu další šestice, která přiletěla v doprovodu dvou lékařů. Ti nabírají zkušenosti v kardiologii.

Talabání se setkal také s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Iráčané si myslí, že bychom mohli mít větší odvahu při obchodních cestách do Iráku, řekl po setkání ČTK Zaorálek. Například na nedávném veletrhu v Kurdistánu prý české firmy své zástupce neměly. Také zde Talabání zopakoval, že většina iráckých provincií je bezpečná. Domluvili jsme se, že zástupci branného výboru sněmovny do Iráku pojedou, zmapují situaci a doporučí českým podnikatelům, kam se zaměřit, řekl Zaorálek.

Talabání setkáním s Paroubkem zahájil program druhého dne své třídenní návštěvy České republiky. Česko je první evropskou zemí, kterou Talabání v roli hlavy státu navštívil