Zprávy | Z archivu rubriky


Český premiér Jiří Paroubek v úterý ve Stockholmu požádal o půjčení vzácné Ďáblovy bible, kterou za třicetileté války spolu s dalšími cennostmi odvezla z českých zemí švédská vojska. "Byl to dárek švédských vojáků královně Kristině," řekl Paroubek novinářům po setkání se švédským premiérem Göranem Perssonem. Bible má být součástí chystané výstavy v České republice. Paroubek podle svých slov vůbec nezpochybňuje, že kniha odvezená z českých zemí před téměř 360 lety je vlastnictvím švédského státu. "Chceme si ji pouze půjčit, samozřejmě to není restituce majetku," poznamenal s úsměvem.

Ďáblova bible obsahuje souhrn středověké moudrosti a vzdělanosti a bývá označována za největší rukopisnou knihu světa. Objevila se v chudém klášteře benediktýnů v Podlažicích na Chrudimsku na počátku 13. století. Podle legendy vznikla tak, že ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla jakýsi mnich, kající se z těžkého hříchu. Dřevěné desky knihy měří 920 krát 505 krát 220 milimetrů. Obsahují 312 pergamenových fólií, tzn. 624 stran; původně bylo 320 listů, osm někdo v minulosti vyřízl.

Oba premiéři se nebavili jen o Ďáblově bibli - probírali chystaný summit EU o společném rozpočtu a ocenili rovněž rozhodnutí Evropské unie zahájit rozhovory s Tureckem i Chorvatskem. Persson řekl, že politické, ekonomické a společenské změny, které v nadcházejících letech bude muset Turecko kvůli EU provést, budou prospěšné pro všechny členské státy. Paroubek připomněl, že v Česku je veřejné mínění rozděleno na dva tábory - polovina lidí je proti vstupu Ankary do EU, druhá polovina pro její členství. Stejně jako Persson mluvil Paroubek na společné tiskové konferenci výhradně anglicky. V angličtině měl vpodvečer také projev na stockholmské vysoké škole ekonomické o výhledech českého hospodářství a postavení Česka v EU.

Změna českého zákona, která zabraňuje Němcům po zabavení řidičského průkazu doma opatřit si levně nový v Česku, měla nastat už dávno, prohlásil německý ministr dopravy Manfred Stolpe. Reagoval tak na zprávu, že český prezident Václav Klaus novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích v pondělí podepsal a tím legislativní proces v tomto směru ukončil. Zákon však má nabýt účinnosti až od 1. července 2006, a to je podle německé strany pozdě. "Apelujeme na českou stranu, aby zákon začala uplatňovat dříve," řekla podle agentury DPA Stolpeho mluvčí. "Pouze okamžité zavedení českého zákona zaručí, že praxe odporující právu EU se v Česku stane minulostí," dodala. "Požadujeme také, aby řidičské průkazy vydané v rozporu s unijním právem (německým řidičům) byly zneplatněny," zdůraznila mluvčí s poukazem na to, že toto novela českého zákona neřeší.

Novela českého zákona o provozu na pozemních komunikacích se vydávání řidičských průkazů týká jen okrajově. Zavádí především bodový systém hodnocení dopravních přestupků, kdy každý řidič bude moci dostat nanejvýš 12 trestných bodů; potom přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let. Dopravní policie také dostává zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz.