Zprávy | Z archivu rubriky


Nemocnice vyzvaly zdravotní pojišťovny, ať vypovědí smlouvu soukromým lékařům, kteří ve čtvrtek, ve dni lékařských protestů, zavřou ordinaci a ohrozí tak dostupnost péče o pacienty. Potvrdila to předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová. "Lékařské protesty nepodporujeme, většina ředitelů vydala již příkaz, aby jednoznačně byli přijímáni tito pacienti do nemocnice a byli ošetřeni," řekla. Podle Kunové jsou nemocnice ochotny a schopny zajistit odpovídající péči ve svých ambulancích, a to za nižší cenu, než pojišťovny platí soukromým praxím. Dlouhodobě již zajišťují lékařskou službu první pomoci místo praktiků, a proto by podle ředitelů nemocnic měly pojišťovny o odpovídající částku snížit praktikům platby za péči.

"Chápeme rozhořčení praktických lékařů a ambulantních specialistů kvůli zpožďování plateb od pojišťoven. Nemocnice se ale potýkají se stejným problémem," upozornila Kunová, která je ředitelkou Fakultní nemocnice Plzeň. Nemocnice ve společném prohlášení vyzývají premiéra Jiřího Paroubka a ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby nemocnicím byly vytvořeny stejné úhradové podmínky, jaké mají soukromé subjekty, které jsou podle nemocnic placeny lépe.

Nemocnice se podle Kunové ohrazují proti tvrzení lékařů, že příčinou problémů jsou ony, protože čerpají nejvíce prostředků zdravotního pojištění. Odmítají i jejich výroky, že ministerstvo zdravotnictví nemocnicím straní při stanovení cen péče na úkor ostatních. "Ambulantní specialisté dostávají za jeden bod při ocenění zdravotních výkonů 1,05 koruny, nemocniční ambulance 0,89 koruny. Za srovnatelnou práci tedy mají nemocnice o 10 až 15 procent nižší úhradu," uvedla Kunová. Soukromí lékaři tyto výpočty zpochybnili, v důsledku regulací prý dostávají mnohem méně. Soukromé ambulance podle Kunové přenechávají odpoledne, o víkendech a svátcích péči o své pacienty nemocnicím, stejně jako praktičtí lékaři, kteří odmítají sloužit lékařskou pohotovost a místo nich ji zajišťují nemocnice.

Zdravotnictvím ročně proteče 200 miliard, deficit zdravotního pojištění již překročil deset miliard korun.

Policie zatkla jednatřicetiletého Davida Lubinu, po kterém tři týdny pátrala kvůli podezření z vraždy střihače televize Nova Michala Velíška. Informaci televize Prima potvrdila ČTK mluvčí pražské policie. Ředitel republikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Petr Želásko zatím nemá o dopadení nebezpečného recidivisty informace. "Ověřuje mi to operační," řekl ČTK.

Lubina podle policie 13. září na Karlově náměstí v centru Prahy obtěžoval a ohrožoval mladou ženu pistolí. Dvaatřicetiletý Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm podle policie několikrát bez varování vystřelil. Mladý muž, otec roční dcery, útok nepřežil. Podle kriminalistů Lubinu usvědčuje z vraždy Velíška i analýza DNA. Případ otřásl veřejností natolik, že občané začali hned po vraždě poskytovat policii řadu poznatků o možném pohybu Lubiny.

Kriminalisté při vyšetřování zjistili, že Lubina údajně dvě hodiny před střelbou na Karlově náměstí ohrožoval zbraní také lidi v Praze 6. Při incidentu údajně padlo několik výstřelů, nikdo však zraněn nebyl. Podle tisku v Praze 6 obtěžoval ženu, která ho vyfotografovala mobilním telefonem a snímek pak předala policii.

Lubina se údajně dopouštěl trestné činnosti už předtím. V červnu prý v opilosti ohrožoval plynovou pistolí cestující v autobuse 253. Lidé ho tenkrát přemohli, odzbrojili a předali policii. Pět dnů byl v psychiatrické léčebně. Po propuštění si Lubina vysloužil obvinění z výtržnictví, z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a z maření úředního rozhodnutí. Do vazby ale nešel, stíhán je na svobodě. Podle médií ale 8. září znovu pistolí ohrožoval cestující na stejné lince.

