Zprávy | Z archivu rubriky


Česko je připraveno pomoci asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení. Konkrétní požadavky očekává od postižených zemí, s jejichž úřady jsou čeští diplomaté v kontaktu. ČR by mohla nabídnout psovody se psy vycvičenými pro hledání zavalených osob a další záchranářské týmy, dodávky stanů, pitné vody a další pomoc. ČTK to řekli premiér Jiří Paroubek a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle Paroubka se v nejbližších dnech rozhodne, zda bude česká pomoc organizována samostatně, nebo v rámci EU. Čeští záchranáři již oznámili, že jsou připraveni odcestovat. Čekají jen na oficiální žádost od tamních úřadů. Ministr Svoboda měl ale odpoledne informace, že například Indie zatím žádnou pomoc zvenčí nechce.

V Pákistánu, Afghánistánu a Indii si zemětřesení vyžádalo přes 2000 mrtvých a přes 3000 zraněných. Otřesy měly sílu 7,6 stupně Richterovy škály a epicentrum bylo necelých 100 kilometrů severně od Islámabádu. Ministr Svoboda uvedl, že české úřady zatím nevědí o žádném občanovi České republiky, který by se v postižené oblasti nacházel. "Už teď jsme připraveni nabídnout pomoc a Česká republika je v tomto ohledu dobře připravena. Máme zkušené lidi," řekl Svoboda. Paroubek uvedl, že Česká republika očekává od postižených zemí "náměty pomoci", jimž v rámci svých možností vyhoví.

Ochotu a připravenost pomoci již vyjádřili čeští záchranáři. Hasiči jsou schopni připravit k odjezdu svůj záchranný a vyhledávací tým do 24 hodin. Ve stejné době by mohli vyrazit i záchranáři z humanitární organizace Hand for Help. Začínají se připravovat i finanční sbírky.

Britští vyšetřovatelé zkoumají podezření, že náčelník štábu Prozatímní Irské republikánské armády Thomas Murphy investoval nejen v Británii a Irsku, ale také ve střední a východní Evropě včetně České republiky. Napsal to sobotní londýnský deník The Times. Policie se také snaží dostat se k výpisům z bankovních účtů ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a různých daňových rájích. Pozornost vyšetřovatelů se podle článku zaměřuje nyní na investice v Praze a do zábavního a rekreačního sektoru ve Slovinsku. Policie se domnívá, že Murphyho organizace má několik divizí, které vydělávají nebo perou peníze v Irsku, Severním Irsku, Británii, bulharské Sofii a ve Španělsku. Zájem o střední a východní Evropu je prý vyvolán tím, že tam jsou zahraniční investice méně kontrolovány.

Murphy, kterému je 56 let, má podle policie majetek asi 40 milionů liber. Získal ho především z pašování, píše deník. V posledních letech se snaží špinavé peníze propírat investicemi do nemovitostí. Tento týden podrobila policie prohlídce jeho domy nebo majetek na něj napojených lidí v Irsku a Británii.

Prozatímní IRA je radikální odnoží Irské republikánské armády, která vedla po desetiletí boj za vytvoření jednotného irského státu, především teroristickými metodami. Kromě toho podle britských i irských vládních zdrojů vytvořila rozsáhlé zločinecké impérium, takže některé z jejích akcí neměly ve skutečnosti politický, ale zločinecký podtext. IRA je často obviňována z pašování, obchodu s drogami a loupeží. Napojení na střední Evropu se objevilo už dříve, i když v jiné podobě. Socialistické Československo bylo v Británii obviňováno, že IRA dodávalo plastickou výbušninu Semtex.

Od ledna by Česko mělo mít logo, které se stane jeho jednotným vizuálním symbolem v zahraničí. Odborná porota vybrala v sobotu na ministerstvu zahraničí pět ze 419 návrhů, jež obdržela od 192 autorů z Česka i zahraničí. Tvůrci vybrané pětice budou muset své návrhy dopracovat podle doporučení poroty, která o nich bude znovu jednat zhruba na přelomu listopadu a prosince. Informovala o tom ředitelka odboru zahraniční prezentace ministerstva Jana Adamcová.

Vybrané logo nebude nahrazovat státní symboly České republiky, ale bude je doplňovat například při akcích na veletrzích, výstavách, při mediálních prezentacích a na dalších propagačních materiálech. Logo má být součástí jednotné koncepce prezentace Česka, která má zlepšit současnou nelichotivou image země jako nepříliš vyspělé postkomunistické země s levnou pracovní silou. ČR má podle představy vlády působit jako moderní stát EU, který má světovou úroveň služeb, bohatou historii a zajímavou současnost.

Člen poroty, profesor VŠUP a její bývalý rektor Zdeněk Ziegler při hodnocení dosavadního výběru naznačil, že mnohé návrhy byly naivní a chyběl jim pohled na Českou republiku jako celek. Ziegler je ale optimista a věří, že komise logo vybere. Tvůrci pěti návrhů, které komise zvolila do druhého kola, dostanou po 20.000 korunách. Vítěz pak obdrží jednorázovou odměnu 50.000 korun. Adamcová uvedla, že mezi zahraničními návrhy byly mimo jiné z Německa, Dánska a Austrálie.

Premiér Jiří Paroubek, který chce být volební jedničkou ČSSD v Ústeckém kraji pro sněmovní volby, v Teplicích řekl, že za vlády sociálních demokratů se podařilo zásluhou investičních pobídek vytvořit v Ústeckém kraji 13.500 nových pracovních míst. Nezaměstnaných v kraji ale tolik neubylo: nyní je zde zhruba 67.000 lidí hledajících práci. Před čtyřmi lety jich bylo 70.700. Míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji se dlouhodobě pohybuje kolem 15,5 procenta a je nejvyšší v Česku. "Kdyby tu byla ODS, nebyly by investiční pobídky, nebyla by pracovní místa, protože investoři by šli dál na východ," poznamenal Paroubek. Slíbil, že investiční pobídky budou pokračovat.