Nebezpečný muž byl podle policie v minulosti několikrát trestán. V roce 1995 se například opakovaně vloupal do několika prodejen. V témže roce přepadl poštu v Lidicích. Replikou střelné zbraně prý donutil pokladní k vydání více než 20.000 korun. Následovala loupež na poště v Praze na Opatově, kde si vzal pokladní jako rukojmí a získal více než půl milionu korun. Poté byl zadržen a odsouzen. Z výkonu trestu ale uprchl a odpykal si tak až následný trest 8,5 roku vězení. Po propuštění žil podle policie až do červnového incidentu v autobuse řádně.

Český premiér Jiří Paroubek v úterý ve Stockholmu požádal o půjčení vzácné Ďáblovy bible, kterou za třicetileté války spolu s dalšími cennostmi odvezla z českých zemí švédská vojska. "Byl to dárek švédských vojáků královně Kristině," řekl Paroubek novinářům po setkání se švédským premiérem Göranem Perssonem. Bible má být součástí chystané výstavy v České republice. Paroubek podle svých slov vůbec nezpochybňuje, že kniha odvezená z českých zemí před téměř 360 lety je vlastnictvím švédského státu. "Chceme si ji pouze půjčit, samozřejmě to není restituce majetku," poznamenal s úsměvem.

Ďáblova bible obsahuje souhrn středověké moudrosti a vzdělanosti a bývá označována za největší rukopisnou knihu světa. Objevila se v chudém klášteře benediktýnů v Podlažicích na Chrudimsku na počátku 13. století. Podle legendy vznikla tak, že ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla jakýsi mnich, kající se z těžkého hříchu. Dřevěné desky knihy měří 920 krát 505 krát 220 milimetrů. Obsahují 312 pergamenových fólií, tzn. 624 stran; původně bylo 320 listů, osm někdo v minulosti vyřízl.

Oba premiéři se nebavili jen o Ďáblově bibli - probírali chystaný summit EU o společném rozpočtu a ocenili rovněž rozhodnutí Evropské unie zahájit rozhovory s Tureckem i Chorvatskem. Persson řekl, že politické, ekonomické a společenské změny, které v nadcházejících letech bude muset Turecko kvůli EU provést, budou prospěšné pro všechny členské státy. Paroubek připomněl, že v Česku je veřejné mínění rozděleno na dva tábory - polovina lidí je proti vstupu Ankary do EU, druhá polovina pro její členství. Stejně jako Persson mluvil Paroubek na společné tiskové konferenci výhradně anglicky. V angličtině měl vpodvečer také projev na stockholmské vysoké škole ekonomické o výhledech českého hospodářství a postavení Česka v EU.

Irák má velký zájem na tom, aby česká vojenská policie i nadále školila irácké kolegy. Po úterním jednání s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním to ČTK řekl premiér Jiří Paroubek. Podle něj práci policistů prezident velmi ocenil. Talabání premiérovi řekl, že čeští školitelé mají v Iráku velkou prestiž. Čeští policisté, jichž je nyní na jihu Iráku asi stovka, tam budou podle návrhu vlády i v příštím roce. Ještě to však musí projednat český parlament. Původně měli z Iráku odejít na začátku letošního roku. Dosud vycvičili kolem 4500 iráckých vojáků.

Iráku, který se vzpamatovává z válečného konfliktu a let autokratického režimu Saddáma Husajna, pomáhá česká vláda v různých oblastech. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že Česká republika bude pokračovat i ve školení expertů a také chce nadále léčit malé Iráčany. Svoboda poznamenal, že dosud Češi proškolili kolem 300 Iráčanů, mezi nimiž bylo například 100 soudců a 50 odborníků z oblasti petrochemie a geologie a také několik diplomatů. V České republice se léčilo 32 malých iráckých pacientů s těžkým onemocněním srdce, připomněl ministr. Nyní je tu další šestice, která přiletěla v doprovodu dvou lékařů. Ti nabírají zkušenosti v kardiologii.

Talabání se setkal také s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Iráčané si myslí, že bychom mohli mít větší odvahu při obchodních cestách do Iráku, řekl po setkání ČTK Zaorálek. Například na nedávném veletrhu v Kurdistánu prý české firmy své zástupce neměly. Také zde Talabání zopakoval, že většina iráckých provincií je bezpečná. Domluvili jsme se, že zástupci branného výboru sněmovny do Iráku pojedou, zmapují situaci a doporučí českým podnikatelům, kam se zaměřit, řekl Zaorálek.

Talabání setkáním s Paroubkem zahájil program druhého dne své třídenní návštěvy České republiky. Česko je první evropskou zemí, kterou Talabání v roli hlavy státu navštívil