Paroubek uvedl, jak si představuje pomoc Ústeckému kraji, když sociální demokraté volby vyhrají a on bude pokračovat ve funkci předsedy vlády. Například jedním z ujednání o prodeji Severočeských dolů energetické společnosti ČEZ je podle Paroubka dohoda mezi vládou a ČEZ, že energetická společnost poskytne Ústeckému kraji postupně miliardu korun. "Ročně by to mělo být asi 100 milionů korun na školské, sportovní, kulturní, a myslím, i ekologické aktivity," uvedl Paroubek.

Sociální demokraté sněmovní volby v roce 2002 v Ústeckém kraji vyhráli. Volilo je téměř 30 procent voličů. Paroubek v sobotu nechtěl odhadnout výsledek ČSSD v Ústeckém kraji ve sněmovních volbách v roce 2006. "Občanům sociální demokraté nabízejí sociální smír, jistotu a prosperitu," řekl předseda vlády na otázku, proč by lidé v tomto kraji měli volit právě ČSSD.

Paroubek se zúčastnil části jednání okresních konferencí sociálních demokratů na Lounsku, Teplicku a Ústecku. Na nich delegáti vybírají kandidátky pro sněmovní volby. Z kandidátů nominovaných okresními konferencemi sestaví konečnou kandidátku krajská konference ČSSD Ústeckého kraje 15. října v Teplicích.

Na skutečnost, že Česko nemá propracovaný systém péče o nevyléčitelně nemocné pacienty, upozornil Den pro hospice. A tak mohli Pražané v sobotu vidět historickou tramvaj projíždějící centrem města. Vyhrávalo v ní Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, její osazenstvo zvalo lidi dovnitř a rozdávalo jim na zastávkách letáčky s informacemi. Kampaň s názvem Nezavírejte oči, která má zlepšit péči o umírající, pořádá Hospicové občanské sdružení Cesta domů. Podle jeho údajů hradí zdravotní pojišťovny náklady na ošetřování umírajících v hospici jen asi z poloviny, na domácí péči nepřispívají vůbec. Kvalitní péče je dostupná pouze zlomku pacientů, dostane ji jen každý stý člověk, jemuž mnoho života nezbývá. Přes 70 procent lidí umírá v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech důchodců. Podle průzkumů si však čtyři pětiny dotázaných nepřejí opustit svět v tomto prostředí.

"Konec života čeká každého z nás. Jde o to, aby jej každý mohl prožít důstojně, bez bolesti a mezi svými blízkými. Paliativní léčba dokáže účinně zvládat bolest a spolupracovat s rodinou při péči o nemocného," řekla ČTK Martina Špinková, ředitelka Domácího hospice Cesta domů v Bubenči. Ten v rámci Světového dne pro hospice otevřel dveře všem kolemjdoucím. Mohli si prohlédnout pomůcky nutné pro kvalitní péči o umírajícího a vyzkoušet polohovací elektrickou postel se samonafukovací matrací proti proleženinám. Mnozí z příchozích připojili podpisy pod Petici na podporu hospicového hnutí.

Cenu za Nejkrásnější naučnou knihu 15. ročníku Podzimního knižního trhu v Havlíčkově Brodě si odváží nakladatelství CP Books za reprezentativní dokument Západní fronta od Juliana Thompsona. Z beletrie porota ocenila Opata chuligána Moniky Elšíkové z Karmelitánského nakladatelství, z dětských potom bodovala Zuzanka Daniely Krolupperové z Albatrosu. Zvláštní cenu porota v sále Staré radnice předala zástupci nakladatelství Karolinum za Encyklopedii Jiřího Suchého.

Kniha Západní fronta obsahuje originální a přeložené faksimile více než 30 mimořádně vzácných dobových dokumentů, které jsou přímo začleněny do jejích stránek. Publikace umožňuje vzít si do rukou mapy, deníky, dopisy, přísně tajné dokumenty, brožurky, propagandistické letáky a plakáty, které byly dosud skryty v archivech anebo vystaveny v britském Královském válečném muzeu či jiných sbírkách po celém světě. Prostřednictvím těchto faksimile mohou čtenáři prožít důležité okamžiky historie. Mnohé z dokumentů byly teprve nedávno objeveny a dosud nebyly publikovány. Kniha obsahuje přes 200 fotografií a 20 bitevních map. Stojí 990 korun.

V edici Osudy Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří letos vydalo Opata chuligána. Spisovatelka a režisérka Monika Elšíková v knize vypráví osudy arciopata benediktinského kláštera v Břevnově Anastáze Opaska. Knihu provází působivé fotografie Jindřicha Štreita z prostředí řeholní komunity a vzpomínky řady osobností.

Zuzanka Daniely Krolupperové je čtení pro všechny správné holky. Hrdinkou je malá Zuzanka, se kterou čtenáři mohou strávit celý rok a spoustu zajímavých příhod. Ilustrovala ji Vlasta Baránková.

Karolinum tento měsíc vydalo závěrečný, dvacátý svazek Encyklopedie Jiřího Suchého. Je výběrem úvah, které pronášel Jiří Suchý v rozhlase, v časopise a nakonec i v denním tisku. Vychází při příležitosti otevření nového divadla Semafor v Dejvicích.